Szary

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rybka

III nagroda w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Szamil ma czeczeńskie korzenie i wychowuje się w rodzinie zastępczej. Prowokowany przez szkolnych kolegów nauczył się reagować agresją i siłą na zaczepki. Opiekunowie starają się go zrozumieć i pomóc mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zapisują Szamila na...

Szamil ma czeczeńskie korzenie i wychowuje się w rodzinie zastępczej. Prowokowany przez szkolnych kolegów nauczył się reagować agresją i siłą na zaczepki. Opiekunowie starają się go zrozumieć i pomóc mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zapisują Szamila na treningi… fechtunku. Chłopak marzy jednak o tym, by zostać mistrzem MMA, mieszanych sztuk walki. Stoczy wiele pojedynków, zanim zrozumie, że zwycięstwo za wszelką cenę nie zawsze jest najważniejsze. Czy dokona dobrych wyborów i poniesie ich konsekwencje? W końcu Szamil gra o najwyższą stawkę: o nową rodzinę.
Książka otrzymała III nagrodę w kategorii 10-14 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka i Ambasady Szwecji, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.
Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literackich dla dzieci, wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród blisko 400 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.
Więcej informacji o książkach nagrodzonych w Konkursie:

źródło opisu: http://nk.com.pl/szary/2349/ksiazka.html#.V5tcihJZfL0

źródło okładki: http://nk.com.pl/szary/2349/ksiazka.html#.V5td8BJZfL0

ZojaHawryło | 2016-12-25

Szary to niesamowita historia 13 latka,ktory probuje walczyc z nienawiscia swoich rowiesnikow,wzgkedem swojego pochodzenia i chce odnalezc samego siebie w natloku roznych wydarzen i wspomnien. Dla mnie ksiazka niesamowita i polecam ja kazdemu,szczegolnie nastolatkom, ktorzy maja probkem z akceptacja siebie i iwazaja,ze nic nie wyciagnie ich z "czarnego kata". Dla mnie maksymalbna ocena i dziekuje Moniko! Oby wiecej takich ksiazek bylo !

Pawello | 2017-04-17

O czym jest książka? W dużym skrócie o perypetiach „tego obcego”, Czeczena Szamila, który nie jest rozumiany w nowej rzeczywistości. Można powiedzieć, klasyczna rozgrywka między indywidualizmem a konformizmem w realiach najgorszej instytucji świata, równającej do przeciętności – szkole. Problemy, poszukiwanie siebie, przyjaźń, zagubienie i w końcu sport (chłopak marzy o MMA, dostaje w pakiecie treningowym nieco inny rodzaj rodzaj rywalizacji).

Momentami czytając książkę M. Błądek, napisaną żywym językiem ale bez zbędników i udziwnień miałem wrażenie, że czytam Niziurskiego (nie chodzi o nazwiska czy humor ale tok narracji). To chyba nieźle rokuje na przyszłość 😉 Tym bardziej, że przemycane są nazwiska klasyków przygodówek (fantastyka się również pojawia), więc zainteresowany czytelnik (nie tylko młodszy) z ciekawością zerknie a może i przeczyta.

Oprócz tego zręcznie, między wierszami, wchodzi afirmacja przyrody (mądrze się napisało) i zachęta do odkrywania dobrych stron życia...

julia-orzech | 2016-10-07
Przeczytana: październik 2016

(...)Szary, bohater powieści Moniki Błądek o tym samym tytule. To również chłopak, który musi walczyć z niechęcią rówieśników. Dużo większą niż Opta i Feliks, bo Szamil zwany Szarym ma czeczeńskie korzenie. Jego rodzice nie żyją i obecnie wraz z Luzią – dziewczyną, którą uważa za swoją siostrę wychowują się w rodzinie zastępczej. Chłopiec każdego dnia musi stawiać czoła osiłkom, dla których jest Rumunem, a jego leniwi rodzice przyjechali do Polski wyciągać ręce po pieniądze. Szamil wychowany twardą ręką ojca nie daje sobie w kaszę dmuchać. Odpiera ataki siłą i przez to jest postrzegany, jako wybuchowy i agresywny nastolatek. Jego rodzice zastępczy dwoją się i troją, aby znaleźć na niego sposób. Nie chcą, aby przez to co przeżywa, trafił na złą drogę. Wiedzą, że pod maską zadziornego twardziela, kryje się pogubiony i poraniony nastolatek. Na szczęście udaje im się znaleźć wakacyjne zajęcia w zielonej szkole z Olkiem – trenerem MMA. Szamil chciałby być mistrzem w tej dziedzinie,...

MoWi | 2016-10-03
Przeczytana: 02 października 2016

Książka "Szary" to książka o problemach nastolatków. Samotność, odrzucenie, ciągła gotowość do walki/obrony... Zmagają się z nią nie tylko dzieci w rodzinach zastępczych i osoby innej narodowości. To codzienność wielu chłopców i dziewcząt. Monika Błądek pokazuje ich życie oczami 14-letniego Szamila i uświadamia jaką terapeutyczną moc ma sport, hobby i ludzie o podobnych zainteresowaniach.
Przypomina również, jak ważni są w takiej sytuacji mądrzy dorośli, w których młody człowiek znajduje wsparcie. Dlatego to książka również dla rodziców i nauczycieli.
Dobra propozycja na lekturę dodatkową w gimnazjum. Polecam!

