Synowie wojny

Okładka książki Synowie wojny Jagna Rolska
Okładka książki Synowie wojny
Jagna Rolska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Czas niepokoju (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Czas niepokoju (tom 3)
Prószyński i S-ka
2023-01-26
2023-01-26
literatura polska wojna

Cudowna książka z fajnym zakończeniem,takim jakie lubimy najbardziej,no ale nie wszystkim udało się przeżyć, dzięki książce dowiedziałam się o grupie Muszkieterów,temat nie był mi kompletnie znany,ale dla mnie to dziwne przecież dzialali w konspiracji na rzecz państwa polskiego a państwo polskie dziękowalo im śmiercią,a teraz z perspektywy czasu jak AK mogła tyly cywilów skazać na śmierć gdy sami przywódcy siedzieliśmy w Londynie i grzali tyłki,być może ci ocalali i żyjący do dnia dzisiejszego myślą inaczej ale czym taki Komorowski różnil się od Hitlera skoro na rzeż skazał tysiące niewinnych kobiet i dzieci

„𝑇𝑜 𝑏𝑦ł𝑎 𝑛𝑎𝑗𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑛𝑖𝑒𝑡𝑦𝑝𝑜𝑤𝑎 𝑊𝑖𝑔𝑖𝑙𝑖𝑎, 𝑗𝑎𝑘ą 𝑤𝑖𝑑𝑧𝑖𝑎ł 𝑀𝑜𝑘𝑜𝑡ó𝑤 𝑜𝑑 𝑛𝑖𝑒𝑝𝑎𝑚𝑖ę𝑡𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑐𝑧𝑎𝑠ó𝑤. 𝑇𝑟𝑜𝑗𝑒 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖 𝑛𝑎𝑑 𝑠𝑧𝑎𝑏𝑎𝑠𝑜𝑤ą 𝑝𝑜𝑡𝑟𝑎𝑤ą, 𝑘𝑡ó𝑟𝑎 𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑤𝑖𝑒𝑟𝑎ł𝑎 𝑘𝑙𝑢𝑐𝑧𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜 𝑠𝑘ł𝑎𝑑𝑛𝑖𝑘𝑎, 𝑗𝑎𝑘𝑖𝑚 𝑏𝑦ł𝑜 𝑚𝑖ę𝑠𝑜, ś𝑝𝑖𝑒𝑤𝑎ł𝑜 