Kobieta, którą jestem

Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, Paweł Bravo, Natalia Mętrak
autobiografia atrystka wokalistka muzyka pop Britney Spears historia
Inne

Okładka książki Piosenka miłości Britney Spears, Lynne Irene Spears
Piosenka miłości Britney Spears, Lyn...

Prosty język i może dlatego takie to przerażające, że bez udziwnień i koloryzowania, Jej życie było do kitu... dużo można się z tej książki dowiedzieć, zwłaszcza gdy nie jest się fanem Britney i nie śledzi niczego na bieżąco. Opowieść - autobiografia kończy się dobrze, więc zastanawiam się, dlaczego Ona dalej nagrywa te porypane filmiki na insta. Oglądając je, raczej wydaje się, że dalej nie wszystko w porządku z Jej emocjami... z Jej psychiką... niestety :(

Ciekawa i wzruszająca, miejscami smutna historia Britney, która na szczęście kończy się pozytywnie. Choć nie jestem fanką piosenkarki, po tej książce mam ochotę przesłuchać jej dyskografię, mając w pamięci co przeżywała w danym momencie przy nagrywaniu danego albumu.
W kwestii stylu cudów nie ma - ghostwriter bardzo się postarał, by książka zabrzmiała ustami (i piórem) Britney, za co w sumie należy się szacunek, bo książka wybrzmiała autentycznie.
I ostatnia rzecz: tłumaczenie. Podejrzewam, że oryginalnie książka nie wybrzmiewa aż tak prosto jak po tłumaczeniu na język polski. Widać, że książka została przetłumaczona w ogromnym pośpiechu i chyba nawet nie została przeredagowana przed publikacją: polskie wydanie roi się od prostackich zdań, powtórzeń i nawet - o zgrozo - pomyłek (raz June jest przedstawiana jako dziadek, a raz jako babcia Britney).
Podsumowując, oceniam książkę jako całkiem dobrą, bo nie spodziewałam się żadnych cudów, więc wielkich rozczarowań nie było. Dobrze było też poznać historię Britney ze strony samej zainteresowanej.

Czytając tę książkę słuchałam muzyki Britney i dotarło do mnie, że większości etapów mojego życia towarzyszy jakaś jej piosenka. Szkoła podstawowa, liceum, studia, pierwsza praca, wszędzie gdzieś w tle grała Britney Spears. Lubiłam ją. Miałam jej płyty. Teraz dopiero widzę, jak niewiele o niej wiedziałam - i w sumie nic dziwnego, bo to, co o Britney wiedzieliśmy, było albo wymysłem pracy, albo kontrolowanym przez ojca wizerunkiem scenicznym.

Prawdziwa Britney nie jest wieczną dziewicą ani seksbombą. Ma syndrom cheerleaderki, fatalny gust w kwestii mężczyzn, wierzy w new age'owe bzdety i lubiła upijać się na imprezach - jednocześnie jest dorosłym dzieckiem alkoholika, kobietą bardzo niepewną swojego ciała, spragnioną miłości i bezpieczeństwa, kochającą matką, wokalistką wiecznie zmuszaną do kompromisów w sferze artystycznej i estetycznej. Wbrew temu co sądzi wiele osób po obejrzeniu "Crossroads", jest też bardzo utalentowana aktorsko - w książce wyjaśnia, czemu nie podjęła tej ścieżki kariery.

Rozumiem, czemu Justin Timberlake poczuł się zagrożony publikacją tej książki, bardzo zaskoczyło mnie to, co tam o nim napisano. Jednocześnie zaskoczyło mnie tak dużo pozytywnych słów o Madonnie i Paris Hilton, wydawały mi się zawsze mało sympatycznymi osobami, tymczasem Britney pisze o nim bardzo życzliwie. Przykro czyta się, jak bardzo osamotnioną osobą była jedna z najpopularniejszych kobiet swojej epoki. Otoczona ludźmi, ale nastawionymi do niej jak do przedmiotu, z którego można wyciągnąć kasę, nawet we własnej rodzinie. Jeszcze bardziej przykre jest to, że Britney pisała książkę będąc żoną Hasama - czytając wiemy, że związek ten nie przetrwał i znowu jest samotna :(

Książka jest napisana prostym, swojskim językiem, szybko się czyta, widać, że pisała ją sama Britney, a nie jakiś opłacony ghostwriter. Nie jest wybitnym dziełem, ale też nie powinna być oceniania w takich kategoriach, to po prostu pamiętnik osoby, która mówi o swoim życiu i dzięki temu też może jej świadectwo jest bardziej prawdziwe?

To nie jest wysoka literatura, ale i tak daje do myślenia. Britney nie udaje mądrzejszej, niż jest, ma do przekazania konkretną historię. Bardzo szybko się czyta, do połknięcia w jeden wieczór.

