Przemiana

Okładka książki Przemiana Beata Andrzejczuk
Okładka książki Przemiana
Beata Andrzejczuk Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Akademia Jeździecka (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Akademia Jeździecka (tom 3)
Bukowy Las
2023-02-22
2023-02-22

Rozterki młodości.

Młodość ma swoje prawa, a sztuka nauczenia się bycia dorosłym wcale nie jest łatwa - zwłaszcza na progu tej drogi, gdzie na każdego młodego człowieka czekają wielkie emocje, rozczarowania, porywy serca, a także zwycięstwa i porażki, które razem wzięte są niczym innym, jak prawdziwą szkołą życia. Jak te wielkie emocje mogą wyglądać w praktyce? Tego możemy dowiedzieć się z cyklu "Akademia Jeździecka", której najnowszą odsłoną jest "Przemiana".

Cykl "Akademia Jeździecka" autorstwa Beaty Andrzejczuk doczekał się swej trzeciej odsłony. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, zajrzymy znów - oczywiście w towarzystwie Gabrysi - za bramy akademii jeździeckiej jej ojca, gdzie wszystkie plany i marzenia dziewczyny zaczną się powoli krystalizować w ramach codziennej nauki tego, czym dla nastolatki jest prawdziwa dorosłość. Na kolejnych stronach nie zabraknie także miłości do pięknych koni, które są w tej serii w takim samym stopniu na pierwszym miejscu, co główna bohaterka.

W związek Gabrysi i Maurycego wkrada się podstępna zazdrość, która źle wpływa na nich oboje. Maurycy wraca do Wrocławia, aby kontynuować studia. Niestety ma coraz mniej czasu dla swojej dziewczyny. Znajduje go jednak dla innej – hipoterapeutki Poli! Przed Gabi poważna rozmowa z ukochanym o ich wspólnej przyszłości. Tymczasem Karioka nie odpuszcza i planuje kolejne intrygi…

Marzenie Gabi o stworzeniu Akademii Jeździeckiej staje się rzeczywistością. Gabrysia coraz mocniej włącza się w sprawy organizacji i codziennego funkcjonowania miejsca, które z każdym dniem kocha coraz mocniej. Gdy wszystko zdaje się zmierzać w dobrą stronę, w życie Gabrysi niestety znów wkrada się niepokój - tym razem taki bardzo ludzki, bo związany z emocjami. W jej życie wkrada się zazdrość... Sztuka nauczenia się bycia dorosłym wcale nie jest, jak się okaże, łatwa.

Pierwsze skrzypce wśród fabularnych wydarzeń grają zdecydowanie wielkie emocje związane z dorastaniem i z uczeniem się świata dorosłych, do którego Gabi niebawem wkroczy. Marzenia, plany, przyjaźń i empatia wobec zwierząt przez całą książkę idą o lepsze z rywalizacją dobra i zła, która staje się z rozdziału na rozdział coraz bardziej emocjonująca. I oczywiście trudno tutaj nie kibicować pozytywnym postaciom.

Bardzo fajne - i w tej konkretnej książce i w całym cyklu - jest podejście autorki do kwestii młodości i dorastania. Co prawda każdy młody człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, fajnie jest jednak móc o nich również poczytać i, być może, czegoś się na podstawie takiej lektury nauczyć. "Akademia Jeździecka" daje taką możliwość.

"Akademia Jeździecka" to bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży, w ramach której sprawdzone i zawsze aktualne dla nastolatków tematy (takie jak przyjaźń i problemy związane z dorastaniem) zyskują wyjątkową oprawę, jaką jest tytułowa akademia jeździecka. Blaski i cienie dorastania, wielkie emocje, piękne konie, narodziny przyjaźni, rywalizacja - to wszystko znajdziemy na kolejnych stronach książek z serii.

Bukowy Las - dziękuję.

#przemiana #akademiajeździecka #beataandrzejuk #bukowylas #dlamłodzieży #książkidlamłodzieży #cosnapolce #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Rozterki młodości.

Przyjaźń, miłość, zazdrość, przemiana, czyli po prostu o życiu nastolatków

Książki dla młodzieży rządzą się swoimi prawami. Często poruszają podobną tematykę, by były po prostu bliskie nastolatkom, które po nie sięgają. Powieści Pani Beaty Andrzejczuk to z jednej strony właśnie takie uniwersalne pozycje dla młodych ludzi, z drugiej, mają w sobie coś wyjątkowego. Przygodę z lekturami Autorki zaczęłam już kilka lat temu, we wczesnym wieku nastoletnim, kiedy to bardzo mi się podobały, ale teraz w dalszym ciągu sięgam po nowe książek ze świadomością, że będą świetne i się nie zawiodę.