𝑐𝑖𝑐ℎ𝑜 „𝑀𝑎𝑧𝑢𝑟𝑒𝑘 𝐷ą𝑏𝑟𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑒𝑔𝑜” 𝑧𝑎𝑚𝑖𝑎𝑠𝑡 𝑘𝑜𝑙ę𝑑 𝑖 𝑛𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑚𝑖𝑎𝑛 ś𝑚𝑖𝑒𝑗ą𝑐 𝑠𝑖ę 𝑖 𝑝ł𝑎𝑐𝑧ą𝑐, 𝑠𝑛𝑢ł𝑜 𝑤𝑠𝑝𝑜𝑚𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑧 𝑙𝑒𝑝𝑠𝑧𝑒𝑔𝑜, 𝑢𝑡𝑟𝑎𝑐𝑜𝑛𝑒𝑔𝑜 ż𝑦𝑐𝑖𝑎[…] 𝐽𝑎𝑘 𝑝𝑜𝑐𝑧𝑢ć 𝑑𝑢𝑐ℎ𝑎 𝐵𝑜ż𝑒𝑔𝑜 𝑁𝑎𝑟𝑜𝑑𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎, 𝑔𝑑𝑦 𝑧𝑎 𝑜𝑘𝑛𝑒m 𝑠𝑧𝑒𝑟𝑧𝑦 𝑠𝑖ę 𝑙𝑢𝑑𝑜𝑏ó𝑗𝑠𝑡𝑤𝑜?”.
Mieszkańcy Warszawy z niedowierzaniem obserwują przemarsz wojsk niemieckich ulicami ukochanego miasta. Jeszcze nie opuścił ich szok po nieustannym bombardowaniu, a już muszą pogodzić się z nową rzeczywistością, jaką niesie okupacja.
„𝑇𝑦𝑙𝑒 𝑚ł𝑜𝑑𝑦𝑐ℎ 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖, 𝑡𝑦𝑙𝑒 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑐𝑖. 𝐾𝑎ż𝑑𝑒𝑔𝑜 ż𝑦𝑐𝑖𝑎 𝑏𝑦ł𝑜 ż𝑎𝑙, 𝑙𝑒𝑐𝑧 𝑛𝑎𝑗𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑡𝑦𝑐ℎ, 𝑘𝑡ó𝑟𝑦𝑚 𝑛𝑖𝑒 𝑑𝑎𝑛𝑜 ż𝑦ć 𝑡𝑎𝑘 𝑛𝑎𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑ę. 𝐾𝑖𝑙𝑘𝑢𝑙𝑒𝑡𝑛𝑖𝑚 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑐𝑖𝑜𝑚, 𝑘𝑡ó𝑟𝑒 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑒ć 𝑐𝑧𝑒𝑚𝑢 𝑛𝑎𝑟𝑎𝑧𝑖ł𝑦 𝑠𝑖ę 𝐻𝑖𝑡𝑙𝑒𝑟𝑜𝑤𝑖 𝑖 𝑗𝑒𝑔𝑜 𝑏𝑎𝑛𝑑𝑦𝑡𝑜𝑚, 𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑜𝑧𝑤𝑜𝑙𝑜𝑛𝑜 𝑑𝑜𝑟𝑜𝑠𝑛ąć, 𝑝𝑜𝑠𝑚𝑎𝑘𝑜𝑤𝑎ć 𝑝𝑖𝑒𝑟𝑤𝑠𝑧𝑒𝑗 𝑚𝑖ł𝑜ś𝑐𝑖 𝑐𝑧𝑦 𝑟𝑎𝑑𝑜ś𝑐𝑖 𝑧 𝑛𝑎𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛 𝑤ł𝑎𝑠𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑐𝑖”.

