Zwrotnik Raka

Okładka książki Zwrotnik Raka
Henry Miller Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Tropic of Cancer
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7392-130-3
Tłumacz:
Lesław Ludwig
Tagi:
Zwrotnik Raka
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
602 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
818
215

Na półkach:

Zwrotnik raka to książka wokół której narosło wiele legend związanych przede wszystkim z zakazem jej publikowania np. w Stanach aż do lat 60 ubiegłego stulecia. Co zakazane nęci, zatem proza Henry’ego Millera stała się nad wyraz pożądana. Dlaczego więc nie zrobił oszałamiającej kariery? Może dlatego, że to, co było szokujące bądź obrazoburcze w latach 30 obecnie nikogo nie razi. Media zrobiły swoje na przestrzeni lat i epatowanie seksem tudzież niewybrednym językiem obecnie nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak oddać Millerowi, że to właśnie on był wśród pionierów takiego podejścia. Gdyby nie uchylił tej furtki, światła dziennego pewnie nigdy nie ujrzałyby powieści Williama S. Burroughsa, Breta Eastona Ellisa czy też mojego ukochanego Irvine Welsh’a. To właśnie Miller pokazał, że literat też ma prawo używać plugawego języka. Że literatura piękna nie musi być piękna. I chwała mu za to.

Wracając do samego Zwrotnika. Nie znajdziemy tu typowej historii, książka bardziej przypomina dziennik autora. Napisana w okresie, w którym przebywał w Paryżu. Jednak nie jest to Paryż pocztówkowy czy z katalogów biur podróży. To ten drugi Paryż – wokół bida z nędzą i dekadencja, prostytutki i menele. W tym okresie nie była to nawet Mekka artystów. Jego pobyt w Paryżu to bardziej sztuka przetrwania w miejskiej dżungli aniżeli artystyczne doświadczenie. Miller, z typowym dla siebie sarkazmem opisuje różne historyjki ze swojego życia. Jedne prawdziwe, inne zmyślone – nie sposób dokładnie określić, co jest czym. Jak przystało na mizantropa (Kate Millet się myliła określając go mianem mizogina!) nie darzy szacunkiem nikogo ani niczego. Nie ma dla niego żadnego sacrum. Wypowiadając się z pogardą o świecie i swoich znajomych robi to jednak w taki sposób, że u czytelnika wywołuję pewne humorystyczne odczucia. Tak samo jego styl: raz wniosły, pełen metafor, wykorzystujący piękno leksykalne języka, potem zaś rzuca mięsem niczym rasowy żuł z rynsztoka. I tylko gdzieś w oddali pozostaje nostalgiczne wspomnienie ojczyzny i żony…

Książka nie jest dla wszystkich i naprawdę osoby szukające wrażeń, wartkiej akcji, lubieżności i generalnie szokującej tematyki powinny sobie ją odpuścić. Ci jednak, których ewolucja literatury choć trochę interesuje i lubią czasem zanurzyć się w niekończących się i nie do końca logicznych tyradach niespełnionego pisarza – proszę bardzo. Jak dla mnie – kawał dobrej roboty!

Zwrotnik raka to książka wokół której narosło wiele legend związanych przede wszystkim z zakazem jej publikowania np. w Stanach aż do lat 60 ubiegłego stulecia. Co zakazane nęci, zatem proza Henry’ego Millera stała się nad wyraz pożądana. Dlaczego więc nie zrobił oszałamiającej kariery? Może dlatego, że to, co było szokujące bądź obrazoburcze w latach 30 obecnie nikogo nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 405
  • Przeczytane
    1 386
  • Posiadam
    292
  • Teraz czytam
    78
  • Ulubione
    53
  • Chcę w prezencie
    24
  • Literatura amerykańska
    17
  • Beletrystyka
    8
  • 2021
    7
  • 2020
    7

Cytaty

Więcej
Henry Miller Zwrotnik Raka Zobacz więcej
Henry Miller Zwrotnik Raka Zobacz więcej
Henry Miller Zwrotnik Raka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także