TakeIT

Okładka książki TakeIT Jagna Rolska
Okładka książki TakeIT
Jagna Rolska Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta Cykl: Reset 2117 (tom 2) fantasy, science fiction
Reset 2117 (tom 2)
Wydawnictwo Mięta
2023-02-27
2023-02-27

Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...
Okładka książki Sekretny składnik Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Sekretny składnik Izabella Frączyk, J...

Książka TakeIT Jagny Rolskiej wydanej przez Wydawnictwo Mięta to kontynuacja SeeIT, science-fiction osadzonej w przerażającym świecie, który bardzo różni się od naszego.

Książka sama w sobie jest niezła, choć trudno mi się ją czyta. Tekst nie jest dla mnie płynny, a jego lektura przypomina przedzieranie się przez zarośniętą dżunglę, gdzie kwestionuję każdy pęd przed zamachnięciem się maczetą. Chronologia przyprawiła mnie o ból głowy - z trudem przyszło mi zrozumieć, że pewni bohaterowie mają prawie sto lat, gdy nie są opisywani jako tak wiekowi choćby duchem. Mam wrażenie, że zabrakło elementu światotwórstwa, który dokładnie tłumaczyłby ten fenomen.

Momentami TakeIT przybierało silny wydźwięk religijny, co nie powinno zadziwiać przy literaturze sci-fi. Jednak pojawił się zbyt niespodziewanie, przez co trudno mi było ten wątek przełknąć. Nastawiłam się raczej na działania polityczne, które po pierwszym tomie dostały potężnie zbudowany fundament. Pewne ściany w tym temacie zostały zbudowane, ale obok nagle zaczęła się tworzyć religijna szopka, która nieco psuje krajobraz.

Na dodatek mam wrażenie, że autorka sięgnęła odrobinę zbyt lekką ręką ku nauce. Stworzenie nowej rady, biomodów, która odgrywa ważną rolę w tej pozycji, zdaje się być lekko naciągane. Nieprawdopodobne przyśpieszenie ewolucji człowieka z tysięcy lat do dekad pasuje bardziej do książek fantastycznych niż fantastyki naukowej.

Ogólnie TakeIT pozostawia czytelnika z pewną chęcią sięgnięcia po kontynuację, jeśli takowa się ukaże, ale w moim przypadku obok tej chęci tkwi pewien niesmak. Miałam zupełnie inne oczekiwania co do tej książki i czuję się trochę rozczarowana. I choć tekst językowo jest lepszy niż poprzednik, tak owo rozczarowanie sprawia, że mam trudności z docenieniem fabuły i rozwoju kreowanego świata.

Dystopiczna wizja świata z lekką nutką zadumy nad przyszłością świata zaprezentowana w debiutanckiej powieści Jagny Rolskiej, kupiły mnie na tyle, iż postanowiłam kontynuować przygodę w zaprezentowanym przez autorkę świecie wraz z drugą odsłoną serii Reset 2117 pod tytułem TakeIT.

Rok 2118.
"Uwolniony przez grupę buntowników cybernetyczny wirus SeeIT rozpętał ogólnoświatowy chaos, a ludzie nagle przejrzeli na oczy i odkryli, że do tej pory żyli w okrutnej iluzji. Jednak dla rewolucjonistów to dopiero pierwszy krok. Jeśli powiedzie się ich kolejna misja, całe pokolenie ślepców odzyska tożsamość i pamięć przodków.
Internet, zbiorowa świadomość ludzi z dawnych lat, jest stawką w tej bezpardonowej rozgrywce o wolność, której stłamszeni totalitarnym systemem ludzie zwyczajnie nie pamiętają.

Czym był Wielki Reset? Czy rządząca do tej pory światem Rada Dwunastu, podzielona na zwalczające się frakcje, pomoże uratować świat, czy pogrąży go do końca w zniszczeniu i ogniu? Czy buntownikom uda się poderwać zwykłych ludzi do walki z totalitarnym rządem? Jeśli nie, może się okazać, że dla ludzkości nie ma już żadnej nadziei. Chyba że holostacja TakeIT wyjaśni im, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi."

Syndrom drugiego tomu nakrapiany fanatyzmem religijnym.
Jeżeli gdzieś tam w meandrach Waszej pamięci macie jeszcze urywki pierwszego tomu cyklu Reset 2117, to bądźcie pewni, że TakeIT wyraźnie spowolniło, a wręcz ośmielę się stwierdzić, że książkę dopadł klasyczny syndrom drugiego tomu.

