Smocze kryształy. Sekrety władców

Okładka książki Smocze kryształy. Sekrety władców Joanna Karyś
Okładka książki Smocze kryształy. Sekrety władców
Joanna Karyś Wydawnictwo: Wydawnictwo Excalibur Cykl: Smocze kryształy (tom 1) fantasy, science fiction
Smocze kryształy (tom 1)
Wydawnictwo Excalibur
2023-03-13
2023-03-13
smoki smocze kryształy

"Smocze kryształy. Sekrety władców" to moje pierwsze spotkanie z autorka Joanna Karyś. Jej książkę miałam okazję przeczytać w ramach akcji @czytaniezwiedzmami. Czy publikacja, w której pierwsze skrzypce grają smoki, przypadł mi do gustu? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Główną bohaterką historii jest księżniczka Arysa, która od zawsze marzyła o tym, aby nawiązać więź ze smokiem. Niestety, ku jej niezadowoleniu, do tej pory jej się to nie udało, dlatego, zamiast ćwiczyć wraz ze swoim starszym bratem Rohanem, mogła jedynie przyglądać się jego poczynaniom. Czy dziewczynie uda się spełnić swoje marzenie o magicznej więzi?

Jedno jest pewne. Kiedy niespodziewanie jej świat wywróci się do góry nogami, Arysa będzie musiała dokonać wielu trudnych wyborów. Czy słusznych? Tego dowiecie się, sięgając po pierwszy tom serii "Smocze kryształy".

Muszę przyznać, że pomysł na fabułę był całkiem niezły i z początku historia nawet mnie wciągnęła, ale w miarę jak książka zmierzała ku końcowi, byłam niestety coraz bardziej znużona.

Zacznę może od tego, że główni bohaterowie strasznie mnie irytowali, a w szczególności Arysa, która miejscami zachowywała się tak lekkomyślnie, że aż dziwię się, że nic poważnego się jej nie stało. Przypominała mi trchę taką trzynastolatkę, której nie dość, że "włączyła się nieśmiertelność" to jeszcze wszystko wie najlepiej. Lorcan również mnie do siebie nie przekonał. Nie dość, że jest strasznym cwaniakiem to na domiar złego, jeszcze zrobiono z niego erotomana. I nawet może by mi to nie przeszkadzało, gdyby ilość wygłaszanych przez niego podtekstów, w pewnym momencie nie zrobiła się po prostu niesmaczna.

Największe wrażenie zrobiły na mnie zdecydowanie smoki, chociaż chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej o ich kryształach, ponieważ odczuwam w tej kwestii ogromny niedosyt. Myślę, że na uwagę zasługuje również kot Arysy, który zdecydowanie musi być czymś więcej niż tylko zwierzęciem, ponieważ wydawał się najmądrzejszy spośród wszystkich postaci występujących w tej książce. Chętnie dowiedziałabym się, czy moje przeczucie jest słuszne, więc z pewnością sięgnę po kolejny tom "Smoczych kryształów", aby rozwiać swoje wątpliwości.

Jeżeli chodzi natomiast o turniej i walki pomiędzy smokami i ich jeźdźcami, to niestety odniosłam nieco wrażenie, że autorka chciała jak najszybciej zakończyć ten wątek. A szkoda, bo liczyłam na świetne widowisko, ale niestety musiałam obejść się smakiem.

"Smocze Kryształy" to książka fantasy, która wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Autorka przedstawiła interesujący świat oraz stworzył awyraziste postacie, jednak niestety czasami fabuła wydawała się nudna i przewidywalna. Mimo tego, książka wciąż potrafiła wciągnąć mnie swoim klimatem i niektóre fragmenty były naprawdę emocjonujące. Pomimo pewnych wad, polecam ją miłośnikom literatury fantasy, którzy szukają lekkiego i przyjemnego czytania.

Co sądzicie o smokach w książkach fantasy? Przejadł Wam się ten temat, czy może wciąż lubicie sięgać po powieści z tymi skrzydlatymi gadami?

Na kontynencie Verros żyje wiele ras smoków. Różnią się od siebie kolorem, wielkością i przede wszystkim posiadanymi mocami. Jedne uchodzą za spokojne olbrzymy, do innych lepiej nie podchodzić zbyt blisko. Niemal każdy z nich może wytworzyć szczególną więź z człowiekiem, przez którą przekazuje mu nie tylko swoje umiejętności ale także myśli i uczucia.

