Bali. Opowieści z wyspy bogów

Okładka książki Bali. Opowieści z wyspy bogów Aleksandra Najda-Michałowska
Okładka książki Bali. Opowieści z wyspy bogów
Aleksandra Najda-Michałowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Wydawnictwo Luna
2023-06-14
2023-06-14
Bali Indonezja podróże literatura podróżnicza

Polecam, jeśli ktoś ma ochotę na przeczytanie bloga o Bali. Dużo ładnych zdjęć ;)

Książka przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.
Czytając opis, nie oczekiwałam zbyt wielu informacji, bardzo dokładnych opisów Bali czy zarysu historycznego. I tak właśnie było. Trochę ciekawostek, opisów przyrody, wiele zdjęć z sutorką w roli głównej. Kto chce dogłębnych informacji, musi sięgnąć gdzie indziej. Tutaj można poczuć trochę klimat ale bardziej na zasadzie postów z mediów społecznościowych.

Książka przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.

Bali. Opowieści z wyspy blogów to książka reportażowa będąca czymś w rodzaju przewodnika po wyspie.
Autorka zafascynowana wyspą w malowniczy sposób próbuje przekazać potencjalnym turystom piękno Bali, przedstawiając nie tylko walory przyrodnicze wyspy, ale również kulturę mieszkańców, religię i zwyczaje panujące wśród ludzi zamieszkujących ten kawałek świata.
Opowieść okraszona jest wieloma zdjęciami, które dodatkowo pozwalają na poznanie tego o czym pisze wizualnie. Niestety brakowało mi bardzo opisów pod zdjęciami i chociaż w wielu przypadkach domyślałam się co przedstawia wstawiona między strony fotografia to myślę, że byłoby czytelniejszym dla nas, osób dopiero poznających walory wyspy, aby każde zdjęcie zostało opisane.
Autorka opisała swoje początki zamieszkania w tym bajecznym miejscu skupiając uwagę czytelników zarówno na wytłumaczeniu kim jest Wayan, jak i tym jak nosić sarong. Opisała miejsce zwane Ubud Market oraz wytłumaczyła do czego służą i kiedy są stosowane maski.
Nawiązała do czasów pandemii, które i tę malowniczą wyspę na pewien czas wykluczyły z życia tak jak wiele innych miejsc na świecie, a wiadomo, że takie miejsca jak Bali czerpią korzyści materialne głównie z turystyki.
W dość malowniczy sposób opisała piękne plaże balijskie, przy okazji wspominając również farmy soli oraz podwodny świat wyspy.
Ciekawym zagadnieniem jakie poruszyła w swojej książce jest również zamieszkanie, bez względu na to, czy zamieszkasz w wynajętym domu, czy w hotelu, zawsze możesz liczyć i na plusy i na minusy takiego zakwaterowania.
Z pewnością miłośników zwierząt zaciekawi informacja o wężach i pająkach, które bywają dla człowieka dość niebezpiecznym towarzystwem tak samo jak wszechobecne w niektórych miejscach małpy stwarzające szczególne zagrożenie dla dobytku naiwnego turysty, który nie spodziewa się nawet tego jak w jednej sekundzie może zostać pozbawiony telefonu czy aparatu fotograficznego.
Fascynującym jak dla mnie okazał się świat balijskiego tańca, który również jest wszechobecny na Bali i można go podziwiać podczas wielu uroczystości obchodzonych na wyspie, a których z całą pewnością jest sporo.
Dla podróżników z pewnością ciekawostką będzie opowieść o Świętej Górze, Mount Agung i wspinaczce na aktywny wulkan, czy opis Cmentarza Kintamani, jak również malowniczo przedstawiony obraz i funkcjonalność magicznych wodospadów północy.
Ciekawostką wartą zatrzymania się na chwilę nad tekstem jest z pewnością legenda Nusa Penidy. Autorka z wyjątkową precyzją przedstawia zarówno kulturę Nusa Penidy, jej społeczność, świątynie a także farmy wodorostów.
Z pewnością dla odważnych będzie również wspomniana w opowieści huśtawka nad przepaścią, myślę, że dla wielu turystów, którzy zdecydują się siąść na niej będzie to niezapomniane przeżycie.
Jeżeli lubisz podróże, to może po przeczytaniu tej książki zdecydujesz się pojechać na Bali i zobaczyć na własne oczy opisane przez autorkę miejsca sprawdzając osobiście, czy zachwyci cię to samo.
Myślę jednak, że nawet nie będąc fizycznie w tych miejscach można poczuć ducha przygody. Wystarczy odrobina wyobraźni a możemy przenieść się do zupełnie innego świata. Świata kolorów i zapachów, którego nie doświadczamy na co dzień.
Polecam tę książkę osobom lubiącym przygody i poznawanie różnych ciekawych miejsc. Zazdroszczę tym, którzy mogą sobie pozwolić na wypad na Bali, sama z przyjemnością spędziłabym tam wakacje. Kto wie, może kiedyś to marzenie się spełni i wówczas sama przekonam się ile piękna drzemie w tej dalekiej wyspie.

