Silla

Karolina Lewestam
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Wydawnictwo: Agora Cykl: Opowieści Świata Zorzy (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Opowieści Świata Zorzy (tom 1)
Agora
2023-02-22
2023-02-22
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (74) / 2024 Marta Hermanowicz, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Błażej Kurowski, Karolina Lewestam, Katarzyna Nandzik, Edward Pasewicz, Michał Potocki, Redakcja magazynu Pismo, Michael Schulman, Andrzej Sosnowski, Aleksandra Zielińska, Sylwia Zientek
Pismo. Magazyn... Marta Hermanowicz, ...

Opowieści Świata Zorzy Karoliny Lewestam przenoszą nas do mroźnej krainy pełnej niezwykłych stworzeń, krainy w której ludzie bez problemu porozumiewają się ze zwierzętami.
Pierwsza z cyklu Silla opowiada o młodym chłopcu Arim, który postanawia ratować Zorzę Polarną. Żyje on w trudnych warunkach, a zorza jest czymś co daje nadzieję. Decyduje się więc na długą wędrówkę, w której to spotyka przedziwne stworzenia, nigdy nie wiadomo, czy będą one przyjaciółmi czy też wrogami. Bardzo baśniowa, mroźnie tajemnicza i wzruszająca. Co też Ari znajdzie w drodze do Zorzy Polarnej dowiesz się czytając tę książkę.
Książka jest opatrzona pięknymi artystycznymi ilustracjami. Myślę, że będzie idealna dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Okładka - Cudowna! W środku ogrom pięknych ilustracji, literatura dziecięca i klimat dalekiej północy. Co mogło pójść nie tak? Przecież to idealny pomysł na baśń! 🐻‍❄️

No i właśnie. Chęć zrobienia baśni dla mnie pogrzebała książkę. Nie mam zielonego (białego,ani śliwkowego też) pojęcia dlaczego ta książka jest w kategorii książek dla dzieci. Można by ją umiejscowić w kategorii +12, ale nadal uważam, że jest to przerost formy nad treścią i mnie jako dzieciaka po prostu by zniechęciła praktycznie tak jak "Krzyżacy", których czytałam w gimnazjum. 😱

Oczywiście. Nie odmówię pomysłu (wątek zorzy ach!) 🌌, nie odmówię zasobu słownictwa autorce (warto zaznaczyć, że autorka jest Polką, więc to nie "wina" tłumaczenia). Jednakże po prostu co za dużo to nie zdrowo. Fajnie, że każdy "rodzaj" bohaterów ma jakiś mechanizm działania imion (np lisy musiały mieć dwa i),ale zwyczajnie tego jest za dużo. Mnogość zasad w imionach, mnogość rodzajów bohaterów (lisy,ludzie, niedźwiedzie etc),dziwne imiona i specyficzna stylistyka języka. Oj nie. Im dalej w śnieg tym bardziej się męczyłam, przerzuciłam nawet sporo stron (nic nie straciłam),finalnie prawie książka trafiła do DNF. Wymęczyła mnie ta pozycja okropnie, upociłam się mimo, że śnieg wysypuje się ze stron. ❄️

Może gdyby to była baśń kierowana do starszych odbiorców, a tak mój odbiór ten fakt potęguje. I cieszę się, że tyle osób ją kocha, ale ja utożsamiam się ze wszystkimi negatywnymi opiniami na LC, które dziwnym trafem są takie same jak moje.

„Może znał Ahruqa zaledwie kilka godzin, może nawet nie wiedział jak wygląda, ale kiedy znajdzie się przyjaciela, kolor sierści i kształt uszu to sprawa zupełnie drugorzędna”.