Co dziesięć lat najlepsi z jeźdźców, zwani teyidregami, mają okazję wziąć udział w turnieju upamiętniającym rozejm i podział granic.

Kolejny turniej zbliża się wielkimi krokami. Księżniczka Arysa z policzkami płonącymi ekscytacją podgląda każdy z treningów brata i jego smoczego partnera. Gdy dowiaduje się, że Rohan weźmie udział w zawodach, podniecenie miesza się w jej sercu z obawą. Nie raz zdarzało się, że uczestnicy tracili życie na arenie. Cieniem na jej duszy kładzie się też niespodziewana wiadomość od ojca- by utrzymać kruchy sojusz z potężnym, lecz mało lubianym królestwem, została obiecana za żonę mieszkającemu w nim księciu.

A to dopiero początek czekającego ją koszmaru.

Gdy pewnego wieczoru wyrusza z zamku przywoływana czyimś żałosnym zawodzeniem dochodzi do spotkania, na które w żaden sposób nie była przygotowana. Kłusownicy powalili wielkiego kota, a nad losem młodego kociaka żywo dyskutują. W przypływie odwagi księżniczka wychodzi z ukrycia i próbuje uratować malucha. Poniewczasie zdaje sobie sprawę jak niewiele może zdziałać w konfrontacji z dorosłymi, uzbrojonymi po zęby mężczyznami. Jednak tego dnia szczęście jej sprzyja. Tajemniczy, zamaskowany młodzieniec ratuje ją z opresji i wyciąga z lasu razem z kotkiem.

Arysa nie ma czasu na rozpamiętywanie minionych wydarzeń.

Szybko zostaje wciągnięta w wir turnieju, w którym biorą udział dwie drogie dla niej osoby. Zachwyca się każdym pojedynkiem, każdym smokiem i jeźdźcem, którzy wydają się niemożliwie ze sobą zgrani i tacy piękni. Patrząc na te pary zaczyna żałować, że do tej pory nie udało jej się znaleźć smoka gotowego się z nią połączyć. Ziarnkiem goryczy jest dla niej książe- przyszły małżonek, który chyba za cel przyjął sobie odpędzenie od siebie Arysy docinkami i gburowatym zachowaniem.

Resztki szacunku, jakie młoda kobieta żywiła do tej rodziny królewskiej, wkrótce całkiem znikają.

Przypadkiem udaje jej się odkryć eksperymenty, które królowa przeprowadza w tajemnych komnatach. Niezliczone smoki tkwią w klatkach i apatycznie czekają na rozwój wydarzeń. Choć księżniczka póki co niewiele rozumie pojmuje wystarczająco wiele. Wie że to co odbywa się w komnacie pod zamkiem jest złe i powoduje cierpienie niezliczonych smoków.

Czy teraz gdy odkryła sekret królowej może spać spokojnie? Czy przeznaczenie odnajdzie ją w ciemności korytarzy?

"Smocze kryształy. Sekrety władców" Joanny Karyś to książka, w której zakochałam się od początku!

Magia i smoki zostały przedstawione w mega przyjemny sposób. Podoba mi się, że to w sumie wokół nich toczy się historia, a nie są one jedynie dodatkiem do niej. Każda z tych skrzydlatych istot wyróżnia się od reszty czymś, co czyni je jedynymi w swoim rodzaju.
Bohaterowie są charakterni. Kilkoro z nich mocno przykuło moją uwagę i z zainteresowaniem śledziłam ich losy. Arysa zaimponowała mi, kiedy bez wahania rzuciła się na pomoc bezbronnemu kotu. Razem z moim sierściuchem mocno to doceniamy!

Mimo że opis z tyłu książki zasugerował mi coś innego niż ostatecznie dostałam wcale nie jestem zawiedziona! Autorka stworzyła naprawdę interesujący świat i postacie, z którymi ciężko się nie polubić. Kolejny tom jest już w moich łapkach i czeka na swoją kolej.

Co powiecie na wyprawę w świat smoków razem ze mną?

Trudno mi ocenić tę książkę. Z jednej strony nie była jakoś super dobra, ale właściwie nawet się wkręciłam i nie żałuję, że ją przeczytałam.