Julia wraz z Filipem powoli odkrywa coraz więcej faktów z historii swojej rodziny. Pomoże im w tym dziennik Krysi, jak się okaże pokaże nowe oblicze ich rodzin. Helenę po wybuchu wojny obejmuje amnestia i zostaje wypuszczona z więzienia. Od razu zabiera się do pracy, wraca do żydowskiego szpitala i pracuje wraz z kuzynem. Niestety podziały w Warszawie rozdzielą naszych bohaterów. Niektórzy z nich rozstaną się na zawsze, nawet tuż po wojnie. Brawa dla autorki za to, że wspomniała o organizacji Muszkieterzy, o której dowiedziałam się właśnie dzięki niej. Troszeczkę po macoszemu zostało potraktowane getto warszawskie i to, co się tam działo. Jednak mimo wszystko jest to dobre zakończenie tej trylogii, którego z każdą przeczytaną stroną można się domyślić. Polecam.

To trzecia, ostatnia część sagi Czas Niepokoju. Wybucha od dawna przepowiadana wojna. Helena, Krystyna, Michał, Konrad, Poldek oraz reszta bohaterów muszą zmierzyć się z trudami okrutnej rzeczywistości. Z piekłem, którego bramy otworzyły się w okupowanej Warszawie. Panuje chaos, głód, bombardowanie. Coraz bardziej widoczna jest przepaść między jej mieszkańcami. W dodatku miasto zostaje odgrodzone murem, a w getcie panuje tyfus i codzienna walka o przetrwanie. Jego mieszkańcy chcąc przetrwać realizują okrutne hitlerowskie zarządzenia. Również szpitalne leczenie, w którym pracuje Helena i Michał jest iluzją, a Żydzi traktowani są jak trędowaci. Pomimo całej tej okropności przyjaciele pomagają sobie i wspierają się, tak, jak potrafią. Wraz z nimi uczestniczyłam zarówno w powstaniu w getcie jak i w powstaniu warszawskim, słyszałam krzyki niewinnych ofiar, i widziałam pożogę oraz zrównane właściwie z ziemią wielokulturowe miasto. Współcześnie Julia i Filip nie ustają w swoich poszukiwaniach i niespodziewanie odnajdują dziennik Krystyny. Jego przeczytanie sprawiło, iż młodzi w końcu odkryli fascynujące i zaskakujące rodzinne tajemnice. Gorąco polecam, bo warto przeczytać tę emocjonującą i poruszającą powieść.

1975

Zakochałam się w całej serii,a trzeci tom jest chyba najlepszy.Trzyma cały czas w napięciu,jest najbardziej emocjonujący i wyjaśnia skrywaną tajemnicę z okresu II wojny światowej.
Wybucha wojna .Nasi bohaterowie muszą się zmierzyć z trudami okrutnej wojny,każdy z nich na swój sposób walczy z barbarzyńskim okupantem. Hela wraz z Michałem pracuje jako pielęgniarka w żydowskim szpitalu, syna dla jego dobra powierza Poldkowi i jego żonie Paulinie. Natomiast Konrad działa w konspiracji tak samo jak jego brat Igor i siostra Pauliny Krysia.
Jest to opowieść o zwykłych młodych ludziach,którym została odebrana młodość ,którzy z dnia na dzień musieli podjąć walkę o własne życie i przetrwania,a także o miłości z poświęceniem i trudnych wyborach.
Cieszę się ,że pani Jagna swoim lekkim piórem stworzyła tak piękną i wzruszającą powieść od której trudno mi było się oderwać.

OPINIA DOTYCZY CAŁEJ TRYLOGII

Sięgnęłam po trylogię „Czas niepokoju” zachęcona recenzją znajomej.
I przepadłam! Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Jagny Rolskiej – bardzo udane i zachęcające do poznania jej innych książek.

Wszystkie trzy części („Córki stolicy”, „Dzieci fortuny”, „Synowie wojny”) pochłonęłam jednym tchem.
Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych.
Współcześnie dwoje młodych ludzi niezależnie od siebie szuka informacji o swoich przodkach. Przypadek sprawia, że ich badania odnajdują wspólną drogę, która okazuje się długa i niełatwa.

Zasadnicza akcja rozgrywa się przede wszystkim w Warszawie w latach 1937 – 1946.
Poznajemy kilka rodzin mieszkających w różnych dzielnicach stolicy i wiodących różne życie. Starsi i młodsi, bogaci i biedni, wykształceni i półanalfabeci, Polacy i Żydzi, znani i anonimowi…

Ich losy splatają się już przed wybuchem II wojny światowej. Potem towarzyszymy bohaterom podczas okupacji, powstania w getcie i Powstania Warszawskiego; jesteśmy z niektórymi z nich w obozie w Pruszkowie i w zrównanej z ziemią powojennej stolicy.

Autorce udało się ciekawie i przekonująco pokazać codzienność ludzi, którzy się kochają i nienawidzą (czasem jednocześnie),boją się i potrafią pokonać strach, szukają swojej drogi, zmieniają poglądy, są zdolni do poświęceń, dojrzewają do podejmowania decyzji, które nieraz decydują o przyszłości ich bliskich…

Dużo w tej trylogii emocji, które szybko udzielają się odbiory. I – co ważne – nie jest to jakieś wojenne romansidło, jakich ostatnio wiele ukazuje się na naszym rynku wydawniczym.
Wszystkie trzy części doskonale odmalowują życie w Warszawie sprzed dekad. Jagna Rolska świetnie opisuje i zamożne dzielnice, i miejsca, w których żyje biedota; odwiedzamy Wolę i jej słynny Karcelak, Pragę, Czerniaków, Nowy Świat, Żoliborz…

Wielki plus dla autorki za tę plastyczną topografię miasta.
Zaletą są też kreacje bohaterów (dobrych, złych i niejednoznacznych) oraz przedstawienie relacji między nimi.
Całość napisana jest dynamicznie, z dbałością o szczegóły i poprawną polszczyznę.

