Królowa

Okładka książki Królowa Beata Andrzejczuk
Okładka książki Królowa
Beata Andrzejczuk Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Akademia Jeździecka (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Akademia Jeździecka (tom 1)
Bukowy Las
2022-05-18
2022-05-18

„Królowa” to pierwszy tom z serii „Akademia jeździecka” autorstwa Beaty Andrzejczuk.
Gabrysia przeżywa bardzo złe chwile. Jak każda nastolatka ma swoje problemy. Powoli przyzwyczaja się do życia na ranczu ojca. Na horyzoncie pojawia się jej odwieczna rywalka Karioke, która chce zniszczyć życie Gabrysi.
Dziewczyna zmaga się z wieloma problemami typowymi dla nastolatek, rozterki miłosne, problemy z przyjaciółkami, ale największą tragedią będzie dla niej śmierć ukochanej mamy.
Książka uczy ogromnej empatii do zwierząt oraz pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia, a dzięki najbliższym jesteśmy w stanie poskładać nasze życie.
To nie tylko lektura dla nastolatek. Myślę, że ta książka spodoba się każdemu czytelnikowi.

Dziewczyna zmaga się z wieloma problemami typowymi dla nastolatek,...

Blaski i cienie dorastania.

"Królowa" autorstwa Beaty Andrzejczuk to pierwszy tom serii "Akademia Jeździecka", która zapowiada się jako bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży, w ramach której sprawdzone i zawsze aktualne dla nastolatków tematy (takie jak przyjaźń i problemy związane z dorastaniem) zyskują wyjątkową oprawę, jaką jest tytułowa akademia jeździecka. Blaski i cienie dorastania, wielkie emocje, piękne konie, narodziny przyjaźni, rywalizacja - to wszystko znajdziemy na kolejnych stronach "Królowej".

Główną bohaterką książki jest nastoletnia Gabi, która zaczyna przyzwyczajać się do życia na ranczu ojca, gdzie chore konie odzyskują zdrowie. Skrycie marzy o założeniu w przyszłości własnej akademii jeździeckiej oferującej jazdę westernową i hipoterapię. W tej chwili musi jednak skupić się przede wszystkim na tym, co tu i teraz. Na starciu ze swoją największą rywalką – Karioką. Na walce o pierwszą miłość i zwycięstwo dobra nad złem.

Pierwsze skrzypce wśród fabularnych wydarzeń grają zdecydowanie wielkie emocje związane z dorastaniem i z uczeniem się świata dorosłych, do którego Gabi niebawem wkroczy. Marzenia, plany, przyjaźń i empatia wobec zwierząt przez całą książkę idą o lepsze z rywalizacją dobra i zła, która staje się z rozdziału na rozdział coraz bardziej emocjonująca. I oczywiście trudno tutaj nie kibicować pozytywnym postaciom.

Być może dla części odbiorców opowieść ta będzie trochę pachnieć wtórnością... Pomysł jest bowiem, nie ma co się oszukiwać, mocno sprawdzony i wyeksploatowany. Historię ratuje jednak wartościowa treść oraz oryginalna, piękna sceneria akademii jeździeckiej oraz pełnego szlachetnych zwierząt rancza, na którego tle rozgrywa się książkowa fabuła. Poza tym... jeśli coś jest sprawdzone, to nie od razu musi nudzić. Takie opowieści czyta się całkiem przyjemnie, i to nawet jeśli wszystko jest w nich mniej lub bardziej przewidywalne.

"Królowa" to ciekawy wybór dla nastoletnich odbiorców. Książki tego rodzaju to znakomite opowieści o tym, co jest ważne dla każdego młodego, wchodzącego w dorosłość człowieka. Takich historii nigdy nie jest dosyć.

Bukowy Las - dziękuję.

#królowa #akademiajeździecka #beataandrzejuk #bukowylas #dlamłodzieży #książkidlamłodzieży #cosnapolce #bookstagram

Blaski i cienie dorastania.

Czy królowa może być tylko jedna?

Powieść to pierwszy tom "Akademii jeździeckiej" nowej serii Autorki powiązanych ze sobą cykli "Pamiętnik nastolatki" i "Tajemnica Jacoba". To właśnie z książkami Beaty Andrzejczuk przeszłam z etapu pozycji dla dzieci do młodzieżówek i mam do nich duży sentyment. Tym razem Autorka również mnie nie zawiodła, chociaż przedstawia całkowicie nową historię i kreuje wyjątkowych bohaterów.

Gabi to nastolatka, w której życiu zaszło wiele zmian. Dziewczyna zaczyna się już jednak przyzwyczajać do rancza ojca — to właśnie tutaj chore konie odzyskują zdrowie i sprawność. Nastolatka kocha konie i marzy o tym, by w przyszłości założyć swoją akademię jeździecką. Chciałaby się wtedy skupić na jeździe westernowej i hippoterapii. Na razie musi jednak pamiętać o tym co tu i teraz, czyli odnalezieniu prawdziwych wartości, rozpoznaniu młodzieńczego uczucia i rozwiązaniu sytuacji z Karioką, za którą, by użyć ładnych słów, po prostu nie przepada.

Autorka napisała powieść idealną dla nastolatków. Książkę czyta się bardzo szybko, a różnorodność tematów sprawia, że nie można się nudzić. Beata Andrzejczuk poruszyła wiele istotnych kwestii, z którymi często, lub prawie zawsze mierzą się młodzi ludzie, gdyż napisała o pierwszej miłość, konfliktach wśród znajomych, czy zmianach, jakie zachodzą w życiu, a na które często nie mamy wpływu.

Bardzo ważnym i ciekawym dla mnie wątkiem był ten związany z jazdą konną. Sama jeżdżę już od dłuższego czasu, więc w powieści odnalazłam cząstkę siebie. Bardzo podobało mi się ukazanie przez Autorkę tych wyjątkowych zwierząt, ale również to, że nie skupiła się tylko i wyłącznie na jeździe rekreacyjnej, ale pojawił się również wątek hippoterapii.

Książka bardzo mi się podobała, nie mogłam się oderwać od czytania. Bardzo żałowałam, że ostatnie strony naprawdę nimi są, a jednocześnie cieszyłam się, że w planach jest kontynuacja tej historii. "Czarna róża" zapowiadana jest już na okładce, więc można mieć nadzieję, że szybko zostanie wydana.

Powieść polecam szczególnie nastolatkom, gdyż w wielu miejscach we wprawnie wykreowanych przez Beatę Andrzejczuk postaciach mogą odnaleźć siebie i swoje problemy. Druga grupa ludzi, którym powinna spodobać się książka to osoby kochające konie i jazdę konną — to jeden z głównych i bardzo dobrze poprowadzonych wątków. Zdecydowanie warto przeczytać tę książkę i poznać opisaną w niej historię.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Wydawnictwem Bukowy Las.

Czy królowa może być tylko jedna?

Świetna książka dla młodzieży.

Świetna książka dla młodzieży.

• Serie
  • Szukam