Strażniczka perły

Okładka książki Strażniczka perły Karolina Lewestam
Okładka książki Strażniczka perły
Karolina Lewestam Wydawnictwo: Agora Cykl: Opowieści Świata Zorzy (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Opowieści Świata Zorzy (tom 2)
Agora
2024-01-24
2024-01-24

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (74) / 2024 Marta Hermanowicz, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Błażej Kurowski, Karolina Lewestam, Katarzyna Nandzik, Edward Pasewicz, Michał Potocki, Redakcja magazynu Pismo, Michael Schulman, Andrzej Sosnowski, Aleksandra Zielińska, Sylwia Zientek
Pismo. Magazyn... Marta Hermanowicz, ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (73) / 2024 Edyta Bystroń, Ronan Farrow, Kamil Fejfer, Anouk Herman, Olga Hund, Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Audrey Magee, Paul B. Preciado, Redakcja magazynu Pismo, Michał Rzecznik, Krzysztof Siwczyk, Wasyl Stus, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Rona...

Opowieści Świata Zorzy Karoliny Lewestam przenoszą nas do mroźnej krainy pełnej niezwykłych stworzeń, krainy w której ludzie bez problemu porozumiewają się ze zwierzętami.
W tym mroźnym świecie Zorzy znów zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Tajemnicze ptaki zaczynają atakować mieszkańców osady, którzy zapadają w śpiączkę. Kutik wybiera się więc do miasta wróżbitów po antidotum. Jak w przypadku pierwszej części Silli, nie jest to podróż łatwa. Po drodze Kutik odnajduje dużo mądrości, jak choćby to, że nie należy nikogo osądzać po pozorach, kolegów, kto by nie chciał mieć śnieżnej pantery za przyjaciela. Jest to książka, która wzbudza wiele emocji. Pokazuje też że nie trzeba być wcale dużym i silnym by zrobić coś wielkiego.
Książka jest opatrzona pięknymi artystycznymi ilustracjami. Myślę, że będzie idealna dla dzieci w wieku 9-13 lat.

W mroźnym świecie Zorzy i dwóch księżyców, gdzie ludzie i zwierzęta mówią jednym głosem, znów dzieje się coś złego. Tajemnicze białe ptaki atakują mieszkańców Tlate Hiin, a ich ofiary zapadają w śpiączkę. Aby zdobyć antidotum Kutik musi udać się w podróż do Aralin, słynnego miasta, w którym mieści się szkoła dla wróżbitów.

Kutik ma przed sobą przygodę pełną niebezpieczeństw i wyzwań. Przeżyje je z pomocą nowych, zaskakujących sojuszników.

————

Uwielbiam świat fantasy. Odkąd pamiętam jest miejscem, w które uciekam mając wszelkiej maści problemy, a tych ostatnimi czasy mam aż nadto.

„Strażniczka perły” jest kontynuacją „Silli” i świata Zorzy, który stworzyła @karolina_lewestam 🤍

Niesamowicie ucieszył mnie fakt, że główną bohaterką tej części będzie Kutik. To jak autorka zbudowała tą postać jest mistrzostwem.
Majstersztykiem jest dla mnie także to jak ta postać jest prowadzona, jakie zawiera przyjaźnie, jak pod wpływem pewnych sytuacji zmienia się postrzeganie przez nią świata.
Postacie drugoplanowe tj. Io i Pi – kocham! ♥️
Gwarantuje ubaw po pachy!

O czym jest ta powieść? O chęci niesienia pomocy, o miłości, o przyjaźni, o rodzinie, o wzajemnym szacunku, o poszukiwaniu samego siebie i o tym jak zaślepiająca jest rządza władzy.

Książka jest niezwykle wzruszająca, warto się na to przygotować.

Książka zawiera przepiękne ilustracje Pana Mariusza Andryszczyka, które sprawiają, że tym bardziej ona zachwyca a dla małych czytelników będzie z pewnością dużym atutem.

„[…] bo nie wszystko jest blaskiem a wielkość nie zawsze jest kwestią rozmiaru i czasem zamiast szukać przeznaczenia trzeba po prostu wziąć się do roboty.”