„Silla” to niezwykle klimatyczna opowieść dla małych i dużych czytelników, która zabiera nas w świat, w którym legendy stają się prawdziwe, a ludzie i zwierzęta mówią jednym głosem. Na doświadczenie obcowania z tą powieścią składa się nie tylko historia o młodym chłopcu, który wyrusza ratować Zorzę Polarną, ale także przepiękne ilustracje. Sama opowieść jest magiczna: na dalekiej Północy żyjący ze sobą ludzie i zwierzęta zaczynają dostrzegać niepokojące znaki – łowienie ryb staje się niemożliwe, a woda jest przeraźliwie zimna. W dodatku Zorza, dodająca wszystkim otuchy, zdaje się gasnąć. Jedyną stałą i niezmienną rzeczą pozostają śnieżne krowy, toczące swą odwieczną wędrówkę jeszcze dalej na północ. Pewnego dnia młody chłopiec o niezwykłych zielonych oczach zostaje wybrany, by wyruszyć na poszukiwanie Zorzy i wypełnienie własnego przeznaczenia. A w drodze tej spotka snujące opowieści niedźwiedzie polarne, odważne wilki, ludzi, którzy odwrócili się od zwierząt, foki żądające uwielbienia, podróżujące balonem zające czy w końcu złowrogie pantery śnieżne. Całość ma w sobie wiele z legendy, przypowieści snutej przy ognisku, w której niezwykłe przygody pozwalają odkryć dziecku siłę współpracy i przebaczania.

Ta opowieść o mroźnej krainie stoi przede wszystkim niezwykle dopracowanym, trochę baśniowym, a trochę mrocznym, niepokojącym klimatem. Wymaga uważnej lektury ze względu na mnogość postaci i różnorodność dziwnie brzmiących imion, a także sporą liczbę wydarzeń, które następują bardzo szybko po sobie. Może to wywoływać pewne poczucie chaosu jeśli nie odpowiednio się nie skupimy, szczególnie na początku. Dość szybko jednak można przywyknąć do tego stylu i zanurzyć się w legendę o stworzeniu pierwszych zwierząt i tajemniczej Silli, która rozgrywa się przed oczami chłopca. Sama powieść ma w sobie wiele z mitu, wyjaśniającego pewne zjawiska, dającego lekcje właściwego postępowania – ale także takiego, w którym wszystko jest możliwe i nikt nie kwestionuje niezwykłości.

Sama opowieść pełna jest niepokoju i tajemnicy, potęgowanych przez śnieżny krajobraz. Razem z głównym bohaterem nie wiemy, co się zaraz wydarzy, czy za zakrętem czeka sojusznik czy wróg. Mimo tej mroźnej otoczki w sercu powieści bije ciepło – w postaci niezwykłych, odważnych bohaterów, ale także ukazania, że każdy może się zreflektować i zmienić swoje postępowanie, a żadne zwierzę czy człowiek nie jest zły ze swej natury.

Oczarowało mnie potraktowanie zwierzęcych i ludzkich bohaterów na równi – wobec matki natury nie ma hierarchii, wszyscy mogą razem koegzystować. Zwierzęcy bohaterowie pełni są mądrości, a każdemu należy się taki sam szacunek.

Nie będę ukrywać, że uwielbiam takie opowieści jak „Silla” – trochę melancholijna, pełna przygód, potrafiąca rozbawić i wzruszyć, metaforyczna baśń. Od niezwykle klimatycznego miejsca akcji, czyli mroźnej północy, zdającej się pierwszą krainą powstałą na świecie po współpracujące ze sobą istotny, niezależnie od tego czy mają ręce, pazury, płetwy czy pióra, „Silla” zabiera nas we wspaniałą podróż, pozwalając kompletnie oderwać się od otaczającego nas świata. Prosty język i piękne ilustracje sprawiają, że każdy może się w zatopić w świat bezkresnej bieli i morza nieskończoności. Jeśli lubicie baśniowe klimaty, to nie możecie przegapić tego tytułu!

1966

Świetna, niesamowicie klimatyczna i przepięknie ilustrowana opowieść w mroźnej scenerii. Historia o przeznaczeniu, przyjaźni, poświęceniu i miłości.

Niby ograny temat: świat się kończy, coś mu zagraża, powstrzymać to może tylko jedna osoba. Jak się okazuje: dziecko, 11-letni chłopiec. Wyrusza więc w świat, w nieznane.
Ale sam sposób opowiedzenia tej historii, skonstruowany świat i bohaterowie sprawia, że nie można się od tej książki oderwać. Dramatyczne losy bohatera poruszają, wzruszają, ale też napełniają serducho jakimś ciepłem.

Piękna książka. I może się podobać nie tylko dzieciom ;)

Ale sam sposób opowiedzenia tej historii,...

