Pył

Tłumaczenie: Andrzej Appel
Wydawnictwo: G+J
Ask The Dust

Los Angeles lat trzydziestych XX wieku. Młody Włoch Arturo Bandini marzy o karierze pisarskiej. Mieszka w hotelu. Kiedy kończą mu się pieniądze, z ostatnią pięciocentówką w kieszeni udaje się do pobliskiego baru, gdzie jako kelnerka pracuje piękna Meksykanka Camilla. Ich spotkanie jest początkiem burzliwego związku, petnego intensywnej zmysłowości i pożądania. Oboje będą desperacko szukać szczęścia i swojego miejsca w życiu, walcząc z załamaniem i poczuciem klęski. Okładka: miękka, Rok wydania: 2007,

jamczyk | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Wzloty i upadki moralno-prozatorsko-bytowe niedoszłego pisarza, oraz pokręcony romans z kelnerką, w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w Los Angeles. Jakoś nie potrafię znaleźć w sobie nadmiernego zachwytu tą pozycją.

pablo | 2010-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2010

John Fante, pisarz na którym wzorował się Charles Bukowski. Książka ta trafiła w moje ręce za sprawą antykwariusza, który koniecznie chciał mnie właśnie do Bukowskiego przekonać. Muszę przyznać, że mu się udało.

"Pył" opowiada historię początkującego młodego pisarza przybywającego do Los Angeles po natchnienie i słońce. Koniec końców znajduje on o wiele więcej i płaci za to wyższą cenę niż mógł początkowo przypuszczać. Całość czyta się stosunkowo gładko. Niby nie znajdziemy w książce nic ponad zwykłą lekko biograficzną powieść obyczajową, ale... Uwierzcie mi, Arturo Bandiniego zapamiętacie na długo. Fenomenalna, wyrazista, zaryzykuję stwierdzenie że wręcz kultowa postać stworzona przez Johna Fante'a, wszczepiła mi się w pamięć i nie chce wyjść. Warto zaprzyjaźnić się z Arturo.

Czytając "Pył" często doznawałem zmian atmosfery jaką autor tworzy wokół czytelnika. Bywało lekko, wręcz komediowo by już na następnej stronie brnąć z ciężkim sercem w zawiesistym klimacie upalnego,...

Paulina | 2014-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Na moją ocenę składają się dwa czynniki-pierwszym z nich jest zakończenie,które mnie zaskoczyło a nawet rozczarowało.Drugim jest styl pisarza,który nie do końca do mnie przemawiał.
Plus za miłosną historię,prawdziwość i rzeczywistość.

Całość czyta się stosunkowo gładko.

Powieść dwuwymiarowa,to nie tylko o miłości.Pustynia nie tylko jest metaforą śmierci, raczej marności i niespełnienia.

Monika | 2014-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Miałam już wcześniej do czynienia z Johnem Fante, więc wiedziałam czego się spodziewać.

"Pył" to parę miesięcy z życia pisarza, który zmaga się z brakiem pieniędzy i niemocą twórczą. Antonio Bandini, którym tam bardzo chciał zostać Bukowski, to bohater, który swoją codzienność zamienia w magię twórczego doświadczania.

Fante skondensował w swojej powieści lęki z którymi boryka się każdy piszący. Wchodzimy w wizje sukcesu i borykamy się z widmem porażki.

W tle, które jest dyskretnym motorem popychającym akcję do przodu, możemy przyglądać się jego związkowi z narwaną Meksykanką.

Większość zdań jest z rodzaju takich, które mogłyby wisieć u mnie na ścianie i każdego dnia przypominać, że życie to nic trudnego, trzeba tylko spojrzeć z dystansem.

Mam zawsze problem z ukochanymi książkami, z takimi które do mnie mówią, bo chciałabym o nich powiedzieć bardzo dużo, a nie mogę. Wiem, że skoro to jest dobre - autor zrobił to za mnie.

Pożeram każde zdanie, żeby zatrzymać je w sobie...

Kamila Dobska | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Pył wkradł się do moich nozdrzy, przedostał się do środka i osiadł na duszy.
To była pierwsza książka, którą czytałam, idąc chodnikiem. To była pierwsza książka, która dotarła głęboko, jej słowa przeszywały, były pełne wdzięku, pełne szczerości i pełne życia, a sam tekst przesiąknięty emocjami.
Bohater książki nie potrafił strzelać, bał się kobiet i mieszkał w obskurnym hotelu. Camilla nie była piękną dziewczyną o porcelanowej twarzy, ustach niczym płatki róż i łagodnym usposobieniu.
Wszyscy bohaterowie książki byli ludźmi z krwi i kości, ludźmi o zawiłych charakterach, niejednoznacznej naturze. Fante opisuje szarą codzienność, ale przesiewa ją przez swoją wrażliwość. Jest prawdziwy i niezwykle ujmujący.
Kiedy skończyłam czytać, miałam łzy w oczach.

