Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka

2005-03-08
1999-01-01
83-7301-648-1
Lech Jęczmyk
philip k. dick biografia science fiction

Okładka książki The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings Philip K. Dick, Lawrence Sutin
The Shifting R... Philip K. Dick, Law...

Znakomita biografia "Dostojewskiego SF" jak nazywano Dicka. Wiele ciekawych informacji z życia autora "Ubika" plus lista książek z krotkimi opisami. Pozycja obowiązkowa dla fanów.

Zwyczajnie warto.

Zwyczajnie warto.

Ostatnio zainteresował mnie Philip K. Dick, więc warto było poznać życie autora. Trudne życie. Myślę, że jak przeczytam trochę więcej jego powieści, to może wrócę jeszcze raz do tej książki. Wiele faktów znajduję się w jego utworach.

Powszechnie uważa się, iż "Boże Inwazje. Życie Philipa K. Dicka" Lawrence'a Sutina to najlepsza biografia twórcy "Valis", jaka do tej pory powstała. Nie wiem i pewnie w najbliższym czasie się nie dowiem, gdyż po lekturze tej właśnie pozycji nieśpieszno mi będzie do innych.

Wydana w 1989 roku, siedem lat po śmierci PKD, wydaje się bowiem być pracą nad wyraz kompletną i temat wyczerpującą. Czytelnik - zaznajomiony już z twórczością Phila, czy też taki, który pragnie się o nim dopiero dowiedzieć - natrafi tu na prawdziwą i nieocenioną skarbnicę wiedzy o tym niezwykle intrygującym autorze.

Biograf wzorowo, sumiennie, kompleksowo i z empatią podchodzi tutaj do podmiotu swego rzemiosła. Wybornie kreśli szczegółowy portret Dicka, jako pisarza (głównie) SF i człowieka, który pięciokrotnie się był ożenił. Portret fascynujący, szczery i dogłębny, a pozostawiający czytelnika finalnie zaspokojonym i prawdziwie sytym!

Jeśli ktoś szuka informacji o twórczości autora "Ubika" i pragnie się dowiedzieć, lub do prawdy takiej mocno się przybliżyć, skąd takie, a nie inne pomysły lęgły się w tej ze wszech miar niepośledniej głowie, to szczerze wątpię, by gdziekolwiek indziej mógł trafić na lepiej przyrządzone i podane czytelnicze danie. Albowiem tutaj jest: cudownie gruntownie i absolutnie pasjonująco! Po prostu wybitnie!

Ja tylko pragnę uprzedzić!Książka potrafi wywołać stany metafizyczne!Gorąco polecam!

Ależ zakręcone życie miał Dick. I dzięki temu jakie świetne książki pisał. Bardzo ciekawa biografia.

Dobra biografia. Dobra, bo oprócz faktów z życia Dicka pokazuje przede wszystkim, jak jego przeżycia przekładały się na jego twórczość. Mamy w niej również całkiem niezłą analizę najbardziej znanych książek Dicka oraz garść interesujących informacji o samym procesie twórczym. Dodatkowym plusem jest również spis wszystkich utworów pisarza wraz z krótkim komentarzem i oceną wystawioną przez autora biografii. Z ocenami nie zawsze się zgadzam, ale tego rodzaju lista z całą pewnością pomaga podczas kompletowania dickowskiej biblioteczki!

Dla fanów "Boże inwazje" to lektura obowiązkowa, ale bynajmniej nie pozbawiona pewnych wad. Uwzględniając fakt, że powstała ona raptem kilka lat po śmierci Dicka, zaskakuje nieco, że autor nie połaszczył się dotychczas o jakieś uaktualnione wznowienie. A aktualizacja jest tutaj konieczna - wystarczy chociażby porównać "Boże inwazje" z nowszą biografią autorstwa Anthony'ego Peake'a ("Człowiek, który pamiętał przyszłość"),w której znajdziemy pewne ważne informacje biograficzne, których brak u Sutina.