Q: Jaka książka kojarzy się Wam z dzieciństwem?
W moim przypadku jest to "Anaruk. Chłopiec z Grenlandii". Jest to jedna z pierwszych książek, które przeczytałam i czasami nadal ją wspominam. Pamiętam, jak bardzo zafascynowana byłam życiem opisywanych ludzi, misiami polarnymi i całym tym światem. Przyczyniła się ona też do mojej fascynacji pingwinami. I zanim ktoś mnie poprawi, to tak, wiem, zamieszkują one przeciwną stronę globu. Ale ten zimowy klimat, chyba zapoczątkował moją obsesję na ich punkcie.

Książka "Silla" z cyklu Opowieści Świat Zorzy, bardzo mi się kojarzy z Anarukiem. Też opowiada o małym chłopcu, jego życiu i trudach, jakie musi pokonać. Wszyscy opisani w tej historii wierzą w Zorzę i w to, że to ona steruje ich życiem. Odpowiada za harmonię i pomaga zachować równowagę. Jednak coś złego zaczyna się z nią dziać.

Lektura przepełniona jest zwierzętami typowymi dla klimatu zimowego, ale nie tylko. Mamy mówiące wilki, misie polarne, foki, zające, a co ciekawe, też krowy. Jednak krowy są swego rodzaju mistyfikacją i tejemnym bytem.

Sama historia opisywana w książce jest dosyć ciekawa. Pełna akcji i nieszablonowych rozwiązań. A bohater, jakim jest Ari, wykazuje się niezwykłym męstwem, jak na jedenastolatka. Jego przygody są niebezpieczne, ale dzielnie z nimi mierzy. W końcu ma szlachetny cel. Mimo wszelkich przeciwności prze przed siebie.

Książka ta jest też pięknie ilustrowana. Rysunki te zachwycą każdego. W swej prostocie idealnie oddają istotę tej historii.

Mimo że bawiłam się całkiem dobrze, muszę przyznać, że jest to lektura dla młodszych czytelników. Także kochani rodzice, jeśli macie dzieciaki w wieku 11-13 lat, myślę że śmiało możecie je z nią zapoznać.

Mi samej ciężko ją ocenić, mam wrażenie, że mój wiek jest pewną przeszkodą. Także jako osoba mająca prawie 25 lat, muszę ocenić tę książę na 3,25/5 ⭐️

Q: Jaka książka kojarzy się Wam z dzieciństwem?

Niesamowicie bajeczna historia o chłopcu, który wyrusza na ratunek Zorzy!

Powiem Wam, że jestem zachwycona tą historią! Coś dla młodszych i starszych czytelników. Przepięknie wydana - z kolorowymi i wpadającymi w oko ilustracjami. Historia o równowadze, która została zachwiana i chłopcu, który wyrusza ku swojemu przeznaczeniu.

Całkowicie urzekająca i wciągająca, historia przygodowa, w której zwierzęta mają głos, a przyjaciel niedźwiedź to nie jest nic niezwykłego. Przeniesiemy się w niej do zaśnieżonej krainy, gdzie ludzie wciąż żyją w jaskiniach, bądź domkach ze śniegu. I do niego. Do Ariego. Młodego chłopca, który wyruszy w samotną podróż, aby ratować świat. Choć sam do końca nie wie jak. Wie, że on to musi zrobić, a reszta? Okaże się w drodze.

Świetnie i przyjemnie napisana. Poczułam tę historię cała sobą. Przemierzałam świat, stawiałam czoła niebezpieczeństwom i poznawałam kolejnych zwierzakowych bohaterów razem z Arim. W ogóle jest to historia, w której możecie znaleść powiązania z legendami i przypowieściami przerobionymi striktem pod „Sillę” (nawet doczekała się swojej wersji „Hej sokoły)!

A zakończenie? Zakończenie przeokrutnie mnie wzruszyło!

W styczniu wychodzi kolejny tom, a ja już przebieram nóżkami! 💙

Niesamowicie bajeczna historia o chłopcu, który wyrusza na ratunek Zorzy!

Całkowicie urzekająca i wciągająca,...

Zorza umiera a pomóc jej może samotnie wyruszający w podróż jedenastolatek po magicznej i niebezpiecznej krainie. ,,Silla" to pierwsza część serii dla dzieci oparta na konwencji powieści drogi i klasycznej walki dobra ze złem. Ludzie i zwierzęta długo żyli razem w harmonii i symbiozie, ale czyhające zło i pogarszające się warunki egzystencjonalne, sprawiły, że nastąpił rozłam. Wielu postanowiło wykorzystać też tę okazję na swoją korzyść.