-kropka | 2012-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 lutego 2012

Rewelacyjna książka mało znanego pisarza, którą za piątaka kupiłam w Carrefourze, dla przedmowy Bukowskiego (Fante to pisarz, którzy wywarł na nim ogromne wrażenie) - nie zawiodłam się, świetny język, wartka akcja, arcysympatyczny bohater... każdemu mogę polecić, zgodnie z tym, co napisał NYT ("Dzieła Fantego są albo nieznane, albo niezapomniane. Nie ma nic pomiędzy.").

Alicya Oss | 2014-03-11

Szlak porażek i rozczarowań /Pył - John Fante/

O tym, że przypadek rządzi naszym życiem i że nieprzeczuwane odkrycia napawają nas wiarą w lepsze jutro, nie trzeba przekonywać. Odkrycia te mogą dotyczyć małych rzeczy, spraw przypadkowych, jak np. wygrzebanie ze sterty wyprzedawanych książek właśnie tej, której niepozorna okładka porwie nas w głąb swojej opowieści. Przyznaję się do tego, że nigdy nie słyszałam o Johnnie Fante i zaskoczyło mnie, określanie „arcydzieło” właśnie takiej książki. Ufając wydawcy, postanowiłam oddać należny szacunek takiej wyjątkowej powieści – wygodny fotel, dogodna chwila samotności, pyszna kawa i przystąpiłam do lektury.

Całość recenzji na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/03/szlak-porazek-i-rozczarowan-py-john.html

Magdalena | 2014-09-10
Przeczytana: 01 września 2014

Baaardzo pozytywne zaskoczenie! Bohater, zagubiony początkujący pisarz, wyraźnie posiada pewne zaburzenia osobowości. Unikalny charakter Arturo powoduje, że pakuje się on w dziwny, skomplikowany związek, ma zaburzone poczucie własnej wartości, lawiruje pomiędzy rzeczywistością a wyobrażeniami.

Niezwykła, zabawna powieść, kilkuwymiarowa i skłaniająca do refleksji.

bouranga | 2013-02-06

Książka zainteresowała mnie z powodu rekomendacji Charlesa Bukowskiego, który nazwał Fantego najlepszym z poznanych przez niego pisarzy. Bukowski w ostatnim czasie stał się popularny wśród młodych ludzi, a i ja żywię wobec jego książek pewien sentyment, Chinaski był moim hersztem świntuchów i przegranych o buntowniczym charakterze. Najogólniej mówiąc wrażenie zmagania się Chinaskiego z nieakceptowanym przez niego światem podoba się wielu ludziom, gdyż zawsze da się znaleźć jakieś podobieństwa swojego życia z jego losami. Z czasem jednak bardzo często bohater Bukowskiego staje się dla bardziej oczytanego czytelnika palantem, synonimem lapidarnej niewiedzy i semantyką gówniarstwa. Podobny jest Bandini, młody człowiek, który usiłuje walczyć z przeciwnościami losu i wyrwać mu marzenie o zostaniu pisarzem; między nim a bardziej znanym Chinaskim niemal można postawić znak równości. Narracja książki jest prosta, choć nieco bardziej rozbudowana niż u Bukowskiego, pojawiają się chwytające...

wishtoread | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

To książka z kategorii czarno - białych, bez odcieni szarości. Pewnym osobom się ona nie spodoba, uznają ją za nudną, bez akcji, przegadaną przez niezdecydowanego głównego bohatera (również w monologach z samym sobą). Inni z kolei, Ci którym bliżej do czucia życia tak jak Arturo Bandini będą nią jeśli nie zachwyceni, to przynajmniej z łatwością zrozumieją rozterki, jakie targają młodym pisarzem. Dla mnie książka ma dwa wątki, pierwszy to egzystencjonalno - artystyczne rozterki głównego bohatera a drugi to jego znajomość z Camillą. Mnóstwo tu niedomówień, bohaterowie są niesamowicie uparci, często aż denerwują swym dziwnym niekonsekwentnym postępowaniem. Jeśli ktoś rozumuje podobnie jak Bandini, potrafi sobie wyobrazić lub zna z autopsji rozterki, które nim targają z łatwości zidentyfikuje się z głównym bohaterem i świetnie zrozumie, dlaczego postępuje tak a nie inaczej. Jeśli nie, łatwo uzna bohatera książki za ciamajdę albo człowieka, który mimo wszystko wiele sytuacji w swoim...