Afterlove

W.A.B.
2022-10-27
2022-10-27
Agnieszka Kalus

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tej książki i traktowałam ją z dystansem. Głównie przez opisy akcji w czasie teraźniejszym. Jak się okazało, pochłonęłam ją całym swoim sercem. Po prostu kocham queerowe romanse... albo i nie. To nie było typowe romansidło. Świat przedstawiony nietypowy, zaskakujący (przynajmniej mnie) - Nowa wersja życia po życiu. Polubiłam także większość bohaterów. Zakończenie mocno do mnie przemawia, a po przeczytaniu podziękowań jeszcze bardziej. Czułam po przeczytaniu pustkę, końcówka nie była smutna, ale taka... troszkę wprawiająca w refleksję. Szkoda tylko, że po śmierci Ash, nie było pokazane, jak żałobę przechodzi jej rodzina. Polecam serdecznie i mam nadzieję, że szybko zapomnę o fabule, by orzeczytać jeszcze raz!

Kategoria wiekowa: 14+

“Dla mojej matki i każdego, kto wsiadł do łodzi. Mam nadzieję, że jesteś tam, gdzie chcesz być”
Tak brzmi dedykacja tej smutnej i zarazem pięknej książki, po której wiadomo, że nie obejdzie się bez płaczu (przynajmniej dla mnie się nie obyło).

Ash przeraźliwie boi się wody, jednak tego dnia wyjątkowo nie prosi mamy o zwolnienie z wycieczki łodzią do pobliskiej farmy wiatrowej. Chociaż cały czas w głowie przeraźliwie jej się kręci.

Los chciał, że to była jej najszczęśliwsza podróż łodzią, ponieważ spotyka tam Poppy - dziewczynę o ognistych włosach z prywatnej szkoły. Tak rozpoczyna się ich historia.

Ich miłość jest piękna i szybko się rozwija. Jest Sylwester. Niedługo Poppy ma spotkać rodziców Ash. Obie siedzą na plaży, świętując nadejście nowego roku, który planują spędzić razem.

Ash jednak musi wrócić do domu, po drodze zahaczając o sklep całodobowy. Spotyka tam Dev i jej prawdziwa historia się rozpoczyna.

Ash zostaje żniwiarką.

Ta książka wzbudziła we mnie tyle emocji, że nie potrafię ich wszystkich wymienić. Głównymi były zachwyt i smutek. Ta historia to zdecydowanie mój “Roman Empire” i będę do niej wracać co jakiś czas, żeby chociaż przypomnieć sobie fragmenty, które aż tak na mnie wpłynęły. Zawiodłam się tylko na tym jak szybko wszystko się działo. I mimo, że jestem dużą fanką motywu insta-love to jednak tutaj był przedobrzony.

Kategoria wiekowa: 14+

Wciagajaca ksiazka ,naiwna ale nie moglam sie oderwac :) Zycie w Brighton ( w ktorym sama mieszkam) dobrze opisane , brakowalo mi troche wiecej opisu zycia rodziny i ich reakcji na zwiazek i to co sie stalo po...

Wow, ta książka jest po prostu cudowna! Pierwszy raz natknęłam się na książkę tej autorki. Ale już wiem, że będę szukać ich więcej. Gratuluję talentu Pani Tanya Byrne!

Wspaniały queerowy romans. Jestem zaskoczona, ponieważ początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona, ale pozycja okazała się przyjemną lekturą, która pozostawiła po sobie wiele melancholii. Polubiłam te dwie nastolatki, strasznie z nich fajne dziewczyny. Szkoda, że nie jest z tego zrobiona nawet cała seria, ponieważ naprawdę świetnie się czyta o takim zwariowanym uniwersum żniwiarek. To byłoby coś.

Ogólnie bardzo mi się podobało. Ale szkoda, że zakończenie jest otwarte. :c

Ogólnie bardzo mi się podobało. Ale szkoda, że zakończenie jest otwarte. :c

Ciekawa, momentami nieco naiwna, jednak przez to sprawiająca wrażenie faktycznych przeżyć nastolatki.

Muszę przyznać, że byłam sceptycznie nastawiona do tej książki. Kupiłam ją na wyprzedaży i nie miałam do niej jakiś większych oczekiwań. O dziwo bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie autorka, która opisywała wydarzenia w naprawdę ciekawy sposób. Zżyłam się z główną bohaterką oraz z jej miłość za, którą by skoczyła w ogień. Na pewno będę dobre wspominała tę książkę.

Myślałam ze to kolejne romansidło bez głębszego przekazu. Nie lubię się mylić, ani tym bardziej do tego przyznawać, ale to zdecydowanie więcej niż się spodziewałam. Bardzo wzruszająca książka o pierwszej miłości i żałobie po jej utraceniu, o miłości której nie zakończyła smierć. Zdecydowanie polecam z całego serduszka

