Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów

Okładka książki Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów Kamil Iwanicki
Kamil Iwanicki Wydawnictwo: Editio reportaż
reportaż
Editio
2023-10-10
2023-10-10
Śląsk architektura historia socjologia fotografia reportaż Bytom Chorzów Czeladź Czerwionka-Leszczyny Gliwice Katowice Knurów Ruda Śląska Świętochłowice Zabrze

przyjemna książka o tym jak to nasze omy i opy mieszkali.

przyjemna książka o tym jak to nasze omy i opy mieszkali.

Śląskie osiedla robotników z XIX i XX wieku, niewiele z nich pozostało???

Śląskie osiedla robotników z XIX i XX wieku, niewiele z nich pozostało???

Kiedy tam byłam, miałam wrażenie, że znalazłam się w innym czasie. Chodząc po Nikiszowcu w Katowicach co chwilę zatrzymywałam się, żeby zobaczyć wszystko, niczego nie przeoczyć. Budynki, podwórka, ludzie, odgłosy słyszane z mieszkań przez otwarte okna, klatki schodowe, usłyszane fragmenty rozmów mieszkańców. Jakbym znalazła się w przeszłości, w opowieści o innych czasach...
Ja nie wiem, co jest w tych miejscach, ale niezmiernie ciekawi mnie wszystko, co ma związek albo z miejscami, które kiedyś leżały w takiej czy innej Polsce, ale już nie leżą (wschód) albo z miejscami, które polskie nie były, ale postanowiono, że będą (zachód). Mam wrażenie, że mam z nimi jakiś związek, co jest dziwne, no bo nie mam...
Dzięki "Familokom" Kamila Iwanickiego mogłam przez kilka dni z rzędu pobyć na ziemiach, których historia ciągle jeszcze nie jest mi w pełni znana. W swojej książce autor zrobił coś, co uwielbiam najbardziej: pozwolił mi wejść ludziom do mieszkań, obejrzeć pokoje, kuchnie, ubikację na półpiętrze, podwórka. Mogłam pogapić się na bawiące się na podwórku dzieci, plotkujące po śląsku kobiety, mogłam wejść do tamtejszej szkoły, mogłam zobaczyć, jakie zwyczaje panowały w rodzinach. Poznałam historię śląskich osiedli robotniczych, dowiedziałam się, które z nich jeszcze istnieją (i w jakim stopniu),a które zostały rozebrane i ślad po nich zaginął.
Mam ochotę tam pojechać i zobaczyć te miejsca.
A, i okazało się, że niektóre wyrazy z godki śląskiej funkcjonowały u mnie w domu. Skąd? Jak? Jakimi drogami?
Uwielbiam grzebać w historii 🙂

To chwile pogodomy o Śląsku.
„Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów” to reportaż Kamila Iwanieckiego, o robotniczych osiedlach na Górnym Śląsku.
Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje cząstkę historii Górnego Śląska (doprawdy! nie mogłam się oderwać od książki!).
Znajdziecie w tym reportażu informacje zarówno o tradycjach budowania familoków (domów pracowniczych znajdujących się w zasięgu kopalni) oraz codzienności małego społeczeństwa m.in. z Zabrza, Katowic, Czeladzi, Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej.
Zdecydowanie wielkim plusem reportażu jest wielotematyczność. Oprócz informacji o rozwoju przemysłu na Śląsku, funkcjonowaniu kopalń, Autor skupił się przede wszystkim na historiach ludzi, żyjących w czasach rozwoju przemysłu, a później w czasie jego restrukturyzacji. Przedstawia nam ich codzienne obowiązki, tryb pracy, nauki, zabawy podwórkowe, oczekiwania na święta. Zainteresuje Was z pewnością również wiele ciekawostek dotyczących panujących legend oraz zabobonów. Myślę że niejednokrotnie zaintrygują Was te opowieści – tak bardzo odległe od współczesnych czasów.
Ponadto znajdziecie w tym reportażu mnóstwo historycznych zdjęć, przedstawiających architekturę, a także samych mieszkańców. Zamieszczone zostały historie obywateli napisane…gwarą śląską🤗Jest to bardzo dobra łamigłówka, by zrozumieć wszystko!
Niewątpliwie Autor ukazał Górny Śląsk niesamowicie klimatycznym miejscem…aż chce się tam pojechać i pochodzić po Nikiszowcu ☺

To chwile pogodomy o Śląsku.
Znajdziecie w tym reportażu informacje zarówno o tradycjach budowania...

