Pył

Seria: Seria Kultowa
Wydawnictwo: G+J
Ask The Dust
Andrzej Appel

Los Angeles lat trzydziestych XX wieku. Młody Włoch Arturo Bandini marzy o karierze pisarskiej. Mieszka w hotelu. Kiedy kończą mu się pieniądze, z ostatnią pięciocentówką w kieszeni udaje się do pobliskiego baru, gdzie jako kelnerka pracuje piękna Meksykanka Camilla. Ich spotkanie jest początkiem burzliwego związku, petnego intensywnej zmysłowości i pożądania. Oboje będą desperacko szukać szczęścia i swojego miejsca w życiu, walcząc z załamaniem i poczuciem klęski. Okładka: miękka, Rok wydania: 2007,

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

jamczyk | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Wzloty i upadki moralno-prozatorsko-bytowe niedoszłego pisarza, oraz pokręcony romans z kelnerką, w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w Los Angeles. Jakoś nie potrafię znaleźć w sobie nadmiernego zachwytu tą pozycją.

Anna | 2017-05-12
Przeczytana: 11 maja 2017

„ Pył” Johna Fante to powieść w typowo amerykańskim klimacie z początku XX wieku.
Młody Włoch, Arturo Bandini przyjeżdża do Los Angeles marząc o karierze pisarza. Na swoim koncie ma jedno opowiadanie. Jest prawie bez grosza. Chciałby napisać coś co uczyni go znanym. Przekonany o swoich twórczych możliwościach wciąż próbuje stworzyć dzieło wszech czasów. Pewnego dnia będąc w barze zwraca uwagę na Camillę, Meksykankę pracującą w tym lokalu. Od tego momentu jego życie zaczyna kręcić się wokół narwanej, impulsywnej kobiety. Związek pomiędzy tym dwojga jest co najmniej dziwny. Z pewnością burzliwy. Od początku widać większe zaangażowanie Arturo niż Camilli. Wszystko co go spotyka ze strony Meksykanki wykorzystuje jako doświadczenie w swoich twórczych zmaganiach.
Powieść ”Pył” Johna Fante została uznana za arcydzieło. Na pisarstwie autora wzorował się sam Charles Bukowski. Ja natomiast czytając tę książkę miałam mieszane uczucia. Początkowo męczyłam się i miałam ochotę dać...

pablo | 2010-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2010

John Fante, pisarz na którym wzorował się Charles Bukowski. Książka ta trafiła w moje ręce za sprawą antykwariusza, który koniecznie chciał mnie właśnie do Bukowskiego przekonać. Muszę przyznać, że mu się udało.

"Pył" opowiada historię początkującego młodego pisarza przybywającego do Los Angeles po natchnienie i słońce. Koniec końców znajduje on o wiele więcej i płaci za to wyższą cenę niż mógł początkowo przypuszczać. Całość czyta się stosunkowo gładko. Niby nie znajdziemy w książce nic ponad zwykłą lekko biograficzną powieść obyczajową, ale... Uwierzcie mi, Arturo Bandiniego zapamiętacie na długo. Fenomenalna, wyrazista, zaryzykuję stwierdzenie że wręcz kultowa postać stworzona przez Johna Fante'a, wszczepiła mi się w pamięć i nie chce wyjść. Warto zaprzyjaźnić się z Arturo.

Czytając "Pył" często doznawałem zmian atmosfery jaką autor tworzy wokół czytelnika. Bywało lekko, wręcz komediowo by już na następnej stronie brnąć z ciężkim sercem w zawiesistym klimacie upalnego,...

Paulina | 2014-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Na moją ocenę składają się dwa czynniki-pierwszym z nich jest zakończenie,które mnie zaskoczyło a nawet rozczarowało.Drugim jest styl pisarza,który nie do końca do mnie przemawiał.
Plus za miłosną historię,prawdziwość i rzeczywistość.

Całość czyta się stosunkowo gładko.

Powieść dwuwymiarowa,to nie tylko o miłości.Pustynia nie tylko jest metaforą śmierci, raczej marności i niespełnienia.

Kamila Dobska | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Pył wkradł się do moich nozdrzy, przedostał się do środka i osiadł na duszy.
To była pierwsza książka, którą czytałam, idąc chodnikiem. To była pierwsza książka, która dotarła głęboko, jej słowa przeszywały, były pełne wdzięku, pełne szczerości i pełne życia, a sam tekst przesiąknięty emocjami.
Bohater książki nie potrafił strzelać, bał się kobiet i mieszkał w obskurnym hotelu. Camilla nie była piękną dziewczyną o porcelanowej twarzy, ustach niczym płatki róż i łagodnym usposobieniu.
Wszyscy bohaterowie książki byli ludźmi z krwi i kości, ludźmi o zawiłych charakterach, niejednoznacznej naturze. Fante opisuje szarą codzienność, ale przesiewa ją przez swoją wrażliwość. Jest prawdziwy i niezwykle ujmujący.
Kiedy skończyłam czytać, miałam łzy w oczach.

