Mikael Hakim

Wydawnictwo: Książnica
9788324582044
historyczna
Elaine

DRAMATYCZNE PRZYGODY EUROPEJCZYKA W IMPERIUM OSMAŃSKIM Imperium Osmańskie epoki Sulejmana Wspaniałego i Roksolany. Mikael przypadkowo wikła się w grabież Rzymu przez wojska cesarza Karola V. Dręczy go poczucie winy, że wystąpił przeciwko władzy papieskiej. By odkupić swój udział w barbarzyńskim ataku, postanawia udać się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W przebraniu udaje się do Wenecji, by...

DRAMATYCZNE PRZYGODY EUROPEJCZYKA W IMPERIUM OSMAŃSKIM

Imperium Osmańskie epoki Sulejmana Wspaniałego i Roksolany. Mikael przypadkowo wikła się w grabież Rzymu przez wojska cesarza Karola V. Dręczy go poczucie winy, że wystąpił przeciwko władzy papieskiej. By odkupić swój udział w barbarzyńskim ataku, postanawia udać się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W przebraniu udaje się do Wenecji, by tam wsiąść na statek. Podczas przeprawy przez morze wpada w ręce piratów i trafia do niewoli tureckiej, a potem na dwór sułtana Sulejmana Wspaniałego. Tutaj z pomocą przychodzi mu wiedza, którą w dzieciństwie zdobył od fińskiej znachorki. Wplątuje się w dworskie intrygi, przechodzi na islam, bierze udział w oblężeniu Wiednia przez wojska osmańskie, podróżuje po krajach muzułmańskich. Dane mu jest wreszcie poznać tajniki kobiecej duszy.

źródło opisu: www.publicat.pl/ksiaznica/oferta/beletrystyka-historyczna/mikael-hakim

źródło okładki: www.publicat.pl/ksiaznica/oferta/beletrystyka-historyczna/mikael-hakim

książek: 2068
Ewa | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Czytanie powieści Miki Waltariego to czysta przyjemność, nie tylko ze względu na barwne i intrygujące przygody ale też dlatego, że fikcja literacka ściśle związana jest z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Na dodatek mają głębię i przesłanie, zmuszają czytelnika do refleksji, przez co głęboko zapadają w pamięć.
Drugi tom o życiu Mikaela Karvajalki jeszcze bardziej wciągający, gdyż opowiada o jego przygodach w Imperium Osmańskim.
Mikael dostając się do niewoli tureckiej,zmuszony jest przejść na wiarę islamską i przyjmuje nazwisko Mikael Hakim czyli lekarz. Jako znawca Zachodu i języków, dostaje się na służbę do wielkiego wezyra Ibrahima, na dworze sułtańskim, którego po latach uważa za najwybitniejszego spośród wszystkich ludzi jakich spotkał w swoim życiu, " większym zarówno od cesarza , jak i od sułtana".
Przemierza wszystkie kraje będące pod panowaniem Sulejmana Wspaniałego i jego okrutnej żony Roksolany. Wplątany jest w wir krwawych wydarzeń , poznaje kulisy ...

Wojciech Gołębiewski | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Kontynuacja pierwszej części przygód fińskiego obieżyświata w szesnastowiecznej Europie pt "Mikael Karvalajka". Teraz autor opowiada jak Mikael przechodzi na islam i zdobywa znaczącą pozycję na dworze Sulejmana Wspaniałego (1494 -1566), który sprawował rządy w latach 1520 – 1566.

Przeczytałem, ubawiłem się świetnie, wniosek jeden: zachować czujność przy zatrudnianiu eunuchów. Książka szczególnie cenna aktualnie, w dobie chorej islamofobii, bo jednak eunuch Soliman oddaje skradzione diamenty derwiszowi Mikaelowi el-Hakimowi, co napawa pewnym optymizmem.

Obfite recenzje tej książki usprawiedliwiają zwięzłość mojej wypowiedzi. Polecam, 8 gwiazdek.

| 2014-07-20
Przeczytana: lipiec 2014

Książka, moim zdaniem, jeszcze bardziej wciągająca niż część pierwsza. Mikael nadal drażni swoim zrzucaniem klapek z oczu, wciąż daje się wodzić za nos (choć jest lekka poprawa od kiedy wdział turban), jednak nie można nie zachwycać się bogactwem tej powieści, stylem i odniesieniami historycznymi.