Karolina Lewestam oddała w ręce czytelników dynamiczną historię z wartką fabułą, sekretami i ciekawymi zwrotami akcji, przy której nie ma szansy na nudę. Motywy są bardzo dobrze znane, ale jest to dobrze napisana powieść z pięknymi ilustracjami, która zaciekawi młodszych czytelników.

Na kartach ,,Silly" występuje wielu różnorodnych i niejednoznacznych bohaterów. Sympatie wzbudzają zarówno puchate postacie zwierzęce, jak i ludzie. Ari na swojej drodze spotyka przychylne mu istoty, jak i te chcące go powstrzymać. Świat stworzony przez Karolinę Lewestam nie jest czarno-biały. Ma odcienie szarości, które nadają tej książce poważniejszego tonu. Zwierzęta są równoprawnymi bohaterami tej książki. Za sprawą uosobienia autorka nadała im ciekawych osobowości.

Autorka jest bardzo samoświadoma, jakie zarzuty często padają pod kątem tego typu powieści i świetnie rezygnuje z pewnych uproszczeń schematów gatunkowych. Jednocześnie dalej jest to książka kierowana do dzieci, więc trudno nie odnieść wrażenia, że głównemu bohaterowi wszystko łatwo przychodzi, ale nie brakuje w tej historii także poświęceń. Wraz z bohaterami przeżywa się wachlarz emocji.

W powieści Karoliny Lewestam niepokojący klimat i mrok przeplata się z nadzieją. Autorka zadbała również o światotwórstwo tworząc wokół świata Silly własną mitologię i wierzenia. Podejście mieszkańców do życia różni się w zależności od tego, na jakim terenie mieszkają.

Warto zwrócić uwagę na język, ponieważ autorka nie tylko za pomocą słów snuje przed czytelnikiem piękne krajobrazy, mrożące krew w żyłach metafory, ale także wykorzystuje go do scharakteryzowania grup bohaterów. Ujawnia się to poprzez ich styl wypowiedzi. To w warstwie językowej ukryty jest humor w postaci komizmu słownego. W książce pt. ,,Silla" występuje narracja trzecioosobowa.

Nie mogę nie wspomnieć o cudownych ilustracjach Mariusza Andryszczaka, które odzwierciedlają konkretne sceny z książki. Przy okazji wzbogacają powieść. Świetny dobór palety kolorów, która tylko podsyca już baśniowy klimat,

,,Silla" Karoliny Lewestam to bardzo dobry początek serii oraz przepiękna i wciągająca historia z morałem dla młodszych i starszych czytelników.

W mroźnej krainie, nad którą święcą dwa księżyce, ludzie i zwierzęta od wieków żyją w przyjaźni. Jednak ostatnio zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Jest coraz zimniej, śnieżne krowy linieją, w jeziorach i morzu brakuje ryb, pod lodem zaś czai się zło. A najgorsze jest to, że Zorza… blednie.

Jedenastoletni Ari udaje się w daleką, pełną niebezpieczeństw podróż, aby uratować Zorzę. Zanim odkryje mroczną tajemnicę, na swojej drodze spotka nowych przyjaciół oraz na zawsze odmieni swoje życie.

------------

Karolina Lewestam przychodzi do nas z powieścią fantasy - „Silla” to pierwszy tom nowej serii, w której czytelnicy przeniosą się do wspaniałego i zaskakującego świata Zorzy, pełnego gadających krów, niedźwiedzi, wilków, fok czy czarnych ptaków.

Ari nie jest nieustraszonym bohaterem - jako jedenastoletni chłopiec boi opuścić się rodzinny dom i iść w nieznane. Przechodzi przez przeziębienie i potrzebuje kilku dni na regeneracje, żeby kontynuować swoją podróż. Wpada w zastawione na niego pułapki, jest smutny i zamyka się w sobie. Uwielbia słuchać niedźwiedzich opowieści przed pójściem spać.

Na ogromy plus jest przedstawienie tutaj zwierząt, z których każde ma swoje przywary i zalety.
Zwierząt, które mogą być przyjacielami człowieka i od których może zależeć nasz los.