Kutik ma przed sobą przygodę pełną...

Wraz ze "Strażniczką perły" Karolina Lewestam po raz drugi zabiera nas do świata Zorzy: miejsca skutego lodem, gdzie zwierzęta i ludzie mówią jednym głosem. Tym razem towarzyszymy Kutik, dziewczynce znikąd, która na kartach powieści odkryje swoje miejsce, pozna niezwykłych przyjaciół oraz nauczy się, aby nikogo nie oceniać po pozorach i dociekać prawdy. Mimo mroźnej aury stanowiącej tło wydarzeń, sama powieść jest niezwykle ciepła: a to za sprawą odważnej Kutik i opiekuńczej pantery śnieżnej Panthe, czy zabawnego duetu wiewiórki i renifera tundrowego. Ponownie całość utrzymana jest w duchu legendarnej opowieści o wielkich czynach dokonywanych przez najbardziej niepozorne istoty. Nieodłącznym elementem książki są niezwykle klimatyczne ilustracje, które dodatkowo wzmacniają poczucie zatapiania się w nieco baśniowym świecie świata Zorzy.

"Silla", czyli pierwszy tom tej serii oczarowała mnie klimatem i przesłaniem. "Strażniczka perły" okazała się powieścią jeszcze lepszą - fabularnie ciekawszą, z bardziej zróżnicowanymi bohaterami, którzy wydawali się mnie legendarni, a bardziej jak postacie z krwi i kości. Zamiast motywu wybrańca, ta część skupia się na pozornie przypadkowej bohaterce - to cechy charakteru sprawiają, że Kutik przyciąga uwagę wróżbity, a w momencie zagrożenia zostaje wysłana na misję. Czy uda jej się znaleźć antidotum w słynnym mieście wróżbitów? A także rozwiązać zagadkę nagłej agresji białych ptaków? Fabuła powieści wciąga, a rozwiązania wcale nie są takie oczywiste.

Siłą obu części jest wzbudzanie emocji: opowieści ze świata Zorzy potrafią wzbudzić śmiech, ale także trwogę i w końcu smutek; wszak każda z tych emocji jest częścią życia. Jak przystało na powieść przypominającą snucie legendy, wzbudza ona zadumę nad przedstawianymi wydarzeniami. A dotyczą one chociażby zdrady, zaślepienia władzą oraz przekonania o własnej wyjątkowości; jak i siły przyjaźni, która potrafi połączyć najmniej spodziewanych sojuszników.

Przedstawiony na kartach powieści świat - dopracowany w najmniejszych szczegółach, takich jak nazewnictwo różne dla każdej zwierzęcej kultury czy mity - nie jest czarno-biały. Najpiękniejszym aspektem tej powieści jest wiara w to, że każda istota może być dobra lub zwyczajnie neutralna, a nikt nie rodzi się zły. Nie należy kogoś oceniać po przynależności do danego gatunku, bo każdy ma swoje indywidualne cechy. Tak samo jak za zło nie można odbierać nieznanego i tajemniczego.

"Nauka otworzyła mi oczy i zobaczyłam, że każda rzecz, która istnieje pod księżycami, jest pełna mocy i znaczeń. Wystarczy tylko wystarczająco uważnie na nią spojrzeć."

"Strażniczka perły" to powieść piękna i intrygująca, która może trafić do każdego, niezależnie od wieku. Na kartach odnajdziemy niezwykły, baśniowy klimat oraz wartościową treść połączone z sympatycznymi bohaterami i porywającą przygodą. To gwarancja zatopienia się w cudownym, magicznym świecie i oderwania od wszelakich trosk!

Co czytaliście jak byliście młodsi?

Pytam nie bez powodu, obserwuje ostatnimi czasy rynek wydawniczy dla dzieci i nastolatków i nie mogę się napatrzeć na te piękne okładki, ciekawe historie, nowoczesnych bohaterów i bohaterki, a co za tym idzie - ogromną ekspozycje możliwości dla młodych czytelników. Nie są skazani na księżniczki, które marzą o księciu, na chłopców, którzy chcą zostać policjantami, na historie o dzieciakach grających w piłkę za domem. Mogą identyfikować się z kim chcą, dostają historie, które aż chce się czytać. Bo w tych historiach spełniają się marzenia.

