Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół

Okładka książki Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół Damian Berent, Maria Kocurowska, Sylwia Sitkowska
Damian BerentMaria Kocurowska Wydawnictwo: Helion, Sensus poradniki
poradniki
Helion, Sensus
2021-09-14
2021-09-14
Psychologia socjologia pedagogika wychowanie poradnik

Emocje to temat, który często pogłębiam ponieważ obecnie dzieci są często nieprzygotowane do radzenia sobie z nimi w przedszkolu, szkole. Jest to efekt zmian jakie zaszły od czasu kiedy my byliśmy dziećmi, a i wtedy nie było już łatwo. Ta książka jest zbiorem gotowych scenariuszy zajęć grupowych, co jest dla mnie ważne. Dodatkowo każdy scenariusz ma wskazówki, które pomagają przeprowadzić zabawy online. Przy każdym zadaniu znajdują się informacje, jakie materiały będą nam potrzebne, jaki cel ma zadanie, na co zwrócić uwagę. Zabawy są angażujące, z pewnością wpłyną na rozwój rozpoznawania własnych emocji oraz budowania poczucia własnej wartości. Polecam tę książkę osobom, które pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Ludzie są istotami społecznymi a każda nowo napotkana osoba, wnosi coś nowego do naszego życia. Adaptację społeczną rozpoczynamy od najmłodszych lat, dlatego warto przebiegała w sposób wartościowy i profesjonalny. Poradnik „Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się i znaleźć przyjaciół” to gotowy przewodnik po zajęciach, rozmowach i warsztatach dla najmłodszych. Przyda się nauczycielom, pedagogom oraz rodzicom w umiejętnym wprowadzeniu dziecka do asertywności, rozpoznania własnych wartości, bezpiecznego poruszania się w Internecie lub radzenia sobie z ośmieszaniem, hejtem. Tematy i problematyka publikacji jest bardzo aktualna oraz ciekawie opracowana. Każdy konspekt jest zaopatrzony w cele, metody, wyjaśnienie słownictwa, a nawet zadania i zabawy. Pozycja obowiązkowa dla każdego wychowawcy oraz świadomego rodzina, któremu zależy na wsparciu swojej pociechy w problemach.

W dzisiejszym świecie coraz więcej dzieci ma problemy natury emocjonalnej, nie wiedzą, jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić. U wielu z nich pojawiają się trudności z prawidłowym komunikowaniem się z otoczeniem, a co za tym idzie problemy w kontaktach społecznych z rówieśnikami i szerszą społecznością, co w konsekwencji uniemożliwia wręcz znalezienie sobie grupy przyjacielskiej. W związku z takimi problemami dzieci pojawiają się coraz to nowe wydawnictwa, które chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pedagogów, psychologów i rodziców proponują wszelkiego rodzaju poradniki ukierunkowane na taką problematykę. Ciężko jest jednak spośród tego gąszczu znaleźć coś wartościowego. Jednak natrafiając zupełnie przypadkiem na książkę autorstwa Sylwii Sitkowskiej, Marii Kocurowskiej i Damiana Berenta „Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół” znalazłam bardzo dobrą pozycję ze scenariuszami zajęć, które można wykorzystać w każdej grupie wiekowej i niezależnie od tego, czy przyjdzie nam pracować stacjonarnie czy online.
Scenariusze opierają się na Treningu Umiejętności Społecznych (TUS),który wykorzystywany jest w terapii dzieci z Zespołem Aspergera oraz autyzmem, ADHD, agresywnych, mających problem z przestrzeganiem przyjętych norm społecznych, adoptowaniem się do nowych sytuacji, ale też tych nieśmiałych, które chciałyby nawiązać przyjaźnie z rówieśnikami, ale na dany moment mają z tym problem.
Tematyka zajęć zaproponowana przez autorów książki jest odpowiednia do dzisiejszych czasów, gdyż poza integracją grupy, rozpoznawaniem swoich emocji, czy radzeniem sobie w sytuacjach trudnych czy konfliktowych zadbali oni również o propozycję zajęć związanych z ostatnio najważniejszym aspektem naszego życia, a mianowicie mowa tu o Internecie, który dodatkowo przez pandemię zyskał w dzisiejszym świecie znacznie wyższy status. W związku z takimi zmianami w życiu wielu młodych ludzi autorzy zadbali o to, by nauczyciele mieli wsparcie w tematyce bezpieczeństwa w sieci, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że tak jak na ulicy nie każdy człowiek jest naszym przyjacielem, tak w Internecie nie każdy ma dobre wobec nas zamiary. Także nie ominęli tematyki wszechobecnego w wirtualnym świecie mediów społecznościowych hejtu i jak sobie z tą nieprzyjemną sytuacją radzić. Ważne jest też podkreślenie bezpieczeństwa pod kątem udostępniania danych i wizerunku w sieci, z czego dzieci nierzadko nie zdają sobie sprawy, jak jest to niebezpieczne. Tym bardziej jest to ważna tematyka wśród dzieci, bo coraz młodsze z nich korzystają z Internetu bez ciągłego nadzoru rodziców.
Moim zdaniem, pedagoga – praktyka, książka jest warta polecenia, gdyż każdy z nas, osób pracujących z dziećmi znajdzie w niej, jeśli nie całe scenariusze, to chociaż elementy do wykorzystania w pracy ze swoją grupą, co często jest nieocenione w pracy.

