Klątwa kani

Okładka książki Klątwa kani Jagna Rolska
Okładka książki Klątwa kani
Jagna Rolska Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta Cykl: Pajęczyna czasu (tom 1) fantasy, science fiction
Pajęczyna czasu (tom 1)
Wydawnictwo Mięta
2023-06-28
2023-06-28

Słowiańskie wierzenia, podróże w czasie i… piraci!

Lubicie książki z motywem podróży w czasie? To jest moja druga książka tego typu, ale przyznaję, że temat jest niezwykle fascynujący. Dlatego też „Klątwa Kani" wydała mi się czymś, z czym koniecznie chciałam się zapoznać. A jak się ta nasza wspólna podróż zakończyła?

Szczerze mówiąc, co chwilę miałam inne odczucia. Irytowała mnie postać głównej bohaterki, Reginy, chociaż tak naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć dlaczego. Chyba po prostu coś między nami nie zagrało. Natomiast postacie poboczne, które stały się jej towarzyszami wzbudzili we mnie sympatię i z zainteresowaniem śledziłam ich losy. Z jednej strony pomysł, by główną bohaterkę wyrzucić kilkaset lat wstecz i to wprost w objęcia piratów, o których czytałam głównie w bajkach, było świetnym posunięciem. Jednak były momenty, w których zwyczajnie się nudziłam. Na szczęście nie trwało to nigdy zbyt długo. Autorka dozuje nam sekrety. Sprawia, że snujemy mnóstwo domysłów, przez co znajdujemy się na granicy jawy i snu, zastanawiając się, co jest prawdą, a co ułudą. Ta nieoczywistość jest tutaj czymś, bez czego ta historia nie byłaby tak atrakcyjna. Niewątpliwie, nie można jej odmówić oryginalności i pewnego, magicznego uroku.

Po tylu pochlebnych opiniach na jej temat spodziewałam się jednak czegoś więcej. Ma jednak w sobie to coś, co mnie do niej przyciąga i chociaż nie wywołała we mnie zbyt wielu emocji, to z przyjemnością przekonam się, co jeszcze odkryją Gina i Markus. I gdzie tym razem zaniesie ich klątwa kani.

Książkę otrzymałam dzięki współpracy z Wydawnictwem Mięta.

Jeżeli książka jest o Francji albo o morzu to możecie być pewni, że jest moja i z miłą chęcią po nią sięgnę 🙂 ubrał też było w tym przypadku !

Tu mamy akurat nie Paryż a właśnie trochę taki nadmorski w zupełnie innej odsłonie 😉

Ciekawi ?! No to zakładajcie kapoki bo przenosimy się nie tylko na Hel, ale i do … średniowiecza ( tak dobrze czytacie) a tam jak pamiętacie z historii dzieje się naprawdę dużo !

No dobra jak średniowiecze to musi być mrocznie i z przytupem;) zaufajcie mi nie będziecie sie tutaj nudzić, autorka wykazala się naprawdę pomysłowością i dużą wiedzą ! Średniowiecze to przecież rozwój miast, nauki ale i liczne wojny na lądzie jak i na wodzie.

Mamy tutaj dwóch głównych bohaterów. Poznajcie instagirl Ginę, której życie pewnego dnia zmienia się całkowicie. Jesteście ciekawi co się stało ? Musicie sięgnąć po powieść !
Mamy również Markusa… pirata🏴‍☠️ , który żyje w średniowieczu.

Jak to może się stać, że Gine i Markus się poznają ? Powiem Ci w tajemnicy, że jest to możliwe 😉 musisz się tylko przekonać jak 🙂

Podsumowując, bo nie lubię zdradzać za dużo. Książka jest naprawdę fajna ! Myślę, że sięgając po nią nie zawiedziesz się, w przepadniesz na dobrych kilka godzin! Ja podchodziłam do tej książki z rezerwą, ale jak byłam młodsza to marzyłam, aby przenieść się w czasie właśnie do średniowiecza… ta książka to trochę takie spełnienie moich dziecięcych marzeń 🧙‍♀️

