Łowczyni. Czarny świt. Światło nocy

Okładka książki Łowczyni. Czarny świt. Światło nocy Lisa Jane Smith
Okładka książki Łowczyni. Czarny świt. Światło nocy
Lisa Jane Smith Wydawnictwo: Amber Cykl: Świat Nocy (tom 3) fantasy, science fiction
Świat Nocy (tom 3)
Huntress. Black Dawn. Witchlight.
Amber
2010-03-08
2010-03-08
Joanna Lipińska, Maja Kittel, Małgorzata Strzelec
świat nocy smith

Okładka książki Bez maski Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez maski Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez słów Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez słów Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez szans Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez szans Clark Aubrey, Lisa ...

Bardzo fajna książka. Miło wspominam te opowieści. Czasami lubię do nich wrócić.

Ostatni tom młodzieżowej historii ze świata nocy plasuje się pomiędzy dwoma pierwszymi - jest lepszy od pierwszej części ale dużo słabszy od drugiej. Ocenowo daję tak z 6 i pół gwiazdki.

Podobnie jak w poprzednich dwóch tomach, mamy tu 3 opowiadania.

Pierwsze, "Łowczyni", opowiada o 16-letniej Jez Redfern, która jest pół człowiekiem, pół-wampirem. Odchodzi ona ze świata nocy i zamieszkuje u zwykłych ludzi, u rodziny brata swojej matki. Tam poznaje 16-letnią kuzynkę Claire, która ma niezwykłe moce. Bohaterami tego opowiadania są m.in. Jez, wampir Morgead Blackthorn, przedstawiciele ludzkiego gatunku - Claire oraz Hugh Davis, który jednocześnie jest Starą Duszą, czyli kimś, kto co jakiś czas odradza się na nowo (reinkarnacja).

Drugie opowiadanie, "Czarny Świt", opowiada o Maggie Neely, śmiertelniczce, która nie uwierzyła w śmierć brata. Dziewczyna przypadkiem trafia do Świata Nocy, gdzie spotyka wiele niebezpiecznych postaci, ale nawiązuje również ciekawe przyjaźnie. Czy uda jej się odnaleźć brata całego i zdrowego? Bohaterami opowiadania są między innymi ludzie Maggie Neely i jej brat Miles, 17-letni wampir, książę i dziedzic tronu sekretnego królestwa - Delos Redfern czy Sylvia, dziewczyna Milesa, która również jest istotą ze świata nocy.

Trzecie, finałowe opowiadanie pt. "Światło Nocy" opowiada właściwie o wszystkich przedstawicielach świata nocy, bo występują tu wszystkie gatunku mroku takie jak wampiry, czarownice i zmiennokształtni, ale główną bohaterką tej historii jest nastoletnia Raksha Keller, zwana po prostu Keller - zmiennokształtna. Dziewczyna potrafi przekształcić się w panterę. Ona i jej drużyna składająca się z wiedźmy i wampira muszą ochraniać Ilianę Dominick, która co prawda jest człowiekiem, ale w jej żyłach płynie krew czarownic. Dziewczyna jest tzw. Pierwotną Mocą, która wraz z innymi trzema Pierwotnymi Mocami ma powstrzymać nadejście apokalipsy.

Wszystkie trzy historie opowiadają właśnie o poszukiwaniach Pierwotnych Mocy. Nadciąga apokalipsa. Tylko zjednoczona moc czterech istot, o których mówią legendy, może powstrzymać ciemność. Czterech istot, które nie wiedzą jeszcze, że zostały wybrane, by uratować świat ("Jedno z krainy królów dawno zapomnianych. Jedno z paleniska, gdzie się iskra tli. Jedno ze świata dnia, wciąż obserwowane. Jedno ze zmierzchu, gdzie czas nocy nagli"). Dzieci nocy szukają wybrańców, by skierować ich na drogę przeznaczenia... albo zgładzić, by nigdy się ono nie dokonało. Nie wiedzą jednak, że jest moc silniejsza od magii, silniejsza od nich samych. Że miłość zmieni ich plany i na zawsze odmieni ich życie...

Myślę, że te książki spodobają się nastolatką. Ja gdy byłam takim podlotkiem byłam tymi książkami zachwycona 😁Była to bardzo fajna alternatywa dla przesłodzonych wampirów ze "Zmierzchu" - tu jest mrocznie, krwawo, niebezpiecznie... Strach było przewracać kartki tych książek. Po latach, w ogólnym rozrachunku, mogę stwierdzić, że to całkiem przyjemna lektura. Na pewno lepsza niż "Pamiętniki wampirów".

Podobnie jak w poprzednich dwóch tomach, mamy tu 3 opowiadania.

Historia zbyt skupiona na proroctwie, ciągnie szybko do rozwiązania. W poprzednich częściach bohaterowie fajnie się uzupełniali i zazębiali, jedna opowieść była wstępem do następnej. Tutaj każda część jest niezależna i niepowiązana. Nadal ma lekki sposób pisania autorki, ale dla mnie brakowało tego spoiwa, takiej ciągłości wydarzeń i bohaterów.