Malinka | 2017-01-17
Przeczytana: 21 września 2016

Pewnego, jeszcze sierpniowego, dnia siedziałam przy biurku, twardo pisząc swoją pracę, kiedy nagle przerwałam. Dlaczego? Co się dzieje? Dostałam zawiasa życiowego i po chwili już zapisywałam swoje wypociny i postanowiłam skończyć. Zaczęłam więc przeglądać ofertę wydawnictw i oto w zapowiedziach Naszej Księgarni zobaczyłam książkę, którą zapragnęłam mieć! To sobie wyobraźcie teraz, jaka radość ogarnęła moje serce, kiedy po kilka dniach w paczce, którą odebrałam od listonosza była właśnie ta książka!

Powodem, dla którego bardzo chciałam mieć tę książkę to okładka, a ja, jako okładkowa sroka, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Znajdują się na niej dwaj rycerze w zbrojach, z mieczami u bokach, profil nastoletniego chłopca w czapce z daszkiem, oraz… nazwałabym to symbolem z podobizną wilka. Całość będąca na tle zachodzącego słońca – ciepłej pomarańczy i ciemnozielonej trawy. Jestem tak okropną sroką, że powinnam sobie dać po rękach, ale nie mogłam oderwać oczu od tej okładki!...

Anta | 2017-01-18

„Całe życie to historia z haczykiem” twierdzi Szamil i ma rację. Na ten haczyk nadziany jest bagaż, a w nim wychowanie, jakie odebraliśmy, tradycje, które nam przekazano, religia, życiowe doświadczenia, słowem – wszystko, co warunkuje nasz sposób myślenia i zachowania.

W przypadku Szamila ten wiszący na haczyku bagaż jest wyjątkowo ciężki. Życie skomplikowała mu historia – wojna w Czeczenii. Szamil to czeczeński uchodźca i, chociaż jest tylko nastolatkiem, to sporo doświadczył. Po utracie rodziców – ojciec zginął w Moskwie od ciosu nożem, matkę już w Polsce przejechał pijany kierowca – trafił najpierw do bidula, a potem do rodziny zastępczej. W domu dziecka poznał klucz do przeżycia. Był to strach: „Jeśli się ciebie bali, miałeś spokój. Jeśli ty się bałeś, już po tobie”. Szamil, by przetrwać, musiał wzbudzać strach. Robił to siłą i agresją.

Mimo że w końcu znalazł spokojny dom, wciąż nie może odnaleźć się w Polsce. Największym...

paulinkalinka | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nic nie mówiący tytuł, niemrawy początek, do tego temat tak często poruszany w wiadomościach - uchodźca, inny. Już miałam odłożyć tę książkę, lecz w pewnym momencie, mnie zaintrygowała. Dla mnie "Szary" to nie opowieść o Czeczeńcu, mułzumaninie, sierocie, lecz o 13-latku, który po prostu jest inny. Jego narodowowość, wyznanie i w końcu sieroctwo jest tylko tłem do ukazania problemu Innego; Innego, którym może być każdy z nas. Kto choć raz nie czuł się innym w rodzinie, grupie rówieśniczej? Kto choć raz nie zastanawiał się nad swoją przynależnością?
Szamil ma problem z agresją. Chłopak w każdym i w każdej sytuacji widzi zagrożenie. A, według niego, najlepszą obroną jest atak. Zmieniają go dopiero zajęcia z walki na miecze i Klaudia, szczerbata ośmiolatka, która rozkłada Szamila na łopatki. Kilka lekcji pokory, gdy Szamil przegrywa, upomnienia Olka trenującego MMA i opieka nad jeżami w cudowny sposób zmieniają Szamila na grzecznego, ułożonego i pewnego siebie chłopca. Mnie...

agape | 2016-10-23
Przeczytana: 02 października 2016

"Szary" nie jest rozprawą o trudnościach asymilacyjnych imigrantów, dylematach adoptowanych sierot, czy sposobach radzenia sobie z agresją.
To po prostu opowieść o dorastającym chłopaku poszukującym swojego miejsca, który dość nieoczekiwanie (również dla samego siebie) znajduje je w grupie współczesnych rycerzy.
Autorka zwraca jednak uwagę na wszystkie powyższe kwestie, w kontekście problemu "inności" w grupie rówieśniczej. Nie podsuwa gotowych rozwiązań, delikatnie prowadząc do wniosku, że choć wszyscy, pod różnymi względami się różnimy, pewne podstawowe potrzeby (w tym bezpieczeństwa, przynależności do grupy) mamy takie same, a w poszukiwaniu płaszczyzny porozumienia pomóc mogą wspólne zainteresowania i pasje.
I że żeby zostać zwycięzcą, nie koniecznie trzeba kogoś pokonać.

więcej:

eliza | 2017-01-08

Może być. Choć nie wiem czy aż tak dobra by zasłużyć na nagrodę. Wydaje mi się trochę za bardzo oderwana od rzeczywistości.

Izabela Straszewska | 2018-09-21
Przeczytana: 05 października 2018