Polecam 😉

Bisous 🥂

francuska_na_obcasach

Jeśli szukacie czegoś lekkiego na przełamanie czytelniczego zastoju to polecam Wam bardzo serdecznie. Sięgnęłam po tę książkę, żeby oderwać się trochę od kryminalnych historii i trafiłam do świata średniowiecznych nadmorskich krain w naszej pięknej Polsce. Do świata piratów, oskarżeń o magię i pierwszej miłości dziewczyny, która we współczesnym świecie nie liczyła na nic oprócz paru serduszek na instagramie. Dziewczyny, która we współczesnym świecie była samotna, mimo 3mln obserwujących na swoim IG. Dziewczynie, którą dotknęła tragedia i niepełnosprawność. A to wszystko napisane delikatnym, lekkim językiem.
P. S. Nie mogę się doczekać dalszych przygód Reginy i Markusa 😍

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, słyszałam o jej wcześniejszej powieściach, jednak nie miałam przyjemności żadnej przeczytać. Postanowiłam to zmienić przy okazji książki "Klątwa Kani" rozpoczynającej serię #pajęczynaczasu. Do sięgnięcia po tą historię zachęcił mnie intrygujący opis i piękna okładka, która bezapelacyjnie przyciągająca wzrok. Jest to powieść z gatunku fantasy, ale jak dla mnie takiego delikatnego. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze co sprawia, że książkę czyta się niesamowicie szybko. Ja od pierwszych chwil zostałam wciągnięta do świata bohaterów i pochłonęłam tą historię w jedno popołudnie, nie odkładając jej nawet na chwilę. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana i dobrze poprowadzona. Dzięki tej historii mogłam przenieść się w czasie do średniowiecznego Helu, którzy niesamowicie mnie zaintrygował. Z zainteresowaniem oraz zaangażowaniem śledziłam wszystkie wydarzenia historyczne, a także zwyczajne życie tamtejszych mieszkańców. Uważam, że autorka rewelacyjnie oddała klimat tamtych czasów. Bohaterowie tej powieści zostali naprawdę świetnie i prawdziwie wykreowani, w szczególności główna bohaterka Gina, ale także Geczeta, jak i główny bohater Markus. Autorka w głównej mierze skupiła się tutaj na postaci Reginy, mogłam poznać jej myśli, odczucia, mogłam dowiedzieć się z czym kobieta się mierzy, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć jej postępowanie oraz decyzję. Jednak postaci drugoplanowe również odgrywają tutaj istotną rolę, dostarczając Czytelnikowi wielu emocji i wrażeń. Relacja Giny z Marcusem została w świetny sposób zaprezentowana, dało się wyczuć między nimi jakąś niewidzialną nić, która sprawiała, że ci bohaterowie idealnie do siebie pasowali i się uzupełniali, nawet mimo dzielących ich lat (średniowiecze i współczesność). Czytając tą książkę tak naprawdę nie widziałam co dostanę na kolejnej stronie, co niesamowicie mi się podobało! Mam jeszcze wrażenie, że pisarka na przykładzie bohaterów chciała pokazać, że od przeznaczenia naprawdę ciężko jest uciec. Autorka zakończyła powieść w taki sposób, że ja już przebieram nogami za kontynuacją! Świetnie spędziłam czas z tą książką i jestem szalenie ciekawa jak dalej potoczą się losy bohaterów, jak sobie poradzą w nowych okolicznościach! Polecam!

Wyobraź sobie że nagle cofasz się w czasie do roku 1397 ale wciąż pamiętasz wszystko ze swoich czasów. Czego brakuje Ci najbardziej?

Bo mnie, wszystkiego!

Nie wiem dlaczego ja sobie wkręciłam że ta książka to thriller. 😅
Wiecie że ja nie czytam opisów. Jeśli podoba mi się okładka i tytuł oraz widziałam ją nie raz przewijają a się na insta jako fajna to poprostu się decyduje.
Domyślcie się jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się że to fantasy 😅
A potem jeszcze większe kiedy wkręciłam się w tą książkę tak bardzo że przeczytałam ją na raz 😅

Ona jest świetna!
Nie dość że dowiedziałam się nowych historycznych smaczków podczas przeniesienia w czasie to jeszcze na chwilę całkowicie odpłynęłam. I to dosłownie bo poczujecie tutaj tak jak ja siłę bałtyckich fal.
A najbardziej raduje mnie fakt że autorka włożyła w tą książkę tak wiele emocji i napięcia. Jednoczescie całość czyli pierwsza część przygód Giny, to lekka, bardzo intrygująca historia której nie da się przewidzieć i jest w sumie piękna. Mimo iż tytułowa kania została tutaj przedstawiona jako mściwy ptak to przecież jest ona piękna ale trzeba pamiętać aby przed siłami natury trzymać respekt.
Niezwykle przemyślane i poniekąd wzroszajace, kiedy spojrzymy głębiej, były wspomnienia które pojawiały się na paczatku każdego rozdziału.

