Tylko dla twoich oczu

Okładka książki Tylko dla twoich oczu Katarzyna Ryrych
Okładka książki Tylko dla twoich oczu
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Literatura
2023-05-25
2017-01-01
9788382081817
historia nastolatek XVI wiek Kraków alchemia tajemnica przygoda miłość magia

Dość specyficzna powieść. Z jednej strony ma niesamowity nastrój niespiesznych podróży geograficznych, ale także podróży mentalnych, w tym tej w głowie głównego bohatera. Z drugiej strony rozwijająca się akcja ostatecznie nie prowadzi do konkretnego finału. Wielką zaletą książki są ciekawe dyskusje i przemyślenia filozoficzno-egyzstencjalne, którymi licznie szafują główni bohaterowie. Jednak jest tu też malutki minus: z czasem łapałem się na tym, że w bardzo wielu przypadkach dość podobne sądy/opinie pojawiają się wielokrotnie.
Losy głównego bohatera wciągnęły mnie bardzo, tak samo jak ukazanie wielowarstwowych realiów Europy Środkowej z przełomu XVI i XVII w. Bardzo miłym akcentem były liczne nawiązania do jednego z "samochodzików" Zbigniewa Nienackiego - "Tajemnicy Tajemnic". Chodzi tu głównie o historycznych bohaterów, którzy leżą u podstaw tej powieści: Rabina Loewe, Kelleya czy Johna Dee. W powieści Katarzyny Ryrych widzimy ich z innej strony, w dodatku są wplątani w akcję. Pojawiają się także wątki alchemiczne czy astrologiczne. A akcja dzieje się głównie w Krakowie i Pradze.
Podsumowując bardzo miła, pozytywna historyczna lektura, w sumie dla młodzieży. Polecam.

"Tylko dla twoich oczu" Katarzyny Ryrych czytałam jeszcze w wakacje. Miałam wtedy dużo czasu na książki i tę powieść o Wędrownym kuglarzu Aviusie i kalekim Jakubie przeczytałam w dwa dni. Wprost nie moglam się od niej oderwać.

"Tylko dla twoich oczu " jest jak wehikuł czasu, przenosi Was do XVI wieku. Ryrych w sposób niezwykle dokładny kreśli obraz dawnego Krakowa, a nawet Pragi. Przemyca mnóstwo ciekawostek historycznych i przemyśleń na temat roli króla, społeczeństwa, a także sytuacji osób niepełnosprawnych w dawnych czasach. Stworzenia przez autorkę bohaterowie są bardzo charakterystyczni o wyrazistych cechach i przekonaniach.

Głównym bohaterem książki jest Jakub, chłopiec pochodzący z bardzo biednej, wiejskiej rodziny. Jest on niepełnosprawnych, ponieważ kobieta, która pomagała przy porodzie upuściła go na ziemię. Mimo swojego kalectwa Jakub jest niezwykle dzielny i bardzo mądry, chłonie wiedzę niczym gąbka wodę.

Pewnego dnia życie Jakuba zmienia się o 180 stopni. Wędrowny kuglarz - Avius wygrywa go w karty. Odtąd będą razem przemieszać drogi bezdroża, karczmy, odwiedzą nawet zamek.

W powieści Ryrych nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Jeśli chcecie poznać prawdę o mistrzu Aviusie i roli jaką przyjmie Jakub, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Polecam tę lekturę nie tylko młodzieży ale także dorosłym czytelnikom, nie będą zawiedzeni.

Wartościowa książka, wciągnęła mnie na maksa.

Wartościowa książka, wciągnęła mnie na maksa.

Uwielbiam tę książkę przede wszystkim ze względu na klimat. Bardzo mi się spodobał i mnie zafascynował. Bohaterowie również przedni, oczywiście najgorszy był główny bohater i dziewczęta związanego z jego wątkiem romantycznym, ale to już cecha charakterystyczna dla literatury młodzieżowej. Fabuła dwóch pierwszych części powieści była świetna, w ogóle mi się nie dłużyła. Trzecia część mi się nie podobała głównie ze względu na ten okropny wątek romantyczny. A to jak się skończył jest dla mnie jakimś żartem. Intryga, obecna przez całą powieść, jednak jakoś to rekompensuje.