Jedną z takich książek jest Strażniczka Perły - tak, w pełni świadomie i z dużą dozą krytycyzmu wybieram książki dla siebie, choć kategoryzowane są jako literatura dla dzieci. Skoro jako nastolatka mogłam czytać książki dla dużo starszych grup wiekowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, abym teraz robiła zupełnie odwrotnie.

W świecie Zorzy i dwóch księżyców dzieje się coś złego. To świat zupełnie odmienny od tego który znamy. Tu ludzie i zwierzęta szanują się i rozumieją nawzajem. A przynajmniej tak było do niedawna, bo od jakiegoś czasu białe istoty przypominające ptaki atakują mieszkańców Tlate Hiin pozostawiając swoje ofiary w stanie przypominającym śpiączkę. Kutik, której losy będziemy od teraz śledzić, nigdy nie chciała być bohaterką, wiodła szczęśliwe i spokojne życie. W tym momencie nie ma jednak wyboru bo dosłownie wszyscy znacznie bardziej odpowiedni do tego zadania usnęli zaatakowani przez wroga. Wyrusza wiec do akademii Zorian, w której upatruje jedynej szansy odnalezienia antidotum. Prawda okaże się zupełnie inna.

Wybrałam ten tytuł gdy tylko zobaczyłam wzmiankę o Zorzy. Bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć ją na własne oczy, do tego głównej bohaterce towarzyszy nie uroczy skowronek czy słodka żabka, ale najprawdziwsza, potężna, ogromna śnieżna pantera. Dodatkowo, co pewnie zainteresuje rodziców szukających lektury dla dzieciaków - zawiera szereg uniwersalnych prawd tak zgrabnie wbudowanych w historie, że najmłodsi instynktownie wyczują co jest dobre a co złe, bez nudnego edukacyjnego marudzenia. Dla starszych, dla których te mądrości będą już oczywiste - zostanie zgrabnie poprowadzony wątek fabularny w zupełnie nowym, nieporównywalnym z żadnym innym świecie Zorzy.

Opinia pochodzi z :

Co czytaliście jak byliście młodsi?

Książka jest drugą częścią cyklu fantasy „Opowieści Świata Zorzy”. Autorka kolejny raz przenosi czytelników do śnieżnego, mroźnego świata Zorzy i dwóch księżyców, w którym zwierzęta mówią ludzkim głosem, a niektóre przyjaźnią się z ludźmi. Główną bohaterką jest jedenastoletnia Kutik, sierota, która z powodu braku talentu do śpiewania spotkała się z ostracyzmem mieszkańców swojej rodzinnej wioski. Jej trudne życie odmieniło spotkanie z rówieśnikiem Arim, bohaterem pierwszego tomu, który uratował blednącą Zorzę. Dziewczynka mieszka teraz z rodziną swego przyjaciela, która otacza ją troską i miłością. Również cała społeczność wioski darzy ją sympatią i uznaniem. Jednak wszystko zostaje przerwane przez niespodziewane ataki wielkich, białych ptaków, nazywanych Ptasierzami, których ugryzienie powoduje śpiączkę. Wśród ofiar jest mała siostra Ariego, która była akurat pod opieką Kutik, a także stary wróżbita Sii. Bohaterka obwinia się, że nie dopilnowała przybranej siostry. Za wszelką cenę chce ją uratować, jak też innych uśpionych mieszkańców. Dlatego natychmiast wyrusza do odległego Aralin, słynnego miasta wróżbitów. W tej pełnej niebezpieczeństw i wyzwań podróży towarzyszy jej śnieżna pantera - Pante.
Jak zakończy się podróż Kutik?
Czy pomoże jej odnaleźć swoją tożsamość, wewnętrzną siłę i wiarę w siebie?
Koniecznie przeczytajcie 📖, bo warto znać odpowiedzi na te pytania!