"Przemiana" to trzeci tom serii "Akademia Jeździecka" skierowanej do nastolatków i opowiadającej o właśnie o nich. Powieść to kontynuacja losów bohaterów poznanych w poprzednich częściach, więc zdecydowanie warto przeczytać wcześniej "Królową" i "Czarną różę", aby zrozumieć, o co chodzi.

Gabrysia i Maurycy są w szczęśliwym związku, w którym jednak zaczyna pojawiać się zazdrość. Chłopak studiuje we Wrocławiu, a tam mieszka również z przyjaciółką Pola. I to właśnie o wspominaną często w rozmowach hipoterapeutkę zazdrosna jest Gabi. Namówiona przez Kalinę do poważnej rozmowy postanawia podjąć jej próbę. Czy młodym ludziom pomimo przeciwności uda się uratować swój związek?

Książkę czyta się naprawdę świetnie — bardzo szybko i przyjemnie. Autorka ma lekkie pióro i zdecydowanie wie, jak trafić do nastolatków. Kiedy porusza trudne tematy, a lektura jest w nie dość obfita, robi to z dużą delikatnością.

Same wydarzenia z życia bohaterów, ich relacje, przyjaźnie czy związki są oczywiście w powieści bardzo ważne. Dużo miejsca Autorka jednak poświęca emocjom i stanom — zarówno tym pozytywnym jak i negatywnym. I w ten sposób Pani Beata dotyka między innymi bardzo ważnego tematu zazdrości i radzenia sobie z nią.

Dużo miejsca oczywiście jak w każdej części poświęcono koniom oraz hipoterapii. To wątek, który uwielbiam, dodatkowo poprowadzony naprawdę świetnie. W piękny sposób ukazano w książce miłość do tych wyjątkowych zwierząt.

Powieść zdecydowanie warto przeczytać. Najlepiej odnajdą się w niej oczywiście nastolatkowie, bo i problemy poruszone przez Autorkę będą im najbliższe, ale myślę, że niejeden dorosły również znajdzie tutaj coś dla siebie. Szczególnie polecam osobom kochającym konie — duża dawka wiedzy, ale również prawdziwej miłości do nich gwarantowana.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Bukowy Las.

Przyjaźń, miłość, zazdrość, przemiana, czyli po prostu o życiu nastolatków

"Przemiana" to trzecia część serii "Akademia jeździecka". Jest to idealna lektura dla nastolatków, ale nie tylko. Mi ta seria bardzo przypadła do gustu i z ogromną ciekawością śledziłam losy Gabrysi.
Gabrysia i Maurycy tworzą szczęśliwy związek. Jednak w ich relację wdaje się zazdrość. Chłopak mieszka we Wrocławiu, gdzie studiuje. W tym samym mieście jest również Pola, z którą Maurycy się przyjaźni i o tę właśnie relację Gabrysia jest bardzo zazdrosna. Dziewczyna postanawia szczerze porozmawiać ze swoim chłopakiem o swoich obawach i spostrzeżeniach. Czy ich związek ma szansę przetrwać pomimo przeciwności losu? Gabrysia ma jeszcze jedno zmartwienie. Karioka, która przysporzyła Gabrysi wielu problemów znowu daje o sobie znać.
Ostatnia część serii poświęcona jest w dużej mierze zazdrości. Gabrysia porusza ten temat na swoim blogu, gdzie możemy przeczytać ciekawe spostrzeżenia. Zazdrość bywa bardzo toksyczna i wyniszczająca, ale ma też swoje pozytywne aspekty i różne oblicza. Możemy być zazdrośni o ukochaną osobę, ale również o rzeczy materialne, które ktoś posiada, a nam ich brakuje. Uważajmy jednak, żeby zazdrość nie wyniszczyła naszej psychiki.
"Akademia jeździecka" to przede wszystkim książka o przyjaźni, wielkiej miłości do koni i prawdziwej pasji.
Polecam 👌

Bardzo ciekawa książka. Miłość do zwierząt, zazdrość, brak zaufania oraz to, do czego może posunąć się młoda dziewczyna, aby osiągnąć swój cel. Czy jest taka wyrachowana, czy też jest psychopatką. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

• Współpraca recenzencka
  • Książka papierowa