Nawiążę jeszcze do innych opinii - nie czytałam opisu książki, więc nie oczekiwałam od niej zwrotów akcji, podobał się wolny tryb fabuły. Filozoficzne rozmyślania uważam za esencję tej książki i nie widzę żadnych fragmentów (no może oprócz tych z wątkiem romantycznym) które należałoby wyciąć.

Tylko dla twoich oczu, zapowiadała się świetną książką historyczną pełną faktów. No cóż spodziewałam się czegoś innego, książki pełnej historycznych faktów i jakiś ciekawostek. Dostałam książkę z jakimiś filozoficznymi tekstami i małymi elementami historii. Jakub jest takim bohaterem do którego nie miałam żadnych uczuć. Żadnego współczucia wobec niego, nic. Po opisie można by się spodziewać książki pełnej zwrotów akcji, ale opis to inna bajka. Gdy miałam czytać książkę nie miałam na nią ochoty dopiero po sięgnięciu po nią chciało mi się ją czytać. Czy wynikało to z wolnej akcji, bardzo możliwe. Zakończenie nieoczywiste co nie do końca wiem czy idzie na plus czy minus.
Podsumowując książka spodoba się tylko niektórym i ja niestety do tego grona nie należę. Spodziewałam się czegoś innego i może w tym tkwi mój problem. Ocena 6/10

Nie ma tutaj niesamowitych zwrotów akcji (wbrew temu, co znajdujemy w opisie książki) i mnóstwa przygód, choć jest dosyć tajemniczo, a czasami nawet niesamowicie. Autorka przekazuje nam mnóstwo wiedzy na temat szesnastowiecznych uczonych, alchemików oraz...katów. Dowiadujemy się jak trudne było funkcjonowanie w ówczesnym społeczeństwie osób, "innych" z powodu deformacji fizycznych chociażby (i że właściwie do dzisiaj niewiele się zmieniło). Wydaje mi się jednak, że w książce skierowanej do przede wszystkim do młodzieży nie należy zostawiać spraw tak dalece niewyjaśnionych i wieloznacznych. I właśnie brak jednoznacznego zakończenia i wyjaśnienia pewnych wątków jest sporym minusem tej książki

Koniec XVI wieku Jakub zostaje przegrany w kości i oddany wędrownemu kuglarzowi. Rozpoczyna się dla niego przygoda życia, razem z nowym opiekunem uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach swoich czasów, poznając całą plejadę postaci, a sam staje się uczonym, a jego nowy ojciec odkrywa swoje tajemnice.
Nie ukrywam kocham historię pod każdą postacią, czy to typowo naukową czy tak jak tutaj pokazaną w formie przygodowej. Historia Jakuba mimo, że smutna, chłopiec jest wyklęty w rodzicie, ze względu na znamię i garb, krzepi, autorka pokazała, że można liczyć na dobry los. Całość to dla mnie kwintesencja całej historii, mamy, więc przemyconą sytuację polityczną, obyczajową, społeczną, najważniejsze postaci tamtejszych czasów, poglądy, przesądy. Od Krakowa po Pragę, od naszych władców po Elżbietę Batory, od wywodów na temat roli króla po przesądy związane z pracą kata. Sama historia Jakuba opiera się właśnie o tą historię, niestety nie spodziewajmy się mocnych wrażeń i przygód, tutaj tego brak, więc trudno mi było ocenić całość, jeżeli chodzi o podejście młodego czytelnika, mnie wciągnęło opisywanie historii, jest i zabójstwo i miłość i tajne stowarzyszenie, ale tak jakby w tle. Dla mnie to ogrom wiedzy historycznej – uwielbiam takie książki.

Nie ukrywam kocham historię pod każdą postacią, czy to typowo naukową...

