rozwińzwiń

Segretario

Okładka książki Segretario Maciej Hen
Okładka książki Segretario
Maciej Hen Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
461 str. 7 godz. 41 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2023-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2023-02-08
Liczba stron:
461
Czas czytania
7 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308080559
Tagi:
artysta dynastia Jagiellonów koniec XV w. Kraków literatura polska namiętność powieść historyczna romans tajemnica renesans
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 (35) / listopad 2020 Antoni Antoszek, Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Wojciech Engelking, Salena Godden, Maciej Hen, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paweł Pierściński, Magdalena Radwan-Röhrenschef, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Katarzyna Sagatowska, Anne Sexton, Monika Szewczyk-Wittek, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha, Andrzej Wróblewski, Marta Żakowska
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Antoni Antoszek, Jo...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,9
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Po pierwsze nie szkodzić



1886 583 193

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
109 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
316
182

Na półkach:

Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda...
Książka ma dwoje głównych bohaterów a ich losy przecięły się w Krakowie u schyłku średniowiecza. Akcja skupia się na Krakowie ale podróżujemy też po Niemczech, Cyprze, Krecie, Włoszech a nawet Konstantynopolu. Opowieść o losach Gredechin i jej Mistrza jest bardzo zajmująca i zaskakująca. Ciekawe czasy a tematyka i problemy jakby aktualne; emancypacja kobiet, dyskryminacja mniejszości, nacjonalizm, rozwój medycyny, przemoc, poszukiwanie boga, sztuka, władza... czego tutaj nie ma? Jest tego sporo, czyta i przeżywa się to znakomicie! :)

Książka napisana w formie 12 listów, każdy reprezentuje jeden rozdział. Czasami listy wydają się być zbyt długie i mało dynamizujące akcję, jednak świat przedstawiony w powieści kompletnie to rekompensuje. Są miejsca gdzie chcielibyśmy zatrzymać się na dłużej ale wtedy książka przybrałaby formę trylogii.
Swoją drogą to z wielką chęcią przeczytałbym o dalszych losach Gredechin i o tym co działo się z nią później... Panie Macieju?! Jest na to szansa? :)

Bardzo ładna okładka, świetne ryciny rozdzielające rozdziały i cudowne małe grafiki rozrzucone na marginesach stron!! No i mapka! Mapki zawsze są kapitalnym pomysłem!

Czytało się z wielką przyjemnością!

Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda...
Książka ma dwoje głównych bohaterów a ich losy przecięły się w Krakowie u schyłku średniowiecza. Akcja skupia się na Krakowie ale podróżujemy też po Niemczech, Cyprze, Krecie, Włoszech a nawet Konstantynopolu. Opowieść o losach Gredechin i jej Mistrza jest bardzo zajmująca i zaskakująca. Ciekawe czasy a tematyka i problemy jakby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
277
185

Na półkach:

Forma listów, często eksploatowany wątek kobiety w męskim przebraniu a całość to intrygująca powieść o XV Krakowie, o ciekawych ludziach, namiętnościach, polityce.

Forma listów, często eksploatowany wątek kobiety w męskim przebraniu a całość to intrygująca powieść o XV Krakowie, o ciekawych ludziach, namiętnościach, polityce.

Pokaż mimo to

avatar
331
329

Na półkach: ,

Rozczarowało mnie zakończenie. Spodziewałam się też jeszcze więcej o działalności Kallimacha w Polsce. Pod koniec powieść zaczęła mi się dłużyć.

Rozczarowało mnie zakończenie. Spodziewałam się też jeszcze więcej o działalności Kallimacha w Polsce. Pod koniec powieść zaczęła mi się dłużyć.

Pokaż mimo to

avatar
61
54

Na półkach:

Bardzo dobra powieść. Lubie książki dzięki którym poszerzam swoja wiedze, te które nie są stricte literaturą faktu, natomiast w swojej fabule przemycają prawdziwe zdarzenia i postaci historyczne. W ogóle lubię historię więc ciekawie mi się poznawało Kraków XV wieku. Akurat forma listów sprawdziła sie dobrze, bo dodatkowo powieść dostała zastrzyku emocjonalnego. W przypadku gdyby były to np kroniki dostalibyśmy jedynie suche fakty.

Polecam!

