Dziedzictwo Jadeitu

Okładka książki Dziedzictwo Jadeitu Fonda Lee
Okładka książki Dziedzictwo Jadeitu
Fonda Lee Wydawnictwo: Mag Cykl: The Green Bone Saga (tom 3) fantasy, science fiction
The Green Bone Saga (tom 3)
Jade Legacy
Mag
2023-09-27
2023-09-27
2021-11-30
Michał Jakuszewski

Bardzo dobre zakończenie trylogii, całą książka ekscytująca i sprawiająca że ciężko się oderwać od czytania.

No i koniec. Rzeczywiście cała seria robi wrażenie. Trochę jestem oszołomiony całym światem jadeitu. Polecam. Autorkę biorę pod obserwację i zobaczymy, czy uda jej się napisać coś na takim poziomie.

Uwielbiam każdą stronę tej trylogii. Smutek, że to już koniec, ale jednocześnie idealne, zaspokajające zakończenie. Z pewnością będę wracać.

Początek był jednak sceptyczny, podchodziłem do tej sagi z dużą dozą ostrożności ponieważ nigdy nie były mi bliskie tematy mafijne ani o tematyce szeroko pojętej zorganizowanej grupie przestępczej.
A Saga o Zielonych Kościach była promowana jako ‘’powieść mafijna’’, ‘’ Ojciec Chrzestny z elementami kung-fu” pojawiły się nawet porównania do yakuzy.

Do końca nie wiem co skłoniło mnie aby sięgnąć po tę trylogię ( i przede wszystkim wydać na nią moje ciężko zarobione pieniądze :D). Chyba tylko moja słabość do klimatów azjatyckich zadecydowała o tym, i dziś już wiem że była do bardzo dobra decyzja bo finalnie dostałem historię rodzinną, która rozkwita na przestrzeni wielu lat przez co mogłem doświadczyć, jak zmieniają się bohaterowie tej sagi, jakie decyzje podejmują. To sprawia że postacie w tej trylogii są niezwykle wyraźne, nie są to żadne Mary Sue z plot armorem. Tylko ludzie, którzy mają swoje słabości, popełniają błędy i przede wszystkim krwawią.
Chylę czoła przed Panią Fondą Lee za tak zgrabnie skonstruowanie bohaterów jak i samego świata. Oczywiście jest po trylogia gangsterska, ma w sobie ten pierwiastek mafijny, jednak na pierwszy plan wychodzą bohaterowie, którzy są kapitalnie napisani i to oni grają tu pierwsze skrzypce
Fabuła, wątki polityczne również dobrze tu zagrały. Ponieważ były dobrze przemyślane, rozplanowane i rozpisane na kartach około 2000 stron trylogii tworząc jedną spójną historię.
Każdy tom jest lepszy od poprzedniego, niczego bym nie zmienił. Zakończenie cyklu jest również idealne, dokładnie takie, jakie powinno być by zamknąć całość historii.
Jeżeli macie w swoich planach czytelniczych przeczytać tylko jeden cykl/trylogię niech to będzie Saga o Zielonych Kościach. Każdy tu znajdzie coś dla siebie
Same plusy, zero minusów. Tak jak filet

Po trwającej niemal miesięcznej przygodzie z rodziną Kaulów, przyszedł czas by się z nimi pożegnać. To było bez wątpienia niesamowite doświadczenie literackie, jak dobre wakacje, z których trzeba wrócić do szarej rzeczywistości, pożegnać nowo poznanych znajomych z którymi przeżywało się Momenty przez duże „M’’ ! czuję teraz smutek że to już koniec i duży książkowy kac...

Wspaniałe zwieńczenie serii. Może nie tak dynamiczne jak "Wojna o jadeit", ale wielkie, złożone, przemyślane. Zero lepienia fabuły na ślinę, każdy wątek zarówno polityczny jak i "prywatny" zniuansowany. Piękna przygoda.

Najlepsza część z całej trylogii. Więcej akcji, jeszcze bardziej rozbudowane portrety psychologiczne postaci, bardzo wciągająco poprowadzona narracja. Ta część spowodowała, że podnoszę ostateczną ocenę. I co warto zauważyć, to rzeczywiście jest saga rodzinna dokładnie w klimacie tego, co kojarzycie z filmów i książek, tyle że przesiąknięta przemocą i usytuowana w alternatywnym, ale bardzo rzeczywistym świecie, który startuje mniej więcej w latach 80. Pani Fonda Lee ma duży talent i jest jasną gwiazdą na firmamencie kobiecych pisarek szeroko rozumianej fantastyki. Życzył bym sobie więcej takich autorek, zamiast tych wszystkich święcących triumfy u kobiecej części odbiorców - Saar J. Maas i podobnych pismaczek romansów. Zdecydowanie Sagę Zielonych Kości warto przeczytać.

Nie mogę uwierzyć, że to już koniec mojej gangsterskiej podróży z klanami. Seria ląduje w moim serduszku wśród tych ulubionych.

"Przysięgam ci jako filar, na oczach nieba i na jadeit. Dawna nienawiść się skończyła."

Książka jest genialna. Przemyślana, wzruszająca, ukazująca wiele postaci oraz ich powolną przemianę. Chciałabym czytać więcej właśnie takich książek.

Po przeczytaniu trochę czasu zajęło mi by ochłonąć i przetrawić , że to już koniec. Wzbudza emocje i zostawia ślad. Polecam

Genialna trylogia. Fonda Lee ma dar angażującego budowania akcji i szybkiego, precyzyjnego jej rozwiązania, które często zostawia czytelnika w szoku. Solą trylogii są jej postacie, zaletą dla mnie jest fakt, że trylogia rozciągała się na duży okres życia bohaterów, co dało nam możliwość prześledzenia ich zmian. Bardzo ciekawą postacią, jest postać Bera, który przedstawia całkiem inną, od głównych bohaterów, perspektywę wydarzeń, walczącego o swoje życie "trybika" w grze wielkich pionów. Postacie Hila, Lana, Andena, Wen, Shae, Ayt Mady, to "Creme de la creme". Wisienką na torcie są postacie poboczne np. Bracia Maik, które są idealnym dopełnieniem historii głównych bohaterów. Świat przedstawiony jest w szarych, często nawet czarnych barwach, jest brutalny. Bohaterowie, muszą podejmować skrajne decyzje, aby bronić swoich interesów. Co ważniejsze muszą się liczyć z ich konsekwencjami, które mają wielki wpływ na ich życie. Dlatego tak łatwo czytelnik może się związać z postaciami, bo nawet pomimo fantastycznych, jadeitowych umiejętności, problemy postaci są po prostu życiowe i łatwo się można z nimi utożsamić. Polecam każdemu, nie tylko fanom fantastyki :)

Fonda Lee Dziedzictwo Jadeitu Zobacz więcej