„Strażniczka perły” to zachwycająca opowieść o przyjaźni, odwadze, poświęceniu, pokonywaniu trudów i poszukiwaniu siebie. Przeznaczona jest dla młodszych nastolatków, ale gwarantuję, że spodoba się też dorosłym fanom tego gatunku. Serdecznie polecam ! 📖

Dziękuję Wydawnictwu @agoradladzieci za egzemplarz książki do recenzji ❣️

Mamy tu dorosłych fanów fantasy, którzy chcieliby zaszczepić miłość do tego cudownego gatunku literatury, w swoich dzieciach?

Jeśli tak to coś dla trochę większych dzieci, mam propozycję, której nie powinien ominąć żaden czytelnik, a mianowicie:
Strażniczka perły. Opowieści świata zorzy- Karoliny Lewestam, wydawca agora

Przepiękna historia w miękkiej oprawie ze skrzydelkami, która oprócz tekstu, zachwyca piękną okładką, jak i ilustracjami w środku, wykonanym przez Mariusza Andryszczyka.
I teraz uwaga, książka spodoba się też nieco starszej młodzieży jak np takiej trzydzoestoletniej. Wiem, sprawdziłam na wysłanej skórze. Jest to druga część serii Opowieści świata zorzy. Pierwsza też mamy i bardzo nas się spodobała. Druga część równie dobrze napisana. Juz po pierwszych trzech stronach człowiek zastąpią się w śnieżny świat, który swoja magią zachwyca nawet najwybredniejszego słuchacza i czytelnika. Język użyty dość prostu co przy czytaniu dzieciom na głos sprawia, że czyta się całkiem sprawnie, lekko i płynnie. Wszystko logicznie ułożony, więc dzieci się nie gubią w historii, a przygody spotykajace bohaterkę tak różnorodne, że ciężko tu o nude.

Jedenastoletnia Kutik, choć zdążyła znaleźć miejsce, które może nazwać domem, okazuje się, że czeka ja wyprawa o którą wcale się nie prosiła. I chociaż oczywiście marzyła o czymś wielkim, zawsze chciała być pomocna tak jak pierwszy księżyc, mimo, że nie zawsze doceniany. Jednak życie zaplanowali dla niej coś więcej, bo przecież życie nie kończy się dla tych, którzy nie potrafią śpiewać.
Ciekawi przygód młodej i z dolnej dziewczyny?

Strażniczka perły. Opowieści świata zorzy- Karoliny Lewestam, wydawca agora

Przepiękna historia w miękkiej oprawie ze...

"Strażniczka perły" to historia Kutik, dziewczynki, która musi ocalić swoich bliskich, którzy wpadli w śpiączkę przez atak ptaków. Tylko tak może ocalić swoich bliskich i zatrzymać zło. Żeby zdobyć antidotum, Kutik udaje się w podróż do słynnego miasta wróżbitów, Arlin. Dziewczynka chce, żeby przyjęli ją na naukę. Ma nadzieję, że dzięki temu odkryje jak pomoc bliskim. W trakcie podróży Kutik poznaje panterę, która bardzo chce jej towarzyszyć.

"Strazniczka perły" to historia bohaterskiej i niesamowicie odważnej Kutik, która zrobi wszystko, żeby uratować najbliższych. Dziewczynka poszukuje też siebie i swoich korzeni, chciałabym odkryć, kim tak naprawdę jest i poczuć że przynależy do jakiegoś miejsca. Dzięki autorce przenosimy się do magicznego świata Zorzy, który wciąga od pierwszej strony. Kutik i Pante skradli moje serce. Mam nadzieję, że autorka jeszcze nie raz zabierze nas do tego magicznego świata.

„Strażniczka perły” to najnowsza publikacja Karoliny Lewestam, która po raz drugi zabiera czytelnika do mroźnego i białego Świata Zorzy. Warto przeczytać wcześniej „Sillę”, ale nie jest to niezbędne, gdyż opowiadają o innych bohaterach. Tym razem pierwszoplanową postacią staje się Kutik.

Kutik znikąd, córka nikogo, Kutik z Sirimiut, Kutik z Tlate Hiin… Dziewczyna nie ma swoich korzeni i nie czuje wewnątrz siebie żadnej przynależności. Gdy trafia do Tlate Hiin i zaczyna mieszkać z Arim, Nariją i małą Anju, zaczyna w niej kiełkować myśl, że znalazła swoje miejsce do życie, a gdy otrzymuje propozycje nauki na wioskową wróżbitkę, jej szczęście nie ma granic. Chwilowa stabilność pryska jak mydlana bańka, gdy mieszkańcy wioski zostają zaatakowani przez białe ptaki – Ptasierze.

