Neljä päivänlaskua
Filifionka

Książka o miłości i o trudach tworzenia. Przesycona niezwykłą symboliką książka autora "Egipcjanina Sinuhe".

Gapcio | 2013-04-11

Napisana prostym, ale jednocześnie pięknym i poetyckim językiem, częściowo alegoryczna opowieść o życiu, śmierci, miłości, smutku, procesie twórczym, niereformowalnie krótkiej ludzkiej pamięci i o czym tam jeszcze. Nienachalna mądrość "Zmierzchów" jest doprawdy ujmująca. Przyjemność z lektury minimalnie umniejsza fakt, iż tłumaczka nie zawsze zdaje się być za pan brat z językiem polskim.
Lektura dla osób będących w posiadaniu otwartej głowy, które w przeciwieństwie do recenzentki o nicku Paideia nie wystawiają niskich ocen, bo "nie nadążają za myślą autora" i które są w stanie pogodzić się ze światem przedstawionym, w którym występują jednocześnie jeżdżące autobusy oraz gadające zwierzęta (!).
Zdecydowanie polecam!

Tirindeth | 2012-07-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jedna z moich ulubionych. Niezwykle wciągająca, pełna ukrytych znaczeń i tajemnic, które odkryjemy tylko wtedy, gdy mamy otwarte serce.

Visell | 2011-06-19
Przeczytana: styczeń 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mika Waltari (1908-1979), zapomniany trochę i rzadziej dzisiaj czytany fiński prozaik. Znany przede wszystkim z powieści "Egipcjanin Sinuhe". Warto wspomnieć, że pisarz uprawiał wiele gatunków literackich, m.in. powieść historyczną, obyczajową, pisał także słuchowiska radiowe. W ramach wyzwania czytelniczego odkryłam jego mało znaną powieść "Cztery zmierzchy".
Niewielkich rozmiarów książeczka (135 stron) łączy elementy realizmu i fantazji. Były fabrykant gwoździ doświadcza niemocy twórczej, jakiegoś niepokoju egzystencjalnego. Powieść dzieli się na cztery rozdziały, "Cztery zmierzchy" właśnie. Pierwszy zmierzch to objawy załamania pisarza, depresji:
"(...) Egipcjanie zaczęli mnie prześladować, na siłę wciskają sie do moich myśli, nocą pchają się do snu(...), a najgorszy z nich to niejaki Sinuhe(...), stale mnie męczy, bym napisał o nim książkę."
Waltari cierpiał na psychozę oraz bezsenność i depresję. Tłumaczyć tym można fantastyczny momentami charakter powieści. Gubi swoje...

iaintnogood | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Chciałabym żeby ktoś kiedyś, moje serce schował do komody.
Książka o niespełnionych marzeniach(?). Autor będąc uwięzionym w swym "normalnym" życiu, wyrywa się, ucieka w dzicz, aby za sprawą swojego nieokiełznanego serca przez chwilę poczuć się wolnym... Wiele symboli, ukrytych znaczeń.

Paideia | 2010-12-16
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Taka mała książeczka, a ile w niej zamieszania. Początek mojej z nią przygody zaczął się ciekawie - niby bajka, ale dla dorosłych; niby surrealizm, ale względny i do przyjęcia. Według mnie zaczęło się trochę jak w "Alicji w krainie czarów" Carrolla, główny bohater mając już dość życia zwykłego pracownika przy produkcji gwoździ pragnie znaleźć dla siebie inny, ciekawszy i lepszy świat. Kiedy znajduje własne serce, przez wiele lat starannie ukrywane w komodzie przez własną żonę, postanawia zostać pisarzem. Twierdzi bowiem, że prześladują go Egipcjanie (w tym słynny Sinuhe), którzy nalegają, by stworzył dzieło o Starożytnym Egipcie. Mężczyzna postanawia więc opuścić dom i wyruszyć na poszukiwanie czegoś w rodzaju weny.

I tu - jak dla mnie - kończy się interesująca część książki i wszystko zaczyna się komplikować, oczywiście na niekorzyść akcji. Otóż mężczyzna między innymi zaczyna rozmawiać ze zwierzętami, i to nie tylko z psem czy kotem, ale też między innymi z leszczami, sową oraz...

Hania Jarczewska | 2014-09-07
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 07 września 2014

To moja pierwsza książka przeczytana na Kindle'u. Zachęcona "Egipcjaninem Sinuhe" zabrałam się za "Cztery zmierzchy".
Wyczuwalny jest wyjątkowy styl pisania i doskonała umiejętność łączenia światów. Dość lekka, ale obfitująca w wiele doznań lektura sprzyja rozmyśleniom.

marek | 2016-07-19
Na półkach: Przeczytane, Waltari Mika