Metamorf

PulpBooks
2023-05-31
2023-05-31
Inne

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...

Książka przyciągnęła mnie ciekawym opisem, jej krótką treścią i dobrymi opiniami. Kolejny polski debiutant na rynku. Ja za SF w tej formie nie przepadam i tak było z tą książką. Później jednak coś się wydarzyło i zacząłem ją czytać z wielką przyjemnością. Zaczęła się akcja i od razu było mniej dziwnie. Przerażają mnie te wizję przyszłego świata. Książką kończy się tak że trzeba czekać na kolejną część. Na pewno spodoba się miłośnikom takiej literatury bo jest ona przemyślana i do tego ze sporą ilością akcji. Szczególnie w samej końcówce. Reasumując polecam wszystkim fanom SF.

Książka bardzo dobra, tym bardziej, że to debiut. Bardzo szybko i przyjemnie się czytało. Lepszy Cyberpunk niż ten od Kosika. Skończyła się tak, że druga część musi powstać i już z tego co Andrzej Kwiecień pisał na swoim wallu już powstała. Naprawdę polecam wszystkim fanom SF.

Książka to bardzo solidy cyberpunk zanurzony w ciężkim sosie katastrofy klimatycznej. Jedyny minus jak dla mnie to trochę brak konsekwencji w tym połączeniu. Bo z jednej strony mamy tę katastrofę 🌞🔥, a z drugiej miasto z kilometrowymi wieżowcami. Ekonomiczne uzasadnienie powstawania takich budynków jest chyba mało uzasadnione już dziś. A rachunek ten zapewne będzie rósł wraz z intensyfikacją zmian klimatycznych i perspektywą ograniczonych zasobów. Wiem, że cyberpunk z takich wieżowców wyrósł i dalej nimi stoi. Ale skoro już wplatamy wątki klimatyczne to ja przynajmniej oczekiwałbym jakichś tego szerszych konsekwencji i odważniejszego przełamywania szablonów gatunkowych.

W książce występuje sporo postaci kobiecych co na pewno jest na plus. Tak się jednak składa, że przy okazji większość miała romans z głównym bohaterem, także jest tutaj trochę toksyn.

Zakończenie zaskakujące.

Całkiem przyjemnie się czytało, ale po opiniach spodziewałem się czegoś ciekawszego.
Niestety książka długo się rozkręca, a potem jak już zaczyna się coś dziać to nagle kończy się i to w sposób bardzo mało satysfakcjonujący.
Trochę dziwią mnie pozytywne opinie co do zakończenia. Moim zdaniem było bardzo przewidywalne i przynajmniej w moim przypadku żadnego zaskoczenia nie było.
Z innych minusów muszę wymienić głównego protagonistę który został na siłę napisany tak aby być fajnym. Dosłownie za każdym zakrętem czeka na niego jakiś kolejny kolega z wojska, a wszystkie kobiety albo miały z nim romans, albo na niego lecą.
W moim wydaniu do tego była cała masa błędów. Całe zdania bez spacji jako zlepek słów.

Polecam nie zrazić się początkiem sugerującym opowieść o wampirzach i pociągnąć dalej. Książka krótka, ale bardzo dobrze skonstruowany cyberpunkowy świat. Czekam na kontynuację.

Książka ze wszech miar przeciętna. Począwszy od przeciętnie napisanych bohaterów, poprzez przeciętną fabułę a kończąc na przeciętnym stylu.

Całkiem ciekawe i wciągające.

Całkiem ciekawe i wciągające.

Interesująca, zaskakująca książka, która ewidentnie rozpoczyna jakiś większy cykl. Arth Ven, były żólnierz i medyk, pracuje w prywatnej firmie Vertas, w świecie, gdzie ludzkość zaczęła sobie hodować do pomocy rodzaj androidów - metamorfów, mogących zamieniać się w dowolne osoby.

Nie czytam dużo książek z kategorii cyberpunk i dla mnie akcja i pomysły pisarza były świeże i nietypowe.
Jeśli miałabym się czegoś przyczepić to dużej dawki przemocy (momentami aż za dużej) i lekkich dłużyzn w pierwszej połowie książki (zwłaszcza przy opisie zwyczajnego życia bohaterów).

