Słońce i gwiazda

Marta Duda-Gryc

Wyróżniona opinia i

Słońce i gwiazda

przeczytanych książek 280 napisanych opinii 270

„Słońce i gwiazda” to książka, którą należy czytać po trzech seriach Ricka Riordana, czyli po „Percy Jackson i bogowie Olimpijscy”, „Olimpijscy Herosi” i „Apollo i boskie próby”. Wszystkie te książki już są za mną, więc mogłam spokojnie sięgnąć po historię Nico di Angelo, czyli herosa, który doznał w życiu więcej cierpień niż wszyscy inni. Nico przewijał się we wszystkich trzech seriach w uniwersum Percy’ego Jacksona i tam widzieliśmy, jak wiele złego musiał przeżyć, ale nigdy nie dostaliśmy jego perspektywy na te wszystkie wydarzenia i tutaj dopiero ona się pojawia, w książce, która w całości jest poświęcona właśnie jemu. Bo Nico di Angelo jako postać naprawdę zasługuje na swoją książkę.

W tej książce Nico dostaje misję, w której razem ze swoim chłopakiem muszą udać się do najstraszniejszego miejsca na świecie, czyli do Tartaru, aby naprawić pewien błąd, który został popełniony podczas wydarzeń w innej z poprzednich serii. Podczas tej misji i różnych prób, na które został wystawiony, Nico ma okazję przemyśleć całe swoje życie i poukładać w głowie swoje myśli na różne tematy. To jest wyjątkowe w tej książce, przez co uważam ją za taką naprawdę dojrzałą w dorobku autora, że oprócz świetnych fantastycznych wydarzeń, które wciągają od pierwszej strony, przekazuje też dużo dobrego dla młodego czytelnika. We wszystkich rozterkach Nico, spokojnie można ujrzeć też siebie. Ta książka uczy jak radzić sobie ze swoimi emocjami i z wydarzeniami trudnymi. I jak zaakceptować, że są one częścią nas i naszego życia.

Myślałam, że trochę bardziej złamie mi ta książka serce, a zostawiła mnie z takim ciepłem na sercu i nadzieją na lepsze jutro, które są o wiele lepszymi uczuciami! Jeśli przebrnęliście przez wszystkie inne książki Riordana, to po tę na pewno też sięgnięcie, więc nie będę specjalnie do tego zachęcać, ale musiałam napisać o niej parę słów, bo wewnętrznie czułam, że jest ona tego po prostu warta!❤️

Strasznie urocza i wzruszająca książka. Relacja Nica i Willa jest po prostu przepiękna. Bawiłam się świetnie, choć przez jakiś czas nie potrafiłam zrozumieć kilku zabiegów zastosowanych w tej książce. Potem natomiast nie potrafiłam się od ich przygód oderwać, gdyż tak były one wciągające, pełne napięcia, nadziei na lepsze. Strasznie się do tej dwójki przez tę jedną książkę przywiązałam.

Bardzo przyjemna i ciekawa fabuła. Szybko się czytało książkę. Jedyne co to mam wrażenie, że wątki lgbt były wrzucone trochę na siłę.
Główne postaci świetnie dopracowane

Główne postaci świetnie dopracowane

Bardzo ciężko mi się czytało

Bardzo ciężko mi się czytało

live laugh love will solace

live laugh love will solace

Moje słońce i gwiazda.

Ubolewam bardzo, że ma to tylko jedną część bo tak bardzo kocham ten duet.♥️

Moje serce się rozpływało, łamało i składało na nowo dzięki nim.
Mnóstwo emocji, przygód i miłości.
A możliwość poznania Nica od innej strony i obserwacja jak w pewien sposób „dorasta” to było niesamowite przeżycie.

Dajcie mi więcej tych chłopaków, bo już za nimi tęsknię 😢

Moje słońce i gwiazda.

Ubolewam bardzo, że ma to tylko jedną część bo tak bardzo kocham ten duet.♥️

Moje serce się rozpływało, łamało i składało na nowo dzięki nim.
Mnóstwo emocji, przygód i miłości.

