Od dzwonu do dzwonu

Okładka książki Od dzwonu do dzwonu Mieczysław Miazga
Okładka książki Od dzwonu do dzwonu
Mieczysław Miazga Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-10-17
2023-10-17

Książka z klubu Recenzenta nakanapie.pl

Jak to mówimy trawa u sąsiada jest zawsze zieleńsza. Nawet jeśli kochamy swój lekko nieregularny, miejscami przesuszony i zżółkniety trawnik to momentami pragniemy tego co nie należy do nas...

Główny bohater powieści "Od dzwonu do dzwonu" to profesor, który sam o sobie mówi że uciekł na emigrację kiedy tylko pojawiła się pierwsza ku temu sposobność. Za granicą pochłonęła go praca i codzienne życie. Ale w pewnym momencie z ogromnym impetem wraca do niego ojczyzna. Kiedy umiera dawny przyjaciel, a profesor postanawia przyjechać do Polski na jego pogrzeb wspomnienia wracają, a przeszłość znów ożywa.

Gdybym miała opisać krótko tę powieść to długi poemat o polityce polski, sukcesach i porażkach demokracji mocno spleciona z losami rodziny profesora oraz aspektem duchowym.

Główny bohater często zapomina o wszystkim poza swoją pracę. Nie zdążył nawet pożegnać się z matką na łożu śmierci będąc wciągnięty w wir pracy i licząc że matka nie odejdzie póki on nie wypełni swoich zobowiązań. Choć jest to człowiek dobry, odpowiedzialny i wierzący to mimo wszystko jego człowieczeństwo czasami odchodzi na dalszy plan kiedy w grę wchodzi kariera. Momentami nawet patrzy z niepokojem kiedy jego córki postanowiły wrócić na łono ojczyzny i zamieszkać w Polsce.

Książkę mogę polecić szczególnie osobom, które pasjonują lub chociaż interesują się politykom i historią Polski. Mamy tu mnóstwo tych nawiązań - chociażby do śmierci Jana Pawła II, katastrofy w Smoleńsku, przejęciu władzy przez PiS oraz pandemia Covid19.

Pióro autora jest lekkie. Czyta się tę książkę przyjemnie i miło. Postaci są dobrze zbudowane - takie z którymi łatwo się utożsamić. Mają te same problemy, zagwozdki życiowe i rozterki.

Chociaż w moje gusta nie do końca trafia taka literatura nie mogę jej umniejszać tylko ze względu na osobiste preferencje. Uważam, że warto po nią sięgnąć. Trochę powspominać, albo czegoś się nauczyć - w zależności od tego w jakim wieku jesteśmy.

Zachęcam do znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy profesor zdąży przed śmiercią wrócić na ziemię ojczystą?

Książka z klubu Recenzenta nakanapie.pl

Od dzwonu do dzwonu to książka niezwykła.
Przybliża prawdę o nas samych i pozwala lepiej rozumieć najnowszą historię Polski, którą tak łatwo zapominamy, nie czerpiąc z niej żadnych nauk. A w tej powieści jest tak wiele rozmaitych, pouczających wątków, że z trudem ogarnia się je wszystkie w jedną całość, zwłaszcza przed doczytaniem do końca...
Szczególne znaczenie mają w powieści poetyckie "wsady", w których autor ukazuje rozmaite zagrożenia i prorocze wizje. Lecz nie usiłuje czytelnika przerazić. Przeciwnie - wzmacnia go duchowo, uzupełnia jego wiedzę, rozbudza wyobraźnię, buduje poczucie tożsamości, daje siłę i odwagę, a także nadzieję... Może nawet optymizm.
W końcu mnie samą książka utwierdziła w wierze i w trwaniu przy wartościach fundamentalnych, tych najważniejszych, bez których życie może nie mieć sensu.
Po przeczytaniu całości chciałoby sie jeszcze czytać dalej, bo zdecydowanie więcej się rozumie z tego, co dzieje się obecnie w Polsce i w Europie.
Niełatwa lektura, ale chyba obowiązkowa dla myślących Polaków, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Od dzwonu do dzwonu to książka niezwykła.
Szczególne znaczenie mają w...

Ig: _whispered_stories
Od dzwonu do dzwonu- Mieczysław Miazga ✊🏻🇵🇱
ocena- ☆ ☆ ☆ ☆/5

[współpraca recenzencka]

„Solidarność to nie tylko ruch społeczny, to wartości i dążenia, wyrastające z korzeni głęboko osadzanych z historii”

Nie będę ukrywać, że książkę czytało się ciężko. Nie jest ona łatwa, należy orientować się w historii Polski i tematyce solidarności. Należy wykazać się nie tylko znajomością historii, ale również cierpliwością i skupieniem- jest to ponad 600 stron historii, a sytuacji nie ułatwia mała czcionka. Po pewnym czasie podczas czytania zaczynały boleć mnie oczy. Jednak, jakby powiększyło się ją to książka byłaby bardziej obszerna... Patrząc na aspekt wizualny to książka prezentuje się dobrze. Okładka jest minimalistyczna, natomiast nie oznacza to, że jest brzydka. Moim zdaniem ilustracja idealnie komponuje się z tytułem.

