Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności

Okładka książki Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności Marcin Zaremba
Okładka książki Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności
Marcin Zaremba Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2023-06-05
2023-06-05

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Teksty Drugie 6/2016: Polska pamięć Agata Bielik-Robson, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Joanna Kurczewska, Jacek Leociak, Marek Zaleski, Marcin Zaremba, praca zbiorowa
Teksty Drugie ... Agata Bielik-Robson...
Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 2 (38)/2014 Ewa Brojer, Przemysław Dereń, Jacek Hołówka, Arkadiusz Kosmala, Michał Krobicki, Marcin Machalski, Joanna Pijanowska, Agnieszka Popiel, Wiesław Stręk, Jan Strelau, Włodzimierz Strupiński, Piotr Trzonkowski, Marcin Zaremba, Bogdan Zawadzki, Maciej Żylicz, redakcja pisma Academia
Academia. Maga... Ewa Brojer, Przemys...

Bardzo ciekawa i długa analiza możliwych powodów wybuchu naszej "rewolucji solidarnościowej". Dawno nie czytałem książki z tak bogatą bibliiografią. Opis sytuacji gospodarczej i politycznej od czasów wczesnego Gomułki do późnego Gierka ciekawie pokazuje co się działo w PRL. Książką mogą być zainteresowani zarówno Ci którzy żyli w tych czasach i je pamiętają jak i Ci którzy urodzili się w nowej Polsce. Ci drudzy w końcu mogą się dowiedzieć czyje długi i za co spłacają do dzisiaj...

Rewelacja. Autor prowadzi nas przez całą dekadę poprzedzającą rewolucję Solidarności. Przedstawia wszystkie aspekty życia, które doprowadziły do tego wydarzenia. Momentami czujemy się, jakbyśmy byli tuż obok lub w samym środku wydarzeń. Dla osób które epokę tą znają tylko z opowieści jest to wspaniały przewodnik po świecie PRL. Brawa dla Pana Marcina za przybliżenie tej historii. Polecam.

Dla mnie - małe rozczarowanie. Zabrakło przekonującej narracji. Miałam wrażenie, że czytam przypadkowe dość opowieści wybrane wg. dość przypadkowego klucza. Kilka ciekawych tekstów źródłowych i interesujących przemyśleń to zbyt mało na dobrą książkę popularnonaukową.

Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności
Książka bardzo nierówna. Bardzo irytujące początki rozdziałów, w których autor na siłę pragnie chyba udowodnić, że jest na bieżąco w dyskursie historiozoficznym, Skutkuje to cytatami z dzieł znanych autorów, które to cytaty niczego zazwyczaj nie wnoszą do opowieści, ale za to jak mądrze to wygląda.
I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Książka A.D. 2023, a w niej fragment o tym, że Lech Wałęsa nie był agentem SB, jeno próbowano go, bezskutecznie, do tego zmusić. Po wszystkich tych książkach, relacjach świadków tamtych wydarzeń (nawet SB-ków: "Jest tu taki jeden, co na Matkę Boską chce przysięgać"),po kwerendach w IPN, po fakcie niszczenia przez Wałęsę dokumentów sprawy dotyczących i - last but not least - po teczce Wałęsy znalezionej w domu Kiszczaka?! To potrafi tylko autor pisujący do "Polityki".
Rodzi się pytanie: czy jeśli w tak ważnej sprawie autor zakłamuje fakty, to czy i w innych sytuacjach pisze prawdę? Czy może, jak sam przyznaje we Wstępie, przed badaniami, których efektem ma być książka, z góry założył określoną tezę i czasami dziwił się, że rzeczywistość nie zgadza się z owym założeniem?
Szkoda, że Motyka zapomniał, że "tylko prawda jest ciekawa". A tak wyszła praca, co do której wiarygodności mam duuuże zastrzeżenia.

I jeszcze jedna...

Wybitna rzecz. I zapewne przejdzie niedoceniona. RE-WE-LA-CJA! Szeroko, głęboko, z rozmache i LEKKO NAPISANE.

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Historia Polski