Za chwilę bo 10.04 będzie miała premierę kontynuacja na którą szczerze nie mogę się doczekać.
Bardzo ją Wam polecam. To taka historia którą chce się przytulić ale nie dlatego że jest słodka, wręcz przeciwnie ale ma w sobie magiczną siłę.

Bo mnie, wszystkiego!

Nie wiem dlaczego ja sobie wkręciłam że ta książka to thriller. 😅

⏳A może by tak przenieść się w czasie? Gdzie chciałabyś „wylądować”?

Ja stawiam na Francję końca XIX i początku XX wieku, o tak! To jedno z moich marzeń, ale nie tym razem! Fabuła książki KLĄTWA KANI zaprowadziła mnie do średniowiecza…. nie ukrywam, że to epoka, która najmniej mnie ciekawi, ba wręcz przeraża, ale @jagnarolska przedstawiła ją w bardzo intrygujący sposób.

Klany bałtyckich piratów, Krzyżacy, „czarownice”, walki, codzienne ówczesne życie…. to wszystko było opisane w bardzo realistyczny sposób. Ewidentnie czytelnik mógł poczuć klimat tamtych minionych przed wiekami lat… a te nie były łatwe… niewolnictwo, porwania, grabieże, artefakty, które nie są już w użytku, brak przedmiotów potrzebnych nam teraz, przedmiotów, bez których nie jesteśmy sobie wyobrazić funkcjonowania, a jednak kiedyś tak było.

To nie tylko podróż do innego świata, to również historia miłosna Giny i Marcusa, którzy pomimo tak wielu różnic potrafili odnaleźć w swoich sercach do siebie drogę. Czy klątwa kani jest w stanie przerwać tak silne uczucie, które z pozoru wydaje się być niemożliwe?

Początkowo byłam lekko zdezorientowana, podobnie jak Gina, kiedy przyszło mi zmierzyć się z wizją średniowiecznego Helu. Uczyłam się tej rzeczywistości z każdą kolejną, przewracaną stroną. Bałam się, ale następujące po sobie wydarzenia napawały mnie jeszcze większym zaciekawieniem, a więc brnęłam w to! Miejsce akcji, Hel, Morze Bałtyckie…. to sprawiało, że czułam pewnego rodzaju nić fascynacji. Uwielbiam nasze polskie morzem, a możliwość poznania pewnej legendy, stworów, które wywoływały niepokój budziły we mnie dreszczyk emocji.
Niezwykle frapujące były, przewijające się raz za razem, wspomnienia Giny o matce i jej słowa, owiane tajemnicą, która powoli wynurzała się niczym morskie stworzenie.

To nie koniec, to jakby dopiero początek tej gry z czasem. Ogromnie jestem ciekawa, co będzie dalej, czy Gina znajdzie sposób na to, aby wrócić do swojego Orłowa? Niebawem premierę ma drugi tom serii, a więc czekam 🙂

⏳A może by tak przenieść się w czasie? Gdzie chciałabyś „wylądować”?

