Okładka książki Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów. Wydanie II, uzupełnione Sylwia Sitkowska
Sylwia Sitkowska Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2022-12-12
2022-12-12

Okładka książki Kobiety, które starają się za bardzo Sylwia Sitkowska, Katarzyna Troszczyńska
Kobiety, które... Sylwia Sitkowska, K...
Okładka książki Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół Damian Berent, Maria Kocurowska, Sylwia Sitkowska
Naucz mnie jak... Damian Berent, Mari...

Dzieciństwo do poprawy. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów. Wydanie II uzupełnione autorstwa Sylwii Sitkowskiej. Wydane na łamach Wydawnictwa Sensus
#współpracabarterowa

Chyba każdy nosi ze sobą bagaż trudnych doświadczeń, traum, cierpienia z przeszłości. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ile negatywnych zachowań jest pozostałością po trudnym dzieciństwie. Ale wraz z książki Sylwii Sitkowskiej można przejść przez wszystkie etapy pogodzenia się z tym co nas spotkało. Przecież nie chodzi o to by wykrzyczeć naszemu oprawcy jak bardzo zniszczył nam życie - rzadko kiedy to zrozumie, pewnie się wyprze, a Twoje lęki i toksyczne zachowania nie znikną.

Ja noszę w sobie masę lęku, choruje na zaburzenia lękowe i tzw. "nerwicę natręctw" , ale czym więcej się o tym dowiaduję tym z mojego serca spada większy ciężar. Książka p. Sylwii to wręcz przytulenie przez rodzica, którego wielu z nas nigdy nie miało. Pozycja pełna empatii, komfortu, ciepła i zrozumienia. Książka niepozorna, w która wpadłem i nie mogłem się oderwać rozwiązujące kolejne zadania.

Tak, zadania bo to coś więcej niż książka - to pewien podręcznik wypełniony wiedzą, doświadczeniami innych ludzi i kartami pracy, których absolutnie nikt nie ocenia, które są dla Was i tylko dla Was by można było łatwiej poukładać sobie w głowie własne przeżycia z przeszłości i zrozumieć ich oddziaływania na naszą teraźniejszość.

Trudno mi powiedzieć, jakie skutki w przyszłości przyjdą po przepracowaniu tego podręcznika, ale to co przeżyłem podczas czytania to jest moje. Mi udało się wzruszyć i płakać ale w rezultacie i tak odkładałem książkę z uśmiechem na ustach. Dlatego polecam!

#współpracabarterowa

*współpraca recenzencka*
Jeśli choć raz w życiu zastanawialiście się:

❤️‍🩹 czemu w relacji z rodzicami jako osoba dorosła czasem zachowuję się jak dziecko?
❤️‍🩹 dlaczego tyle myśli i emocji, przekonań na mój temat się nie zmienia?
❤️‍🩹 czemu jestem niepewny/a w bliski relacjach? Lub: dlaczego ich unikam?

To ta książka będzie dla Was wartościowa. Mowa o "Dzieciństwo do poprawki" Sylwii Witkowskiej, @wydawnictwo_sensus. Tytuł wymowny i przykuwający uwagę. Treść skondensowana do najważniejszych zagadnień co jest jej dużym plusem. Trochę ćwiczeń (co też jest plusem, że w ogóle są). Niewiele stron bo około stu (to też wspaniała wiadomość dla zabieganych).

Autorka w przystępny sposób pokazuje nam, dlaczego zmagamy się z tym czym się zmagamy, dlaczego pewne rzeczy "ciągną się za nami" latami i nic się nie zmienia. Przeprowadza czytelnika przez proces od zobaczenia swojego braku z dzieciństwa aż do odwrócenia tej narracji, znalezienia pozytywów w swojej historii i finalnie - zaopiekowanie się dorosłym sobą. Bo o to chodzi.

Autorka przypomina nam, że dzieciństwa nikt nam nie zwróci, nie powtórzymy go. Ale to co MOŻEMY zrobić to stać się swoim własnym rodzicem i troszczyć się o te części nas, które wymagają zaopiekowania.

Wielu z nas ma jakiś cień z przeszłości. To nie musi być tak, że Wasza mama "była zła" (bo co to w ogóle znaczy). Wasza mama mogła mieć trudny poród i to doświadczenie mogło wkraść się między Was, kładąc się cieniem na pierwszych latach w Waszego życia które są kluczowe dla wytworzenia więzi (o tym będzie mowa później, w innych postach). Mama mogła być jednym żywicielem rodziny i pracować całymi dniami, żebyście mieli co jeść, głodząc przy tym emocjonalnie - ale nie intencjonalnie.