Opowieść...

Jeżeli chcesz się zapoznać z prywatnym życiem autorki na Bali i obejrzeć jej prywatne zdjęcia na tle plaż i świątyń to możesz to przeczytać. Moim zdaniem zmarnujesz czas. Książka jest o niczym. Poziom instagramowego bełkotu. Przed następnym pisaniem książki proponuję dokształcenie.

W skrócie - czytając tę książkę, możesz poczuć się jakbyś wyszedł/wyszła z koleżanką na kawę i słuchał o jej życiu na Bali. Książka opiera się raczej na osobistych doświadczeniach autorki niż na rzetelnej wiedzy o kulturze Bali, nie wspominając o historii. Pisana jest z perspektywy osoby, której zależy na wygodnym pobycie, a nie na zgłębieniu lokalnej kultury. Odniesienia do kultury są powierzchowne, niewiele też o życiu Balijczyków. Dla osób o podobnym podejściu znajdą się tam pewnie przydatne informacje. Książka jest pełna prywatnych, zabawnych (bądź nie) anegdotek z życia autorki, które momentami wybiegają poza Bali i nic nie wnoszą do tematu. Zdjęcia są bardzo rozczarowujące, wyglądają jak z losowej darmowej bazy po wpisaniu "tropikalne wakacje", a deklarowane w opisie wyjaśnienie jak nosić sarong to link do filmiku na YouTube. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się o Bali więcej niż można dowiedzieć się z vlogów na Youtube, odradzam. Natomiast dla kogoś kto ma ochotę na lekką, przyjemną lekturę z paroma ciekawostkami, to książka Najdy-Michałowskiej się sprawdzi.

W ostatnim czasie miałam przyjemność zapoznać się z niesamowitą książką."Bali. Opowieści z wyspy bogów" Aleksandra Najdą - Michałowska.

Bali, raj na ziemi, miejsce marzeń turystów z całego świata. Moje marzenie.
"Bali. Opowieści z wyspy bogów" to przepięknie wydana książka. Fotografie zachwycają czytelnika. Osobiście zakochałam się w opowieściach z raju.
Kochani oprócz magicznych zdjęć poznacie wyspę z perspektywy turystyki. Dowiecie się, jak wyglądały pierwsze kroki autorki po przeprowadzce na Bali. Ponadto poznacie tajniki balijskiego tańca, poznacie historię kopii luwak oraz zapoznajcie się legendą i kulturą Nuda Penidy.
Magia. Jestem zachwycona i zakochana w Bali. Może kiedyś spełni się moje marzenie o odwiedzenie tej przepięknej i jakże różnorodnej wyspy.

Bali, raj na ziemi, miejsce marzeń turystów z całego świata. Moje marzenie.
Kochani oprócz...

„Oczywiście nie było łatwo. Zanurzenie się w nowym i przystosowanie wymagało ode mnie pewnego wysiłku i poświęcenia. Często czułam się zagubiona i samotna wśród zupełnie obcych mi ludzi. Im dłużej jednak przebywałam na Bali, tym bardziej wsiąkałam w to miejsce. Zakochałam się - i tyle.
„Bali. Opowieści z wyspy bogów” - Aleksandry Najdy- Michałowskiej to książka, w której czytelnik może powierzchownie (bo na odległość, a tak naprawdę bardzo szczegółowo, przez wzgląd na ilość konkretnie wymienionych miejsc) zaznajomić się ze wspomnianym w tytule kierunkiem turystycznym. Znajdujemy w niej informacje o faunie, florze, turystach, rodowitych mieszkańcach - ich zwyczajach, obyczajach, życiu rodzinnym, religii, języku mieszkańców Bali. Zamieszczone są w niej informacje o turystyce - hotele, restauracje, kawiarnie, różnorodne miejsca godne i niegodne uwagi, architektura - wodospady, plaże, góry itp.
Od autorki książki otrzymamy także wiele różnych ciekawostek - np. jak się produkuje najdroższą kawa na świecie? - ja wam nie zdradzę xd sami musicie przeczytać xd
Minusem lektury jest to, że czasami zdjęcia nie nawiązywały do zamieszczonej treści (np. Należało wejść w podany link internetowy, możliwe, ze ze względu na prawa autorskie).
Miło było popatrzeć na tak piękne zdjęcia, które towarzyszyły czytelnikowi przez całą lekturę.
Autorka pisze prawdę. Zestawia ze sobą - oczekiwania i rzeczywistość jakie miała ona sama w stosunku do Bali i jak okazało się być naprawdę.
Wiele, wiele polecajek konkretnych miejsc jest w niej zawarte jak już wcześniej wspomniałam, co z pewnością przyda się osobom, które zamierzają się wkrótce wybrać na Bali, bądź myślą o tej destynacji.
Autorka pisze, że po przeczytaniu książki może nas zachęcić bądź odrzucić od Bali. Mnie odrzuciła - zdecydowanie nie przekonałam się, chociaż zobaczymy co przyniesie przyszłość - bo krajobrazy są naprawdę piękne🙈

"Bali. Opowieści z Wyspy Bogów"

Według autorki na Bali każdy znajdzie coś dla siebie: wspaniałe plaże, bujne zielone pola ryżowe, tętniące nocą życie, dobre jedzenie, niesamowitą przyrodę i lokalny koloryt związany z obecną na każdym kroku tradycją. To wszystko sprawia, że zakochasz się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia.