Jeśli mielibyście możliwość przeniesienia się w czasie, wybralibyście przeszłość czy przyszłość?
Główna bohaterka powieści "Klątwa kani" to Gina. Dziewczyna mieszka w Gdyni, a jej profil na instagramie cieszy się bardzo dużą popularnością. Niestety pewnego dnia, w drodze na Hel spotyka ją tragedia. W wyniku wypadku samochodowego traci władzę w nogach, a jej mama ginie na miejscu. Nie spodziewa się, że kiedy po pewnym czasie ponownie wróci na Hel, jej życie znów zmieni się diametralnie.
Markus to członek Bractwa Witalijskiego, czyli średniowiecznego klanu bałtyckich piratów, którzy dbają o mieszkańców Helu oraz zwalczają gdańszczan oraz Krzyżaków.
Czy istnieje możliwość aby tych dwoje się spotkało, a co więcej, zakochało się w sobie? Okazuje się, że tak...
Kiedy pierwszy raz przeczytałam opis tej historii poczułam się ogromnie zaintrygowana i zaciekawiona. Pomyślałam, że może to być zupełnie coś innego od książek po które sięgam zazwyczaj. Początek jest dość niepozorny, jednak z rozdziału na rozdział akcja się rozkręca i robi się coraz bardziej interesująco. Jedyne co mnie raziło to to, że w momencie kiedy bohaterka przenosi się w czasie (to nie spojler, to główny motyw "Klątwy kani") nie jest ona w żaden sposób zaskoczona, zdziwiona czy wystraszona, a przecież nagłe znalezienie się w średniowieczu to nie rzecz codzienna i normalna. Pomijając ten jeden (jak dla mnie) mały mankament, to książkę czytało mi się bardzo dobrze. Pióro autorki jest lekkie co sprawia, że możemy płynąć przez karty powieści. Fabuła jest bardzo ciekawa, trzyma w napięciu, a rozdziały kończą się w taki sposób, że oczy same uciekają na następną stronę. Gina jako bohaterka była dla mnie dość denerwująca ponieważ sprawiała wrażenie zadufanej w sobie i wszechwiedzącej. Natomiast kiedy pojawił się Markus wszystko spięło się w całość i z ogromną chęcią poznawałam ich wspólne przygody. Na moją uwagę zasługuje też bohaterka Geczeta - bardzo chciałabym żeby jej historia została rozwinięta ponieważ jak dla mnie jest chyba najbardziej ciekawą osobą w "Klątwie kani". Jej przeszłość jak i jej charakter ukształtowany przez mnóstwo złych doświadczeń bardzo mnie intryguje.
Jeśli lubicie serial "Outlander" jak i książki Diany Gabaldon to polubicie również "Klątwę kani" Jagny Rolskiej. Ja ze swojej strony serdecznie polecam ten tytuł i z ogromną radością mogę zapowiedzieć, że już 10 kwietnia pojawi się drugi tom pod tytułem "Śpiew morzycy". Dla szczęśliwych posiadaczy abonamentu na Legimi - książka jest już dostępna w formie ebooka jak i audiobooka.
Współpraca @wydawnictwo_mieta

Lubicie motyw podróży w czasie? Jeśli tak, spróbujcie historii stworzonej przez Jagnę Rolską w naszym polskim Helu. Jakie były moje wrażenia z jej lektury? Bardzo pozytywne!

Jest to historia miłosna z elementami magicznymi, dobrze wykreowanymi dawnymi czasami, stylizowanym językiem i kaszubskimi historiami. Czyta się szybko i przyjemnie – bo akcja momentalnie wciąga. Jest dość wartka, nie ważne, czy dzieją się jakieś dramatyczne wydarzenia, czy skupiamy się na damsko-męskich relacjach. Już sam pomysł bardzo przypadł mi do gustu, a jego otoczka tylko to wrażenie wzmocniła. Podobały mi się momenty wspomnień/snów związanych z przeszłością i matką Reginy – nie dosyć, że wpasowały się świetnie w fabułę, to miały często ciekawe słowa i porady (zobaczcie cytat na początku). No i piraci! Czy trzeba tu pisać coś więcej?!

Co ciekawe, nie polubiłam się specjalnie z główną bohaterką, ale jak widać nie przeszkodziło mi to w pozytywnym odbiorze opowieści. Na ostatnich stronach zaczęła zyskiwać moją sympatię, więc wróżę ocieplenie stosunków w tomie drugim. Mam też mały zarzut do dość ubogiej komunikacji między różnymi bohaterami, czasem chciało się, by wyjaśnili sobie odrobinę więcej, a nie wierzyli sobie na ładne oczy/przystojną twarz itd. Jednak wszystko działało, jak trzeba, więc przyzwyczaiłam się do tego małego mankamentu. Tak jak pisałam, lektura "Klątwy kani" przyniosła mi dużo przyjemności i mile spędzonego czasu. Z pewnością będę czytać kontynuację.

{#współpracareklamowa z @wydawnictwo_mieta }

⚓️Regina pochodzi z Gdyni, działa na instagramie i jest pochłonięta przez technologie XXI wieku.
Najprostsze czynności jednak sprawiają jej trudność, ze względu na to, że porusza się na wózku.
Wypływając z przyjaciółmi łódką na imprezę na Helu, przez wysoki fale łódka się przewraca i dziewczyna wpada do wody.
Ku jej zaskoczeniu wychodzi na brzeg Helu i odnajduje ją… średniowieczny pirat?
Dziewczyna nie może uwierzyć co się stało i stara się znaleźć logiczne wytłumaczenie zaistniałej sytuacji. Po kilku niebezpiecznych sytuacjach, próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zupełnie odrębnych zasadach.
Stawia czoła średniowiecznym wierzeniom, będąc u boku Markusa, który kieruje swoją flotą piratów i naraża się na niebezpieczeństwo ze strony Krzyżaków. Dziewczyna zna bieg historii i niestety wie co ich czeka w najbliższej przyszłości.