W „Od dzwonu do dzwonu” poznajemy nie tylko historię profesora, ale również swoją. Mamy możliwość poznania czym dla profesora jest ruch społeczny, a czym on jest dla nas. Możemy znaleźć tutaj refleksje na temat współczesności, co moim zdaniem jest bardzo ciekawe i spodobało mi się. Według mnie utwór Mieczysława Miazgi niesie ponadczasowe przesłanie- doszukać się można nie tylko konkluzji na temat mienionych lat, lecz równie tych obecnych. Poza tym poznajemy stanowisko kościoła. Duchowni buntowali społeczeństwo przeciwko komunistom (miało to na celu zjednoczyć naród),przez co ci mieli z nimi duży problem. Ludzie potrafili porzucić własne szczęście w imię ducha walki.

Podczas czytania zwróciłam uwagę na tą część dzieła, która została napisana wierszem. Jest to nieschematyczny, intrygujący zabieg.

Historia profesora zdecydowanie inspiruje, ale również pod pewnymi względami porusza oraz zaskakuje. Zdanie i postrzeżenia mężczyzny (niektóre mogą wydawać się kontrowersyjne) skłaniają do dyskusji i przemyśleń.

Polecam tę książkę każdemu kto interesuje się historią, polityką, ciekawi go tematyka solidarności oraz lub poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. ✊🏻🇵🇱

Ig: _whispered_stories
Od dzwonu do dzwonu- Mieczysław Miazga ✊🏻🇵🇱
ocena- ☆ ☆ ☆ ☆/5

[współpraca recenzencka]

Swoją szkatułkową powieść M.Miazga zaczyna niczym Alistar McLean i przyznam, wcale nie obniża dalej lotu.
Uznany po sukcesach za granicą Profesor, wraca po latach do Polski i odnajduje swoich dawnych przyjaciół i znajomych z czasów pierwszej Solidarności.
Ich historie i losy życiowe dotykające ważnych wydarzeń politycznych i zagadnień społecznych, stają się pretekstem do skonfrontowania przemian zachodzących w naszym kraju w ostatnich 30 latach z jego własnym systemem wartości.
I niestety odkrywa, jako człowieka inspirujący się społeczną nauką Kościoła, wiele smutnej i trudnej dla siebie prawdy o współczesnej Polsce.
Dobrze się to czyta, jednak dużo trudniej, ze względu na rozległość, ogarnia. Mnóstwo ciekawych, przeplatających się wzajemnie wątków opowiedzianych kunsztownym językiem.
Nawet za dużo tego jak na jeden raz i jedną powieść
dla uporządkowania sobie tego bogactwa, a może potrzeby ponownego jej przeżycia, wiem, że przeczytam ją ponownie,
a po tym zawsze poznawałem dobre filmy i książki, że chcę do nich wrócić.
Szczególnie dla tych którym nie obca refleksja i myślenie o przyszłości Polski.

Od dzwonu do dzwonu to książka, która wciąga w rozmaite meandry ludzkich losów, dając czytelnikowi – jakby mimochodem – korepetycje z najnowszych dziejów Polski, a w efekcie może wpływać na przeorientowanie ich postrzegania, a nawet na samoocenę i zmianę nastawienia do własnego życia.

Żyjący na emigracji profesor pozornie ma wszystko – satysfakcjonującą pracę i pozycję społeczną, rodzinę, pieniądze. Jego myśli krążą jednak nieustannie wokół kraju, rodaków i aktualnych wydarzeń politycznych. Szczególne miejsce we wspomnieniach profesora zajmuje Solidarność – wyjątkowy ruch, który na jakiś czas połączył wszystkich Polaków marzeniem o wolności i lepszych, bardziej dostatnich czasach. Gdy po latach postanawia pojawić się w Polsce na pogrzebie dawnego przyjaciela zauważa że Polska przeszła gigantyczną metamorfozę, a Solidarność została wystawiona na próby, jakich wcześniej nikt nie był w stanie sobie wyobrazić.

Książka poprzez wspomnienia profesora ukazuje początki Solidarność ideowe założenia które doprowadzić miały Polskę do obalenia ustroju komunistycznego. Zwraca uwagę na rolę kościoła, który miał jednoczyć społeczeństwo i rozpalic ducha walki w narodzie jednak komuniści nie byli bierni wobec duchownych, którzy podburzali społeczeństwo. W szeregach Solidarności były osoby, które zachłyśnięte ideą walki z ustrojem przegrywały to co najważniejsze miłość, rodzinę, zdrowie, karierę zawodową i osobiste szczęście raniąc przy tym najbliższych. Książka zawiera także osobiste przemyślenia profesora do ważnych wydarzeń oraz kwesti, które wstrząsnęły a zarazem po dzień dzisiejszy wzbudzają kontrowersje dzieląc społeczeństwo.