Więc zamiast dynamicznej akcji „potykamy się” tu o próbę wyłuszczenia czytelnikowi wszystkich zawiłości, nadać sens działaniom bohaterów i uszczegółowić plany na przyszłość.

Bohaterowie starzy i nowi trochę snują się więc „po planszy”, co ma sens. Bo dzięki temu powolnemu tempu spokojnie przyglądamy się działaniom rewolucjonistów, którzy zrobią wszystko by przetrwać. Pokazują, w jakim położeniu się znaleźli, a także ukazują okrucieństwo, którego byli świadkami lub częścią. Następnie spoglądamy na całą sytuację oczami polityków, którzy zmyślnie próbują zatuszować, co tylko się da. Jednocześnie pokazując jak bardzo pyszni i bezlitosny byli w swym działaniu, a wszelakiej maści poniżanie drugiego człowieka nie jest im obce.

Na szczególną uwagę, zasługuje również pokazanie manipulacji rządzących w kwestii mediów i „pisanie historii przez zwycięzców”. Pokazuje ono, jak wielką władzę mają media, dlatego ich wolność, jest wręcz na wagę złota. Gdyż propaganda nie tylko ogłupia, ale też niszczy społeczeństwo, które nie jest w stanie wyciągać wniosków i ślepo podąża za „jedyną, słuszną prawdą”.

Reasumując. Mimo braku dynamicznej akcji, która mogłaby porwać tłumy TakeIT Jagny Rolskiej słucha się dobrze (Agnieszka Baranowska czytając robi świetną robotę),a przesłanie i ta odrobina nadziei na końcu, powodują iż nie mogę doczekać się kolejnego odcinka.

Polecam!

Rok 2118.
"Uwolniony przez grupę buntowników cybernetyczny wirus SeeIT rozpętał...

Jeszcze trzyma jakoś poziom, ale się ciągnie strasznie i leci na kliszach. To chyba z syndrom w środkowej części.

Kontynuacja nieźle pomyślanej dystopii, niestety koszmarnie nudna.

Kontynuacja nieźle pomyślanej dystopii, niestety koszmarnie nudna.

Wirus SeeIT opanował świat. Ludzie zaczynają dostrzegać otaczające ich zakłamanie, w którym żyli od lat, i próbują się buntować. Nie jest to jednak takie proste; Rząd nadal ma nad nimi pełną kontrolę, a jednocześnie planuje dalsze postępowania, mające na celu… no, tego Wam nie powiem. 😉

W "TakeIT" Jagny Rolskiej nadal śledzimy losy bohaterów poznanych w poprzedniej części i muszę przyznać, że czytałam o nich z zapartym tchem. Niepokój, jaki wzbudziły we mnie rozdziały z perspektywy Alex; przeszkody pojawiające się na jej drodze, tajemnice i zaskakujące postaci… to było świetne! W pewnym momencie szeroko otwarłam oczy ze zdumienia, bo nie wierzyłam w ma$akrę, o której czytałam.

Nie mogę Wam zbytnio zdradzić fabuły (dlatego opis wydawcy wkleję w przypiętym komentarzu),więc jedynie napiszę, że bohaterowie próbują odwrócić coś, co wydarzyło się ponad osiemdziesiąt lat wcześniej i doprowadziło do tego, jak aktualnie wygląda świat. Stykamy się tu także z fanatyzmem religijnym, co zdecydowanie pozytywnie mnie zaskoczyło.

Tak jak w "SeeIT", także i tu styl autorki jest niesamowicie przystępny i przez opowieść dosłownie się płynie. Nadal nie jest to science fiction z górnej półki (dlatego wyjadacze mogą nie dać się porwać tej historii),ale jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z tym gatunkiem, zdecydowanie jest to seria dla Was! Ja bawiłam się znakomicie, a po zakończeniu, jakie zaserwowała nam pani Jagna, nie mogę doczekać się kontynuacji.

Jeśli więc przy recenzji "SeeIT" nie byliście pewni, czy to lektura dla Was - teraz zapewniam, że tak właśnie jest. Ja bawiłam się rewelacyjnie - o ile można tak napisać o czytaniu książki, w której t®upy padają gęsto, doskwiera głód, a nad głowami bohaterów zbierają się sępy…

