Motyl rysowany w myślach

Okładka książki Motyl rysowany w myślach Agata Mańczyk
Okładka książki Motyl rysowany w myślach
Agata Mańczyk Wydawnictwo: Akapit Press literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Akapit Press
2016-01-01
2016-01-01

W pierwszym dniu nauki uczniowie pewnego prestiżowego liceum plastycznego przyglądają się sobie spode łba – kto okaże się liderem, gwiazdą, przyszłą sławą? Kolejne tygodnie przynoszą wiele zaskoczeń i niespodzianek. Aster, wspaniały syn cenionego malarza, nie umie przyznać się ojcu, że jego pasją jest zupełnie inna dziedzina sztuki. Korba, zakompleksiona wybitna rysowniczka, musi zapracować na swoją naukę, bo rodzina nie zauważa jej potrzeb. Piękna Minka kaprysi, bo rodzice widzą jej przyszłość raczej w udanym małżeństwie, a pozornie beztroski Lupa rozpaczliwie szuka swojej zawodowej drogi. Czy od zazdrosnej rywalizacji da się przejść do uczucia? Jak wiele może zdziałać siła przyjaźni?

Klasa I. Ich czworo: Aster, Kobra, Minka i Lupa.
Pozornie różni ich wszystko. Aster jest przystojny, pewny siebie i wygadany, to syn uznanego artysty i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych. Kobra – zakompleksiona marzycielka z nadwagą – gdyby mogła, czasami chciałaby być niewidzialna (tak jest zresztą traktowana we własnym domu). Zupełnie inaczej jest z piękną i zgrabną Minką, której nie da się nie zauważyć. Choć ma wygląd anioła, jest silną, arogancką dziewczyną, niezwracającą najmniejszej uwagi na rozmarzone spojrzenia chłopców. Z kolei Lupa, szczupły chłopak o delikatnej urodzie, jest niezwykle ambitny, gorączkowo poszukuje swojej życiowej drogi.

Mi się niestety nie podobały rozdziały pisane z perspektywy Astera. Wydawały się takie sztuczne i nieprawdziwe. Jednak bardzo podobały mi się rozdziały z perspektywy zakompleksionej Kobry.

Polecam dla wszystkich, ponieważ dorośli też czasami potrzebują powrotu do czasów nastolatków.

Klasa I. Ich czworo: Aster, Kobra, Minka i Lupa.
Cała czwórka trafia do jednej klasy i trochę dzięki temu, a trochę też przez splot różnych okoliczności, zaczyna tworzyć paczkę.
„Okazaliśmy się przypadkową zbieraniną przeciwieństw i mimo to, jakimś cudem, trzymaliśmy się razem, choć tak naprawdę nie byłem nawet pewien, czy się lubiliśmy” – mówi Aster. Ale wkrótce przekonuje się, że nie miał racji. Zaczynają się lubić, a nawet dużo więcej niż lubić – stają się przyjaciółmi. Każdy z nich ma swoje problemy, dużo większe niż mogłoby się na pozór wydawać. Pierwszy semestr w nowej szkole jest trudny, ale to nic w porównaniu ze sprawami, które muszą rozwiązać w swoich rodzinach.
Na szczęście mają siebie, mają ulubione miejsce spotkań – kawiarnię Kretowisko i jeszcze coś, co pomimo różnic łączy te cztery indywidualności – pasję artystyczną!
Jak potoczą się ich losy, jak rozwiną przyjaźni, miłości, jak poradzą sobie w nowym – bardziej już dorosłym życiu, jakie metamorfozy przejdą?
Sięgnijcie po tę książkę – warto! Zawiera wszystko to, co dobra powieść obyczajowa dla młodzieży zawierać powinna. Mowa w niej o miłości, rozczarowaniu, o tym, czym powinna być przyjaźń, mowa o trudnych relacjach z rodzicami, o odnajdywaniu siebie. Jest też w niej tajemnica, ba, więcej niż jedna tajemnica. I wreszcie – od „Motyla rysowanego w myślach” po prostu nie sposób się oderwać! Porywa od pierwszej do ostatniej strony.
Pozostaje tylko zapytać Wydawnictwo Akapit Press – czy będzie kolejna część?

Recenzja także dostępna tu:

Klasa I. Ich czworo: Aster, Kobra, Minka i Lupa.

Powieść Agaty Mańczyk pt.: "Motyl rysowany w myślach" to historia czwórki młodych ludzi, którzy rozpoczęli naukę w Społecznym Liceum Plastycznym im. Nikifora Krynickiego w Warszawie. Podczas lektury poznajemy kolejnych bohaterów. Aster, czyli Artur Kindracki, to syn znanego malarza i wykładowcy ASP. Jego ojciec ma nadzieję, że syn pójdzie w jego ślady i będzie malarzem, ale chłopak jest zakochany w rysunku i komiksach. Jagoda Bardel, zwana Korbą, mieszka z dwiema siostrami, ojcem i matką, ale relacje między nimi są bardzo skomplikowane. Jagoda jest bardzo zdolna i, aby uczyć się w tej szkole, podejmuje pracę w kawiarni, gdyż matka nie chce pokrywać całej sumy za czesne szkoły. Następną postacią jest Zuzanna Szlander, dziewczyna o wyjątkowej urodzie, obdarowana talentem rzeźbiarskim. I ostatnia osoba to Paweł Zajczewski, zwany Lupą, który jeszcze nie wie w jakiej dziedzinie artystycznej chciałby się odnaleźć. Cała ta grupa młodych ludzi ma przygotować prezentację klas pierwszych. Jest to komisja wernisażowa, wybrana przez wychowawcę, chociaż sami zainteresowani wcale się z tego nie cieszą...
Książka opowiada o ich emocjach, przygodach, relacjach i pierwszych doświadczeniach miłosnych. Jest to lektura przyjemna, czyta się szybko i z zainteresowaniem. Dobrym pomysłem było rozdzielenie narracji między dwie postaci: Korbę i Astera. Różnica w spojrzeniu na świat jest spora, bo dziewczyna jest pełna kompleksów, a chłopak błyszczy w klasie jak gwiazda ekranu.
Polecam tę powieść nie tylko nastolatkom, ale każdemu, ponieważ czasami dobrze jest spojrzeć na świat oczami młodych ludzi.

Kasia

więcej recenzji na naszym blogu: http://library1gim.blogspot.com/

ciekawa, fajnie napisana, młodzieżowa książka

ciekawa, fajnie napisana, młodzieżowa książka

• Zawodowo
  • Młodzieżowe
  • 2017
  • Młodzieżówki

Dodaj cytat z książki Motyl rysowany w myślach