Sutin zaczyna właściwie bezbłędnie, szczegółowo opisując trudne dzieciństwo Dicka oraz jego pierwsze kroki na długiej drodze do jednego z największych autorytetów science fiction. Ale im dalej w las, tym ciemniej: Autor gubi po drodze płynny styl pierwszych rozdziałów i pogrąża się dokumentnie w mętnych opisach ostatnich lat życia Dicka. Niemal przerażająco suchy i skrótowy opis ostatnich dni PKD przypomina makabryczne bajki z filmu "Krudowie", które kończyły sie zawsze sentencją "... i umarli!". Na próżno szukać jakiejkolwiek formy podsumowania. A o rozdziale na temat wpływu Dicka na światową literaturę można w tej bardzo "ameryko-centrycznej" książce tylko pomarzyć.

Osobiście uważam wszelkie próby wyjaśnienia "funkcjonowania" Philipa K. Dicka (czy to z medyczno-socjologicznego, czy z religijno-ezoterycznego punktu widzenia) za z góry skazane na niepowodzenie. Tylko stając się tak skomplikowaną "siecią neuronową" jak sam Dick, możnaby pokusić się o całościowe zrozumienie tego człowieka.

Tym nie mniej, "Boże inwazje" oferują sporą dozę informacji. A dołączony spis dzieł umożliwia chronologiczną lekturę poszczególnych książek i równoczesne śledzenie rozwoju talentu Dicka.

Mimo wszystko polecam.

Jestem wielką fanką Philipa K. Dick'a jak i miłośniczką wszelkich biografii, dlatego lektura 'Bożych inwazji' była dla mnie nieunikniona. Miałam dosyć duże oczekiwania w stosunku do książki L.Sutin'a, gdyż uchodzi ona za najlepszą jak dotąd biografię mistrza science fiction. Napisana została zaledwie w kilka lat po śmierci P.K.Dick'a i opisuje życie pisarza od jego narodzin aż do śmierci. Fakty biograficzne autor przeplata fragmentami najważniejszych utworów w dorobku Dick'a, opisuje je, ale ich nie interpretuje, nakreśla tło historyczne dla powstania szeregu powieści, a także wskazuje na pierwowzory postaci książkowych wśród przyjaciół i znajomych pisarza. Pokazanie procesu powstania kolejnych dzieł Dick'a jest największym atutem książki, co pozwala miłośnikom pisarza lepiej zrozumieć jego powieści jak i jego samego. Autor poznał osobiście i przeprowadził rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi Dick'a, przez co czytelnik może zbliżyć się do pisarza tak blisko jak to tylko możliwe. Autor miał znakomite możliwości, aby napisać świetną biografię, jednak nie do końca mu się to udało. Styl autora pozostawia wiele do życzenia, momentami wiele nudą, trafiają się dłużyzny, a ciekawe wątki przedstawione są pobieżnie. Także niepotrzebne dygresje oraz przytaczanie fragmentów powieści Dick'a bez większej potrzeby i sensu zaburzają rytm książki i tylko powiększają jej objętość. Książka jak dla mnie nie posiada zakończenia, a urywa się po prostu. Wydaje mi się, że P.Dick był bardzo ciekawą osobą z szeregiem pasji a z drugiej strony szeregiem fobii i dziwactw, dlatego zdecydowanie zarówno on jak i czytelnicy zasłużyli na o wiele lepszą biografię niż ta napisana przez L.Sutin'a.

Skonczylem ksiazke niestety troche z zalem,bo choc Dicka nie znalem to mysle po przeczytaniu ksiazki byl fajnym czlowiekiem.Choc na codzien moglbyc meczacy.

Ksiazka pozwala sie rozejrzec po tym o czym Dick pisal swoje historie,jak widzial rzeczywistosc to nasza i ta jego urojana a moze na odwrot?

Dowiemy sie jaki byl na codzien,jak na jego zycie wplynely narkotyki,pieć zon,marne pieniadze ktore wydawcy mu placili i oczywiscie siostra blizniaczka bo to w zasadzie od niej zacznyn sie cala historia.

Dowiemy sie jaki byl na codzien,jak na jego zycie wplynely narkotyki,pieć...

• Philip K. Dick
  • Dick