Mikael Karvajalka

Okładka książki Mikael Karvajalka
Mika Waltari Wydawnictwo: Książnica Cykl: Mikael (tom 1) Seria: KLASYKA POWIEŚCI HISTORYCZNEJ powieść historyczna
powieść historyczna
Mikael (tom 1)
KLASYKA POWIEŚCI HISTORYCZNEJ
Książnica
2015-09-30
1964-01-01
reformacja inkwizycja XVI wiek Finlandia

Ciekawa podróż w czasie po szesnastowiecznej europie z masą historycznych postaci poznawanych po drodze ale nie jest to poziom Trylogii Husyckiej bo tytułowy bohater jest w bardzo wielu momentach po prostu nudny. Niemniej jest to idealna powieść na samotny weekend

"Mikael Karvajalka" to taka uboższa wersja "Egipcjanina Sinuhe". Uboższa, bo Sinuhe porywał, a Mikael momentami nudzi. Powieść ta opowiada za pomocą charakterystycznej, melancholijnej, niekiedy ocierającej się o werterowski Weltschmerz narracji Miki Waltariego o losach młodego Fina, odważnie przemierzającego Europę XV wieku - pełnej niebezpieczeństw, wojen i ubóstwa. Mam wrażenie, że w przeciwieństwie do "Egipcjanina Sinuhe", "Mikael Karvajalka" koncentruje się przede wszystkim na faktach i wydarzeniach historycznych, zamiast na głównym bohaterze i jego wewnętrznych rozterkach. Tych pozostaje jednak w powieści wciąż bardzo dużo.
Na szczególną uwagę zasługują moim zdaniem dwa fragmenty książki. Pierwszy to śmierć Barbary, który zaparł mi dech w piersiach - dosłownie! Drugi to zakończenie i rozczarowanie postacią Lukrecji. "Mikael Karvajalka" mnie nie porwał, ale bez wątpienia jest to kawał dobrej literatury.

Ja posiadam wydanie jednotomowe z 1997 roku, Wyd. Książnica. Dlatego nie zamierzam zaznaczać drugiego tomu z tej strony jako przeczytanego.

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsza część dylogii Mika Waltariego o przygodach młodego Fina z Turku (Åbo) w burzliwym XVI stuleciuSierota Mikael, wychowywany przez znachorkę Pirjo, rozpoczyna – wraz z nieodłącznym przyjacielem Anttim (nazywanym przez niego „bratem”) - podróż po całej Europie i nie tylko, z mnóstwem przygód i zaskakującym zakończeniem.
Czego tu nie mamy – szkoła katedralna, uniwersytet, „krwawa łaźnia sztokholmska”, palenie czarownic przez inkwizycję, Reformacja, wojna chłopska, Sacco di Roma (ze szczegółowym opisem), przygotowana wyprawa konkwistadorów Pizarra. A jednocześnie m.in. Paracelsus, Erazm z Rotterdamu, Marcin Luter, Thomas Müntzer i jeszcze wiele innych postaci historycznych. Ale nie jest to historia z wyższych sfer. Nasz bohater styka się z ich przedstawicielami, ale przede wszystkim żyje wśród zwykłych ludzi – w Finlandii, Szwecji, Niemczech i Włoszech. Dzięki temu możemy poznać tło fabuły. Realia ówczesnego życia, to czym żyli prości ludzie, praktyki kościoła katolickiego (łowy na czarownice),przyczyny Reformacji i wojny chłopskiej, ówczesne wojny prowadzone wyłącznie z udziałem najemników oraz realia ich życia, wreszcie planowana podróż do Ziemi Świętej.
Przygodami Mikaela można byłoby obdarować kilka powieści. Uczy się, zdobywa pracę (i dochody), poznaje kobiety, a wraz z nimi miłość (w różnych odcieniach), na przemian znajduje się raz a wozie, a raz pod wozem. Zwykły człowiek zabłąkany w tryby historii.
A wszystko napisane jest lekkim, barwnym językiem, z pierwszoosobowym narratorem. Czyta się łatwo a wartka akcja wręcz nie podwala się oderwać od treści. I choć jest to jeszcze powieść historyczna pisana „w starym stylu”, to jednak jest arcydziełem w swojej klasie.

Czego tu nie mamy – szkoła katedralna,...

Im dalej tym gorzej. W pewnym momencie mocno męczy naiwność bohatera oraz mnogość wątków. Udało mi się doczytać do końca, po drugi tom już nie sięgnę.

Zawsze staram się czytać książki do końca, ale przy Mikaelu poddałam się w połowie. Egipcjanin Sinuhe bardzo mi się podobał, ale w tej książce wieje nudą. I nie chodzi tutaj o brak akcji ale o sposób narracji oraz głównego bohatera, który nie pozwala wczuć się czytelnikowi w swoją historię.

Dostałem tę książkę od znajomej pracującej w księgarni i choć byłem sceptycznie nastawiony, to książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Powieść ukazała mi Skandynawię w burzliwych czasach, dzięki czemu mogłem dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, o jakich nie wiedziałem. Powieść, która edukuje, to super powieść.
Wciągnęła mnie od samego początku i czytało mi się ją bardzo przyjemnie.
Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i z pewnością nie ostatnie.

Wciągnęła mnie od samego początku i czytało mi się ją bardzo...

1966

"Mikael Karvajalka" opowiada historię życia i podróży młodego Fina. Mikaelowi przyszło żyć w naprawdę burzliwych czasach i już od maleńkości w jego życiu obecna była przemoc. Po napadzie na wioskę, w którym zginęli jego rodzice, chłopiec trafił pod opiekę zielarki. Jej zawdzięczał swoje zainteresowanie medycyną i początki edukacji w miejscowej szkole katedralnej, które to przyczyniły się do wielu zawirowań w jego późniejszym życiu.