Bardzo ciekawa ksiązka, może nie dla wszystkich. Opowieść nie jest tylko o samych budynkach zwanych familokami ale o tym co działo sie w nich i wokół nich. Świetnym dodatkiem jest zamieszczona mapka z koloniami robotniczymi. Żałować można jedynie iz nie o wszystkich familokach autor zdołał napisać.

2083

Bardzo dobry reportaż o przemijającym mikrokosmosie śląskim.

Bardzo dobry reportaż o przemijającym mikrokosmosie śląskim.

"Familok jest niczym Górnoślązak - stojący twardo na śląskiej ziemi, z której wyrósł, umorusany dymem z kominów, ciężki, ale stabilny."

Górny Śląsk ma w sobie coś wyjątkowego. Z jednej strony zadymiony, duszny, niebezpieczny. A z drugiej intrygujący, dynamiczny i niesamowicie bogaty kulturowo.

Kamil Iwanicki zaprasza czytelnika do wnętrza familoków, do kopalni, na mniej i bardziej znane dzielnice, do śląskich szkół i śląskich kościołów.
Dzięki tej książce można poznać nie tylko historie tego regionu, ale także historie konkretnych dzielnic, fabryk, kopalni, rodzin... i w końcu - ludzi.
Na okładce przecież widnieje napis: "Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów".

Czy było to dokładnie to, czego się spodziewałam?
Nie.
Spodziewałam się mglistej opowieści o górnikach i ich codzienności.
Jak możecie się domyślać, dostałam o wiele więcej.

Autor przedstawia wiele historii - od samych familoków zaczynając, aż po legendy Górnego Śląska, zahaczając o edukację, religie, wojnę i wiele innych tematów.
Nie potrafię dobrze streścić tej książki w paru zdaniach. Musicie sami się przekonać, o czym ona dokładnie opowiada.
Od siebie muszę jednak dodać ważny wniosek: nie spodziewałam się, że Górny Śląsk może być tak intrygującym, klimatycznym i wciągającym światem. Nie sądziłam, że familoki mają do zaoferowania tak dużo historii i tak dużo tradycji.

Może byłam ignorantką. Przyznaje się. Nigdy nie interesował mnie ten temat. Ale teraz, po tej lekturze, z pewnością będę nosić w sobie duży sentyment do tego miejsca i do tych historii.

Serdecznie polecam każdemu zapoznać się z książka Kamila Iwanickiego. Napisana w bardzo przystępny sposób, a jednocześnie pełna rzetelnej wiedzy i wciągających historii.

Bardzo dobry wielotematyczny reportaż o życiu w śląskich familokach, który w interesujący sposób przemysłowy region Polski pod kątem historycznym, społecznym i kulturalnym.

Co to są #familoki?
Dlaczego familoki były tak ważne dla Górnego Śląska?
Kamil Iwanicki, silesianista i twórca projektu Familoki, zabiera nas w fascynującą podróż po robotniczych osiedlach Górnego Śląska i odkrywa przed czytelnikami ten zapomniany świat epoki industrialnej i złotego wieku dla Górnego Śląska.
Mamy okazję zaglądnąć za drzwi domu robotniczego w familokach, poznać ich mieszkańców i ich codzienne życie.
Czy wiesz, dlaczego familoki były tak ważne dla Górnego Śląska?
Czy widziałeś kiedyś zabytkowe dzielnice, takie jak Nikiszowiec?
Co myślisz o życiu w familoku w porównaniu do dzisiejszych czasów?
Dlaczego najczęściej malowano okiennice na kolor czerwony?
Skąd wynika rywalizacja między mieszkańcami z Katowic a tymi z Sosnowca?
Jakie są tradycyjne potrawy śląskie?
„Familoki. Śląskie mikrokosmosy” to pełna historii, ciekawostek i fotografii podróż w czasie. Dzięki niej odkryjesz świat, który w dużej części utraciliśmy, ale który wciąż fascynuje. Warto zadbać, żeby ta kultura przetrwała i to nie tylko w skansenach.

Co to są #familoki?
Dlaczego familoki były tak ważne dla Górnego Śląska?
Mamy okazję zaglądnąć za drzwi domu robotniczego w familokach, ...

Jestem Ślązaczką, godom, pielęgnuję rodzinne tradycje. Dlatego sięgnęłam po "Familoki". Dobrze, że takie książki powstają. Bo Śląsk to nie tylko kopalnie. To Ślązocy z trudną historią, którą przetrwali silni więzami rodzinnymi. A Śląsk to naprawdę piękny region.

• Audiobooki
  • Reportaż
  • Storytel

Kamil Iwanicki Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów Zobacz więcej