Czarna róża

Okładka książki Czarna róża Beata Andrzejczuk
Okładka książki Czarna róża
Beata Andrzejczuk Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Akademia Jeździecka (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Akademia Jeździecka (tom 2)
Bukowy Las
2022-09-07
2022-09-07
Jeździectwo Konie Książki o koniach

Dobra książka dla młodzieży. Dorastanie, wielka młodzieńcza miłość oraz zawiść. Bardzo mocny wątek osoby chorej na anoreksję. Książkę, która powinny przeczytać wszystkie osoby, które stoją przed lustrem i liczą kalorie.

Marzenia kontra rzeczywistość.

Cykl "Akademia Jeździecka" autorstwa Beaty Andrzejczuk doczekał się niedawno swej drugiej odsłony pt. "Czarna róża". Podobnie jak miało to miejsce w wydanej w maju "Królowej" zajrzymy znów - oczywiście w towarzystwie Gabrysi - za bramy akademii jeździeckiej jej ojca, gdzie wszystkie plany i marzenia dziewczyny zaczną się powoli krystalizować w ramach codziennej nauki tego, czym dla nastolatki jest prawdziwa dorosłość. Na kolejnych stronach nie zabraknie także miłości do pięknych koni, które są w tej serii w takim samym stopniu na pierwszym miejscu, co główna bohaterka.

Marzenie Gabi o stworzeniu Akademii Jeździeckiej powoli staje się rzeczywistością. Co prawda wszystkim kieruje wciąż jej ojciec, jednak Gabrysia coraz mocniej włącza się w sprawy organizacji i codziennego funkcjonowania miejsca, które z każdym dniem kocha coraz mocniej. Dziewczyna poznaje grupę młodych ekologów oraz Kalinę, której hipoterapia ma pomóc wyrwać się ze szponów choroby. Gdy wszystko zdaje się zmierzać w dobrą stronę, w życie Gabrysi niestety znów wkrada się niepokój.

Gabi znajduje tytułowe czarne róże, które nie są niczym innym, jak zwiastunem kłopotów... Problemy te nie są jeszcze sprecyzowane i konkretne, jednak można powoli zaobserwować, że w akademii nie dzieje się dobrze... Pola, trenerka hipoterapii, zaczyna za bardzo spoufalać się z Maurycym, a pozbawiona skrupułów Karioka również nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Czy Gabi wyjdzie obronną ręką z wszystkich nadchodzących sytuacji?

Pierwsze skrzypce wśród fabularnych wydarzeń grają zdecydowanie wielkie emocje związane z dorastaniem i z uczeniem się świata dorosłych, do którego Gabi niebawem wkroczy. Marzenia, plany, przyjaźń i empatia wobec zwierząt przez całą książkę idą o lepsze z rywalizacją dobra i zła, która staje się z rozdziału na rozdział coraz bardziej emocjonująca. I oczywiście trudno tutaj nie kibicować pozytywnym postaciom.

Drugi tom serii "Akademia Jeździecka" to bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży, w ramach której sprawdzone i zawsze aktualne dla nastolatków tematy (takie jak przyjaźń i problemy związane z dorastaniem) zyskują wyjątkową oprawę, jaką jest tytułowa akademia jeździecka. Blaski i cienie dorastania, wielkie emocje, piękne konie, narodziny przyjaźni, rywalizacja - to wszystko znajdziemy na kolejnych stronach książek z serii.

"Czarna róża" to ciekawy wybór dla nastoletnich odbiorców. Książki tego rodzaju to znakomite opowieści o tym, co jest ważne dla każdego młodego, wchodzącego w dorosłość człowieka.

Bukowy Las - dziękuję.

#czarnaróża #akademiajeździecka #beataandrzejuk #bukowylas #dlamłodzieży #książkidlamłodzieży #cosnapolce #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

Marzenia kontra rzeczywistość.

Nawet czarne róże nie mogą przysłonić spełniającego się prawdziwego marzenia!

Gabrysia od zawsze marzyła o Akademii Jeździeckiej i teraz wreszcie staje się to realne. Głównym kierownikiem jest jeszcze jej tata, ale nastolatka jest bardzo zaangażowana i niezwykle pomocna. W końcu robi to, co kocha najbardziej! Akademia Jeździecka daje nie tylko radość głównej bohaterce, ale również nowe, bardzo ważne znajomości. Gabi poznaje Kalinę potrzebującą hippoterapii i grupę ekologów.