Ta książka przez przypadek wpadła w moje ręce ale w ogóle nie żałuję jej przeczytania. Ten poradnik pokaże nam jak pomóc dzieciom rozpoznawać ich emocje, jak odczytać intencje drugich osób, jak radzić sobie z hejtem. Szczególnie polecam ją nauczycielom, pedagogą i osobą, które kształcą się w tych zawodach. Naprawdę przydatna i otwierająca umysł na nowości książka. Polecam 😊

"Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół" jest poradnikiem polecanym dla nauczycieli, pedagogów jak i rodziców. Ja, jako przyszła opiekunka dziecięca, ponieważ w tym kierunku się uczę uważam, że jest on bardzo przydatny. Żyjemy w czasach epidemii koronawirusa, a z tym wiąże się między innymi nauczanie zdalne, a ta książka zawiera właśnie nie tylko scenariusze do zajęć stacjonarnych, ale również do zajęć online. Ten poradnik pokaże nam jak pomóc dzieciom rozpoznawać ich emocje, jak odczytać intencje drugich osób, jak radzić sobie z hejtem, złością co w dzisiejszych czasach spotykamy się z tym na co dzień oraz między innymi jak bezpiecznie poruszać się w internecie.
Że szczerego serca mogę polecić tę książkę każdemu, kto chce pomóc swoim dzieciom lub wychowankom.

Nie miałam zbyt wielu oczekiwań w stosunku do tej pozycji, czuję się jednak mocno zawiedziona.

W książce znajdziemy scenariusze zajęć, które można przeprowadzić z uczniami zdalnie oraz stacjonarnie. Ich głównym celem jest nauczenie dzieci skutecznej komunikacji oraz dzielenia się emocjami. Zamysł był dobry, ale wykonanie, według mnie, zostawia sporo do życzenia.

Przede wszystkim brakuje mi tu przestrzeni na rozmowę, zabawę, przedstawiono różne scenki, które należy wykonać podczas pracy w grupach. Te scenki natomiast są dość infantylne. Najbardziej chyba przeraziła mnie ta, w której uczeń pisze sprawdzian z matematyki, koleżanka z tyłu kopie jego krzesło, zadaniem ucznia jest zwrócenie uwagi koleżance i opowiedzenie jej o swoich uczuciach. I teraz wyobrażam sobie, że przenosimy tę sytuację do prawdziwej szkoły i na prawdziwy sprawdzian. Czy to czas i pora na opowiadanie o swoich uczuciach? Myślę, że zrobiłoby się tylko większe zamieszanie, a nikomu nie pomogłoby to w niczym.