Książka bardzo fajna, wciągnęła mnie od pierwszych stron. Nie podobało mi się tylko to, że zakończenie nie było jasne, ale więcej zdradzać nie będę. Mimo wszystko zachęcam do przeczytania.

Bardzo lubię słuchać o tym jak dawniej wyglądało życie człowieka. Należę do tych osób, które gdyby tylko dowiedziałyby się, że istnieje maszyna czasu przeniosłyby się kilkaset lat do tyłu by na własne oczy zobaczyć ówczesnych ludzi. Chciałabym przespacerować się po zamku, gdy jeszcze tętnił życiem. Popatrzeć na typowy średniowieczny jarmark. Na pewno bałabym się, bo to nie były bezpieczne czasy. Ale wiele bym dała, by to zobaczyć na żywo. Dlatego też chętnie czytam książki historyczne. Szczególnie te opisujące życie ludzi w czasach panowania królów. Ich zwyczaje, sposób myślenia, wartości. Dla niektórych to może nie być niczym fascynującym, ale mnie to bardzo interesuje. Chętnie więc sięgam po takie lektury i przyjemnością dowiaduję się coraz to więcej i więcej. Gdy więc dostrzegłam w ofercie wydawnictwa Literatura taką oto powieść, wiedziałam, że prędzej czy później po nią sięgnę. I tak oczywiście się stało.

Tylko dla Twoich oczu to historia Jakuba. Chłopca urodzonego w ubogiej wiejskiej rodzinie. Gdy nasz młody bohater przyszedł na świat, kobieta pomagająca przy porodzie upuściła niemowlę. A ponieważ były to dawne czasy i ludzie nie znali medycyny tak jak my - chłopiec jest teraz garbaty. Co więcej Jakub urodził się też ze znamieniem na twarzy. Ludzie uznali, że to znak ognia, ale nic w tym dziwnego skoro jest wnukiem wiedźmy. Tak więc start tego młodego człowieka nie był najlepszy. Pokarany przez nos i unikany przez ludzi żył tak przez dwanaście lat. Rodzina traktowała go jak wyrzutka i najchętniej szybko by się go pozbyła. Jedynie babka chłopca zawsze miała dla niego dobre słowo i troszczyła się o niego jak nikt inny. Niestety przyszedł dzień, w którym staruszka odeszła z tego świata. I Jakub został zupełnie sam. Wtedy to właśnie wszystko nagle się zmieniło. Ojciec chłopca przegrał swojego syna w kości z wędrownym kuglarzem. Jakub stał się zatem uczniem słynnego mistrza Aviusa i od teraz rusza z nim w świat. By poznać zakątki, o jakich mu się nie śniło. A także by pobierać nauki i odkrywać otaczający do świat. Nie zamierzam Wam opisywać dalszych losów tego młodego chłopca. Mam nadzieję, że tym krótkim wstępem wystarczająco rozbudziłam w Was ciekawość byście sami sięgnęli po tę lekturę. Bo tak naprawdę sporo się tu jeszcze będzie działo. Avius okaże się nie tylko sztukmistrzem i akrobatą, ale również członkiem tajnego stowarzyszenia, który wypełnia sekretne misje dla możnych tego świata. Jakub, jako jego towarzysz, wierny i oddany przyjaciel oraz uczeń - zdobędzie ogromną wiedzę. Ale nie ma nic za darmo. Bo wiedza ta ma swoją cenę. I wkrótce jego życie będzie zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo. Ale o tym ciiii... Wszystkiego dowiecie się już sami.

Powiem Wam, że kocham książki Katarzyny Ryrych. Według mnie to jedna z lepszych pisarek dla młodzieży. Czytałam już kilka jej dzieł i jak dotąd byłam po prostu zachwycona. Pamiętacie tytuły "Denim Blue", "Król", "Za wszelką cenę", "Jasne dni, ciemne dni", "Koniec świata nr. 13"? Tak, pisałam o nich wszystkich tutaj i za każdym razem rozpływałam się w zachwytach. Bo te powieści były po prostu świetne. Ciekawe, zaskakujące, ciepłe i mądre. Sporo z nich wyniosłam i za każdym razem czytałam je z ogromną przyjemnością. Tak więc tą lekturę brałam w ciemno. Przecież nie mogła być gorsza! Hm... no cóż. Tym razem troszeczkę się pomyliłam. Nie była zła, ale nie porwała mnie jak te poprzednie. A dlaczego? Już Wam wyjaśniam.