Charlie | 2017-06-13
Przeczytana: 03 września 2014

„Czytając, zatrzymałem się na chwilę. Byłem jak człowiek, który znalazł złoto na miejskim śmietniku” napisał Charles Bukowski 5 czerwca 1975 roku. Przekopawszy się przez sterty szmir, jakie oferowała biblioteka w Los Angeles, Charles Bukowski doznał olśnienia, a może nawet oświecenia: znalazł swojego boga, który wprowadził go w trzewia literatury i który pokazał mu człowieka.
John Fante jest pisarzem, bogiem, Arturo Bandinim. W 1939 roku postawił sobie pomnik o tytule „Pył”; pomnik Południowej Kalifornii, posąg amerykańskiej powieści o miłości, osobistą statuę Bukowskiego zwycięstwa nad kiepską prozą. „Pył” jakby ogarnął wszystko swoją kurzawą, szarawy obłok uniósł się znad ziemi, by wedrzeć w nozdrza czytelnika i dać mu poczuć dobrą literaturę. Taką już teraz rzadko uprawiają.
„Płacisz albo się wynosisz” słyszy Arturo Bandini częściej niż przeciętny włóczęga, bo i pieniędzy ma mniej niż przeciętny biedak. Pomieszkuje w hotelu, pisze-nie pisze, dziwaczy, jak przystało na artystę...

Monika | 2014-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Miałam już wcześniej do czynienia z Johnem Fante, więc wiedziałam czego się spodziewać.

"Pył" to parę miesięcy z życia pisarza, który zmaga się z brakiem pieniędzy i niemocą twórczą. Antonio Bandini, którym tam bardzo chciał zostać Bukowski, to bohater, który swoją codzienność zamienia w magię twórczego doświadczania.

Fante skondensował w swojej powieści lęki z którymi boryka się każdy piszący. Wchodzimy w wizje sukcesu i borykamy się z widmem porażki.

W tle, które jest dyskretnym motorem popychającym akcję do przodu, możemy przyglądać się jego związkowi z narwaną Meksykanką.

Większość zdań jest z rodzaju takich, które mogłyby wisieć u mnie na ścianie i każdego dnia przypominać, że życie to nic trudnego, trzeba tylko spojrzeć z dystansem.

Mam zawsze problem z ukochanymi książkami, z takimi które do mnie mówią, bo chciałabym o nich powiedzieć bardzo dużo, a nie mogę. Wiem, że skoro to jest dobre - autor zrobił to za mnie.

Pożeram każde zdanie, żeby zatrzymać je w sobie...

-Maat-Ka-Ra- | 2012-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 lutego 2012

Rewelacyjna książka mało znanego pisarza, którą za piątaka kupiłam w Carrefourze, dla przedmowy Bukowskiego (Fante to pisarz, którzy wywarł na nim ogromne wrażenie) - nie zawiodłam się, świetny język, wartka akcja, arcysympatyczny bohater... każdemu mogę polecić, zgodnie z tym, co napisał NYT ("Dzieła Fantego są albo nieznane, albo niezapomniane. Nie ma nic pomiędzy.").

Alicya Oss | 2014-03-11

Szlak porażek i rozczarowań /Pył - John Fante/

O tym, że przypadek rządzi naszym życiem i że nieprzeczuwane odkrycia napawają nas wiarą w lepsze jutro, nie trzeba przekonywać. Odkrycia te mogą dotyczyć małych rzeczy, spraw przypadkowych, jak np. wygrzebanie ze sterty wyprzedawanych książek właśnie tej, której niepozorna okładka porwie nas w głąb swojej opowieści. Przyznaję się do tego, że nigdy nie słyszałam o Johnnie Fante i zaskoczyło mnie, określanie „arcydzieło” właśnie takiej książki. Ufając wydawcy, postanowiłam oddać należny szacunek takiej wyjątkowej powieści – wygodny fotel, dogodna chwila samotności, pyszna kawa i przystąpiłam do lektury.

Całość recenzji na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/03/szlak-porazek-i-rozczarowan-py-john.html

Magdalena | 2014-09-10
Przeczytana: 01 września 2014

Baaardzo pozytywne zaskoczenie! Bohater, zagubiony początkujący pisarz, wyraźnie posiada pewne zaburzenia osobowości. Unikalny charakter Arturo powoduje, że pakuje się on w dziwny, skomplikowany związek, ma zaburzone poczucie własnej wartości, lawiruje pomiędzy rzeczywistością a wyobrażeniami.

Niezwykła, zabawna powieść, kilkuwymiarowa i skłaniająca do refleksji.