Lutowe wyzwanie daje jednak okazję do przyjrzenia się poszczególnym kategoriom i wybrania z nich jakichś interesujących pozycji. Tym razem - czekając na nominatów do “Zajdla” - zaglądam do nominowanych w kategorii SF i biorę się za “Metamorfa”.
Cyberpunk i neo-noir po polsku! Świat przyszłości zaledwie dwa wieki do przodu, a już niemal jak z “Modyfikowanego węgla”: wszczepy domózgowe, bioniczne kończyny i organy, miasto przyszłości, mające być w założeniu oazą szczęścia i dobrobytu w zmieniającym się (klimat!) świecie, a w rzeczywistości jawiące się jako kolejne spotworniałe megapolis. Do tego byli żołnierze obecnie na usługach “sektora prywatnego”, a więc to samo zabijanie i tak samo dwuznaczne moralnie, a jedynie za lepsze pieniądze. No i - będące już ewidentnie elementem hard-SF - metamorfy, czyli istoty mogące w szczególnych okolicznościach przeobrażać się (fizycznie, umysłowo i nieomalże duchowo) w inne osoby, co daje szerokie pole do popisu dla działań ludzi ukrywających się w cieniu społeczeństwa.
Jednak książka ma nieco zbyt małą objętość i już w połowie rozwiązuje się pewna istotna jej zagadka fabularna, co początkowo wywołuje zaskoczenie i niejaki zawód. Po chwili jednak okaże się, że warstwa kryminalno-rozpierduchowa staje się jedynie podłożem dla postawienia poważniejszych pytań o istotę człowieczeństwa w zmieniającym się świecie. To coraz wymyślniejsza technologia każe nam pytać, czym człowiek jest w istocie: ciałem? pamięcią i odruchami? duszą może? Ile elementów technologicznych pozwoli odtworzyć człowieka, by był on znów tą istotą, która została już raz utracona. I już nie żałuję, że nie jesteśmy już w pełni w świecie Takeshi Kovacsa; Andrzej Kwiecień idzie ze swoją książką w inne rejony literatury. Tylko po to zresztą, by finalnie wrócić jednak do rozrywkowego charakteru książki i zakończyć ją efektownymi fajerwerkami. Sam nie wiem już, czy chcę tej huśtawki, choć rozrywkowo książka trzyma poziom.
Koniec powieści zaskakujący, dobry i konsekwentny w duchu całości, choć… aż się prosi o poświęcenie mu nieco uwagi i lepsze dopracowanie. Na jakąś małą rozwlekłość - po feerii dynamizmu i przemocy - dla zwielokrotnienia efektu zaskoczenia.
To o co chciałbym się jednak nieco przyczepić, to objętość powieści i tempo naszego przez nią marszu. Jeśli kogoś ona wciągnie (a ze mną tak się stało),to istnieje ryzyko połknięcia jej w dwa wieczory (albo i jeden dzień). A co, gdyby - wykorzystując świetny pomysł i nawet niezłe jego przedstawienie - dać sobie więcej czasu na rozplanowanie wątków i wyważenie proporcji między akcją a rozważaniami filozoficznymi? Nie pogniewałbym się, gdyby książka miała 200 stron więcej i z pozycji dobrej/b.dobrej stać się miała arcydziełem gatunku! Tym niemniej jest to wart zauważenia debiut pełnowymiarowy i z niecierpliwością będę oczekiwał na kolejne dokonania pana Kwietnia…
To naprawdę niezła książka i - biorąc pod uwagę jej ogromny potencjał - chciałbym móc ocenić ją jeszcze wyżej.

Gdybym miała jakieś 12 - 13 lat dałabym zdecydowanie lepszą ocenę. Niestety musze przyznać, że większość pozycji z nominowanych do nagrody "książka roku 2023" w kategorii sci-fi, to niezbyt nowatorskie czy w inny sposób zachwycające pozycje.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Metamorf