Tym razem zwiedzamy kraje islamskie, a jest naprawdę co oglądać. Uwielbiam dawny islam, kulturę, obyczaje, prawa i wszystko, co z nim się wiąże. Dlatego książki o wiekach wczesnych Turcji i innych państw muzułmańskich połykam wprost jak smok. Tutaj poznajemy rzecz od strony zarówno seraju jak i działań wojennych. Mikael oczywiście cały czas pakuje się w kłopoty i jednocześnie cudownie udaje mu się z tych kłopotów uchodzić, w dodatku pod koniec z pełną kiesą. Podziwiam los takiego bożego wybrańca, który zawsze znajdzie ścieżkę prowadzącą z ciemności ku światłu ;)

Jeszcze bardziej polubiłam Anttiego, który, mimo swojej prostoty, ma dużo ludowej mądrości w sobie i pomaga zarówno głównemu...

eR_ | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Mika Waltari - największy pisarz fiński XX wieku.Autor, takich znakomitych książek, jak"Turms, nieśmiertelny", "Czarny anioł", czy najsłynniejsza"Egipcjanin Sinuhe".

"Mikael Hakim", to kolejny tom cyklu, o niezwykle naiwnym chłopaku, który, rzucony, w wir wielkich wydarzeń, stara, się jakoś przetrwać.
Tym razem, przypadkowo, biorąc udział w przewrocie, który, zagroził, władzy papieskiej, postanawia, udać się na pielgrzymkę do Ziemi świętej, aby odkupić swe winy.
Podczas przeprawy, zostaje wzięty do niewoli tureckiej i trafia, na dwór Sulejmana Wspaniałego, gdzie, wiedza, którą zdobył, podczas nauki, u znachorki, ratuje mu życie.
Zdobywając, coraz większe zaufanie, na dworze, wplątuje się w intrygi, przechodzi na islam, a nawet bierze udział w szturmie na Wiedeń.
Jednak cały czas, jego zachowanie, jest z lekka irytujące i nie łatwo jest się przyzwyczaić do jego spojrzenia na świat.

Kolejny raz, dałem się wciągnąć, w ten niesamowicie złożony świat, który zdawał się przenikać do...

| 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Imperium Osmańskie epoki Sulejmana Wspaniałego i Roksolany. Dorosły już Mikael przypadkowo wikła się w grabież Rzymu przez wojska cesarza Karola V. Dręczące go poczucie winy, że wystąpił przeciwko władzy papieskiej, popycha go do kolejnej wyprawy, jaką staje się pielgrzymka do Ziemi Świętej. W przebraniu udaje się do Wenecji, by tam wsiąść na statek. Podczas przeprawy przez morze zostaje pojmany przez piratów i trafia do niewoli tureckiej, stamtąd dostaje się na dwóch sułtana Sulejmana Wspaniałego. Okazuje się, że wiedza jaką nabył w dzieciństwie u znachorki staje się jego kartą przetargową. Jeśli wcześniej było ciężko to późniejsze wydarzenia wcale nie są lżejsze. Mikael przechodzi na islam, wplątuje się w intrygi dworskie, podróżuje przez kraje muzułmańskie, bierze udział w oblężeniu Wiednia, a także…poznaje w końcu tajniki kobiecej duszy.

W kolejnym tomie ( przypuszczam, że to dualogia ,co bardzo mi odpowiada ) mamy przedstawionego Mikaela jako człowieka dorosłego, któremu...