🌊Ta historia była naprawdę całkiem dobra!
Nie zapowiadało się na to i początek książki wydał mi się dość zabawny, ale im dalej w las tym bardziej się angażowałam w fabułę.
Średniowieczny Hel i morskie podróże okazały się zupełnie w moim klimacie.
W drugiej połowie książki, pojawił się już dość mocny wątek romantyczny, który jednak stał się tym głównym. Czytam dużo romansów, więc jakoś bardzo mi to nie przeszkadzało, ale wiem, że niektórym osobom może się on nie spodobać.
Pomimo wprowadzenia tego wątku, klimat średniowiecza nie zniknął.

⚓️Małym minusem są dość specyficzne opisy i dialogi, które były napisane w sposób trochę infantylny i zbyt prosty. Jakby brakowało głębi w tych niektórych momentach.
Nie rozumiem też trochę, dlaczego autorka wprowadziła wątek poruszania się na wózku inwalidzkim, gdzie później po przeniesieniu się do średniowiecza Regina odzyskała władzę w nogach (czyli zaraz na początku książki)
Na tym etapie historii uważam, że było to trochę niepotrzebne.

🌊Całokształt historii bardzo mi się spodobał i będę chciała sięgnąć po drugi tom

Link do książki: https://wydawnictwomieta.pl/produkt/klatwa-kani/

{#współpracareklamowa z @wydawnictwo_mieta }

Ku jej...

Myślicie, że miłość można znaleźć wszędzie? Nawet w tym najmniej oczekiwanym momencie?
Cóż, wygląda na to, że tak...

Gina i Markus byli dla siebie stworzeni; tylko, że on był średniowiecznym piratem gdzieś u wybrzeża Helu, a ona całkiem współczesną studentką z Gdyni. I chociaż w realnym świecie nie spotkałam się jeszcze z udokumentowanym przypadkiem podróży w czasie, to jednak - na szczęście, na kartach książki wszystko jest możliwe.

Sparaliżowana w wyniku wypadku dziewczyna udaje się ze znajomymi na Hel. W trakcie rejsu wypada za burtę, próbuje opanować strach, i ostatecznie z pomocą innych wydostaje się na brzeg. Problem w tym, że miejsce nie przypomina tego sprzed chwili. To wciąż Hel, ale nie ten "jej", a zupełnie inny... Dodatkowo, czego sama nie potrafi zrozumieć, znowu może chodzić. Okazuje się, że czasy, do jakich trafiła nie są zbyt łaskawe dla kobiet. Gina dzięki mieszance swojej szkolnej wiedzy i dobremu sercu (aczkolwiek tylko niektórych) ludzi stara się przetrwać. Zdarza jej się, jakbyśmy to współcześnie ujęli, naruszać obowiązujące standardy, przez co trafia do miejsc, w których jak się wydaje, jedyną drogą ucieczki jest śmierć.
Ale, ale... Nie zapominajmy, że jest jeszcze Markus. Jej wybawca i pierwszy mężczyzna, na widok którego ciało dziewczyny gwałtownie reaguje. Okoliczny pirat, przy boku którego zapragnęła trwać, nawet poświęcając dobra dotychczasowego życia. Czy mimo znaczących mają szansę przetrwać trudy i znoje życia? Czy stawią czoła przeznaczeniu?
A może odpowiedź tkwi w bursztynowych oczach?

INFORMACJA DLA POSZUKIWACZY (znajdziecie tu): morze, więzienie, strach, wiarę w wiedźmy, legendy oraz, a może przede wszystkim MIŁOŚĆ, której nawet podróże w czasie nie stanowią przeszkody.

Polecam, zwłaszcza jeśli ktoś szuka czegoś, lekkiego, a jednocześnie nieoczywistego.

Cóż, wygląda na to, że tak...

• Audiobooki

Jagna Rolska Klątwa kani Zobacz więcej