Jedzenie mnie uzdrowiło

Wydawnictwo AA
2023-05-26
2023-05-26
Zdrowie Dieta Kulinaria

Książka jest nie tylko swego rodzaju poradnikiem, ale też zapisem różnych osobistych doświadczeń związanych ze stanem zdrowia autorki. Najpierw diagnoza: wrzodziejące jelito. Potem próba leczenia głównie niebezpiecznymi sterydami, które mają mnóstwo skutków ubocznych. Do tego twierdzenie lekarza prowadzącego, że żadna dieta, zmiana nawyków żywieniowych nic tu nie pomogą. Tymczasem okazało się, że nic bardziej mylnego. Danielle Walker zaczęła testować na sobie dietę niskowęglowodanową, z mniejszymi i większymi rezultatami. Opisała wiele sytuacji ze swojego życia, kiedy to praktycznie była już jedną nogą na przysłowiowym tamtym świecie. I to faktycznie jedzenie ją uzdrowiło. Warto zajrzeć do tej książki z kilku powodów. Ci, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, by przyjrzeć się swojej diecie i zacząć zawczasu wprowadzać zmiany, które sprawią, że samopoczucie będzie jeszcze lepsze. A ci, którzy borykają się już ze zdrowotnymi problemami znajdą tu wsparcie i podpowiedzi. Walker pisze bardzo przystępnie o swojej sytuacji rodzinnej, nie unika tematów trudnych. Radzi, jak dobra znajoma, przyjaciółka, podpowiada co robić. Pokazuje, że nie jest łatwo zmierzyć się z codziennością, kiedy kuszą smaczne potrawy podczas świąt lub przyjęć. Kiedy kuszą produkty z półek sklepowych. To dobry przykład walki z chorobą, bo niekiedy myślimy z zazdrością: jemu, jej się udało. Tymczasem to jest walka i wyrzeczenia. Dobrze wiedzieć, że nikomu nic nie spada samo z nieba. Potrzebne są determinacja i samodyscyplina. Taka osoba musiała i ciągle musi codziennie mierzyć się z wyrzeczeniami. Oprócz swojej historii Danielle podpowiada, jak działać, co jeść, gdzie szukać pomocy. Jest kilka przepisów potraw wolnych od zbóż, glutenu, nabiału i cukru. Chodź przyznam, że z ciekawością zajrzałabym do jej książek z przepisami. Autorka stworzyła bowiem wiele przepisów, która ułatwia życie milionom Amerykanów. A ponoć wielu obywateli USA dotkniętych jest tą chorobą, na którą cierpi autorka. Wzruszające są relacje ze spotkań z ludźmi, którym Danielle pomogła. Polecam dla zdrowia!

Gdy @wydawnictwoaa przysłało mi książkę @daniellewalker "Jedzenie mnie uzdrowiło" nie do końca byłam przekonana, że dam radę przez nią przebrnąć. Wydawało mi się, że będzie to książka namiawiająca do zdrowego odżywiania, jakich wiele na rynku.
A dziś jestem już wielką fanką Danielle, obserwuję jej profile w mediach społecznościowych, a proteinowy koktajl chyba będzie moim koktajlowym ulubieńcem.
Brak mi słów żeby opisać jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie historia autorki, którą się dzieli z czytelnikami. W trakcie czytania wciąż miałam wrażenie jakbym znała tę kobietę osobiście. Zaprzyjaznilam się z nią i jakież było moje zaskoczenie ,gdy otwieram jeden z ostatnich rozdziałów a tam słowa "To jak, jesteśmy już przyjaciółkami, prawda?" Moja odpowiedź brzmi Tak tak tak !!!

Danielle Walker tą książką zaprasza czytelnika do swojego życia, do momentami, przerażającej drogi z chorobą ,z którą musi się mierzyć już prawdopodobnie do końca życia. Książka jest napisana tak, że ciężko się oderwać. Zachłannie wnikała w mój umysł, w moje serce. Przeżywałam wraz z Danielle i jej cudownym, wspierającym mężem każdy nawrót choroby, jej walkę o powrót do sił, tęsknotę za dziećmi. To co zrobiła ta kobieta nie tylko dla siebie, ale i dla tysięcy osób z podobnymi problemami zdrowotnymi, jest godne podziwu. Udowodniła własną osobą, że troska o siebie zaczyna się w kuchni. Wbrew temu co słyszała z ust lekarzy. Dodatkowym smaczkiem są przepisy zamieszczone na końcu książki oraz szczegółowa lista produktów dozwolonych i niedozwolonych na diecie bezzbożowej oraz lista zakupów dla ułatwienia.

/.../ U autorki zdiagnozowano w wieku dwudziestu dwóch lat ekstremalną postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - fachowo UC - colitis ulcerosa),co w jej przypadku prowadziło jeszcze do zaburzeń wchłaniania, niedożywienia i anemii. W ciągu pierwszych lat od diagnozy była wielokrotnie w szpitalu, przeszła transfuzje krwi, dożylne podawanie żelaza, gwałtownie traciła wagę, co z kolei prowadziło do artretyzmu, utraty energii, gwałtownego bicia serca i innych problemów. Autorka zrobiła rozeznanie i dowiedziała się o specjalnych dietach, które pomogły niektórym ludziom złagodzić objawy chorób. Między innymi usunęła ze swojej diety pieczywo, mleko, masło, cukier, białe ziemniaki i inne warzywa korzeniowe (ale np. marchewkę mogła jeść),aby zobaczyć, jak zareaguje jej organizm. Postanowiła też napisać własne przepisy. Autorka opowiada o tym, jak jej choroba wpłynęła na jej rodzicielstwo, pracę, związki ze znajomymi i małżeństwo. Wskazuje, że lekarstwa są drogie, mają działania uboczne, a leczenie i pobyty w szpitalach bywają przytłaczające dla osoby chorej i bliskich. Autorka otwarcie pisze o radościach i smutkach życia, które stają się bardzo poruszające dla czytającego. Mowa jest o miłości i głębokiej wierze w Boga.

Podobała mi się lektura książka którą warto polecać osobom zmagającym się z przewlekłymi chorobami. Polecam także każdemu, kto chce prowadzić zdrowszy tryb życia lub po prostu jest ciekawy, w jaki sposób dobór żywności może wpłynąć na życie. Niektóre partie książki przekazane są w formie dialogów, co wpływa na odbiór lektury. Książka okazała się interesująca i wciągająca. Dzięki bowiem książce zaczęłam zastanawiać się, w jaki sposób jedzenie, odżywianie może wpływać na chroniczne problemy zdrowotne. Na końcu pozycji dodane są autorskie wskazówki żywieniowe i na co zwracać uwagę.

• Zdrowie

Dodaj cytat z książki Jedzenie mnie uzdrowiło