Każda dziobniętą osoba, zapada na tajemniczą śpiączkę – w tej grupie jest również doświadczony wróżbita i jej kochana Anju… Kutik, pozostaje tylko jedno, ruszyć w nieznane i zdobyć lekarstwo. Dzielna dziewczyna, nawet nie przypuszcza jak wyboista droga ją czeka i że jej najlepszym przyjacielem stanie się pantera…

W opowieści jest dużo bieli poprzez śnieżne pejzaże, ale zdecydowanie nie ma białym plam w fabule. Świat Zorzy i jej mieszkańcy jest drobiazgowo i niezwykle wnikliwie stworzony, dlatego wszystkie wątki się ostatecznie ze sobą zazębiają i pięknie zamykają. „Strażniczka perły” to książka dla młodzieży o przyjaźni, poszukiwaniu tożsamości, walce o słuszną sprawę. Starsi lub bardziej wnikliwi czytelnicy, na pewno dostrzegą fanatyzm religijny i bezwzględność ludzi u władzy.

„Strażniczka perły” od Wydawnictwa Agora dla dzieci to nie jest lekka lektura na jeden wieczór. To powieść, która miażdży emocjami, zaskakuje, pokazuje kres wytrzymałości. I sprawia, że gdy przeczyta się ostatnią stronę, to już czuje się tęsknotę na światem dwóch księżyców…

"Strażniczka perły" to kolejny tom serii Opowieści ze świata zorzy. Po wydarzeniach z Silli mija kilka miesięcy, podczas których świat zaczyna wracać do normy. Kutik przeniosła się na Tlate Hiin, gdzie razem z Arim, jego siostrą i matką wiedzie spokojne i poukładane życie. Ma tam przyjaciół oraz kreśli szczególne plany na przyszłość, ponieważ rozpoczyna nauki na wróżbitkę u Sii.

Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie pewne tragiczne zdarzenia. Na świecie pojawiają się Ptasierze, białe ptaki niewiadomo skąd. Z początku wyłącznie przyglądają się poczynaniom ludzi oraz rozumnych zwierząt, lecz z czasem zaczynają być agresywne. Zaczynają dziobać, a każda osoba ugryziona momentalnie zapada w tajemniczą śpiączkę. Kutik musi zakasać rękawy i wyruszyć po lekarstwo aż do Aralin, miasta wróżbitów.

Czy Kutik uda się odnaleźć antidotum i uratować Uśpionych? Dlaczego Ptasierze z dnia na dzień zrobiły się agresywne? Czym jest tajemnicza, tytułowa perła?

"Strażniczka perły" to kontynuacja, która trzyma poziom. W historii zróżnicowane przygody przeplatają się z nietuzinkowymi bohaterami, dzięki czemu całość wzbudza wiele emocji. Książka raz doprowadza do śmiechu, innym razem daje ogrom nadziei, by ostatecznie zgnieść ją jak robaka, a smutek staje się jedynym towarzyszącym czytelnikowi uczuciem.

Świat zorzy to świat, w jakim mogłabym zamieszkać. Mimo notorycznego zimna i niezbyt zróżnicowanej diety, samo przebywanie wśród postaci, które pokochało się od pierwszych stron, a także rozmawianie z niedźwiedziami, wilkami czy panterą byłoby wystarczającą nagrodą. Wspólne oczekiwanie na pojawienie się Zorzy, na możliwość wywróżenia z niej dalszej przyszłości albo ciągle poczucie działającej wokół magicznej aury brzmi jak bajkowe marzenie. I tak też się czułam, wertując kolejne stronice powieści. Jak serdecznie przywitany gość zaproszony na najciekawszą zabawę wśród najbliższych.

Tak, jak w pierwszym tomie, tak tutaj też króluje niesamowity klimat. Bohaterowie pięknie go tworzą, a przy tym są tak indywidualni oraz wielobarwni jak tylko najbardziej można. Dzięki czemu "Strażniczka perły" staje się opowieścią nietuzinkową, intrygującą i po kres wciągającą.