Bardzo dobra powieść. Lubie książki dzięki którym poszerzam swoja wiedze, te które nie są stricte literaturą faktu, natomiast w swojej fabule przemycają prawdziwe zdarzenia i postaci historyczne. W ogóle lubię historię więc ciekawie mi się poznawało Kraków XV wieku. Akurat forma listów sprawdziła sie dobrze, bo dodatkowo powieść dostała zastrzyku emocjonalnego. W przypadku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
226

Na półkach:

Swoją przygodę z tą książką nazwałbym tak: od zaciekawienia do znużenia. Znudzenie byłoby tu zbyt mocnym słowem, ale autor zrobił wiele, żeby robiło się ciężko. Ciężko, bo niewiarygodnie długie i przeładowane są listy - bez wątpienia koncept powieści epistolarnej nie dźwignął fabuły. Styl nie daje lekkości, bo szyk przestawny miał dawać efekt delikatnej archaizacji, a jest sztuczny. I wreszcie autor namnożył wątków (samych modnych): emancypacja kobiet, wolność światopoglądowa (z elementami wolnej miłości),tolerancja wyznaniowa i stanowa. I tak się ta rzecz toczy list po liście, coraz dłuższym i dłuższym. Kwerenda była solidna. Błędów jest niewiele (np. proboszcz dominikański czy koncelebra). Ale czy udało się wiarygodnie oddać emocje bohaterki? Tylko czasem. Czy udało się zafascynować czytelników Kallimachem? To już niech każdy sam osądza. Moim zdaniem średnio, przy cym jego idealizacja jest miejscami nieznośna. Jednego jestem pewny: Kraków końca XV wieku, epoki przełomu średniowiecza i renesansu, miasto stołeczne w fazie wielkiego rozkwitu, z uniwersytetem przyciągającym wtedy właśnie ludzi z całej Europy Środkowej i Nadrenii - wyszedł blady i niewiarygodnie papierowy.

Swoją przygodę z tą książką nazwałbym tak: od zaciekawienia do znużenia. Znudzenie byłoby tu zbyt mocnym słowem, ale autor zrobił wiele, żeby robiło się ciężko. Ciężko, bo niewiarygodnie długie i przeładowane są listy - bez wątpienia koncept powieści epistolarnej nie dźwignął fabuły. Styl nie daje lekkości, bo szyk przestawny miał dawać efekt delikatnej archaizacji, a jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
145
89

Na półkach: ,

Na plus reaserch jaki zrobił autor, zwłaszcza kawałek o Palio de Siena, nawiasem mówiąc ten wyścig cały czas się odbywa, polecam poszukać relacji.
Fabuła taka mdła jak na mój gust, trochę się akcja ślimaczyła.

Na plus reaserch jaki zrobił autor, zwłaszcza kawałek o Palio de Siena, nawiasem mówiąc ten wyścig cały czas się odbywa, polecam poszukać relacji.
Fabuła taka mdła jak na mój gust, trochę się akcja ślimaczyła.

Pokaż mimo to

avatar
1146
989

Na półkach:

Barwna powieść historyczna, napisana w formie zbioru listów, która to forma nie do końca się sprawdza. Narzuca ona pewne bariery na sposób prowadzenia narracji, często zresztą przez autora przekraczane, co trochę razi. Podobnie jak wiele współczesnych sformułowań, np.: "bla, bla bla". To jednak główny zarzut, bo poza tym lektura jest świetnie osadzona w rzeczywistości, opisuje mnóstwo prawdziwych postaci i wydarzeń, a dłużyzny zdarzają się tylko od czasu do czasu. Dobra książka.

Barwna powieść historyczna, napisana w formie zbioru listów, która to forma nie do końca się sprawdza. Narzuca ona pewne bariery na sposób prowadzenia narracji, często zresztą przez autora przekraczane, co trochę razi. Podobnie jak wiele współczesnych sformułowań, np.: "bla, bla bla". To jednak główny zarzut, bo poza tym lektura jest świetnie osadzona w rzeczywistości,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
391
69

Na półkach:

Bardzo odświeżająca lektura, inna niż wszystkie, może naturalnie z uwagi na świat przedstawiony podobna do Imienia Róży, może trochę do Biegunów. Czytałam z wielką frajdą.

Bardzo odświeżająca lektura, inna niż wszystkie, może naturalnie z uwagi na świat przedstawiony podobna do Imienia Róży, może trochę do Biegunów. Czytałam z wielką frajdą.