Młodego Mikaela z domu wygnała wojna i niebezpieczne znajomości, które nieopatrznie zawarł. Razem ze swoim przyjacielem opuszczają Finlandię i rozpoczynają wielką podróż przez kilka krajów europejskich. Dla każdego z przyjaciół podróż wygląda inaczej, w innych wydarzeniach biorą udział. Ciągle jednak towarzyszy im widmo wojny, wielkie przemiany społeczne, a nawet Inkwizycja.

Rzeczywiste wydarzenia historyczne w tle zawsze bardzo mnie cieszą, bo traktuję wtedy lekturę jako dodatkowo pouczającą i zawsze jakąś wiedzę z niej wynoszę. Niestety, mimo że książka "Mikael Karvajalka" miała być książką historyczną i właśnie to barwne tło miało być jej największą zaletą, zupełnie mi się ono nie podobało. Nie zostało ono dobrze przedstawione, rozbudowane i wyjaśnione. Autor skupił się na postaci głównego bohatera i opisał tylko mały fragment tamtej rzeczywistości, który bezpośrednio miał wpływ na chłopaka. Duży wpływ na to miała również narracja pierwszoosobowa. Czytelnik wie tylko to, co wie Mikael. A ten, pomimo swojej niezaprzeczalnej inteligencji i zdolności do bycia zawsze w centrum ważnych wydarzeń, nie potrafił przejrzeć wszystkich mechanizmów zdarzeń i nie wszystko do niego docierało.

Nie do końca przypadł mi też do gustu styl, w jakim książka została napisana. Mam wrażenie, że po trosze była ona kreowana na komedię, a to zupełnie mi tu nie pasowało. Niektórzy bohaterowie byli tak komiczni i nierealni, że psuli nawet najciekawszą akcję. Wydaje mi się, że tylko Mikaela można było traktować serio, a i to nie zawsze. Czasami zachowywał się tak idiotycznie i nierealnie, że nie mogłam w to uwierzyć. Bądź co bądź książka miała być i była o wojnie, ale ani ci bohaterowie ani akcja do wojny mi nie pasowała. Za mało tam było prawdy a za dużo komizmu.

Dość przypadkowy wybór, ale nie żałuję i z pewnością sięgnę po drugą część. Niewiele wiedziałem o Skandynawii z tamtego okresu więc fajnie było móc się przenieść w tamte rejony:) a tam właśnie zaczyna się ta powieść. Jednak nasz bohater nie ogranicza się do swych rodzinnych stron i szybko zostaje porwany przez niespokojny wiatr przemian z tamtego okresu i przeciągnięty przez pół europy. Mikael to dość specyficzna postać i nie każdemu przypadnie do gustu on i podejmowane przez niego decyzje. Mimo że nie można mu odmówić, tego że zwłaszcza biorąc pod uwagę miejsca i statusu z jakiego zaczynał osiągnął sporo to nieustannie ma się wrażenie, że brakuje mu trochę życiowej mądrości jego mniej rozgarniętego przyjaciela Antiego. Jest to powodem, że nieustannie pakuje się w tarapaty :).
Nie jest to książka jakoś szczególnie porywająca, ale czytało mi się ją przyjemnie i jak już pisałem nie żałuję poświęconego dla niej czasu.

Książka ta na pewno spodoba się miłośnikom historii i późnego średniowiecza, gdyż dużo tu informacji o XVI Europie. Tło historyczne ukazane bardzo dobrze, postacie dość barwne, a sploty akcji dość szybkie. Autor w ciekawy sposób przedstawił losy młodego Fina Mikaela i jego przyjaciela Anttiego.... Początek książki jest fantastyczny, pierwszy rozdział czyta się szybko, a opisane w nim historie są bardzo zabawne - śmiałam się dużo i lekki styl bardzo przypadł mi do gustu. Niestety wraz z każdym kolejnym rozdziałem robi się gorzej, a początkowa przyjemność czytania zmienia się powoli w nudę...ale tylko do mniej więcej połowy... potem jest trochę lepiej. Niektóre kwestie jednak mi się nie spodobały: bardzo drażniła mnie naiwność głównego bohatera, o ile na początku można wybaczyć, bo młody i niedoświadczony ,to potem budzi już tylko irytację. Bohater niestety nie uczy się na własnych błędach, nie wyciąga wniosków i mimo lat, jest jak dziecko we mgle. Drugą kwestią jest przedstawienie kobiet, mamy tutaj dwa typy albo piękną i podłą (trudniącą się najstarszym zawodem świata na dodatek; Genowefa, Ages), albo okrutnie, brzydką, chudą, ale za to z dobrym i czystym sercem (Barbara, Pirjo). Zabrakło choćby jednej postaci, która mogłaby być tzw. "fajną i ładną babką", chyba, że ktoś za taką uważa żonę karczmarza.... Jak dla mnie przerysowane i odrealnione. W życiu nie ma tylko czarnego i białego, ale są również wszystkie odcienie szarości. .. Kolejną kwestią są długie dialogi o polityce, wmieszane niby plotki, które powodują chaos. Nawet jak ktoś zna historię, to może się w tym wszystkim zagubić. Niemniej jednak książkę czyta się całkiem przyjemnie i jeśli przebrniemy przez dłużyzny, to uda nam się przeżyć całkiem interesującą przygodę.