Epilog

powieść historyczna
Wydawnictwa Videograf S.A.
2023-02-23
2023-02-23
literatura polska powieść historyczna historia rodzina

Czytam tę serię wybitnie nie po kolei, ale i tak mi się podoba ☺ przy okazji otrzymuje się fajny rys historyczny tamtych czasów

Ostatnia (siedemnasta) część wielkiej sagi Joanny Jax. Powieści te określiłabym obyczajową sagą rodzinną z historią w tle. Akcja rozgrywa się na przestrzeni wielu lat, od czasów drugiej wojny światowej do lat dziewięćdziesiątych. Miejscem akcji jest głównie Polska, ale z czasem wraz bohaterami przenosimy się do wielu innych krajów.

Ta część opowiada o trudnych czasach przemian po upadku komuny. Autorka opisuje przekręty, jakich dopuszczali się będący przy władzy.
Dla mnie obecność wątków historycznych i komentarze dotyczące rzeczywistości to wielki atut powieści.
Gorąco polecam całą sagę.

Ta część opowiada o trudnych...

"Epiolog" to zwieńczenie tasiemnca książkowego w skład którego wchodzą 4 serie czyli 17 tomów. Bohaterom towarzyszymy od czasów wojennych po lata 90-te XX wieku.Jesteśmy świadkami przyjaźni, miłości, zdrad, rozczarowań i śmierci. Bohaterowie wykreowany są w taki sposób, że szybko stają się częścią naszej codzienności, a my chętnie stajemy się obserwatorami ich życia.
Losy Dargiewiczów, Lewinów, Piotrowskich, Łyszkinów przeplatają się, łączą i dzielą.
Choć czasem lektura się dłuży, treści się powtarzają, a bohaterowie denerwują to ostatecznie żal się z nimi rozstawać. Bo są jak dobrzy znajomi, czasem nawet podobni do nas, możemy się od nich wiele nauczyć, mogą nam dużo uświadomić. Tak jak przewracają się strony książki zbliżając nas do jej końca tak przewija się czas naszego życia, codziennie się skracając, aż w końcu dojdziemy do epilogu. Oby był tak dobry i kończył dobre życie, tak jak "Epilog" autorstwa pani Joanny Jax kończy serię dobrych, mądrych życiowo książek.

Losy...

Jak już ktoś zauważył w opiniach, w tej części za dużo było polityki, a za mało życia. Bohaterowie poszarzali, zrobili się jacyś tacy nijacy. Nawet denerwujące były żarciki Błażeja i Gabrysi. Żal rozstać się z bohaterami, ale widać wyraźnie, że temat się wyczerpał.

04.2023

04.2023

Książka stanowi podsumowanie historii opisanej w szesnastu tomach cyklów powieściowych: „Zemsta i przebaczenie”, „Zanim nadejdzie jutro”, „Prawda zapisana w popiołach” oraz „Duchy minionych lat”. Jej akcja rozgrywa się głównie w Polsce w latach 1989-1993. Po decyzjach zapadłych podczas obrad Okrągłego Stołu Alicja i Sergiusz Darkiewiczowie postanawiają wrócić do Polski. Na ten sam krok decyduje się także ich córka Kinga z mężem Grzegorzem i dziećmi oraz Kostek Piotrowski z bliźniakami. Do życia w nowych realiach musi przystosować się także Karol Lewin. Szymon Wielopolski w pierwszych wolnych wyborach dostaje się do Senatu a jego kancelarię adwokacką przejmuje jego syn Krzysztof.
Okazuje się, że żyć w nowych realiach wcale nie jest łatwo. Ludzie, którzy do tej pory rządzili nie poddają się i poprzez różne przekręty wyciągają z państwowej kasy pieniądze. Mamy więc przedstawioną zarówno aferę z Art-B jak też z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Gdy Kinga i Piotrek zaczynają dociekać, okazuje się , że mogą przepłacić to życiem. Wspólne interesy prowadzą Karol z Grzegorzem. Skąd mają na nowy biznes pieniądze stanowi tylko ich tajemnicę.

Książka tak jak poprzednie części wciąga czytelnika na maksa. Z przyjemnością na moment cofnęłam się w czasie i przeniosłam do wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wiele osób po obradach Okrągłego Stołu myślało, że wszystko się zmieni. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.
Książkę oceniam na 7 pkt.

Lata 199=89-1993. Okrągły stół. WSI, FOZZ. Funkcjonariusz SC i wywiadu zostają biznesmanami Skąd wzięli pieniądze na swoją działalność. Nowa rzeczywistość, a układy te same. Nie wszystkim się jednak układa. Kinga przekonuje się, że w dalszym ciągu rządzi układ. Niektórzy w każdych warunkach spadają na cztery łapy. Polecam.

