Kastratka

2019-01-13
2003-09-01
Barbara Niedźwiecka
Barbara Niedźwiecka

Pierwsza moja książka tej pary autorów. Jestem zachwycona. No cóż kobiety miały ciężko w tych czasach.

Pierwsze 150 stron świetne, potem przestój i nudy, a druga połowa książki przeczytana z zapartym tchem. Dużo intryg, przygód, akcji. Dla fanów powieści historycznych i miłośników muzyki!

Czasy kiedy jeszcze na cześć Boga śpiewać mogli tylko mężczyźni a w roli głównej dziewczynka obdarowana anielskim głosem, która zmuszona przez ojca- kapelmistrza i biskupa udaje chłopca aby móc wystąpić na mszy przed hierarchami kościelnymi i tym samym uratować występ chóru po tym jak główny solista przed samym występem dostaje mutacji głosu. Z jednej strony strony miłość do muzyki z drugiej zaś pycha ojca sprawiają, że dziewczynka robi karierę jako Solista-Kastrat.... do czasu kiedy się zakochuje a jej kariera staje się dla niej największym utrapieniem....Polecam😉

" Najczęściej ból zadaje się ludziom nie z rozmysłem, ale przez nieuwagę i obojętność. (str. 158)

Bardzo lubię czytać książki niemieckiego małżeństwa. Potrafią oni dozować napięcie, trzymać w niepewności, zaciekawiać do tego stopnia, że trudno się od lektury oderwać. Akcja ich książek przeważnie umiejscowiona jest w przeszłości i zazwyczaj kończą się dobrze.

Tym razem jest to historia dziewczynki zakochanej w muzyce i śpiewie. Uwielbiała śpiewać, a że w tych czasach śpiew kobiet we Włoszech był zakazany robiła to w miejscach odosobnionych, gdzie nikt nie mógł jej usłyszeć. Podstaw muzyki i śpiewu nauczył ją ojciec. Przez matkę była surowo karana za każdą próbę muzykowania. Wielokrotnie przysłuchiwała się próbom chłopięcego chóru prowadzonego przez ojca, a że miała talent muzyczny opanowanie usłyszanych pieśni przychodziło jej z łatwością.

Zbieg okoliczności sprawił, że jej marzenie się spełniło i wystąpiła w chłopięcym chórze z partią solową jednak w męskim przebraniu. Występ okazał się sukcesem, ale też przyniósł ze sobą poważne problemy, zmuszając ojca z córką do opuszczenia rodzinnych stron. I tak zaczyna się jej podróż pełna przygód, nowych doświadczeń, radości i porażek. Początki były trudne. Ojciec dopuszczał się aktów fałszerstwa, by uczynić z córki syna, przed którym otwierają się drzwi kościołów, możnych i ogólnie kariera śpiewaka. Dziewczynka która kiedyś chciała być chłopcem, by móc śpiewać w obecnej sytuacji przeżywała katusze.

Relacje do tej pory poprawne między ojcem i córką zmieniają się radykalnie na niekorzyść. Ojciec staje się chciwym i pazernym człowiekiem, a córkę traktuje jak maszynkę do robienie pieniędzy. Jedyną jej radością był świat muzyki i wsparcie służącej, która czuwała nad nią jak anioł stróż, opiekując się nią jak własną córką, doradzając i pocieszając w trudnych sytuacjach. Jej śpiew wzbudzał zachwyt, otwierały się przed nią drzwi domów szlacheckich. Była rozdwojona, bo z jednej strony chciała wypaść podczas występów jak najlepiej, a z drugiej towarzyszył jej strach przed zdemaskowaniem.

Powoli pnie się w górę, występując przed papieżem i na dworze cesarskim. Pobierała też nauki u papieskiego kompozytora. Jej talent był szlifowany przez znanych i mniej znanych nauczycieli muzyki. Była zarówno uwielbiana jak i znienawidzona. Pobyt na dworach szlacheckich pozwolił wzbogacić jej wiedzę. Spowodował, że inaczej patrzyła na świat zróżnicowany pod każdym względem. Dodał pewności siebie. Śpiewając odgradzała się od otaczającej jej rzeczywistości, zamykając się w świecie muzyki nie widziała co się wokół działo. Zmieniły się też relacje z ojcem, teraz to ona dominowała w tym związku.

Jej śpiew działał kojąco na ludzi, uspokajał, wybudzał z melancholii, depresji. Żyjąc w ciągłym strachu przed zdemaskowaniem, kierowała się w życiu rozsądkiem i umiarkowaniem. Podczas jej wędrówek towarzyszył jej młody szlachcic poznany w początkowym etapie jej podróży. Rozwija się ich współpraca w dziedzinie artystycznej i przyjaźń. Cena sukcesu kosztowała ją wiele poświęceń, wyrzeczeń, nerwów a nawet ofiar.

Autorzy przybliżają też problemy kastratów, ich rozterki, pogardę otoczenia. Mimo pięknego głosu, częściowego uznania i bogactwa, cierpieli z powodu utraty ich męskości. Różnice w statusie niemieckich kobiet a włoskich, którym w kościele nie wolno było śpiewać. Ścieranie się wyznawców różnych religii. Spiski, planowane morderstwa, a wszystko to w imię wiary. Całą obłudę kościoła, który dla realizacji swoich celów nie cofnie się przed niczym.
Ukazują siłę potęgi przyjaźni i nienawiści.

Tym razem...

Ciekawa i taka inna.

Ciekawa i taka inna.

Ot taka sobie powiastka.... zalatuje Harlequinem; czyta się gładko, szybko i przyjemnie. Z punktu widzenia człowieka o ugruntowanej wiedzy muzykologicznej - nic szczególnego, poziom wniknięcia w prawdę historyczną zerowy; fakty z historii muzyki level wikipedia!

Pomimo wielu stron szybko się czyta. Fajny temat. Warto przeczytać.

Pomimo wielu stron szybko się czyta. Fajny temat. Warto przeczytać.

Jedenastoletnia Giulia, jedyna córka kapelmistrza Fassiego z Saletto, wychowywała się wśród anielskich głosów chłopięcego chóru prowadzonego przez ojca. Śpiew jest dla niej tak naturalny, jak oddech, ale włoski Kościół epoki renesansu coraz bardziej ogranicza prawa kobiet, nie zezwalając im nawet na głośną modlitwę. Pobożny lud widzi w śpiewających damach tylko grzesznice.
Gdy solista chóru ojca niespodziewanie rozpoczyna mutację, wykonanie najnowszej mszy mistrza Giovanniego da Palestriny przed znamienitymi gośćmi staje pod znakiem zapytania. By uniknąć kompromitacji, Fassi przebiera córkę za chłopca i każe jej zastąpić śpiewaka. Występ okazuje się tak ogromnym sukcesem, że pada propozycja wykastrowania wspaniałego solisty i zachowania jego pięknego głosu…
Giulia wraz z ojcem muszą uciekać z miasta, by uniknąć straszliwej kary, ale wiedziony marzeniami o sławie i bogactwie kapelmistrz postanawia kontynuować maskaradę i latami obwozi córkę po kraju, zmuszając ją, by udawała młodego kastrata. Dziewczyna zaczyna występować na dworach włoskich możnych, ale gdy wśród słuchaczy dostrzega niezwykle przystojnego mężczyznę, przyjęta rola staje się dla niej przekleństwem…

Książkę oceniam na 4+

Ciekawa opowieść o oszustwie, ale i trudnym życiu kobiet w średniowiecznych Włoszech. Rzeczywiście czytająć tę opowieść można uznać wyższość protestantów na katolikami. Bardzo przyjemnie się czyta, choć niewiele w niej wartości historycznej, ale sporo opisu średniowiecznych obyczajów.

Bardzo dobra książka...ciekawa historia dziewczyny, która nie z własnego wyboru zostaje kastratem i podejmuje trudną sztukę oszukiwania wszystkich. Polecam!

• Przeczytane w 2019
  • Po polsku