Inną scenką, która nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia, była ta, w której uczeń przychodzi do nowej klasy, ktoś śmieje się z jego butów i nie chce się z nim przywitać, a nasz uczeń ma przekonać ktosia, że jest to niegrzeczne i opowiedzieć mu o swoich uczuciach. W bliskich, dojrzałych relacjach takie zachowanie może nam pomóc, patrząc jednak na to, jak funkcjonują dzieci, nie widzę możliwości, by taka postawa przyniosła pożądany efekt.

Jeśli chodzi o propozycje zajęć on-line – myślę, że są trudne do przeprowadzenia, ponieważ od uczniów oczekuje się włączonych kamer – tego nie można wymagać, uczniowie mają prawo odmówić zrobienia tego i zajęcia po prostu się nie udadzą. Znam klasy, w których uczniowie chętnie się pokazywali, uczyłam również takie, w których kamery nie włączał nikt. Nie mówię już o używaniu mikrofonu. W takich sytuacjach korzystałam z aplikacji, w których uczniowie przedstawiali swoje opinie na piśmie i sama je odczytywałam – myślę, że warto byłoby tutaj o takiej możliwości wspomnieć (to byłoby przydatne zwłaszcza mniej zaawansowanym technicznie nauczycielom).

Tematy poruszone w tej książce są bardzo ważne. Zastanowiłabym się jednak nad realizacją tych pomysłów, mamy tu bardzo wiele rzeczy, które są oczywiste nawet dla niedoświadczonych pedagogów, dopiero zaczynających pracę w szkole. Ta książka raczej nie posłuży rodzicom, niewiele jest tu elementów, które można byłoby wykorzystać podczas rozmów z dziećmi w domu. Warto tworzyć takie publikacje, ale mam wrażenie, że ta nie została do końca przemyślana i stworzono ją „na szybko”.

Przede...

Kiedy zobaczyłam zapowiedź nowej książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół" wiedziałam, że to będzie coś dla mnie. Nie jest to jednak książka tylko dla nauczycieli, pedagogów czy psychologów. Wiele zaczerpnąć z niej mogą również rodzice. Składa się z teoretycznego wstępu, dotyczącego metod prowadzenia zajęć treningu umiejętności społecznych, oraz 25 gotowych scenariuszy do zajęć grupowych oraz ich adaptacji do prowadzenia zajęć on-line, a także do prowadzania zajęć w kontakcie indywidualnym z dzieckiem 1:1. Tematyka scenariuszy jest różnorodna. Znajdziecie tu między innymi zajęcia dotyczące integracji grupy, komunikacji we współpracy, emocji, granic przestrzeni osobistej, dokuczania, asertywności, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, poczucia własnej wartości, rywalizacji, strachu i lęku, ale również tematy związane z korzystaniem przez dzieci z Internetu i hejtu w sieci. Więcej pomysłów na realizację tych tematów kierowanych jest to dzieci w wieku szkolnym, ale wiele z nich można zaadaptować do przeprowadzenia w przedszkolu.
Jako nauczyciel przedszkola, ale również mama dwójki dzieci w wieku szkolnym, wiem jak ważną sferą dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju dziecka jest sfera emocjonalna i społeczna, dlatego też niezmiernie cieszę się, że na rynku pojawiają się tak ciekawe pozycje jak powyższa książka.
Podsunęła mi nie tylko kilka ciekawych pomysłów zabaw z dziećmi w mojej pracy, ale również pobudziła do zastanowienia się nad moim własnym sposobem komunikacji z innymi. "Jak mówić, aby nas (u)słyszano, czyli zasada FUO" to jeden z rozdziałów, który najbardziej zapadnie mi w pamięć.
Podsumowując - książka warta polecenia. Choć to lektura dość krótka to znaleźć można w niej wiele ciekawych treści, które przydadzą się w pracy z dzieckiem.

• RODZICIELSTWO
  • » dziecko