Ola w bardzo ciekawy, przystępny i zachęcający sposób opisuje swoje pierwsze dni, a potem już codzienne życie w raju, jakim jest Bali. Drobiazgowe, naszpikowane ciekawostkami opisy przeplatają zapierające w piersiach dech fotografie — niektóre z nich są doprawdy spektakularne.

Książka została obłędnie wydana. Mój zachwyt budziły zwłaszcza wspaniałe zdjęcia, a powiększony format i gramatura papieru nadały całości elegancji i nieodpartego wrażenia, że trzymam w swych dłoniach odrobinę luksusu.

Aleksandra Najda-Michałowska udowadnia, że warto marzyć i spełniać swoje marzenia.

"Bali. Opowieści z Wyspy Bogów"

Ola w bardzo ciekawy, przystępny i zachęcający...

Ciekawa byłam w czym zakochują się ludzie, którzy postanawiają tam zamieszkać, bo wyjechać na wakacje ok - ciekawość, przygoda, ale co jest tak fascynującego w Bali, żeby akurat tam zamieszkać, aby tam żyć? Czy jeden raz na Bali wystarczy do podjęcia takiej decyzji? Odpowiedź znalazłam po przeczytaniu książki @aleksandranajda która pokazuje jak było w jej przypadku. Pokazuje Bali z perspektywy turystow, ale głównie z perspektywy miejscowych. Według niej "każdy region Bali jest wyjątkowy". Czym więc urzeka? Czym zachwyca? Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Przyroda? Ludzie? Kuchnia? Krajobrazy? Klimat? Plaże? Z książki dowiemy się dlaczego Bali nazywane jest wyspą bogów (jak w tytule książki),jakie reguły panują w tamtym rejonie, jakich gaf nie popełniać, czego nie robić, a co jest wskazane. Cenne rady od Oli na pewno pomogą będącym na miejscu zarówno turystom jak i planującym przeprowadzkę m.in. na co zwrócić szczególną uwagę szukając mieszkania, jak mieszka się w hotelu itp. Bardzo ciekawie opisuje też ludzkie typy jakie możemy spotkać na Bali oraz życie tam podczas pandemii. Sporo o balijskich atrakcjach, balijskich ogrodach, wrotach, wodospadach, ceremoniach czy świętach. A słyszeliście np o spiłowywaniu zębów nastolatkom? Co to za rytuał i czemu służy?
Wyspa pełna kontrastów. Wydaje mi się, że jak wszędzie - tu jak i w każdym innym miejscu na ziemi są plusy i minusy. Jednych ten rejon zachwyci innych niekoniecznie... Jedno jest pewne - książka ta pomoże w podjęciu decyzji tym, którzy wahają się czy wybrać się na Bali zarówno na wakacje jak i tym, którzy chcą tam zamieszkać. Całość uzupełniają piękne zdjęcia z prywatnego archiwum autorki

Bali - Wyspa Bogów. Marzenie wielu osób. Macie w planach wyjazd w te rejony? A może już byliście?

Bali to indonezyjska wyspa położona w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. To miejsce, gdzie cały czas jest gorąco a średnia całoroczna temperatura to około 26-27 stopni Celsjusza przy wilgotności 85-90 procent. Najbardziej mokrym i najgorętszym miesiącem jest tam styczeń, gdzie u nas to pełnia zimy. Chciałoby się wtedy być na Bali!

Autorka od kilku lat mieszka na wyspie, jest nią zafascynowana i zna ją jak własną kieszeń. Kiedy po raz pierwszy przyleciała na Bali, wiedziała że tam jest jej dom a z czasem, na podstawie własnych doświadczeń napisała przewodnik, z którym każdy kto wybiera się w to cudowne miejsce, powinien się zapoznać. To fajnie napisany podręcznik, opatrzony pięknymi zdjęciami, które kuszą i zachęcają do wyprawy na tę magiczną wyspę. Z książki dowiemy się między innymi, jakie miejsca warto odwiedzić, jak wyglądają warunki pobytu, jakich błędów nie warto popełniać, czy jak zachowywać się w stosunku do lojalnej społeczności.

Bali to odmienna kultura oraz wyspa pełna kontrastów i piękna, które jawi się w niesamowitych plażach, cudownych krajobrazach i niezwykłych świątyniach. Z drugiej strony jest bieda, brud czy nierówność społeczna.

Jestem zachwycona tą książką. Warto było choć na chwilę, wirtualnie przenieść się do tej pięknej krainy i pomarzyć o podróży. Podobno marzenia się spełniają, więc może kiedyś uda mi się tam pojechać.

• Idealna na prezent
  • Posiadam, Wydawnictwo Luna
  • Na regale / oczekujące
  • ⛵ Podróże, morze, góry
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Bali. Opowieści z wyspy bogów