Mnie @karolina_lewestam oczarowała swoją powieścią - ciepłą i wzruszającą.
Z niecierpliwością czekam na kontynuację losów bohaterów tej historii.
Sama końcówka epilogu choć smutna daje wiele nadziei.

Książka wzbogacona została o piękne ilustracje wykonane przez Mariusza Andryszczyka, które pomogą czytelnikowi przenieść się do tego świata.

Bardzo podobała mi się ta powieść, idealna dla dzieciaków, które idą do szkoły, które są żądne przygód i podróży w nieznane.

Jedenastoletni Ari udaje się w daleką, pełną niebezpieczeństw podróż, aby...

"Silla. Opowieści Świata Zorzy" to wspaniała książka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Choć jest to literatura dziecięca, ta historia naprawdę mi się spodobała. Jest napisana pięknym językiem. Po prostu płynie się przez tę lekturę. Bardzo podobało mi się w jaki sposób została opisana natura, a także to że bohaterami byli nie tylko ludzie ale również zwierzęta. Co więcej zwierzęta potrafią mówić i wszyscy razem koegzystują.

To idealny tytuł na zimowe wieczory. Spodziewałam się prostej, jeśli nie banalnej historii, a znalazłam magiczną i zajmującą.

Głównym bohaterem jest jedenastoletni Ari. Towarzyszymy mu w niebezpiecznej podróży, która ma na celu pomóc innym mieszkańcom.

Znajdziemy tutaj tajemnicę, odwagę, przyjaźń. Śledzimy losy bohatera, tego jak jest niepewny, zastanawia się dlaczego akurat on został wybrany aby udać się w drogę, jednak nie uchyla się przed swoim obowiązkiem. Tym bardziej, że od tej wyprawy zależą losy wszystkich.

Książka jest pełna emocji zarówno tych pozytywnych jak radość, jak i tych trudnych jak smutek.

Nie wszystko mi się podobało, jednak uważam, że jest to książka warta lektury.

Do tego książka jest pełna pięknych ilustracji!

Nie ma lepszej książki, bardziej klimatycznej, magicznej oraz niezwykłej, która lepiej pasowałaby do okresu świątecznego. Jest to książka idealna dla dzieci w różnym wieku, jako książka do wspólnego, rodzinnego czytania czy jako prezent.

Wraz z bratem, noc w noc wczytywaliśmy się w historie Ariego, który musiał dzielnie pokonywać ogrom przeciwności losu, przemierzać śnieżyce, toczyć walki, uciekać oraz podejmować ważne decyzje aby uratować swoich bliskich. Na Tlate Hiin dokonano wyboru, jedenastoletni Ari został wybrany aby ocalić Zorzę. Na tej skutej lodem ziemi dzieją się wiele złych rzeczy, brak pożywienia, nagłe zniknięcie członków rodziny oraz tajemnicza, mroczna istota kryjąca się w głębi wody. Historia z biegiem czasu nabiera ogromnego rozpędu. Wiele rozdziałów kończyło się dosłownie w nieodpowiednim momencie kiedy nie dało się odłożyć książki, czekanie na to co dalej było wręcz wyniszczające.

Na dodatkową uwagę zasługują piękne, żywe i ogromnie realistyczne ilustracje, książka wydana jest w naprawdę przepiękny sposób. Na ogromną uwagę zasługuje bogaty język, cała opowieść przedstawiona jest w świetny sposób. Odrobinę można poczuć klimat Złotego Kompasu, mowa wspólna ze zwierzętami, zwaśnione, krwiożercze klany, latające machiny oraz misja, od której zależą losy świata i do tego jedno dziecko, na którego barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność.

Nie dajcie się zwieść pozorom, ta historia może odegrać znaczącą rolę w wykształceniu młodego czytelnika, pokaże jak ważna jest siła, determinacja oraz przyjaźń. Historia nie jest aż tak lekka jak mogłoby się wydawać, gdyż bywają momenty, kiedy śmiejemy się z zabawy misiów polarnych, próbujących skraść jaja ptaków, czy gdy ronimy łzy z powodu okrutnych zachowań ludzi. Ważnym aspektem jest poszukiwanie swojego ja, swojego celu, przeznaczenia.

• Dla dzieci
  • Wyzwanie LC 2024