Wydaje się, że życie Gabrysi w końcu zaczyna się układać. Spełnione życzenie, otoczenie koni i nowe przyjaźnie dają dziewczynie szczęście i radość, ale przede wszystkim spokój, którego tak bardzo potrzebowała. Niestety nie trwa on zbyt długo i w momencie, w którym rzeczywistość staje się piękna, Gabi znajduje symboliczne czarne róże. Czy są one powiązane z Karioką, która się jeszcze nie poddała? A może jeszcze ktoś inny źle życzy nastolatce?

Powieść jest drugim tomem z cyklu "Akademia Jeździecka" — nowej serii Autorki "Pamiętnika Nastolatki". Beata Andrzejczuk już wtedy pokazywała Czytelnikowi, że rozumie świat młodzieży, jej problemy, ale również radości. To samo widać w tej powieści, w której nastolatkowie zostali ukazani w bardzo realistyczny sposób. Spełniają marzenia, poznają nowych ludzi, ale również przeżywają trudne momenty i mierzą się z przeciwnościami.

Autorka napisała bardzo dobrą i wciągającą obyczajówkę. Powieść nie jest długa i przeczytałam ją niezwykle szybko. Akcja bardzo wciąga, wyjaśniają się wątpliwości z pierwszego tomu i poznajemy dalsze losy bohaterów. Właśnie dlatego warto zacząć od "Królowej", która wprowadza nas w świat wprawnie wykreowanych przez Beatę Andrzejczuk postaci, a dopiero później sięgnąć po "Czarną Różę".

To, co podobnie jak w pierwszej części urzekło mnie w książce to skupienie dużej uwagi na zwierzętach, a konkretnie koniach. Autorka pokazuje piękną relację człowieka ze zwierzęciem, opartą na wzajemnym zaufaniu i miłości. Dodatkowo w powieści poruszono wątek hippoterapii, przemycając trochę wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim ukazując jej moc i to, jak działa.

Książka bardzo mi się podoba. To pozycja idealna dla nastolatków, którą zdecydowanie warto przeczytać. Jeśli jesteście miłośnikami młodzieżówek, lub kochacie konie z pewnością będzie to powieść idealna dla Was.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Bukowy Las.

Nawet czarne róże nie mogą przysłonić spełniającego się prawdziwego marzenia!

„Czarna róża” to drugi tom z serii „Akademia jeździecka”.
Gabrysia spełnia swoje marzenia o akademii jeździeckiej. Jej życie powoli się stabilizuje i wygląda na to, że problemy się skończyły, do czasu, aż Gabrysia znajduje w różnych miejscach czarne róże. Czy to Karioka nie daje o sobie zapomnieć? Do tego wszystkiego Gabrysia ma problem z trenerką hipoterapii, Polą, która za bardzo spoufala się z Maurycym. Dużym wsparciem dla dziewczyny okaże się Kalina, która choruje na anoreksję.
Gabrysia swoje problemy i rozterki opisuje na blogu. Ta forma rozmowy bardzo pomaga jej z emocjami, chociaż oczywiście nie zabranie osób krytykujących to dziewczyna stara się skupić na tych pozytywnych komentarzach.
„Akademia jeździecka” to świetna lektura nie tylko dla nastolatek, które czytając tę serię odnajdą cząstkę siebie, ale również dla dorosłych, którzy przypomną sobie jak to kiedyś było. Pierwsze miłości, problemy z rówieśnikami, kłótnie z rodzicami, okres buntu.
„Czarna różna” to lektura, która pokazuje jak ważne w naszym życiu są konie. Uczy empatii i zrozumienia.
Polecam.

„Czarna róża” to drugi tom z serii „Akademia jeździecka”.

• Współpraca recenzencka
  • Książka papierowa
  • Współpraca
  • ZAMIERZAM PRZESŁUCHAĆ W 2023😍💞💕🤩💚📖🎧
  • Jeździeckie
  • O KONIKACH 🏇🏻🐎🐎🏇🏻👏🏻👏🏻💗💚💞😍😘😘

Dodaj cytat z książki Czarna róża