Do Britney zawsze podchodzić będę z pewnym sentymentem - w czasach szkoły podstawowej była to moja "miłość", słuchałem jej kaset z przenośnego odtwarzacza Philipsa (nazywanego błędnie walkmanem, jak wszystkie przenośne odtwarzacze),na MTV i 30 ton wyglądałem jej teledysków. Oczywiście czasy te dawno minęły, na przestrzeni ostatnich lat Britney Spears kojarzyłem głównie z afery związanej z kuratelą oraz dość - mówiąc oględnie - kontrowersyjnych postów na mediach społecznościowych. Niemniej do książki podchodziłem bez żadnych oczekiwań, a skończyłem bez żadnych wrażeń. Nie da się ukryć, że autorka starała się, aby jej autobiografia, wspomnienia czy jakkolwiek nie nazwać "Kobiety, którą jestem" była kontrowersyjna, ale wyszło dość średnio. W wielu elementach przypomina pamiętnik młodej dziewczyny wchodzącej w okres buntu, w innych mało wiarygodnej fantastki. Niektóre historie są co najmniej mało wiarygodne (chyba 13-letnia Britney Spears jadąca na podwójnym gazie samochodem ze swoją matką będącą również po spożyciu alkoholu i młodszą siostrą, uczestnicząca w kolizji drogowej),inne znajdują się w tych wspomnieniach nie wiadomo po co (choćby opowieść o spotkaniu z nieznanym, bliżej nieokreślonym mężczyzną, którego autorka zaprosiła do hotelu, ale przed realizacją celu z przyczyn, których nie pamięta, wysiadła z jego samochodu). Piosenkarka sili się na kontrowersje, ale wychodzą one co najmniej średnio. Sama kuratela również została przez nią potraktowana po macoszemu - w zasadzie jest to zbiór narzekań na to, czego jej nie można było robić (znaczna ich część dotyczy niemożności picia alkoholu). Ogólnie wyszło dość przeciętnie, 5 przez sentyment.

Dosyć przeciętna książka. Robiło się wokół niej szum jaka to nie będzie etc. A jak przyszło co do czego, nie było w niej prawie żadnej sensacji. Spodziewałam się też więcej o kurateli. Myślę że jak ktoś przed lekturą byk zagłębiony w temat kurateli Britney, to nie dowiedział się wiele nowego... Aczkolwiek książka dla tych co nie siedzą w temacie w sam raz.

Nie jest to jakieś arcydzieło. Britney prostym językiem opisuje swoje życie ze swojej perspektywy. Czytając książkę, którą napisała około 40-letnia kobieta, czułam się jakbym czytała coś napisanego przez nastolatkę. Niedojrzałość emocjonalna, która moim zdaniem wynika z tego, że Spears zabrano dzieciństwo, jest przytłaczająca. Wyciągnęłam też wiele innych wniosków, przemyśleń, ale nie chciałabym spojlerować.

Książka jest napisana prostym językiem, ale też szczerze i bez filtra. Britney pisze o swoich uczuciach wprost i zdecydowanie jest to coś co dodaje tutaj wartości. Jest mi bardzo przykro, że musiała przez to wszystko przejść i że ludzie, którzy powinni być jej najbliżsi, stali się oprawcami i ostatnimi osobami, od których dostała pomoc i miłość. Dorastałam z jej muzyką, słyszałam o jej "skandalach" - teraz wiem, że to był niewyobrażalnie trudny czas dla niej. Niezwykle ujęło mnie jak podchodzi do macierzyństwa - jej synowie byli i są dla niej wszystkim, sposób w jaki mówi o nich jest wzruszający. Szczerze cieszę się, że najgorsze jest już chyba za nią. Słuchałam tej książki w audiobooku, a Michelle Williams była świetną lektorką.

Trochę się obawiałam tej książki. Ale muszę przyznać, że bardzo miło się zaskoczyłam. Napisana jest dość prostym językiem, nie ma tu pięknych metafor, górnolotnych zwrotów, itd. To nic nie szkodzi, bo ta książka jest o życiu gwiazdy - wzlotach i upadkach. Britney Spears była na topie kiedy byłam mała, wiele z jej piosenek znam nadal na pamięć. Kojarzę też różne afery, o których trąbiono w prasie. Bardzo ciekawym doświadczeniem było przeczytać o jej przeżyciach z pierwszej ręki, nie relacji znajomych, przyjaciół, rodziny (szczególnie, że nie za dobrze układają się ich stosunki). Czasami była to relacja bardzo wstrząsająca, momentami pokazywała, że mimo, iż Britney ma miliony na koncie, nadal bryka się z problemami jak inni ludzie - odrzuceniem, konfliktami w rodzinie.
Interesująca lektura, szczególnie dla osób, które pamiętają Britney z czasów świetności.

Smutna historia Britney, ale dobrze opisana przez nią samą.

Smutna historia Britney, ale dobrze opisana przez nią samą.

• Audiobooki
  • Biografie