Od dzwonu do dzwonu to książka, która nie każdemu przypadnie do gustu na skutek iż należy do dość objętościowych przekraczających 600 stron. Książka napisana w sposób, który wymaga od czytelnika czegoś więcej przede wszystkim skupienia i cierpliwości, której potrzeba do dostrzeżenia szczegółów i zrozumienia treści.

Muszę przyznać, że napisanie paru słów na temat książki pt. „Od dzwonu do dzwonu” to dla mnie wyjście poza moją strefę komfortu. Założyłam sobie, że będę się otwierać na nowe gatunki i tak, choć historia nigdy nie była ulubionym przedmiotem w szkole, trafiła do mnie ta lektura.

Pierwsze co rzuca się w oczy to objętość książki, która może przytłaczać. To ponad 600 stron historii. Nie jest to z pewnością książka, którą czyta się z lekkością. Potrzeba do niej skupienia i cierpliwości. Język także nie należy do najłatwiejszych. Może nie jest to pozycja którą będę wszystkim polecać, ale na pewno świetnie sprawdzi się u osób wśród których historia, polityka, ruchy społeczne stanowią temat zainteresowań. Pozwólcie mi jeszcze uchylić rąbka tajemnicy o samej fabule.

Historia jest pisana z perspektywy polskiego profesora, który wyemigrował ale sercem pozostał w Polsce. Choć mężczyzna z pozoru ma wszystko, rodzinę, pieniądze, karierę , tęskni za Ojczyzną. Śmierć przyjaciela staje się dla niego pretekstem do odwiedzenia rodzinnych stron. A powrót do kraju, zmusza go do przywrócenia w pamięci przeszłości, co wiąże się z dużymi emocjami. Spotyka starych znajomych i próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wartości którymi kiedyś kierowali się Polacy są nadal aktualne we współczesnych czasach. Trzeba tu koniecznie wspomnieć o ruchu jakim była Solidarność, bo ma ona szczególne miejsce w sercu profesora. To wokół tego wyjątkowego ruchu, który zresztą współtworzył, obraca się większość refleksji profesora. Znajdziemy w tej lekturze jasno przedstawione preferencje polityczne, co może wzbudzać emocje w czytelniku, ale też może być dobrym tematem do dyskusji.

Ing : zuziabooks

''Solidarność to nie tylko ruch społeczny, to wartości i dążenia, wyrastające z korzeni głęboko osadzonych w historii''
~ Od dzwonu do dzwonu - Mieczysław Miazga ~
🍁
Profesor, który od lat mieszka za granicą, wydaje się mieć wszystko, czego można zapragnąć – prestiżową pracę i uznanie, kochającą rodzinę, zasobne konto. Jednak w głębi duszy tęskni za ojczyzną. Gdy dowiaduje się o śmierci starego przyjaciela i nauczyciela, postanawia wrócić do Polski na jego pogrzeb. To spotkanie z przeszłością wywołuje w nim burzę emocji i zmusza do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy.
Wśród wspomnień profesora szczególne znaczenie ma Solidarność – niezwykły ruch, który na chwilę zjednoczył wszystkich Polaków w dążeniu do wolności i dobrobytu. Ale przez ostatnie dekady Polska zmieniła się nie do poznania, a Solidarność stanęła przed wyzwaniami, których nikt nie przewidział. Bohater musi znaleźć odpowiedź na pytanie, co znaczy dla niego Solidarność i czy wciąż w nią wierzy. Musi odkryć, kim naprawdę jest i czego pragnie. Czy dzisiaj wciąż pamiętamy o wartościach, które miały być naszym kompasem na całe życie?
🍁
Książka ciekawa, choć przeraża swoją objętością ponad 600 stron. Czyta się ją dość szybko. W tej powieści zostały opisane wspomnienia profesora, który po latach wraca do Polski na pogrzeb dawnego przyjaciela. To podróż w czasie i przestrzeni, która odkrywa przed nim prawdę o sobie i swoim kraju.
W szczególnym wspomnieniem bohatera jest Solidarność - wyjątkowy ruch, który na jakiś czas połączył wszystkich Polaków. Czytelnik w tej książce znajdzie historyczne wspomnienia, ale także refleksje na temat współczesności. Solidarność to nie tylko związek zawodowy, to także idea i symbol. Idea, która głosi, że ludzie mogą wspólnie walczyć o swoje prawa i godność. Symbol, który budzi różne emocje i opinie. Dziedzictwo, które należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Zapraszam was do odkrycia tej książki. Może coś, co was zainspiruje, zaskoczy lub poruszy. Polecam tą książkę
Współpraca recenzencka @wydawnictwo_novaeres

Ing : zuziabooks

~ Od dzwonu do dzwonu - Mieczysław Miazga ~

Tak wiele wyjaśnia...

Tak wiele wyjaśnia...

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Od dzwonu do dzwonu