Celowo podaję takie przykłady- uważam, że w tematyce odkupienia przeszłości, relacji z rodzicami, dzieciństwa trzeba wiele mądrości terapeuty, mądrości pacjenta, żeby nie pojechać po bandzie, zrobić najazd na rodziców i tyle. Tu trzeba czegoś o wiele większego i o tym pięknie mówi @mariankagierszewska w swoim podcaście Tak właśnie mam.

*współpraca recenzencka*
Jeśli choć raz w życiu zastanawialiście się:

❤️‍🩹 dlaczego tyle myśli i emocji, przekonań na mój temat się nie zmienia?
❤️‍🩹 czemu jestem niepewny/a w bliski relacjach? Lub: dlaczego ich unikam?

To ta książka będzie dla Was wartościowa. Mowa o "Dzieciństwo do...

"Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców energetycznych wampirów. Wydanie II uzupełnione" autor: Sylwia Sitkowska.

Książka wygląda dość niepozornie, ale jest naprawdę godna uwagi 🔥W prezentowanym dziś tytule znajdziecie szereg ćwiczeń pomagających uporać się z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa. Prezentowane w niej ćwiczenia pomogą przypomnieć sobie wiele kwestii, które miały wpływ na nasz rozwój. Rozpoczynając pracę z tą książką zaczynamy od napisania swojego życiorysu. Autorka przedstawia również szereg pytań jakie pomogą nam go napisać. W poradniku jest też bardzo dużo przykładów, a w dalszej jej części są kolejne dające do myślenia ćwiczenia. Książka pomaga zrozumieć oraz przepracować relacje z rodzicami/opiekunami oraz odzyskać wewnętrzny spokój związany z przepracowaniem tego tematu.

Poradnik napisany jest prostym i zrozumiałym językiem. Widać, że Autorka ma naprawdę dużą wiedzę psychologiczną. W mojej ocenie książka jest naprawdę godna uwagi i jest idealna zarówno dla osób, które same chcą uporać się z tym zagadnieniem, jak również nada się idealnie jako uzupełnienie terapii.

Szczerze polecam! 💪

PS jeśli ktoś z Was miał trudne dzieciństwo to pamiętajcie, że nie oznacza ono wyroku dożywocia w którego cieniu zawsze trzeba żyć. Trudne doświadczenia można przepracować, ale trzeba tego chcieć.

#współpracarecenzencka

Książka pt „Dzieciństwo do poprawki” autorstwa Sylwii Sitkowskiej wywołała u mnie mnóstwo emocji.
W sferze psychologii i ludzkich zachowań obrałam za cel analizę dzieciństwa, bo właśnie dzieciństwo jest największym wyznacznikiem naszej dorosłości, tego jakie obieramy kierunki, decyzje, jakie są ich konsekwencje itp.
Zanim rozwinę swoją ocenę przedstawię książkę od strony technicznej. Jest bogata w proste ćwiczenia, które znakomicie weryfikują nasze dzieciństwo i pozwalają pokazać nam blaski i cienie teraźniejszości.
Zachęcam aby KAŻDY chociaż raz skusił się na poznanie siebie i przede wszystkim zrozumienie. Nie trzeba mieć trudnego dzieciństwa żeby „nabyć” deficyty, które wychodzą w okresie dorosłości. Często zastanawiamy się dlaczego dzieje się w moim życiu tak, a nie inaczej.
W książce dodatkowo znajdziemy historie prosto z gabinetu Pani Sylwii dzięki czemu łatwiej jest nam przejść przez etap weryfikacji swojego dzieciństwa.
Treść książki to zbiór podstaw. Zrozumiesz swoje zachowania. Zrozumiesz dlaczego warto powiedzieć „STOP” pewnym schematom. Bardzo często słyszę „nie chcę być jak matka/ojciec” a potem mamy do siebie żal, bo mimo swojego wysiłku powielamy rodziców.
Naucz się troszczyć o samego siebie, w pełni się zaakceptuj. Nie da się troszczyć i kochać innych, kiedy sam siebie nie lubisz. To niestety tak nie działa. Prędzej czy później deficyty „wychodzą”.
Książkę czyta się naprawdę błyskawicznie. Informacje, ćwiczenia i teoria są bardzo fajnym narzędziem, które nada początek Twojemu nowemu JA.
Lubię stawiać czoła stereotypom i właśnie ten tytuł idealnie się do tego nadaje. Kiedyś poznałam krótką historię. Pewna rodzina od pokoleń uwielbiała pieczone mięso. Zawsze jednak boki tego mięsa zostawały odkrojone „bo prababcia tak robiła”. Dlaczego? Wnuki, prawnuki, nawet rodzice nie potrafili tego wyjaśnić. Zapytana o to zjawisko prababcia odpowiedziała, że inaczej nie mogła zmieścić mięsa w naczyniu. ;)
Ten sam schemat działa w odniesieniu naszego dzieciństwa do dorosłości. Czasem robimy coś „bo tak” i działamy sobie na szkodę. Nie pozwól żeby ta dobroć, którą masz w sobie przepadła ;)
Bardzo mocno polecam!

Dziękuję @wydawnictwo_sensus za egzemplarz 🤍

Zanim rozwinę swoją ocenę przedstawię książkę od strony...

Wpływ dzieciństwa na naszą tożsamość i życie jest jak niewidoczny strumień, płynący pod powierzchnią codziennych doświadczeń. To wczesne lata kształtują nasze spojrzenie na świat, wyznaczając kierunek naszych przekonań, relacji i wyborów. Wniesione wtedy wzorce i doświadczenia stanowią fundament naszej egzystencji.
Ta niezwykle inspirująca książka rzuca światło na głęboko ukryte mechanizmy, które kształtują nasze życie.
Autorka opowiada o kilku kluczowych obszarach:
• Style przywiązania – gdzie wnikliwie je analizuje i opowiada w jaki sposób bliskie relacje z opiekunami, w tym rodzicami, kształtują nasze postrzeganie siebie i innych ludzi.
• Wpływ wykształconych w dzieciństwie przekonań (o sobie, innych i świecie) na obecne życie.
• Dziury w sercu i próby ich zapełnienia - gdzie autorka bacznie analizuje luki emocjonalne, które mogą powstać w naszym sercu w wyniku braku opieki lub zaniedbania w dzieciństwie. Poprzez sugestywne przykłady, ukazuje, jak te pustki wpływają na nasze działania i na to, co robimy, aby je wypełnić.
• Samozatroszczenie - autorka podkreśla naszą zdolność do dbania o siebie, pomimo ewentualnych braków w opiece rodziców. Wskazuje na możliwość budowania akceptacji siebie, umiejętność kochania siebie oraz umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, niezależnie od przeszłości.
Trzecia część stanowi praktyczne narzędzie do pracy nad sobą. To sekcja, która angażuje w praktyczne działania i ćwiczenia.
Bardzo ciekawa pozycja, po którą warto sięgnąć. Jeśli życie jest tylko jedno, to warto to życie przeżyć jak najlepiej i przede wszystkim świadomie.

Ta niezwykle inspirująca książka rzuca światło na głęboko...

👨‍👩‍👧 Rodzicielstwo jest dla nas ogromnym przywilejem, który jednocześnie nie pozwala nam zapomnieć o tym, z jak wielką odpowiedzialnością się wiąże.
🤲 Zdajemy sobie sprawę, że życie naszej córeczki jest w naszych rękach i wszystko, co dla niej oraz z nią robimy teraz, zaoowocuje w jej dorosłości.
📙 Dlatego książkę "Dzieciństwo do poprawki" czytałam i analizowałam dwuwymiarowo. Po pierwsze analizując swoje dzieciństwo, po drugie jako matka, która pragnie uniknąć błędów wychowawczych.
🧠 Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tkwią w stanie, który mogłaby odmienić właściwa psychoterapia. Również wiele osób ma silne opory, by z takiej pomocy skorzystać i szczerze otworzyć się przed specjalistą. Dlatego uważam, że ta publikacja jest niezwykle cenna i jest bardzo potrzebna, ponieważ umożliwia przeprowadzenie dogłębnej analizy poprzez otwarcie się przed samym sobą.
⏳ Pomaga zrozumieć wpływ dawnych doświadczeń na nasz aktualny stan oraz uwolnić się od ich negatywnych skutków.
🔄 Radzi, jak przekierować myślenie, by właściwie postrzegać siebie.
📑 Autorka przygotowała sporo ćwiczeń oraz pozostawiła miejsce na zapiski, dzięki czemu w trakcie lektury posileni wiedzą, bez zbędnego skrępowania i poprzez wysłuchanie się we własne ja możemy przepracować to, co od dawna kładzie się cieniem na naszym życiu, a dotychczas nie potrafiliśmy się z tym uprać.
👍 Z uwagi na wartość merytoryczną oraz przyjazny i zrozumiały język, jakim zwraca się do nas autorka, polecam tę książkę dosłownie każdemu, ponieważ w każdym tkwi mniej lub więcej wspomnień z odległych lat, od których bardzo chcielibyśmy się uwolnić, a także polecam ją przyszłym oraz aktualnym rodzicom, by byli wspierającymi i wartościowymi towarzyszami dzieciństwa swoich potomków.

📙 Dlatego książkę "Dzieciństwo do poprawki" czytałam i analizowałam...

Trudne emocje z dzieciństwa mogą mieć różne konsekwencje w dorosłym życiu, więc warto przyjrzeć się doświadczeniom na różnych przykładach przedstawionych w tej książce. Jest ona mocną podstawą do refleksji na temat własnych decyzji, które spowodowane były przejściami z najmłodszych lat. To wydanie daje nadzieję na to, że nawet najcięższe przejścia mogą doprowadzić do czegoś dobrego.

Treść czyta się lekko, a autorka potrafi zaciekawić ważną tematyką i sprawić, że zastanowimy się nad swoim postępowaniem i nie będziemy powtarzać stereotypów rodziców.

Jestem zachwycona pomysłowością tego wydania i zaproponowanymi ćwiczeniami. Mamy okazję na napisanie swojego życiorysu, a zaproponowane pytania pomogą wrócić kolejno do etapów naszego życia i przepracowanie niektórych traum oraz zrozumienia, kim jesteśmy, jak żyć z przekonaniami na własny temat.

W książce jest dużo miejsca na notatki np. stworzenie arkusza pracy nad własnymi przekonaniami i nowego sposobu myślenia o sobie. Propozycja listów jest dla mnie fenomenalna.

Czytanie książki i praca z nią zadziałały na mnie jak wstęp do terapii oraz dodała mi otuchy i ciepła.

Trzeba pamiętać, any zadbać o siebie, bo wtedy lepiej zadbamy o innych. To piękne, przjerzyste i przemyślane wydanie pomoże uwolnić się od trudnych doświadczeń z dzieciństwa.

Polecam z całego serca.

“Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi…”

Dzieciństwo jest nad wyraz istotnym etapem w życiu każdego człowieka. Właściwie to, jakimi jesteśmy dorosłymi, jest warunkowane właśnie przez ten okres. Wszystkie nasze blokady, czy granice biorą się właśnie z tych stosunkowo beztroskich czasów. Często działamy nieświadomie, nie wiedząc, że ich cień przysłania nam normalne funkcjonowanie. Jednak da się od tego uwolnić, na przykład stopniowo przepracowując ciężkie relacje, których obraz przedstawi nam w swojej publikacji doświadczona psychoterapeutka.

„Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów” Sylwii Sitkowskiej to książka, której tytuł od samego początku przykuł moją uwagę. Autorka podjęła się wyjątkowo interesującego tematu, jednocześnie marnując potencjał całej lektury.

Wiązałam z nią ogromne nadzieje, jakie koniec końców zostały rozwiane. Liczyłam na treść, która rozjaśni pewne procesy, zjawiska i przedstawi je w precyzyjny sposób – otrzymałam natomiast głównie przykłady i puste miejsca dla kart pracy. Niemal cała książka składała się z opowieści innych ludzi, jacy sami doświadczyli wyjątkowo ciężkiego dzieciństwa. Ich historie często łamały serca, ale dalej właściwie nie dążyły do sedna problemu – monotonnie wokół niego krążyły. Aby „uwolnić się od cienia rodziców, energetycznych wampirów” autorka podjęła się całkiem ciekawego rozwiązania, jakie bazowało na przelewaniu myśli, wypełnianiu zamieszczonych ćwiczeń. Jednak mimo to, nie sądzę, aby książka zapewniała skuteczną pomoc, czy też w pełni wyczerpała poruszony temat – „Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów” nie mogę polecić z czystym sumieniem.

~ love, ola

Recenzja książki „Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od rodziców, energetycznych wampirów.” Autorką książki jest Sylwia Sitkowska. Na skrzydełku przedniej okładki przeczytać można o wykształceniu i doświadczaniu zawodowym autorki. Muszę przyznać, że lista jest długa, więc na pewno zna się na rzeczy. Sylwię Sitkowską spotkać można także w social mediach, na jej Instagramie znaleźć można informację, że ma ona za sobą ponad 10 000 sesji i 14 poradni psychologicznych.

Już kilka miesięcy temu sięgnąłem po pozycję Pani Sylwii Sitkowskiej. Słuchałem tej książki w aplikacji Storytel, lecz było to wydanie I, które można znaleźć pod inną okładką. Wersja audio zrobiła na mnie wrażenie i wyciągnąłem z niej wiele, brakowało mi jednak zebrania wszystkich ćwiczeń na papierze. Tak więc ponownie mogłem podejść do tej pozycji, tym razem do wydania II w wersji papierowej.