Na początku zdradzę Wam, że ci z Was którzy nie czytali albo czytali dawno temu część pierwszą mają na samym początku krótkie streszczenie pierwszego tomu. Osobiście je ominąłem bo stosunkowo niedawno przypomniałem sobie część pierwszą dzięki abonamentowi w Audiotece. Jednakże takie przypomnienie jest zawsze mile widziane.
Sam drugi tom wita nas w miejscu gdzie żegnamy się z naszymi bohaterami w SeeIT jednak myliłby się ten który sądzi, że nie dojdą nowe postacie. Ale nie będę tu zdradzał. Sama powieść jest świetna chociaż cierpi na syndrom drugiego tomu i zamiast akcji oraz próby przywrócenia jako takiej normalności w tym świecie mamy niejako wyciszenie oraz zebranie sił przed ostatecznym rozwiązaniem. Nie znaczy to, że tutaj nic się nie dzieje. Po pierwsze poznajemy początek świata jaki został nam ukazany w SeeIT oraz przeszłość pewnych postaci którzy gdy weszli na scenę to miałem takie "to oni? o cholera", nie chciałbym nic zdradzać.
Książka ma te około trzysta sześćdziesiąt stron ale dzięki przyjemnemu stylowi autorki czyta się mega szybko i przyjemnie, a jeśli ta opinia dotrze jakoś do autorki to mam prośbę w imieniu czytelników abyśmy na trzecią część nie musieli czekać aż tak długo. Naprawdę cztery lata to mega długo. Jeden rok czy maksymalnie dwa jeszcze dalibyśmy radę ale dłużej to już wieczność ;)
Ogólnie to bardzo Wam polecam tę serię tylko z małym ostrzeżeniem abyście mieli oba tomy przy sobie bo bardzo szybko się je czyta.

Zapraszam również na mego bloga:

Sam drugi tom wita nas w miejscu gdzie żegnamy się...

„TakeIT” autorstwa Jagny Rolskiej drugim tomem serii „Reset 2117”. Powieść została wydana nakładem Wydawnictwa Mięta. Ogromnie dziękuję wydawnictwu i autorce za zaufanie i możliwość objęcia tej rewelacyjnej powieści science-fiction patronatem medialnym.

„TakeIT” jest kontynuacją powieści „SeeIT”, która wciąż siedzi w mojej głowie i jestem pewna, że zostanie w niej już na zawsze, zarówno jak ciąg dalszy tej historii.

Opis fabuły zawiera spoilery do pierwszego tomu, zatem czytacie go na własną odpowiedzialność.

Po rozpowszechnieniu cybernetycznego wirusa SeeIT zapanował chaos. Iluzja zbudowana przez rządzących legła, lecz to dopiero pierwszy krok na liście rewolucjonistów. Kolejna misja będzie równie ważna i dzięki holostacji TakeIT może powieść im się dotarcie do ludzkości i wezwanie do przeciwstawienia się totalitarnemu rządowi.

Tom drugi poruszył mnie równie mocno jak pierwszy. Wizja przyszłości jaką przedstawia nam autorka jest niezwykle przerażająca, ale również i pouczająca. W tym tomie najważniejszym z poruszonych tematów są wolne media. Jedna holostacja działa wbrew rządzącym i jej prowadząca nie boi się pokazywać ludziom prawdę. Autorka pokazuje jak ważne są niezależne media w wolnym świecie i to, że każdy ma prawo do informacji.

Postacie wykreowane przez autorkę są bardzo różnorodne. Każda z nich jest dopracowana i wzbudzają w nas sympatię bądź nienawiść. Akcja skupia się na kilku grupach dzięki czemu poznajemy historię w pełni. Widzimy co dzieje się po stronie rewolucjonistów, ale również widzimy działania polityków. Historia niejednokrotnie nas zaskakuje okrucieństwem ludzi, ale też i ich siłą i wolą przetrwania. Niektórzy są gotowi do największych poświęceń, aby uwolnić ludzkie umysły spod iluzji. Zakończenie powieści niesie nadzieję, że ludzkość ma szansę się wyrwać spod tyranii i odzyskać władzę nad własnym losem.

Ogromnie spodobała mi się przedstawiona historia Wielkiego Resetu. Ukazuje to jak rządzący dopasowują do swoich potrzeb historię poprzez jej usunięcie bądź zablokowanie do niej dostępu. Niestety to zjawisko wydaje się być bardzo realnym i niebezpiecznym. Naginanie wiadomości przekazywanych ludziom do własnych potrzeb oraz tworzenie przez to dezinformacji może bardzo źle wpływać na społeczeństwo. Podkreśla to dodatkowo jak ważne są wolne media i dostęp do wiarygodnych informacji.

Bardzo polecam Wam tą powieść, a jeśli jeszcze nie znacie „SeeIT” to koniecznie musicie je nadrobić. Warto tu również wspomnieć, że nie są to łatwe lektury, ale warto po nie sięgnąć.

• Sci-Fi
  • Kupić