W książce znajdzie się wiele ilustracji autorstwa Mariusza Andryszczyka, które dodatkowo wprawią czytelnika w doskonały nastrój i pozwolą poczuć wszechobecną, zimową atmosferę.

Podsumowującą, "Strażniczka perły" to interesująca książka naprawdę warta polecenia. Z pewnością zadowoli młodszego i starszego czytelnika, a czas, który poświęci on na przeczytanie, absolutnie nie uzna za zmarnowany. Główna bohaterka ma łeb na karku - choć popełnia błędy jak każdy człowiek - a do tego podczas podróży zbuduje trwałe, przepiękne relacje z innymi osobami. Sprawi to, że "Strażniczka perły" ostatecznie stanie się powieścią bardzo wartościową i poruszającą warte zapamiętania sprawy.

Pośród lodowej równiny Tlate Hiin od kilku miesięcy żyje Kutik, jedenastoletnia dziewczynka. Jest bliską przyjaciółką Ariego, chłopca który niedawno wybrał się ratować Zorzę. Dziewczynka jest bystra i sprytna, chętnie pomaga wszystkim.  Kiedy wróżbita Sii proponuje jej by zaczęła szkolić się na wróżbitkę, nie do końca może uwierzyć w to co słyszy. Kutik pragnie zostać wróżbitką i z chęcią przystaje na spędzanie czasu na nauce Sii. Nieoczekiwanie po równinie zaczyna błąkać się jakiś niejasny lek.

Nikt nie wie skąd w ich okolicy wzięły się Ptasierze, Białe Ptaki. Przyfruwały z zachodu ale po co i kim były nie wie nikt. Widok białych, milczących stad zaczyna być coraz bardziej niepokojący. Atak Ptasierzy powoduje, że ugryzione przez nich osoby zapadają w dziwną śpiączkę. Kutik i Sii muszą jak najszybciej zrobić coś, co mogłoby pomóc tym osobom. Kutik nie ma wyjścia, musi ruszyć po ratunek lub antidotum aż do Aralin, miasteczka słynącego z uczenia wróżbitów. Dotarcie do miasteczka może zająć Kutik trochę czasu, musi jednak zdążyć powrócić przed zaćmieniem księżycowym. Zrobi absolutnie wszystko, co będzie w jej mocy aby przeprawić się do Aralin. Dreszcz przebiega jej po plecach, gdy na swej drodze spotyka śnieżną panterę, najgroźniejszą z groźnych, bezlitosną zabójczynię, która podąża jej śladem. Zdumiona dziewczynka nie ma pojęcia dlaczego pantera postanowiła jej towarzyszyć i dlaczego nie jest nawet za grosz krwiożercza. Czy Kutik uda się zdobyć lekarstwo na śpiączkę dla mieszkańców Tlate Hiin? Czy wypełni swoją misję?

"Strażniczka perły" to drugi tom serii "Opowieści Świata Zorzy". Autorka kolejny raz przenosi nas do śnieżnego Tlate Hiin, gdzie jego mieszkańcom kolejny raz grozi niebezpieczeństwo. Jedna z najpiękniejszych serii, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Po prostu magiczna. Śmiało mogę stwierdzić, że ta seria zasługuje na ekranizację, która z pewnością ma szansę zostać hitem w swej kategorii. Lubię w niej to, że przypomina pełen magii sen, w którym wszystko może się wydarzyć. Książka, do której mogę powracać tysiące razy. Która ma w sobie coś, czego nie ma żadna inna bajka. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa, nie tylko dla tych najmłodszych.

Poza pięknym stylem oraz wynikającą z oczywistych względów baśniowością, jest w tej książce coś niezwykłego. "Strażniczka perły" to przesympatyczna, ciekawa i dobrze napisana powieść. Niesamowicie wciąga, a przy tym rozwija wyobraźnię i zawiera mądre przesłanie. Historia o dążeniu do celu i sile przyjaźni. Piękna! Polecam serdecznie!

• Kupione
  • Brak?