Historia skupia się na 16-letniej dziewczynie(Ash) , która ma rodziców i młodszą siostrę z którą ma świetny kontakt oraz najlepszą przyjaciółkę i ogólnie dziewczyna jest szczęśliwa , ale nie ma szczęścia w miłości(Jest lesbijką) Jednak wszystko się zmienia , gdy na wycieczce szkolnej poznaję dziewczynę z innej szkoły(Poppy) i między dziewczynami szybko zaczyna iskrzyć i zaczynają się spotykać , a po kilku miesiącach związku przeżywają swój pierwszy raz , a w Sylwestra wyznają sobie miłość. I dziewczyna jest przeszczęśliwa , ale niestety szczęście się kończy , bo Ash wracając do domu z Sylwestra ginie w wypadku (potrącił Ją samochód) i po śmierci trafia do księgarni , gdzie poznaję trzy dziewczyny : Dev , Esen i Debora. I te tłumaczą Jej , że umarła i z powodu tego , że zmarła jako ostatnia osoba w Sylwestra to została nową żniwiarką dusz. I okazuję się , że Dev i Esen też są żniwiarkami , a Debora jest mentorką i mówią Ash , że Jej obowiązkiem będzie zajmować się nastolatkami , które tak jak Ona zmarły gwałtownie. I po ich śmierci ma obowiązek zabrać ich na plażę , gdzie będzie czekała łódź , która zawiezie ofiary dalej , ale żadna ze żniwiarek nie wie co jest dalej. I Ash nie chce w to uwierzyć i ucieka , a następnie wraca do domu , ale nie rozumie czemu mimo późnej pory nie ma ani Jej rodziców ani siostry i Esen , która jest razem z Nią tłumaczy , że zapewne są na policji lub w szpitalu z związku z Jej śmiercią i mówi również , że jeśli zobaczą ich ludzie , którzy znali ich za życia i ich rozpoznają to będzie znaczyło , że wkrótce umrą. I do Ash dociera , że naprawdę umarła i dziewczyna zaczyna wykonywać tą „pracę” , ale ciągle myśli o Poppy i bardzo za Nią tęskni i pragnie Ją zobaczyć. I niespodziewanie będąc na cmentarzu spotyka Poppy , która ciągle odwiedza Jej grób i Poppy Ją rozpoznaję i jest w szoku i na początku myśli , że Ash sfingowała własną śmierć , ale Ash wszystko Jej tłumaczy i dziewczyna Jej wierzy , a gdy zjawiają się Esen i Dev do żniwiarek dociera , że Poppy wkrótce umrze i Ash chcę porozmawiać o tym z Deborą , ale te Ją powstrzymując mówiąc , że nie wiadomo co mentorka zrobi i prawdopodobnie po prostu wcześniej odeśle Poppy i Ash rezygnuję z rozmowy , a sama Poppy mimo , że jest w szoku domyśla się , że wkrótce umrze i zaczyna spędzać czas z Ash , Esen i Dev i nawet jest świadkiem zabierania zmarłych. A w pewnym momencie Esen wspomina Ash , że zawsze musi być trójka żniwiarzy i jeśli pojawi się nowa osoba , która zostanie żniwiarzem/żniwiarką(umrze jako ostatnia w Sylwestra) jedno ze żniwiarzy może odpłynąć łodzią i tak się stało , gdy pojawiła się Ash(odszedł jakiś chłopak) i Ash słysząc to czuję nadzieję , że będzie mogła po śmierci Poppy odnaleźć Ją po drugiej stronie , ale nie mówi Jej tego , bo nie chcę Jej dawać nadziei. I pod koniec Poppy i Ash pływają w wodzie , a po wyjściu na brzeg okazuję się , że Poppy zmarła i przypływa po Nią łódź i przewoźnik(Charon) mówi , że zmarła z powodu tętniaka , gdy były w wodzie(Ash nawet nie zdawała sobie z tego sprawy i zrozumiała to dopiero , gdy pojawiła się łódź) i bohaterki się żegnają , a Poppy odpływa. I tak mija kilka miesięcy i Ash patrzy na dziewczynę , która ma umrzeć jako ostatnia w Sylwestra i , gdy ta ginie Ash zabiera Ją do księgarni , a tam Debora mówi trójce bohaterek , że jedna z nich może odpłynąć i Ash udaję , że o niczym nie wie , ale jest podekscytowana i Esen oraz Dev oddają Jej miejsce i dziewczyna przed odpłynięciem idzie jeszcze zobaczyć rodziców i widzi jak Jej tata siedzi w kuchni i wie , że pierwszy raz wytrzymał do północy w Sylwestra , a potem widzi mamę i nagle kobieta na Nią patrzy , ale na szczęście Jej nie rozpoznaję. Jednak bohaterka wie , że Jej mama rozumie , że Jej zmarła córka jest bezpieczna , a następnie Ash wraz z Esen i Dev udaję się na plażę , gdzie już czeka łódź i bohaterka żegna się z przyjaciółkami , a te mówią Jej , że na pewno odnajdzie Poppy i dziewczyna wsiada na łódź i odpływa ciągle myśląc o Poppy i powtarza sobie , że skoro odnalazły się za życia , a potem po śmierci Ash to odnajdą się również po drugiej stronie. I tak się kończy książka. Przyznam szczerze , że historia jest zarąbista i czytając nie mogłem się oderwać. Na plus wszyscy bohaterowie , a najbardziej polubiłem Ash i Poppy. Ich relacja była cudowna. Świetne też były Dev i Esen. A pod koniec nawet pojawiły się u mnie łzy. Najpierw jak Poppy odeszła , a później na koniec jak Ash odpływa by Ją znaleźć. Szkoda , że autorka nie napisała krótkiej scenki jak się spotykają , ale na bank się odnalazły i będą razem już na wieczność. I szkoda również , że gdy bohaterka na koniec odwiedza rodzinny dom to nie ujrzała siostry. Widziała tylko rodziców , a o siostrze cisza.

• LGBT
  • LGBTQ+