Fabryka muchołapek

Okładka książki Fabryka muchołapek
Andrzej Bart Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-513-8
Tagi:
getto Łódź proces Rumkowski
Inne
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
258 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
765
48

Na półkach: ,

Początkowo trochę się pogubiłam w tej dość dziwnej narracji. Czytało się nieźle, ale co jakiś czas pojawiało się w mojej głowie pytanie: kto jest kto? Aż w końcu wszystko zaczęło się układać w jedną spoistą całość. “Fabryka muchołapek” jest relacją z procesu Chaima Rumkowskiego, który był w getcie łódzkim administratorem, zarządcą. Chaim w przeszłości był człowiekiem, który nie mając swoich dzieci dbał o inne, założył sierociniec, uczył się od samego Janusza Korczaka. Wydawać by się mogło, że jest to postać bardzo pozytywna, ale w trakcie procesu okazuje się, że Chaim w getcie założył swoje mini-państwo, którym rządził. To on był odpowiedzialny za wysyłkę ludzi do gazu i to on zadecydował, że najpierw wyśle tam ludzi światłych, dzieci do lat 10 i osoby chore. Z jednej strony dokonał rzeczy strasznej, a z drugiej dzięki temu uratował 70 tysięcy innych Żydów. Uratowanie ich jest z jednej strony dobrem, a z drugiej oni sami uważają, że woleliby umrzeć wcześniej i nie cierpieć przez dodatkowe 2 lata z głodu i wycieńczenia. To rozdarcie między złem a dobrem trwa przez całą powieść. Jest też druga strona tej powieści. Relacje procesowe są przerywane narracją, można powiedzieć, odautorską gdyż narratora można z pewnością utożsamiać z samym Bartem. W opowieściach tych narrator z towarzysząca mu Żydówką pokazuje nam Łódź, oprowadza po ulicach, kamienicach getta. Wszystko nie byłoby tak niesamowite gdyby nie fakt, że niektóre z osób ukazanych (czy to na procesie czy to podczas wędrówki narratora) nie żyją. Mamy więc pewnego rodzaju obraz sądu ostatecznego, gdzie sędziego możemy utożsamić z Bogiem. Ale czy tak naprawdę jest?

Początkowo trochę się pogubiłam w tej dość dziwnej narracji. Czytało się nieźle, ale co jakiś czas pojawiało się w mojej głowie pytanie: kto jest kto? Aż w końcu wszystko zaczęło się układać w jedną spoistą całość. “Fabryka muchołapek” jest relacją z procesu Chaima Rumkowskiego, który był w getcie łódzkim administratorem, zarządcą. Chaim w przeszłości był człowiekiem, który...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    339
  • Chcę przeczytać
    214
  • Posiadam
    77
  • Literatura polska
    8
  • 2012
    5
  • Literatura polska
    5
  • 2018
    3
  • Polska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Holocaust
    3

Cytaty

Więcej
Andrzej Bart Fabryka muchołapek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także