Pokaż mimo to

avatar
730
98

Na półkach: ,

a książka czekała na swoją kolej, a raczej na mój nastrój na nią – Maciej Hen „Segretario”. Koniec XV wieku, Gredechin Specht z Heidelbergu (ona/jej) tak bardzo chce się kształcić, że decyduje się na wariacki krok i w chłopięcym przebraniu wyrusza w drogę, jako towarzysz uczonego męża i na wiele lat staje się Georgiem Starkfaustem (on/jego). A los rzuci ją do ówczesnego Krakowa i prosto pod drzwi Filipa Kallimacha (właściwie to Filippo Buonaccorsi de Tebadis Experiens). Poeta, doradca króla Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta staje się dla Georga prawdziwym mentorem.
Ale czy to opowieść o Gredechin/Georgu? Też, ale moim zdaniem nie przede wszystkim. To opowieść o Krakowie w XV wieku, o życiu wtedy, obyczajach, napięciach społecznych, żydowskim Kazimierzu, o arystokratach i studentach, o zarazie i miłości. I jak się ktoś uprze, to może doszukiwać się odniesień do XXI wieku, ale szczerze… ja bym to widziała jako powieść historyczną, a że historia lubi się powtarzać, to już zupełnie inna sprawa.
A do tego Kallimach snuje opowieści ze swojego życia i nagle robi się bardziej niż awanturniczo, bo tu spisek na życie papieża, to wizyta w Konstantynopolu, tu ucieczka i oskarżenia o bycie szpiegiem, a tu jego bujne życie miłosne.
I niby cała powieść jest w formie listów, ale zapomina się o tym gdzieś w okolicach trzydziestej strony, bo akcja toczy się wartko, dialogów mnóstwo, a odniesień do wymienianej korespondencji nie za wiele. Język? Przyznam się, że dopiero pod koniec powieści zastanowiłam się nad tym, jaki jest (za dużo się działo, żebym miała do tego głowę),a jest… przyjazny, nie ma tam staropolszczyzny na pęczki. A poza tym Hen pisze pięknie, okrągło, jędrnie i smakowicie.
Tak się z panem Maciejem Henem polubiłam, że rozważam, czy nie sięgnąć po jego wcześniejszą powieść – „Solfatara” (XVII wiek i Neapol).

a książka czekała na swoją kolej, a raczej na mój nastrój na nią – Maciej Hen „Segretario”. Koniec XV wieku, Gredechin Specht z Heidelbergu (ona/jej) tak bardzo chce się kształcić, że decyduje się na wariacki krok i w chłopięcym przebraniu wyrusza w drogę, jako towarzysz uczonego męża i na wiele lat staje się Georgiem Starkfaustem (on/jego). A los rzuci ją do ówczesnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
259
127

Na półkach:

Fabuła osadzona głównie w Krakowie, w końcówce xv w. ale prowadzi nas też pośrednio od Niemiec przez basen Morza Śródziemnego na Bliski Wschód. Bohaterką/bohaterem😉 jest 14letnia(początkowo),rządna wiedzy i bardzo zdolna, osierocona Gredechin, która przybywa z Heidelbergu i rozpoczyna studia medyczne w Akademii Krakowskiej. Na powieść składa się 12listow pisanych do przyjaciółki z rodzinnych stron lat dzieciństwa.
Świetna powieść historyczno-przygodowa! W dużej mierze oparta na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, chociażby Kallimacha. Wiele zawoalowanych odniesień do współczesności.Czyta się jednym tchem. Gorąco polecam😊

Fabuła osadzona głównie w Krakowie, w końcówce xv w. ale prowadzi nas też pośrednio od Niemiec przez basen Morza Śródziemnego na Bliski Wschód. Bohaterką/bohaterem😉 jest 14letnia(początkowo),rządna wiedzy i bardzo zdolna, osierocona Gredechin, która przybywa z Heidelbergu i rozpoczyna studia medyczne w Akademii Krakowskiej. Na powieść składa się 12listow pisanych do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    310
  • Przeczytane
    120
  • Posiadam
    18
  • 2023
    16
  • Teraz czytam
    6
  • 2024
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Literatura piękna
    4
  • Legimi
    4
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Segretario


Podobne książki

Przeczytaj także