Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta

Okładka książki Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta Sibéal Pounder
2022-11-09
2022-11-09
Anna Dobrzańska
święta Boże Narodzenie dziewczynka

A jeśli Święty Mikołaj wcale nie jest brodatym staruszkiem?

Muszę koniecznie przecztać tą powieść 😍

Muszę koniecznie przecztać tą powieść 😍

Przyjemnie się czytało. Nowe, całkiem inne spojrzenie na opowieść o Świętym Mikołaju.

Starszy pan przy kości odziany w czerwony kubrak, w czapce z białym pomponem, z pokaźną brodą mknący po niebie w saniach zaprzężonych w dziewięć rączych reniferów, który w jedną noc odwiedza wszystkie dzieci świata i rozdaje im wymarzone prezenty przeciskając się przez komin do ich domostw. Czy jest ktoś, kto nie lubi tego gościa? A co, jeśli to wszystko to mistyfikacja? Co, jeśli wymyślił go jakiś gburowaty dziennikarzyna uprzedzony do sprawczości młodych dziewcząt?

„Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta” Sibéal Pounder to przewrotna świąteczna powieść z feministycznym twistem. Czerpiąc z klasycznych motywów opowieści o rodzącej się magii świąt i idei rozdawania prezentów tworzy zupełnie inną, niepowtarzalną historię, w której główne role grają dwie błąkające się po londyńskich ulicach sieroty i… seria niefortunnych pomyłek.

Pewno spotkanie w wigilijny wieczór połączyło Blanche Claus i Rinki wierną przyjaźnią sprawiając, że święta przestały być bezbrzeżnie smutne. I chociaż los rozdziela je na jakiś czas, to później w cudowny sposób łączy, aby obie mogły spełniać swoje marzenia. Niefortunny wypadek sprawia, że Blanche trafia do krainy zamieszkiwanej przez elfy, gdzie wespół z nierosłymi przyjaciółmi robi wszystko, aby w Wigilię sprawić wszystkim dzieciom na świecie radość. Czy jej się to udaje i co ma z tym wspólnego wredny sąsiad Krampus doczytajcie już sami 😊

Historia opowiedziana przez Sibéal Pounder stawia w centrum uwagi płeć żeńską, snując ją autorka akcentuje występujące w społeczeństwie nierówności, z którymi borykały się niegdyś dziewczęta. Jednocześnie pokazuje, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych i są w stanie spełniać się w każdej roli i skutecznie dążyć do założonego celu. Sukcesy bohaterek cieszą, chociaż cieniem na nich kładzie się przekonanie, że wszystkich świątecznych cudów dokonał mężczyzna.

Wciągająca, nieoczywista i bardzo świąteczna. Idealna dla nieco starszego czytelnika.

Jest to jeden z wielu retellingów legendy o św. Mikołaju i jego początków świątecznej misji rozdawania prezentów. Tym razem mamy jego feministyczną wersję. I wszystko byłoby naprawdę udane - mamy magię świąt, elfy, wiarę w swoją misję, a nawet sporą oryginalną część - poruszającą się choinkę, babeczkowe pikniki i jeszcze kilka innych ciekawych elementów.
Jednakże nie podoba mi się jej zbyt feministyczny wydźwięk. W tej książce wszystko, co robią dziewczynki jest absolutnie dobre, a to co robią chłopcy i mężczyźni jest złe. Strasznie mi się taki wydźwięk nie podoba. Wolałabym, by było to bardziej wyważone.

Jednakże nie podoba...

Cudowna książka dla najmłodszych

Cudowna książka dla najmłodszych

Urocza opowieść, idealna dla młodszych i starszych.

Urocza opowieść, idealna dla młodszych i starszych.

Nie jest to dzieło wybitne, ale dość przyjemna rozrywka w przepięknej okładce, która może sporo namieszać w utrwalanych latami stereotypach świątecznych tradycji. Przeniosła mnie wspomnieniami w czasy, kiedy granica między bajką a rzeczywistością nie była jeszcze zbyt wyraźna. A jako już i dojrzała, i kobieta ciekawa byłam feministycznego spojrzenia na postać Świętego Mikołaja.

Zaczęło się od dziewczynki imieniem Blanche, mieszkającej w Londynie pod mostem. Nie znosiła Bożego Narodzenia. Aż pewnego dnia jakaś staruszka podarowała jej bombkę, w której dziewczynka dostrzegła tańczącą choinkę. I od tej bombki wszystko się zaczęło...

Potem dołączyła klacz Rudy, przyjaciółka Rinki, pojawił się wóz, czyli sanie i tajemnicze pudełko. Jedni je strzegli, drudzy chcieli ukraść. Zaś Blanche z ciekawości otworzyła... Zawartość doprowadziła ją do krainy elfów i świata magii, a to niezbędna machina, by w jedną noc wszystkim dzieciom na świecie podrzucić wymarzone prezenty. Mnóstwo perypetii i zakręconych zdarzeń. A że w każdej baśni jest czarny charakter chcący wszystko zepsuć, to i tu był pan Krampus. Na szczęście dobro zawsze zwycięża, zaś zło przegrywa. Tylko jak wytłumaczyć, że z dziewczynki zrobiono wiekowego starca w saniach zaprzęgniętych w renifery, a nie łanie?

Na początku nie mogłam się wciągnąć, lecz od połowy książki byłam już zaciekawiona. To opowieść o wytrwałości, przyjaźni, drobnych aktach dobroci, będąca też pochwałą różnorodności, inności, co intrygująco mądrze kontrastuje z modnym dziś naśladownictwem medialnych celebrytów.

Przyjemny, ciekawy, feministyczny punkt widzenia świątecznej tradycji, choć może niezbyt porywający. Trochę jednak wyrosłam z takiej literatury.

Kolejna, cudowna książka! Muszę zdecydowanie częściej sięgać po literaturę dziecięcą 😍

Keksik 🥺❤️

Keksik 🥺❤️