Trzeci tom "Świata nocy" podobał mi się najbardziej, ponieważ, mimo trzymania schematu w opowiadaniach, zaczynała dziać się tutaj inna akcja, pojawili się bohaterowie z poprzednich tomów, a cała narracja była dość obiecująca i nastawiała na ostateczną bitwę, która miałaby się wydarzyć w tomie 4.

Niestety ogromnie się zawiodłam gdy zobaczyłam, że tom 4 nie został przetłumaczony na język polski i że w Polsce nie dostanie się tej książki. Zostałam bez zakończenia całej serii i czuję z tego powodu ogromny niedosyt. Domyślam się, że cykl zakończył by się raczej happy endem, ale mimo wszystko chciałabym wiedzieć, jak do tego doszło i kto się do tego przyczynił.

Mimo wszystko uważam, że seria "Świat nocy" warta jest przeczytania. Ma swój klimat, który nostalgicznie przeniósł mnie w młodsze czasy. Czytając te opowiadania kompletnie oderwałam się od rzeczywistości, a chyba o to chodzi w książkach - mają stanowić rozrywkę. Myślę, że każde z tych 9 opowiadań zyskałoby dużo jako osobna, rozwinięta na więcej stron powieść. Każdy z trzech tomów "Świata nocy" liczy około 300 stron, gdyby tyle liczyło jedno opowiadanie to L. J. Smith mogłaby stworzyć naprawdę fascynującą serię o istotach świata nocy.

Niestety ogromnie się zawiodłam gdy zobaczyłam, że tom 4 nie został...

Nie wie ktoś czy będzie 4 cześć? Ale w sumie jakby miała być to już by wyszła bo 3 została napisana 9 lat temu.. Jestem strasznie zawiedziona!! Bardzo mi się podobała ta seria, choć 3 cześć najmniej - ale jednak. Bardzo się zzylam z postaciami i z każdą historia pokrewnej duszy. Czytałam wszystkie części jednym haustem żeby tylko dojść do zakończenia - myślałam że będzie wielka bitwa, ta ostateczna o której mówią w 3 części. A zakończenie? Strasznie mnie rozczarowało. Nawet nie odnaleźli 4 pierwotnek mocy. I co dalej? Wyglądało to atak jakby miała być 4 cześć - w niej odnajdą 4 moc i będzie wielka bitwa w której wezmą udział wszystkie postaci z 3 części. A tu nic. 9 lat i cisza. Straciłam kilka dni na czyyanie tej Seri - czuje ze na marne bo nawet nie wiem jak się kończą te historie. Czy ash będzie z Mary Lynete. Jeden wielki znak zapytania. Dawno się tak nie zawiodłam. Na ostatniej stronie otworzyłam usta że zdumienia - to już? Koniec? I tyle?

A więc ;) pierwsze opowiadanie najlepsze ! Bardzo mnie urzekło pokrewieństwo dusz itp. niesamowita sprawa. Drugie opowiadanie także miało swój urok lecz było już przewidywalne.. Wiadomo było że książę wampirów jest pierwotną mocą i także szybko można było się zorientować że jest pokrewną duszą, ale mimo że było wszystko można się domyślić opowiadanie także miało swój urok ;) A co do trzeciego opowiadania no to tutaj byłam w szoku. Nie wiem sama czy w tym pozytywnym czy negatywnym. Jestem pewna, że książka jest fascynująca i duży plus za to, że każde opowiadanie jest kontynuacją ( pierwotne moce ) lecz gdzie czwarta ? Dlaczego nie napisali chociażby epilogu ? Albo krótki wpis czym była czwarta pierwotna moc ? Nic... Teraz sama się bym musiała domyślać, ale szkoda czasu na to.

Ta część trochę bardziej trzyma się kupy od pozostałych. W każdej historii chodzi o odszukanie pierwotnych mocy, tylko cały czas nie wiem co z czwartą mocą, no chyba że coś pominęłam, ale to nieistotne. Poziom poszczególnych opowiadań jest podobny jak w poprzednich książkach, są tak samo przewidywalne. W zasadzie przeczytałam tylko dlatego, że sięgnęłam po poprzednie i chciałam mieć porównanie. W każdym razie raczej wątpię czy jeszcze do niej wrócę. Krótko mówiąc szału nie robi :)

Świat Nocy 3z3
Kolejne 3 wyjątkowe historię o trzech dziewczynach
łączy je jedno wampir ach można się rozmarzyć i oderwać się od dnia codziennego. Jeżeli chciałabyś lub chciałbyś przeżyć coś wyjątkowego w czytaniu niż tylko mrok, krew czy zagłada, to sięgnij po cykl 3 tomów Świata Nocy L.J Smith.
Polecam Wam :.
ps. Szkoda, że to koniec.
MB.

Świat Nocy 3z3
Kolejne 3 wyjątkowe historię o trzech dziewczynach
Polecam Wam :.
ps. Szkoda, że to koniec.
MB.

Bardzo spodobał mi się cały cykl Świata Nocy. Sposób pisania, każda część (oczywiście jedna mniej druga bardziej),wyobraźnia autorki, opisy. A co do tego tomu podobał mi się najmniej, ale i tak był warty przeczytania :)

Dobra seria książek. Wciąga. Z niecierpliwością czekam kolejnej części

Dobra seria książek. Wciąga. Z niecierpliwością czekam kolejnej części