1970

Cieszę się,że Pani Joanna pokusiła się na napisanie kolejnego tomu scalającego wszystkie części. Było mi bardzo miło spotkać się z moimi ulubionymi bohaterami z którymi nie jedno przeszłam, jednak w tym tomie za dużo było polityki,afer,a za mało o samych bohaterach co trochę mnie rozczarowało.
Szkoda,że to już koniec,bo na prawdę miło spędziłam czas czytająć wszystkie tomy i przeżyłam niezwykłą przygodę.

Szkoda,że to już koniec,bo na prawdę miło spędziłam czas czytająć wszystkie...

Jeżeli nie czytało się poprzednich sag, albo czytało się część z nich i to bardzo dawno, tak jak ja, to niestety czytanie „Epilogu” jest totalnie wyrwane z kontekstu. Momentami myliłam postaci z racji na podobne imiona/nazwiska i niejasne nawiązania do przeszłości.

To już koniec opowiedzianej przez Joannę Jax historii głównych postaci wcześniejszych, powiązanych ze sobą poprzez losy bohaterów, powieści, których ja osobiście bardzo polubiłam i których codzienne zmagania z życiem, zagrożeniami i wszelkimi trudnościami śledziłam z ogromnym zainteresowaniem.

"Epilog" jest zwieńczeniem tych wszystkich wątków, których początek miał miejsce na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej. Teraz Polska wkracza w nowy etap, upadł komunizm, kraj czuje powiew wolności, choć nie wszyscy mają świadomość jakim kosztem i dzięki jakim układom została ona osiągnięta. SB niszczy akta, aby zatrzeć dowody swojej podłej i nikczemnej działalności; jednak niektóre z tajnych dokumentów zostają skrzętnie ukryte, aby stanowić element szantażu, zapewnienia sobie ochrony.

Rodzina Dargiewiczów, mieszkająca od wojny w Londynie, wraz z jej bliskimi podejmuje decyzję powrotu do Ojczyzny. Wkraczają w nową zupełnie im nieznaną rzeczywistość, w której Grzegorz Łyszkin razem z Karolem Lewinem potrafili znaleźć swoje, niestety niechlubne, miejsce. "Stara władza urządziła się w nowej Polsce zupełnie dobrze, uważając, że część majątku narodowego po prostu im się należy. Większość osób przymykała na to oko, uznając że nie są w stanie tego zmienić albo nie mieli pojęcia, jak powstają w Polsce wielkie fortuny. Żyli w socjalistycznej bańce i nie zdawali sobie sprawy, że owe imponujące dobytki pochodzą z przekrętów, malwersacji albo dzięki istniejącym i skrzętnie wykorzystywanym lukom prawnych. Problem w tym, że o owych lukach wiedzieli tylko nieliczni, a to już trąciło mafią."
Afera Art-B nie budziła już emocji, bo główni podejrzani spokojnie siedzieli w Izraelu. Ci, którzy poznali nieuczciwe zasady działania FOZZ (Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego) i zamierzali to ujawnić, ginęli w tajemniczych okolicznościach. Dziennikarze, w tym też Kinga Dargiewicz i Kostek Piotrowski, byli zastraszani i zmuszani do milczenia. "Tajemnicze zgony osób, które zajmowały się FOZZ-em, sprawiły, że ludzie zaczęli się bać i nie chcieli się narażać, by drążyć temat." Byli decydenci, powiązani silnie ze służbami PRL, będący niejednokrotnie w posiadaniu akt tajnych współpracowników SB czy opozycjonistów, służących do szantażu czy zastraszania, czuli się bezkarni, zawłaszczając majątkiem kraju i wyprowadzając go za granicę. "Niektórzy nawet mówili o kilku miliardach dolarów."

Jak w tej nowej wolnej Polsce potrafili się znaleźć Karol Lewin, Amelia, Grzesiek Łyszkin i jego żona Kinga, prowadząca redakcję nowej codziennej gazety, Kostek Piotrowski i jego synowie, Majka Staśko czy wreszcie starsi przedstawiciele rodziny Dargiewiczów czy Łyszkinów? Trudne, bezwzględne czasy, które miały zdecydowany wpływ na wiele ludzkich decyzji, na ludzkie życie i losy. Polecam, ciekawe zwieńczenie wszystkich wątków z poprzednich powieści.

"Epilog" jest zwieńczeniem tych wszystkich wątków, których początek miał...

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki