Uziemieni

Okładka książki Uziemieni Sara Barnard, Holly Bourne, Tanya Byrne, Non Pratt, Melinda Salisbury, Lisa Williamson, Eleanor Wood
Okładka książki Uziemieni
Sara BarnardHolly Bourne Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Floored
Zielona Sowa
2019-04-24
2019-04-24
Krzysztof Hubert Olszyński

Pewnie dałabym gorszą ocenę, gdyby nie fakt, że autentycznie rozpłakałam się podczas czytania o Dawsonie i Kaitlyn. Za to, że książka wzbudziła we mnie tak skrajne emocje i sprawiła, że przez dwie godziny nie mogłam się uspokoić, daję 8/10. Jednak dużą rolę odgrywają tutaj moje osobiste doświadczenia w relacjach damsko-męskich, a nie fam fakt, że książka jest wzruszająca - bo w gruncie rzeczy, dla zwykłego czytelnika pewnie nie będzie.

Momentami zabawna, ciekawa historia, zróżnicowani bohaterowie i poruszające losy bohaterów.

Chciałabym przedstawić wam cudowną książkę, jaką jest powieść „Uziemieni”. Siedem autorów - Siedmiu bohaterów - Siedem perspektyw i jedna niesamowita opowieść. Historia skupia się na grupie nastolatków, która przypadkiem spotyka się w windzie, nikt nikogo nie zna, wszyscy są sobie obcy, większość z nich nawet nie chce być w tym budynku: Sasha musi tylko dostarczyć paczkę, Hugo, który uważa, że jest najprzystojniejszym kolesiem w windzie, bez najmniejszego skrępowania obczaja Velvet, choć ona doskonale wie, co to spojrzenie oznacza, Dawson, dawniej gwiazda telewizji i przystojniak, teraz ma nadzieję, że nikt go nie rozpozna, Katlin, która powoli traci wzrok, ale nigdy się do tego nie przyzna i Joe, który wcale nie powinien tu być, mimo, że on jedyny tego chce. Dochodzi do nich jeszcze jedna osoba, która łączy ich wszystkich. I tak co roku, tego samego dnia. Książka między innymi opowiada o różnego typu problemach rodzinnych, wyborach jakie muszą podjąć nastolatkowie i o konsekwencjach, jakie te wybory za sobą ciągną. „Uziemieni” to cudowna, niezwykle mądra i pouczająca powieść. Podczas jej czytania zarówno płakałam, śmiałam się, jak i niepokoiłam o dalsze losy bohaterów (czasem to wszystko jednocześnie). Książka ma trochę wad, to jasne, że je ma, bo każda książka ma i trzeba im to wybaczyć. Jako o wadach mówię przede wszystkim o stylu pisania jednej z autorek. Nie przypadł mi on do gustu, tak samo jak rozwiązanie historii tej postaci, którą ona opisywała (miałam nadzieję na inne zakończenie). Książkę oceniam na 6 gwiazdek.

Bardzo poruszyła mnie ta lektura.

Początkowo myślałam, że fabuła będzie skoncentrowana wokół windy czy jej tajemnicy, ale tak naprawdę książka pokazuje historię szóstki nastolatków i ich życie przez kilka lat.

15-latkowie poznają się przypadkowo w windzie gdzie łączy ich pewne wydarzenie. Każdy z nich prezentuje zupełnie odmienny charakter, pochodzi z innej rodziny, zmierza się z własnymi problemami.

Młodzi ludzie tworzą swoją grupę na Whatsappie i od tej chwili spotykają się co roku. Wytwarza się między nimi pewna więź, zaprzyjaźniają się.

Ta książka jest wielowymiarowa. Bohaterowie zdecydowanie nie są czarno-biali. Lektura pokazuje prawdziwe życie, pełne różnych trudności, ale i szczęśliwych momentów spędzonych w gronie najbliższych.

Momentami w "Uziemionych" denerwował mnie język i słownictwo niektórych bohaterów, szczególnie na początku. Jednak potem zrozumiałam, że te postacie po prostu musiały dojrzeć.

Przez całą książkę widzimy ich drogę i wybory, zmiany, które sobą pokazują. Na pewno z tej pozycji możemy wynieść dużo wartości. Czyta się ją przyjemnie i szybko.

Bardzo poruszyła mnie ta lektura.

Czasem nie lepiej chodzić schodami

Czasem nie lepiej chodzić schodami

Zabierając się za czytanie tej książki spodziewałam się totalnie innej formy, fabuły itd. Szybko mi się ją czytało, jednak pod koniec to już było bardziej ''aby skończyć''. Przez natłok bohaterów, perspektyw i ogromnych dziur czasowych w wydarzeniach momentami naprawdę ciężko mi się było w tym wszystkim połapać. Książka kończy się tak, że zdecydowanie przydałaby się jakaś kontynuacja, jeśli jednak miałby ona mieć taką formę jak ta pozycja to zapewne pozostawiłaby taki sam chaos. Podsumowując, nie jest to pozycja z tych obowiązkowych do przeczytania, ale w razie posiadania wolnego czasu można po nią sięgnąć.

Bardzo fajna lektura. Wspaniała jest różnorodność charakterów postaci.

Bardzo fajna lektura. Wspaniała jest różnorodność charakterów postaci.

Wszystkie książki z wydawnictwa ZIELONA SOWA, które dotychczas czytałam charakteryzowały się:
1. oryginalnym smaczkiem dodanym do fabuły
2. jakimś ważnym przekazem
3. swoją normalnością, nie wybijały się

jednak zawsze oceniałam je nie wyżej niż 6 gwiazdek, aż do tego momentu...

"UZIEMIENI" to książka, która tak wiele wniosła do mojego życia, że aż jestem w szoku.

Idealny przewodniko-poradnik po życiu każdego dorastającego nastolatka. ( 15+) Idealny pomysł na prezent. Książka, która pokaże nam jak stać się lepszym człowiekiem.

Na początku myślałam, że będzie to kolejna niby "oryginalna" obyczajówka od ZIELONEJ SOWY, która nic nie wniesie do mojego życia. Jakże się myliłam...

Książka zawiera w sobie tyle ważnych wątków, porad, historii. Płynie z niej tyle nauki, że aż muszę to wypunktować.

1. Problemy w rodzinie
17. Depresja
18. Potrzeba rozmowy
19. Wielka przemiana na lepsze
20. Sex i świadome oszukiwanie samego siebie

Dobra, dobra. Myślę, że już wystarczy. Naprawdę ta książka tak pozytywnie na mnie wpłynęła, że jestem jej bardzo wdzięczna.

Uważam, że zbyt mało osób o niej mówi. Przekazuje takie wartości, że jest godna polecenia. Podaruj ją odpowiedniej osobie, na pewno później ci podziękuje.

Sam styl pisania jest bardzo fajny lekki (urozmaicenia pod postacią pisania SMS). Kolorowi bohaterowie, każdy oryginalny z własnymi problemami. No i nasz siódmy bohater - narrator, który dba o to, abyśmy się nie pogubili.

Czytałam ją i czułam się uziemiona, byłam. Teraz po skończeniu jestem wolna i świadoma. Lepsza.
JM

1. oryginalnym smaczkiem dodanym do fabuły
2. jakimś ważnym przekazem
3. swoją normalnością, nie wybijały się

jednak zawsze oceniałam je nie wyżej niż 6 gwiazdek, aż do tego momentu...

Bardzo pozytywne zaskoczenie! Kolejna książka, którą porównuję do "Normalnych ludzi" - a dla mnie to komplement. Każdy ma własną historię, dopóki jej nie poznamy, tak naprawdę często niewiele wiemy o innej osobie - nawet jeśli żyjemy obok i codziennie ze sobą rozmawiamy. To, co najważniejsze, to możliwość bycia sobą przed drugim człowiekiem - i ta historia właśnie to pokazuje.

Spodziewałam się czegoś innego, jednak nie mogę zaprzeczyć, że nie jest przyjemna i ciekawa. :)

• Przeczytane w 2019