Zamknięte drzwi

Joanna Zalewska

Wyróżniona opinia i

Zamknięte drzwi

przeczytanych książek 1021 napisanych opinii 592

Tak! Tak! Tak! Tak, dla tego typu szybkich i wciągających historii. To była doskonała rozrywka! Wydaje mi się, że często zapominamy, że książka może być po prostu rozrywkowa i zabrać nas hen hen daleko od rzeczywistości. Oczywiście, historia prosta i stara jak całe czytelnictwo, ale jaka przyjemna. Płytka? Może, ale wciąż powtarzam, że jest to taki typ i w swoim typie to jest mistrzostwo. Zaraz ktoś może podnieść głos, że infantylna, No i? Nie jest to kandydat na Nobla, ale osobiście nie potrafiłam jej odłożyć. Rozdziały są idealnej długości, dialogi wartkie, a postacie różnorodne. Cały czas zastanawiałam się jak to się skończy i to była największa frajda. Jak w labiryncie. Dla poszukujących taniej, ale fantastycznej rozrywki z wieloma zmyłkami, polecam.

Styl, w jakim ta książka została chyba przetłumaczona totalnie do mnie nie przemawiał (w innej książce tej autorki, ale tłumaczonej przez inną osobę wyglądał on kompletnie inaczej więc chyba wina tłumacza),dlatego tak niska ocena. Ale fabuła bardzo dobra

Super historia. Trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od lektury do samego końca.

Ksiazka trzyma w napieciu, bo do samego końca nie bylam pewna czy glowna bohaterka ma jakies alter ego, ktorego nie pamieta, czy zabija z premedytacją jak kiedyś jej ojciec, czy ktos ją probuje wrobic.
Nora, będąc 11 latka odkrywa sekret ojca- choc ewidentnie on widzial w niej wspolniczke i chciał, zeby poznala prawde. W piwnicy, ktora zawsze byla zamknieta Nora odkrywa zapach gnicia i probe zamaskowania go lawenda, oraz uwieziona dziewczyne. Kiedy widzi wiadomości o zaginionej-bardzo szybko podejmuje decyzje o dalszych dzialaniach. Od tej chwili jednak unika związków, dzieci, zwierzat i zapachu lawendy.
Po latach- jest jednym z najlepszych chirurgow, nie ma zwierzat ani partnera. Lubi swoja prace oraz zycie ktore sobie narzucila ze strachu ze stanie sie potworem jak jej ojciec....
Sytuacja zaczyna wymykac sie spod kontroli kiedy gina dwie jej pacjentki-obie "w stylu ofiar jej ojca". Nic dziwnego, ze staje sie główna podejrzana, a kiedy w swoim domu i samochodzie znajduje ślady zabojstw-jej zycie zmienia sie w wyścig z czasem. Choć nie szuka mordercy na wlasna reke- on znajduje ją i opowiada historię, ktora zmienia poglady czytelnika.

Tak naprawdę to nie wiem co napisać o tej książce. Brutalny seryjny morderca-oprawca, a jednocześnie mąż i ojciec. To jeden filar fabuły. Drugi to życie jego córki 26 lat później ze wszystkimi odcieniami i konsekwencjami. Fabuła prowadzona poprawnie, logicznie, momentami zaskakuje. A zatem dlaczego dałem tylko "szóstkę"? Otóż jednym z podstawowych wartości książki czy filmu jest to czy budzi we mnie emocje, nie ważne jakie, istotne żeby były. Podczas czytania "Zamkniętych drzwi" tego zabrakło i doprawdy nie wiem dlaczego. Czy to wina narracji, stylu autorki czy może po prostu czytałem już dużo lepszych książek. Oceńcie sami...

7/10

To druga książka, którą przeczytałam od McFadden. I ta zdecydowanie była świetna. Ciekawy motyw, super napisana, zwięzła a zarazem interesująca. Jako Czytelnik chciałam szybko przeczytać całość by poznać jej zakończenie.

Historia opowiada o świetnej Pani chirurg Norze, która jest córką seryjnego mordercy.
Mimo, iż główna bohaterka prowadzi całkiem inne życie niż jej rodzice to czy aby napewno?
Czy jako chirurg z ogromnym sercem do pacjentów jest w stanie naprawić błędy przeszłości swojego ojca? I co na to matka Nory? Czy wiedziała jaki jest jej mąż naprawdę? Tyle pytam ale nie chce spojlerować bo odpowiedzieć sobie na te pytania można samemu po przeczytaniu książki.

Do ostatnich rozdziałów byłam pewna, że mniej niż 8 gwiazdek ta książka nie dostanie. Ale jestem ogromnie rozczarowana zakończenie. Mimo, iż sam pomysł na koniec jest świetny to poprowadzony bardzo słabo, za krótko. Zabrakło mi elementów składających całość. Dlatego ocena końcowa to gwiazdka mniej niż planowałam.

7/10

Mimo, iż główna bohaterka prowadzi całkiem inne życie niż jej...

Freida jak zawsze majstersztyk, powieść trzyma w napięciu jak każda tej autorki!
Czekam na więcej...

Czekam na więcej...

O seryjnych mordercach było już wiele książek. Ta jest napisana w oryginalny sposób. Przedstawia bestie od innej strony. Od strony ich rodzin.
Fabuła składa się z teraźniejszości i retrospekcji z dzieciństwa. Mimo iż gdy historię pisze kobieta to bardziej skupia się ona na relacjach niż akcji, tak tutaj jest wszystko w odpowiednich proporcjach. Autorka ma bardzo interesujący styl pisania wzmacniany przez krótkie i tajemnicze rozdziały, które mocno trzymają klimat. Czuć podczas czytania, że jest tu wiele niedopowiedzeń i fałszywych tropów, które nas oplatają i nie pozwalają na porzucenie książki bez przeczytania do samego końca.
Bardzo podoba mi się postać Nory - głównej bohaterki. Jej sposób bycia i to jak poradziła sobie z traumą czyni ją bardzo autentyczną. Przebojowa i trzymająca się swoich wartości kobieta. Mimo iż jej ojciec, bezwzględny seryjny morderca, mało pojawia się fizycznie na kartach fabuły to cały czas czuć jest jego obecność. Philip i Brady też tworzą ciekawe postacie i potrafią namieszać.
Pierwszy rozdział lekko wskazywał na to jak książka się skończy, ale udało się autorce mnie zaskoczyć. Umiejętnie kierowała fabułą by dojść do iście nieprzewidywalnego zakończenia.
Po takiej reklamie z czystym sumieniem mogę podejść do innych książek autorki.

Od 26 lat w zakładzie karnym karę odbywa seryjny morderca zwany Handymanem. W piwnicy swojego domu więził i bestialsko torturował swoje ofiary. Jego córka Nora próbuje ułożyć sobie życie z ciężkim brzemieniem swojego ojca. Dziś jest jednym z najlepszych chirurgów i o jej przeszłości nie wie nikt. Gdy w mieście policja znajduje ciała kobiet okaleczone w taki sam sposób to przez miasto przelewa się strach.

Trzecia książka przeczytana tej autorki i jeśli pojawi się kolejna w sprzedaży od razu musi znaleść się w mojej biblioteczce. Polecam

Przed sięgnięciem po tytuł nie spodziewałem się takiego położenia ciężaru na wątki obyczajowe, ale całkowicie mi to nie przeszkadzało, bo autorka potrafi je prowadzić. Trzymała w napięciu, a zakończenie zadowoliło i zaskoczyło 👍