Dajcie mi więcej tych chłopaków, bo już za nimi tęsknię 😢

Nierzadko bywa tak, iż naszymi ulubionymi bohaterami konkretnej serii, nie są postacie pierwszoplanowe. Wówczas jesteśmy sfrustrowani i oczekujemy, że nasi ulubieńcy powinni dostać zdecydowanie więcej “czasu antenowego” lub wręcz zasługują na dedykowaną im opowieść. Najczęściej, to tylko płonne nadzieje. Jednak czasem marzenia czytelników się spełniają…
Rick Riordan, twórca monumentalnego uniwersum Percy'ego Jacksona (PJ) i wielu innych fantastycznych książek, postanowił niejako zrobić fanom uniwersum PJ psikusa. Z jednej strony wydawało się, że wszystkie wątki wraz z ostatnią próbą Apolla zostały pozamykane. Z drugiej, podczas końcowej uczty dowiedzieliśmy się, że pewni siedzący na uboczu herosi chyba mają poważne kłopoty. Zapewne mało kto podejrzewał co w związku z tym czytelnikom szykował autor.
“Słońce i gwiazda…” to historia drugo i trzecioplanowej postaci uniwersum PJ, syna Hadesa - Nico Di Angelo i syna Apolla - Willa Solace’a. Nico jest ciemnowłosym, bladym jak śmierć nastolatkiem, którego styl ubioru jest wypadkową tragicznego dzieciństwa i mrocznego charakteru. Jego boskim darem jest umiejętność wzywania i kontrolowania nieumarłych oraz podróżowanie cieniem. Will to niesamowicie przystojny wysoki, opalony, blondyn ubrany jak wieczny surfer. Apollin w genach przekazał mu po troszę każdego ze swych talentów, oraz jeden bardzo niezwykły dar. Pomimo ogromnych różnic, chłopaki od jakiegoś już czasu są parą. Spotykamy ich w momencie, gdy Wyrocznia przekazuje im (po raz kolejny) przepowiednię. Zważywszy na swoje koszmary, Nico jest pewien, że to co usłyszał, dotyczy uratowania jego przyjaciela - tytana Boba. Tym samym Nico i Will rozpoczynają oficjalną misję obozu herosów. Pewną trudność może stanowić fakt, iż Boba trzeba wyciągnąć z najniebezpieczniejszego miejsca greckiej mitologii, z Tartaru.
Zacznijmy od dwóch najważniejszych faktów. Po pierwsze, ta powieść jest kooperacją Ricka Riordana i Marka Oshiro. Co dość intrygujące, jako fan twórczości Ricka niemal tego nie odczułem. Po drugie, książka jest pełnoprawną kontynuacją uniwersum PJ, więc czytelnik nie znający lore’u będzie totalnie pogubiony.
Nie mam zamiaru udawać obiektywnego, bo powieści spod pióra Ricka pochłaniam jednym tchem i na tą książkę czekałem z ogromną niecierpliwością. Jakie są moje wrażenia po zakończonej lekturze? Przede wszystkim byłem ogromnie uradowany, że jedne z moich ulubionych, a zarazem i jedne z najciekawszych postaci PJ dostały swoją książkę. Historia chłopaków, choć ma wątki romantyczne, absolutnie nie jest ckliwym romansidłem. Pisarze w piękny sposób pokazali, że idealny związek to mit, a brak szczerości i sekrety mogą sprowadzić zgubę. Nadali też głównym bohaterom dodatkowej głębi uświadamiając, że zarówno światło jak i mrok kryje się w każdym.
Temat relacji “międzyludzkich” był, w mojej ocenie, zawsze niezwykle mocną stroną książek Ricka. I tym razem, do spółki z Markiem, w tym obszarze nie zawiódł. Powieść jest po brzegi wypełniona ciekawymi relacjami. Niektóre wywołają u fanów nostalgiczny uśmiech, inne dają do myślenia, a jeszcze inne jak, np. historia tragicznej miłości pewnej nimfy i bóstwa, ściskają za serce. To co łączy twórczość obu panów to wątki LGBTQ+. Jak zawsze u Ricka tęczowe postaci traktowane są z wielkim szacunkiem i pełną akceptacją. I co również typowe, nigdy czytelnik nie ma poczucia “wciskania takich wątków na siłę”.
Niby oczywistą, ale niezmiennie fascynująca wartością dodaną ksiązki jest mitologia. Nigdy nie przestanie mnie zachwycać ta reinterpretacja bogów i całej mitologii. Nie przestanę chylić czoła dla ogromu wątków, także mniej znanych, które na kartach powieści się przewijają. To nieustannie absolutnie wyjątkowo udany sposób na propagowanie greckich i rzymskich mitów.
Co tyczy się mankamentów powieści. Jeden to sztandarowy problem niemal każdej książki autorstwa Ricka: nieudane finalne walki. O ile pomniejsze potyczki opisywane są na poziomie, o tyle ZAWSZE ale to ZAWSZE, finałowe walki to jakieś nieporozumienie. I tu jest niestety tak samo. Drugi to kooperacja. Jak wyżej wspomniałem, niemal zupełnie nie odczułem wpływu Marka. Być może, panowie aż tak dobrze się zgrali, niemniej jednak chyba po prostu współtworzenie i zróżnicowanie w obrębie autorskiego uniwersum Ricka okazało się dla współautora zbyt problematyczne.
Podsumowując “Słońce i gwiazda…” to wyśmienita kontynuacja serii, mająca wszystkie wady i zalety swych poprzedniczek. Dla każdego fana lub osoby zaznajomionej z Uniwersum PJ pozycja absolutnie obowiązkowa. A wszystkim innym potencjalnym czytelnikom radzę: nie tykać, póki nie przebrnięcie przez kilkanaście poprzednich książek!

Rick Riordan,...

To jest tak fantastyczna książka, że nawet nie wiem co napisać. Kocham Solangelo i to jak nawzajem się traktują i radzą sobie z problemami. Ich wyprawa sporo mnie nauczyła i zamierzam o tym nie zapominać.

Uwielbiam świat wykreowany przez Ricka Riordan'a (chociaż próby Apolla też były średnie ale to już odsyłam do opinii). Mimo tego, że nie mogłam się doczekać książki, która opowiada o bardzo tajemniczym i wcześniej rzadziej pojawiającym się Nicku to kiedy już ją mam mogę powiedzieć tylko, że się zawiodłam.

Spodziewałam się naprawdę ciekawej i wyjaśniającej wiele wątków historii, która będzie dalszą wspaniałą częścią. Nie dostałam czegoś takiego. Mimo że nadal uważam że książka jest napisana dobrze, a historia w miarę interesującą to nie porywa w wir akcji tak jak pierwsze części. Wyjaśnia kilka wątków, pokazuje problemy czy walkę ze złem. Mimo to książka jest dosyć przewidywalna (w stosunku do poprzednich serii) schemat jest trochę ten sam.

Oprócz tych wszystkich błędów możemy tam zauważyć cały czas styl Riordan'a, jak chociażby humor czy postaci.

Spodziewałam się naprawdę ciekawej i wyjaśniającej wiele wątków...

Piękna i wciągająca historia o Nico Di Angelo ! Polecam całym sercem

Piękna i wciągająca historia o Nico Di Angelo ! Polecam całym sercem