„Dzieciństwo do poprawki.” to książka terapeutyczna, aby czytelnik mógł przeprowadzić własną autoterapię. Nie zastąpi to oczywiście terapii w gabinecie, ale jest dobrym pierwszym kontaktem z problemem lub wspomagaczem w przerwach między sesjami. Już we wstępie autorka gwarantuje, że jeśli rzetelnie przejdzie się przez lekturę dozna się zmiany i uczucia ulgi, stawia tym samym wysoko poprzeczkę. Podkreśla jednak, że daje do tego tylko (albo aż) narzędzia do pracy, a ćwiczenia w niej będą trudne.

Czytając lekturę znajdziemy w niej wiele przykładów z pracy terapeutycznej autorki, z którymi można się utożsamiać. Podkreślę, że nie są to tylko przykłady problemów, ale także zmiany jakie zaszły w postrzeganiu u pacjentów/klientów autorki. W ten sposób wykonując podobne ćwiczenia można dojść do własnych wniosków.

O czym właściwie jest ta książka? Jak sam tytuł wskazuje książka odnosi się do dzieciństwa i relacji jakie można zbudować z rodzicami.

„(…) większość badań wskazuje na bardzo silny wpływ rodziny na funkcjonowanie w życiu dorosłych.”

Książka zajmuje się tematem zaniedbań rodzicielskich, trudnego dzieciństwa i wpływu jaki to wywołuje na psychikę dziecka - a później dorosłego. Sylwia Sitkowska w swojej książce podaje badania, na których opiera swoje myśli i wnioski. Jednym z nich jest opisana przez znanego psychologa Johna Bowlby’ego - teoria stylów przywiązania u dzieci: styl bezpieczny, unikający i lękowo-ambiwalentny.

Wszystko zaczyna się, gdy jesteśmy dziećmi. Tak naprawdę jako dorośli teraz nie zdajemy sobie sprawy jak wszystko co zdarzyło się wcześniej miało na nas wpływ mając np 6 lat. Może wydaje się to znajome, gdy przypomnisz sobie jedno z dziecięcych marzeń, a w odpowiedzi usłyszałx "wybij to sobie z głowy, na pewno Ci się nie uda". I słysząc takie zdanie z ust opiekuna, osoby bliskiej zaczynamy porzucać swoje plany i sabotować pewność siebie. I w dorosłym życiu dalej ma to znaczenie. Myślę, że najgorsze z możliwych scenariuszy jest niedostrzeganie problemu, że dana osoba jest toksyczna, bo skoro jest rodzicem/opiekunem to napewno chce dla nas jak najlepiej, więc nas nie skrzywdzi. No, nie jest to prawdą zawsze...
Autorką książki jest psycholog, nauczyciel akademicki jak i psychoterapeutka. Bardzo dobrze w każdym omawianym rozdziale podaje przykłady i dzięki temu możemy jeszcze lepiej zrozumieć, że rzeczywiście coś mogło być kiedyś nie tak. Czytając to wszystko dalej jestem zdania, że aby posiadać dziecko powinny być testy psychologiczne czy jest się zdrowym lub czy ma się zamiar coś zrobić ze sobą aby nie przenieść tego wszystkiego na swoje potomstwo. Podobało mi się też to, że książka wypełniona jest ćwiczeniami dzięki czemu znów możemy sobie wiele uświadomić( ale trzeba jednocześnie pamiętać, że to nam nie zastąpi terapii. Może być dobrym wstępem do uświadomienia sobie do pewnych rzeczy. Aczkolwiek autorka zapewnia o tym, że to jest formą autoterapii z czym się zgadzam)
Najważniejszym przekazem jest to aby pokochać samego siebie. Nauczyć się to robic, dbać o swoje wewnętrzne dziecko( a nie o wewnętrznego krytyka). Nad tym akurat możemy sami popracować. Tak myślę. Dzięki temu możemy uświadomić sobie co chcielibyśmy nawet zmienić w swoim życiu, więc uważam, że jest to pomocny poradnik(można by tak to nawet nazwać)
Kolejną ważną rzeczą jest to, że wcale nie musimy wybaczać komuś kto zrobił nam krzywdę psychiczną czy fizyczną, szczególnie właśnie ktoś bliski.
Dla mnie ta książka była dosyć trudnym doświadczeniem, polało się trochę łez. Teraz już po, odczuwam ulgę. I każdemu jej życzę

• Rozwój emocjonalny (psyche)
  • Świetne poradniki
  • Samodzielne