Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka

Wydawnictwo: Rebis
Divine Invasions: A Life of Philip K. Dick
83-7301-648-1
Rafał

Życie Philipa K. Dicka – jak sam przyznawał – do złudzenia przypominało fabułę dowolnego z jego dzieł, „aż do takich szczegółów jak fałszywa pamięć i osobowość”. W tej barwnej, fascynującej, dobrze udokumentowanej biografii Lawrence Sutin śledzi skomplikowane losy twórcy Ubika – trudne dzieciństwo, blaski i cienie kariery pisarskiej, zaburzenia psychiczne, pięć związków małżeńskich, liczne...

W tej barwnej, fascynującej, dobrze udokumentowanej biografii Lawrence Sutin śledzi skomplikowane losy twórcy Ubika – trudne dzieciństwo, blaski i cienie kariery pisarskiej, zaburzenia psychiczne, pięć związków małżeńskich, liczne romanse, eksperymenty z narkotykami, przeżycia mistyczne i religijne. Philip K. Dick – kultowy pisarz SF. Urodził się w 1928 roku w Chicago, zmarł w 1982 roku w Santa Ana w Kalifornii. Przez kilka miesięcy studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ale przerwał naukę z powodu załamania nerwowego. Od 21. roku życia, kiedy to sprzedał pierwsze odpowiadanie do miesięcznika „The Magazine of Fantasy and Science Fiction”, utrzymywał się wyłącznie z pisarstwa. Stworzył przeszło dwieście opowiadań i ponad czterdzieści powieści, m.in. Człowieka z Wysokiego Zamku (1962), Trzy stygmaty Palmera Eldritcha (1965), Ubika (1969), Przez ciemne zwierciadło (1977) i Valisa (1981). Prawdziwy rozgłos zyskał dopiero po śmierci – jego wizjonerską twórczością zainteresował się nawet Hollywood, gdzie powstały tak znane ekranizacje prozy Dicka jak kultowy Łowca androidów Ridleya Scotta i Raport mniejszości Stevena Spielberga.

ishara | 2016-11-06
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 31 października 2016

Jestem wielką fanką Philipa K. Dick'a jak i miłośniczką wszelkich biografii, dlatego lektura 'Bożych inwazji' była dla mnie nieunikniona. Miałam dosyć duże oczekiwania w stosunku do książki L.Sutin'a, gdyż uchodzi ona za najlepszą jak dotąd biografię mistrza science fiction. Napisana została zaledwie w kilka lat po śmierci P.K.Dick'a i opisuje życie pisarza od jego narodzin aż do śmierci. Fakty biograficzne autor przeplata fragmentami najważniejszych utworów w dorobku Dick'a, opisuje je, ale ich nie interpretuje, nakreśla tło historyczne dla powstania szeregu powieści, a także wskazuje na pierwowzory postaci książkowych wśród przyjaciół i znajomych pisarza. Pokazanie procesu powstania kolejnych dzieł Dick'a jest największym atutem książki, co pozwala miłośnikom pisarza lepiej zrozumieć jego powieści jak i jego samego. Autor poznał osobiście i przeprowadził rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi Dick'a, przez co czytelnik może zbliżyć się do pisarza tak blisko jak to tylko możliwe. Autor...

KarolSkrzypek | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Jak wspomina matka Philipa: "(...) kiedy nie pisał powieści, to je przeżywał." Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, biorąc pod uwagę fakt, że życie Philipa K. Dicka samo w sobie jest tak intensywne i szalone jak książki, które stworzył. Pomimo tego, że praca ta jest biografią, często przedstawia różne punkty widzenia wydarzeń, które miały miejsce w życiu PKD.

O sile tej pracy stanowią przede wszystkim dwa fakty: po pierwsze, przedstawia ona Dicka jako pisarza, a przez to opisuje skąd czerpał on inspirację do swoich powieści, oraz - po drugie - omawia wiele szczegółów i ciekawostem z życia samego pisarza.
Za niewątpliwy minus tej biografii uznać należy niestety opisy książek Dicka. W tym sensie, iż przed lekturą ważniejszych powieści PKD (Człowiek z wysokiego zamku, Przez ciemne zwierciadło, VALIS, Ubik, Trzy stygmaty Palmera Eldrichta, itd.) możemy właściwie poznać główne wątki fabularne i zakończenia (!) tychże książek.

Dla fanów twórczości wspaniałego i fenomenalnego...

Igor | 2011-06-22

Świetnie napisana biografia jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Nazywany "Dostojewskim science-fiction", nigdy nie pogodził się, że wtłacza się go w uwłaczającą przegródkę literatury dla pryszczatych licealistów. Wykorzystując trącące lekką tandetą rekwizyty, pochylał się na kondycją współczesnego mu człowieka, z czułością patrząc na wzloty i upadki dzieci Ery Wodnika, których zresztą sam doznawał. Jego późniejsze, zawierające teologiczne wątki książki to absolutne majstersztyki. Fantastyczna biografia arcyciekawego człowieka.

Konkwistadorrr | 2012-12-25
Przeczytana: 2009 rok

Uważam, że to świetna biografia P. K. Dicka. Dla wszystkich tych, którzy zafascynowani są twórczością tego pisarza SF pozycja obowiązkowa. Dowiedzieć się z tej książki można, iż Dick bardzo pragnął być postrzegany jako pisarz, który nie tylko zajmował się fantastyką, starał się by takie utożsamianie zmienić. Mnie to zaskoczyło. Czy to mu się udało? Zachęcam do lektury.

Czytaczyk | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Skonczylem ksiazke niestety troche z zalem,bo choc Dicka nie znalem to mysle po przeczytaniu ksiazki byl fajnym czlowiekiem.Choc na codzien moglbyc meczacy.

Ksiazka pozwala sie rozejrzec po tym o czym Dick pisal swoje historie,jak widzial rzeczywistosc to nasza i ta jego urojana a moze na odwrot?

Dowiemy sie jaki byl na codzien,jak na jego zycie wplynely narkotyki,pieć zon,marne pieniadze ktore wydawcy mu placili i oczywiscie siostra blizniaczka bo to w zasadzie od niej zacznyn sie cala historia.

Patryk | 2014-02-10
Przeczytana: 11 lutego 2013

Polecam każdemu wielbicielowi książek Dicka.

exaybachay | 2016-09-06
Marcin Galusik | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016
Stardust | 2016-07-21
Dagomeee | 2016-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2016
Postapokalipsa według Dicka

Ci, którzy po twórczość Philipa K. Dicka jeszcze nie zdecydowali się sięgnąć, mogą spróbować zacząć swoją przygodę od tej właśnie powieści mieszającej postnuklearne science fiction ze szczyptą metafizyki,