Skellen | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Dalszy ciąg historii przedziwnego Fina, którego los rzucał po całym niemal świecie. Tym razem przygody swe Mikael wiedzie głównie w Algierze, Stambule i ogólnie na terenach podlegającym muzułmańskiemu wyznaniu. Konkretnie ziemie będące pod rządami sułtana Salimana.
Świetna fabuła, kawałek historii tamtego okresu, orientalne klimaty; dogłębna analiza natury ludzkiej, natury niezmiennej niezależnie od szerokości geograficznej, wyznawanej religii, czy zwyczajów. Fałsz pozostaje fałszem, chciwość chciwością. Głupota zawsze jest głupotą, a szlachetność, wierność, życie zgodnie z wyznawanymi ideałami, nie zawsze jest w cenie lub prawie nigdy. I zawsze istnieje większy pająk tkający gęstszą sieć, niż ten na pierwszym planie. Kawał dobrej literatury. Polecam.

Agnieszka | 2016-04-09
Przeczytana: 28 marca 2016

Imperium Osmańskie (inaczej: imperium dynastii Osmanów lub imperium ottomańskie) było tureckim państwem położonym na Bliskim Wschodzie i założonym przez jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii. Od XIV do XX wieku obejmowało Anatolię, południowo-zachodnią część Azji, północną Afrykę oraz południowo-wschodnią Europę. W kręgach dyplomatycznych, aby określić dwór sułtana, a potem również całe państwo tureckie, stosowano termin Wysoka Porta. W XVI i XVII stuleciu Imperium Osmańskie było jednym z najpotężniejszych państw świata pod względem politycznym i militarnym. Wtedy też kraje europejskie poczuły się poważnie zagrożone permanentnym rozwojem imperium na Półwyspie Bałkańskim.

Imperium dynastii Osmanów zostało założone przez Osmana I (1258-1324). W języku arabskim jego imię brzmi Uthman, dlatego też alternatywna nazwa sułtanatu to imperium ottomańskie. W pierwszych wiekach swego istnienia było to państwo dość agresywne i prowadziło politykę skierowaną na bezustanne podboje. W...

Sebastian Janek | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

W drugim tomie chłopak o imieniu Mikael kontynuuje swoją podróż. Druga część jego wędrówki obejmuje Imperium Osmańskie, w tamtych czasach będącym jednym z największych mocarstw na świecie. Barwna kultura, obyczaje, intrygi to największe zalety twórczości Waltari. Jak mało kto, potrafił on tworzyć bohaterów, miejsca, zdarzenia.

Hakim szybko zauważa, że świat wschodu wcale nie różni się od zachodniego. Jest pełen intryg, okrucieństw, kłamstwa i niegodziwości. Kierując się żelaznymi zasadami pozostaje sobą do końca i daje przykład otaczającym go ludziom. Dzięki tym cechom zostaje dostrzeżony przez samego Sułtana.

Jak każda powieść Waltari również i ta jest arcydziełem. Świetna fabuła przeplatająca się z historią, fascynujący świat wschodu, orientalne klimaty. Ponadto dogłębna analiza ludzkiej natury – jak każda powieść autora jest w pewnym sensie rozprawką na temat zachowań ludzkich, zwyczajów i religii w życiu człowieka. Całość przybrana w historyczne szaty idealnie wymieszana z...

Marcin Badtke | 2013-10-06
Przeczytana: 05 października 2013

Chyba szczytowe osiągnięcie Waltariego.Wprawdzie pozbawione tego mrocznego klimatu, który posiada 'Egipcjanin' czy 'Turms', ale za to naładowane lokalizacjami i zdarzeniami.Tak od połowy książki irytowała mnie naiwność głównego bohatera i dostawałem ciarek gdy po raz kolejny łuski z oczu mu opadły. Podobnie zachowanie postaci jest podobne niezależnie od epoki o której pisze autor, jak również uwielbiają wprowadzać Mikaela w tajniki własnej działalności. W każdym razie szczerze polecam. Świetna książka z wartko toczącą się akcją.

Domeru | 2017-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 października 2017

Drugi tom chyba nawet odrobinę lepszy od pierwszego - nadal nie jest to "Egipcjanin Sinuhe", ale mam wrażenie, że czytało się lżej i wciągało nieco głębiej. Może ze względu na egzotyczną scenerię, w odróżnieniu od trochę przyciężkawego klimatu XVI-wiecznej Europy z pierwszego tomu. Do autora być może jeszcze kiedyś wrócę, aczkolwiek bez specjalnego pośpiechu.