Karolina 
„Jaka to rozkosz, jaka słodycz życia - siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać. Przeżuwać długie zdania, smakować ich sens, odkrywać nagle w mgnieniu sens głębszy, zdumiewać się nim i pozwalać sobie zastygać z oczami wklejonymi w prostokąt szyby. Herbata stygnie w delikatnej filiżance; nad jej powierzchnią unosi się koronkowy dymek, który znika w powietrzu, zostawiając ledwie uchwytny zapach. Sznureczki liter na białej stronie książki dają schronienie oczom, rozumowi, całemu człowiekowi. Świat jest przez to odkryty i bezpieczny. Okruszki ciasta wysypują się na serwetę, zęby dzwonią leciutko o porcelanę. W ustach zbiera się ślina, bo mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiająca jak herbata.” O. Tokarczuk
37 lat, kobieta, Chorzów, status: Czytelniczka, dodała: 10 książek i 1 cytat, ostatnio widziana 3 dni temu
Teraz czytam
  • Czas beboka
    Czas beboka
    Autor:
    Jedenastoletni Adam przemierza ponure ulice przemysłowych Katowic. Ojciec chłopca jest aktywnym działaczem partyjnym, to z jego inicjatywy Gustaw Morcinek występuje o zmianę nazwy Katowice na Stal...
    czytelników: 483 | opinie: 25 | ocena: 6,94 (85 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-29 17:36:15
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, 2015 kupione, Posiadam
 
2018-07-29 17:35:33
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Posiadam
Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza obca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
 
2018-07-11 09:28:12
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Ebook
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 2)
 
2018-07-03 14:57:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Ebook
 
2018-06-25 11:31:21
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Ebook
Autor:

Przypadkiem usłyszałam w radiu dyskusję o tej książce. Dyskusję prowadzoną przez facetów (m.in. Marcina Mellera o ile mnie pamięć nie myli), którzy prześcigali się w peanach na jej część. Chwilę później doczytałam, że równie wysoko jest oceniana przez żołnierzy na misjach, którym karty tej powieści przybliżały egzotykę, w której przyszło im się znaleźć. Nie pozostało mi zatem nic innego jak... Przypadkiem usłyszałam w radiu dyskusję o tej książce. Dyskusję prowadzoną przez facetów (m.in. Marcina Mellera o ile mnie pamięć nie myli), którzy prześcigali się w peanach na jej część. Chwilę później doczytałam, że równie wysoko jest oceniana przez żołnierzy na misjach, którym karty tej powieści przybliżały egzotykę, w której przyszło im się znaleźć. Nie pozostało mi zatem nic innego jak przymknąć oko na wątek love-story i zabrać się do czytania.

Uwaga – opinia mocno subiektywna.

Powieść niestety nie sprostała mym standardom. Spodziewałam się ścierania poglądów, dramatycznej i burzliwej interakcji na tle pięknych krajobrazów i zagrożonej/wymierającej kultury. Otrzymałam w zamian jednostronny pamiętnik. Być może to wina wydawcy, bo formę można już było zasugerować w opisie. Postać Ali Chana niezmiennie przywodziła mi na myśl Cierpienia młodego Wertera i dalsze wypociny rodem z Romantyzmu, którego od wczesnych lat szkolnych zwyczajnie nie trawię. Stąd moja ostrożna opinią z tendencją zniżkową.
Abstrahując od ducha, w którym książka została napisana, na pewno w pewnym sensie przybliża kulturę Wschodu. Nie jest ona specjalnie przychylna kobietom, ale niewątpliwie posiada swój urok. Pewne tradycje wydają się nam barbarzyńskie, ale pamiętajmy, że religia ta jest znacznie młodsza od chrześcijaństwa, które na przestrzeni wieków nie stroniło od podobnych praktyk. Osadzenie historii w burzliwych czasach I wojny światowej, w przededniu rewolucji październikowej, a także w tyglu kulturowym jakim jest Baku, zaprawia ją nutą goryczy. Ukazując, że wszystko przemija. Albo robisz krok do przodu, albo odchodzisz. Chwili nie zatrzymasz.
Jaka w tym wszystkim rola miłości? Mówiąc krótko – otwiera umysły i umożliwia kompromisy.

pokaż więcej

 
2018-06-15 18:49:58
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 1)
 
2018-06-01 12:11:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Posiadam
Autor:
 
2018-05-25 15:38:08
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Patrick Melrose (tom 1-5)
 
Moja biblioteczka
708 203 3545
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (23)

Ulubieni autorzy (12)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (29)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd