Duda i jego tajemnice

Okładka książki Duda i jego tajemnice Marcin Celiński, Tomasz Piątek
Okładka książki Duda i jego tajemnice
Marcin CelińskiTomasz Piątek Wydawnictwo: Arbitror Seria: #ArbitrorFakty reportaż
reportaż
#ArbitrorFakty
Arbitror
2020-03-19
2020-03-19
PiS Duda Marcin Celiński prezydent Tomasz Piątek marionetka notariusz rządu

Okładka książki Cięcia. Mówiona historia transformacji Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak
Cięcia. Mówion... Aleksandra Leyk, Jo...
Okładka książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła Artur Nowak, Stanisław Obirek
Wąska ścieżka.... Artur Nowak, Stanis...
Okładka książki Jesteśmy na progu wojny Waldemar Skrzypczak, Edyta Żemła
Jesteśmy na pr... Waldemar Skrzypczak...
Okładka książki Obywatel PL Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
Obywatel PL Bartosz Bartosik, A...

To pierwsza dokumentalna książka Tomasza Piątka, którą przeczytałam (kiedyś miałam okazję przeczytać jego fabularną opowieść). Ta została napisana w duecie z Marcinem Celińskim. Sądzę, że dobrze jest znać publikacje, które sięgają głębiej niż tylko powierzchnia aktualnych wydarzeń. Ciekawe są historie o tym, że Andrzej Duda należał do Unii Wolności, pracował jako prawnik w niedobrze zarządzanym przez aferzystkę C. Towarzystwie Budownictwa Społecznego Południe, a w późniejszym czasie równolegle pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był także krótko w radach nadzorczych 2 spółek państwowych: Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego i Krakowskiego Parku Technologicznego. W 2008 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a po katastrofie smoleńskiej wylądował jako szeregowy poseł PISu w polskim Parlamencie, a od 2014 jako europoseł w Parlamencie Europejskim. Od 2015 roku znamy powszechnie przebieg jego kariery. Niekoniecznie znane nam są jednak jego powiązania z Joachimem Brudzińskim, Zbigniewem Ziobrą i ludźmi Solidarnej Polski, a także z biznesmenami chińskimi. Znamienny wydaje się tytuł ostatniej części książki "Świadomość głowy państwa". Niepokojem napawa obawa, że prezydent nie ma wystarczającej wiedzy na temat obszarów, w jakich się porusza lub też świadomie, z premedytacją w niektóre niebezpieczne rejony się zapuszcza. Obydwa scenariusze są jednakowo niepokojące.
Dorzucę jeszcze jedną uwagę. Książka jest niezwykle bogata pod względem faktograficznym, ale to tez utrudnia jej lekturę, bo wymaga wyjątkowego skupienia, żeby połączyć nitki wszystkich powiązań. Nie zmienia to faktu, że uważam, że to są zbyt istotne obszary życia politycznego dotyczące osób, które mają wpływ na naszą egzystencję, żebyśmy obok takiej wiedzy i informacji przechodzili obojętnie.

Chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat Andrzej Dudy dlatego postanowiłam przeczytać tą książkę i dowiedzieć się jak to się stało, że Duda okazji się czarnym koniem wyborów w roku 2015. Jak doso do tego iż uśmiechnięta twarz PIS-u został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej choć nikt nie spodziewał się jego wygranej. Czytamy o tym kim byli protektorzy Dudy oraz jaki wpływ na jego polityczną karierę miał wujek Antoni. W pięciu rozdziałach śledzimy historie doktora nauk prawnych oraz czytamy o chińskich powiązaniach ludzi z jego otoczenia i o chińskiej sieci wpływów. Bez względu na sympatię polityczne lub ich brak polecam lekturę tej interesującej i dobrze napisanej książki.

Dobrze sobie przypomnieć to co się słyszało i czytało o głowie naszego Państwa i jeszcze dowiedzieć się więcej szczegółów. Nawet ostatnie pozytywne zachowania w związku z wojną w Ukrainie nie zasłonią prawdziwego oblicza Andrzeja Dudy, który został opisany w książce. Warto przeczytać i wyrobić sobie zdanie.

Liczyłem na więcej konkretów, niestety niedosyt. Za dużo tu szachowania nazwiskami, za dużo informacji typu - ktoś był znajomym znajomego kogoś kto znał prezydenta. W natłoku nazwisk (szczególnie przy rozdziałach gdzie wkraczają nazwiska chińskie brzmiące niemal identycznie) można się pogubić.

Niektóre zarzuty oczywiście trafne (hipokryzja, boty podczas kampanii prezydenckiej, przaśność w negatywnym tego znaczeniu oraz najpierw mówienie a dopiero potem myślenie),jednak Dudzie można z pewnością zarzucić o wiele, wiele więcej. I tego punktowania zabrakło mi tutaj najbardziej.

Niektóre zarzuty oczywiście trafne (hipokryzja, boty podczas kampanii...

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Poprzednia pozycja Pana Piątka była znacząco lepsza - ta o Morawieckim. Zgaduję, że jakosć lektury jest uwarunkowana osiągnieciami i antyosiągnięciami opisywanego czlowieka. Tutaj mamy do czynienia ze sporą nieudolnością i kreacją fasady. Najciekawsze były wykazane powiązania z Chinami i niefrasobliwość w ich obliczu. Jednym z nierozwikłanych wątków jest aktywność bohatera w mediach społecznościowych.

Analiza powiązań PAD i jego otoczenia z rosyjskimi i chińskimi służbami i firmami. Depresyjna lektura.

Czytałam z dużym zaciekawieniem, pomimo tego, że niektóre fakty były mi już znane. To zatrważające, przez kogo i w jaki sposób formowana jest nasza obecna rzeczywistość. Dobrze jest wiedzieć więcej. Idealna książka dla osób z klapkami na oczach.

Biografia Prezydenta RP, w której autor doszukuje się związków Dudy z Chińczykami. Do pewnego momentu interesująca, ale z czasem przeradza się w paranoję. Chciałem przeczytać jeszcze tajemnice Morawieckiego, Rydzyka i tego wstrętnego z wąsem. Szkoda jednak czasu..

Świetna, czasem śmieszna czasem straszna. Gruntowne i rzetelne śledztwo Piątka pokazuje rzeczy, których podejrzewam "nasz" Sebastianek nie chciałby aby wyszły na światło dzienne.

• Reportaż
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Duda i jego tajemnice