Polecam z czystym sumieniem.
(Trzeci tom wieńczy słowo „KONIEC”, ale mam nadzieję, że jednak powstanie kontynuacja)

OPINIA DOTYCZY CAŁEJ TRYLOGII

Sięgnęłam po trylogię „Czas niepokoju” zachęcona recenzją znajomej.

Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach...

Nie jest to literatura z górnej półki, ale zżyłam się z każdym z bohaterów i z przyjemnością przeczytałam wszystkie trzy części.

Czy ktoś w pokoju obok przypadkiem nie kroi cebuli?

Czy ktoś w pokoju obok przypadkiem nie kroi cebuli?

"Synowie wojny" to ostatnia część trylogii "Czas niepokoju". Bardzo zżyłam się z bohaterami,a ich losy osadzone w wojennej Warszawie nie raz mnie poruszyły i wywołały ogrom emocji.

Helena,Krysia,Poldek,Janek,Konrad i inni mlodzi warszawiacy będą musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Przede wszystkim wojną,ale także społecznymi podziałami,rodzinnymi konfliktami,zranionymi uczuciami,rozłąką z bliskimi,lękiem o jutro. Ich życie zmienia się nieodwracalnie i często będą musieli podejmować piekielnie trudne decyzje. Czasami będzie zależało od nich ludzkie życie.
Wojna,okupacja,mury getta,bieda i głód, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Autorka pięknie i przejmująco opisuje losy ludzi,których wojna zastała u progu dorosłości. Świetnie wypadło też połączenie tamtych zdarzeń ze współczesnością,gdzie Julia i Filip badają losy swoich przodków,czyli właśnie naszych bohaterów.
Tą część,szczególnie drugą połowę,czyta się z zapartym tchem i drży o losy postaci. Słodko-gorzkie zakończenie daje nadzieję,ale pozostawia też z uczuciem pustki i tęsknotą za tym co było.
Cała trylogia jest niezwykle ciekawa i emocjonująca. Fabuła została poprowadzona z niezwykłą starannością,klimat wojennej i przedwojennej Warszawy oddany idealnie,a kluczowe zdarzenia równomiernie rozłożone na wszystkie części,choć to właśnie ten ostatni tom poruszyl mnie najbardziej...

Polecam fanom klimatycznych obyczajówek,powieści z wojną w tle czy rodzinnych tajemnic❤️

Seria na całkiem przyzwoitym poziomieAutorka skupiła się głownie na losach rodziny Malinowskich, Melnerów, Małeckich, ich przyjaciołach oraz znajomych. Rzeczywistość wojenna potraktowana po macoszemu, rozumiem jednak, że nie to było głównym tematem. Podstawowy zarzut jest następujący; ojciec Heleny miał brata, był on dla jego córki stryjem. Tymczasem autorka raz nazywa go wujkiem, potem stryjem, a w ostatnim tomie zdecydowała się już definitywnie na wujka. Takie informacje należałoby jednak weryfikować Na dodatek nieszczęsne : " ciężko" zamiast trudno i " mi się" tam, gdzie powinno użyć się dłuższej formy zaimka I jeszcze jeden minus: opis czasów współczesnych, taki trochę nie do końca przemyślany, jakby autorce zabrakło pomysłu, jak połączyć historię ze współczesnością. Poza wszystkim czytało się przyjemnie, szkoda, że to już koniec.

• Przeczytane 2023
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Synowie wojny