Siedem niesamowitych opowieści

Syv fantastiske fortaellinger
83-7120-284-9
czupirek

Inne wydania

„Siedem niesamowitych opowieści” to osobliwe historie o losach ludzkich, na które Karen Blixen spogląda z właściwą sobie ironią, życzliwością i zadumą. Bogaty świat fantastyki, baśni, mitu przeplatający się ze światem rzeczywistym jest tłem dla refleksji o miłości, marzeniach i sztuce. To właśnie t opowieści przyniosły Karen Blixen pisarską sławę i przyczyniły się do nadania jej przydomka „Szeherezada Północy”.

wiejskifilozof | 2016-09-14

Bardzo mi się podobały,te opowiadania.
Pisane starym stylem,nawet nie wiem jak on się fachowo nazywa.
Świetnie,że trafiłem na ten zbiór.

Pafnucy | 2011-04-23

Nie lubię tego słowa, ale to istotnie jedna z najbardziej magicznych książek, jakie czytałem. Nawarstwienie kunsztu małej formy i pojemnej narracji udało się tu K. Blixen, jak żadnej innej pisarce czy pisarzowi. To są opowieści metafizyczne w tym sensie, że subtelnie, bez wysiłku, za to z wielką mocą, odsyłają do rzeczywistości znacznie głębszej niż doczesność, i do sensów znacznie bogatszych, niż te kryjące się w znakach i samowystarczalnej (czyli samowiędnącej) literaturze.

Isadora | 2010-10-28

Książka mnie rozczarowała.
Może i w opisie jest fantastycznie,bajecznie,mitycznie...ale zgłębiając tę lekturę w ogóle się tego nie czuje.Jest nudno,nużąco,nieinteresująco.
Opowiadania mi się dłużyły, właściwie zaraz po przeczytaniu
zapominałam, o czym były, puenty nie zauważałam, miałam wrażenie, że
dopiero ma nastąpić, ale... nie było jej. Nie umiem sobie wyobrazić
celu podobnego pisania, celu powstania każdego z opowiadań.
Tym bardziej nie rozumiem przydomka nadanego autorce - Szeherezada Północy.

Gra_ce | 2012-03-09

W dzieciństwie byłam zapamiętałą czytelniczką baśni, nigdy mi nie było mało. Teraz też czasem tęsknię za takim czystym konturem fabuły, metafizyką przesłania i baśniowym zakończeniem. Jeśli szukać tego wśród półek z baśniami mniej oczywistymi, to warto sięgnąć po opowiadania z tego tomu.

bomren | 2016-06-14

Siedem fantastycznych opowieści to właściwie dziesiątki pomniejszych historii. Niektóre długie przepływają przez kolejne strony wciągając bezlitośnie. Inne trwające nie dłużej niż jeden akapit rozpamiętuje się najżywiej...

bomren | 2016-06-14

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 06 czerwca 1977

Aura skandynawskiej atmosfery grozy połączona z poezją, która wynika bardziej ze szkoły malarskiej Kubina niż mitologi

ahata | 2011-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2011

Po przebrnięciu pierwszych 100 stron, myślałam że nie podołam. Na szczęście dalej było lepiej, choć z tytułowych siedmiu opowieści dwie zupełnie do mnie nie dotarły, pozostałe przeczytałam bez 'bólu'. Z pewnością książka ma dużą wartość i wyróżnia się w światowej literaturze, ale raczej do niej nie wrócę.

Agata Gemzik | 2016-11-26
Mlg | 2016-06-28
Przeczytana: 2006 rok
Znalezione w Ninatece: Pożegnanie z Afryką

Chodźmy, zaryzykujmy niepotrzebne życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Dziś o Karen Blixen, duńskiej pisarce, która przez lata miała plantację kawy w Afryce, lecz była zmuszona ją pożegnać - tak jak my zmuszeni jesteśmy pożegnać się z wakacjami i latem.