Ogólnie nie umiem tego opisać, ale coś mi nie grało w stylu pisania. Niby nie był rażąco zły czy coś, ale jednak wszystko działo się za szybko. Cała książka sprawiała wrażenie takiego wstępnego szkicu powieści, a nie gotowej do wydania i dobrze dopracowanej.

Aż się prosiło o mapkę świata. W sumie nie pogardziłabym też jakimś spisem postaci.

Przydałaby się też lepsza korekta, bo było trochę błędów.

Zdecydowanie nigdy nie czytałam książki, gdzie byłoby tyle razy użyte słowo "mrau".

Raczej nie będę kontynuować.

Mimo błędów, które z jakiegoś powodu nie zostały w książce poprawione oraz delikatnego niedopracowania względem akcji książka jest bardzo wciągająca, zwłaszcza już po dotarciu do jej połowy. Sami bohaterowie wykreowani niesamowicie ciekawie i realistycznie. Samo wydanie książki jest przepiękne i do tego w twardej oprawie 😍
Ogólna ocena jest jednak najwyższa za to jak świetnie się przy niej bawiłam.

Ogólna ocena jest jednak najwyższa za to jak...

Smoki;) to lubię

Smoki;) to lubię

Całkiem sporo akcji i przez to dobrze się czyta. Ale nie ma tu niczego (od worldbuildingu, przez postacie aż po luki w fabule) które pozwoliłyby się jakkolwiek emocjonalnie zaangażować.

Całkiem ciekawa książka z motywem smoków, gdzie ludzie i właśnie smoki łączą się w pary i nawiązują specjalną więź, która wzmacnia ich magię.
Sam pomysł na fabułę i postaci jest dobry, niemniej czasem zachowania i dialogi bohaterów są irytujące i nie pasujące do ich wieku (główna bohaterka ma 20 lat a z jej dialogu wewnętrznego wyłania się niedojrzała nastolatka) oraz pojawiają się małe niedociągnięcia w historii. Jednak mimo tych wad, autorka fajnie rozwinęła akcję i pod koniec książka mocno mnie wciągnęła. Była to fajna rozrywka. Chętnie sięgnę po kolejny tom.

Książka zasługuje na więcej rozgłosu,zwłaszcza, że motyw smoków ma wielu zwolenników.W tej historii mamy nie tylko różne rasy smoków i typy magii z nimi zwiazane;są intrygi między królestwami,sekrety,morderstwa,groźna przepowiednia i turniej.Z jednej strony książka ma raczej lekki klimat,jednak od czasu do czasu, bywa brutalnie i krwawo.Jest wątek romantyczny,póki co zaledwie zarysowany.Jest grzecznie,ale to też nie tak całkiem.Do tego interesujacy bohaterowie:wolna duchem,niegłupia księżniczka,tajemniczy najemnik czy rozpustny książę.Zdaje się, że ich losy łączą się z przepowiednią i jestem bardzo ciekawa w którym kierunku się potoczą.W książce brakowało mi mocniejszych emocji czy wrażeń. Choćby sam turniej -to balansowanie między śmiertelną walką,a niepoważnym sparingiem.Bohaterowie dosć chłodno przeżywają nawet te najgorsze i szokujące wydarzenia.Historia jest intrygująca,przemyślana i dobrze napisana,jednak brakuje poważniejszego,mocniejszego tonu.Mimo tego warta sprawdzenia,ja zabieram się od razu za drugi tom.Dla dodatkowej zachęty-ma piękne papierowe wydanie.

Niesamowicie stworzony świat, smoki dopracowane pod każdym względem. Postaci barwne i wielowymiarowe, każdy krok w tej powieści jest przemyślany, choć główna bohaterka jest impulsywna i często działa pod wpływem emocji, na końcu jej decyzje okazują się całkiem trafione.

Przepiękne smoki, połączone z naturą dają wybranym ludziom część swojej magii, dzięki czemu wiążą się ze sobą na życie i śmierć, oraz nawzajem dodają dobie sił.

Książkę czyta się szybko i płynnie, lekkie pióro i prosty język ułatwiają odbiór lektury. Zdarzały się niestety miejscami pewne błędy, np nielogiczny szyk zdania, na szczęście pojawiają się one na tyle rzadko, że nie przeszkadzają w odbiorze historii.

Miłośników smoków, dworskich intryg, niebezpiecznych i złych królowych oraz slow burn zachęcam do sięgnięcia po tą książkę. Ja z wielką przyjemnością przeczytam drugi.