Sam pomysł na fabułę według mnie jest super. Książka z pewnością jest ciekawa. I fajnie zaplanowana. Problem jednak z tym, że jest... nudnawa. Wszystko ciągnie się okropnie długo, w zasadzie jest tylko jeden wątek. A gdyby tak spojrzeć na całość z pewnej odległości powiedziałabym, że zdecydowana większość tej książki to przemyślenia i filozoficzne wywody. Nie mogę powiedzieć, że to nie jest ciekawe. I że niczego z tej książki nie wyniosłam. Wręcz przeciwnie. Według mnie te wszystkie spostrzeżenia są naprawdę interesujące. Problem jednak w tym, że czegoś innego oczekiwałam od tej lektury. Chciałam, żeby mnie porwała, żebym się w niej zatraciła. Żeby cały czas coś się działo. Żeby akcja byłą wartka i zaskakująca. Tymczasem tutaj wszystko toczy się wolno i jakoś tak... nie wiem sama. Przewidywalnie. Plusem są z pewnością opisy życia ludzi w owych czasach. Ale cała reszta nie jest tata jak myślałam. A szkoda. Sądzę, że gdyby autorka pokusiłaby się o więcej takich ciekawostek i dodała kilka wątków pobocznych byłoby o niebo lepiej. Można by też mocniej wplątać tę historię w prawdziwe wydarzenia historyczne, szerzej opisać niektóre znane nam już postacie. No ogólnie pogłębić nieco opisywaną historię. Wydaje mi się, że wtedy czytałoby się ją z większą ochotą. Teraz czuję niedosyt i to wszystko. Jest dobrze, ale myślę, że mogłoby być lepiej.

Tak więc nie przedłużając - dziś nie będzie ochów i achów. Nie chcę Was do tej książki zniechęcać, bo nie jest jakaś koszmarna. Ale też nie oczekujcie od niej zbyt wiele. Jeśli lubicie książki historyczne, powinna Was zainteresować. Warto zatem spróbować. Może Wam przypadnie do gustu?

Przez trzy-czwarte książki czekałam na to, co w końcu się wydarzy. Bardzo chciałam dać jej szansę, bo zapowiadała się świetnie...

Historia dziecka kalekiego, "innego" - "sprzedanego" za dług hazardowy, które wyrusza w daleką drogą. Ten topos to oczywiście zapowiedź zmiany i dojrzewania.
"Kupcem" okazuje się być mądry, tajemniczy przewodnik wypełniający tajemniczą misję. Wątek tajemnego bractwa łączy zresztą różne postaci i wydarzenia pojawiające się w tej obszernej powieści.

Spodziewałam się jakichś przełomowych wydarzeń, relacji z ważnych wydarzeń z życia ówczesnej Polski i Europy (czy choćby bardziej wyraźne zakreślenie sylwetek władców, którzy pojawiają się niewyraźnie i zaraz znikają). Tymczasem ze strony na stronę coraz więcej refleksji i przemyśleń o sile wiedzy i nauki. Słusznie, bo czas akcji to okres Odrodzenia. Ale ile można wtrącać przemyśleń i bon motów oraz śledzić kolejne powolne podróże?
Narracja się od pewnego momentu rozlała w rozmyślaniach. Szkoda, że zabrakło pracy redaktorki - może warto autorce było zwrócić uwagę na większe wykorzystanie pojawiających się postaci historycznych, pogłębienie tła i przemycenia więcej wiedzy o ówczesnym świecie?

• Książki w roku 2023
  • 2019 (121)