Przytul swoje wewnętrzne dziecko

Okładka książki Przytul swoje wewnętrzne dziecko Sylwia Sitkowska
Okładka książki Przytul swoje wewnętrzne dziecko
Sylwia Sitkowska Wydawnictwo: Helion, Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Helion, Sensus
2023-03-22
2023-03-22
psychologia terapia poradnik praca nad sobą

Okładka książki Kobiety, które starają się za bardzo Sylwia Sitkowska, Katarzyna Troszczyńska
Kobiety, które... Sylwia Sitkowska, K...
Okładka książki Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół Damian Berent, Maria Kocurowska, Sylwia Sitkowska
Naucz mnie jak... Damian Berent, Mari...

Książka "Przytul swoje wewnętrzne dziecko: Zaopiekuj się sobą jak najczulszy rodzic" autorstwa Sylwii Sitkowskiej to niezwykle trafna i poruszająca lektura, która zwraca uwagę na istotę dbania o siebie w aspekcie emocjonalnym. Autorka, będąc doświadczonym psychoterapeutą, przekazuje czytelnikom nie tylko wiedzę, ale również praktyczne narzędzia i techniki, dzięki którym można odkryć
i zadbać o swoje wewnętrzne dziecko, zapewniając mu miłość i wsparcie, których może brakować nam
w dorosłym życiu. Książka porusza istotne tematy związane z relacją między wewnętrznym dzieckiem, rodzicem i dorosłym, skupiając się na budowaniu zdrowego psychicznie fundamentu dla pełni życia. To inspirująca podróż w głąb siebie, która może zmienić sposób, w jaki postrzegamy i kochamy siebie.

Poprzez przykłady i praktyczne ćwiczenia autorka zachęca do głębszego zrozumienia swojej własnej natury oraz do pracy nad rozwojem osobistym. Książka jest niezwykle potrzebna, zwłaszcza w obliczu trudności wynikających z niedostatecznego wsparcia
w dzieciństwie. Sylwia Sitkowska ukierunkowuje czytelników na drogę samopomocy, pomagając odnaleźć równowagę między wymaganiami dorosłego życia a potrzebami wewnętrznego dziecka. To inspirująca i wzruszająca lektura, która może zmienić nasze spojrzenie na siebie i otworzyć drogę do głębszej samoakceptacji oraz pełniejszego życia.

Książka obowiązkowa dla osoby wywodzącej się z patologicznej rodziny lub rodziny z problemami alkoholowymi. Ciężko dostrzec, jak wiele problemów w dorosłości wynika bezpośrednio z ciężkiego dzieciństwa. Książka otwiera oczy na te aspekty, pozwala je dostrzec i pracować nad nimi wyprowadzając dorosłego z błędnych schematów myślowych. Ale nic za darmo to wymaga pracy. Nie wystarczy przeczytać i coś zrobi się samo.

Wow, wow, wow!!!

Wow, wow, wow!!!

O koncepcji Wewnętrznego Dziecka słyszałam wielokrotnie, ale podchodziłam do niej dość sceptycznie. Brakowało mi ugruntowania jej na jakimś polu, które mogłoby mnie przekonać, że tak jest, że ono istnieje. I że nie będzie to tylko czuciem i domniemaniem.
Dzięki lekturze "Przytul swoje wewnętrzne dziecko" w końcu znalazłam trop w dobrze znanej mi Analizie Transakcyjnej i w końcu połączyły mi się kropki. Pozwoliło to też na przyjęcie koncepcji i podążanie razem z nią w pracy nad sobą.
W lekturze tej pozycji najbardziej ujął mnie rozdział o 5 uniwersalnych ranach dzieciństwa, które mają ogromny wpływ na to, kim i jacy teraz jesteśmy. Na tyle był to ważny rozdział, że zdecydowałam się o nim też nagrać odcinek podcastu w ramach sezonu "Fragmenty". Można znaleźć go pod linkiem:

Czy warto? - tak!

Czy warto? - tak!

Bardzo ciężko jest wkraczać w dorosłość i funkcjonować w niej ze świadomością, że nasi rodzice nie byli idealni albo chociaż WYSTARCZAJĄCO dobrzy. Że zamiast miłości i wsparcia dostaliśmy od nich ciągłą krytykę i wymagania. Że zamiast wspólnego poznawania świata dostawaliśmy ciągłe reprymendy i blokady – tego nie rób, to zostaw, na pewno się przewrócisz albo utopisz.

Szczególnie ciężko jest, gdy już uświadomimy sobie to, w jaki sposób te słowa wpłynęły na nasze życie i jak nas ukształtowały. Bo ukształtowały. W dorosłości przejawiają się w naprawdę różnych sytuacjach i formach. Możemy być niepewni siebie. Możemy być zniechęceni. Możemy ciągle zadawać sobie pytanie o to, po co to wszystko? Po co wstajemy rano z łóżka, idziemy do pracy i powtarzamy to dzień za dniem, rok za rokiem? Jaki w tym sens? Możemy być zazdrośni o uwagę innych osób albo święcie przekonani o tym, że do niczego się nie nadajemy, a już szczególnie do kochania.

Jeszcze ciężej jest uświadomić sobie, że za większością z tych uczuć kryje się nasze wewnętrzne dziecko – mała, przytłoczona i zraniona przez rodziców istota, która chciałaby, żeby było dobrze. Cokolwiek to oznacza.
A kiedy już sobie to uświadomimy… to dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa praca.

Więcej pod adresem: https://tekstomancja.wordpress.com/2023/06/05/przytul-swoje-wewnetrzne-dziecko-sylwii-sitkowskiej/#more-2397

Jedyny minus książki, to sporo literówek w tekście.

Jedyny minus książki, to sporo literówek w tekście.

Na półkach: , , , , , ,

"Przytul swoje wewnętrzne dziecko" Sylwii Sitkowskiej to książka, którą powinien przeczytać absolutnie każdy. Autorka jest psycholożką, nauczycielką akademicką oraz psychoterapeutką. W swojej publikacji zawarła część swojego doświadczenia w pracy z ludźmi przedstawiając zagadnienia poparte przykładami i opatrzone pomocnymi ćwiczeniami. Pozycja zdecydowanie trafiona w aktualnych czasach, nieprzegadana, konkretna, mimo swej prostoty dla wielu okaże się odkrywcza - tak jak dla mnie.
"Podczas gdy w dzieciach nie znajdziemy zbyt wiele dorosłości, w każdym dorosłym znajdziemy mnóstwo z dziecka" - już ten wymowny cytat Walta Disney'a na początku daje wiele do myślenia.

Książka składa się trzech głównych rozdziałów. Sylwia Sitkowska przedstawia nam w nich wiele zagadnień, za pomocą których przenosimy się niejako do jej gabinetu terapeutycznego.
W pierwszym rozdziale skupiamy się na przeszłości. Wracamy do lat dzieciństwa, aby zagłębić się w siebie, zrozumieć niektóre swoje cechy, zachowania czy reakcje, które wynikają właśnie z tego wczesnego okresu życia.
W drugim rozdziale omawiamy teraźniejszość i określamy swoje wartości. Odnajdujemy wewnętrzne dziecko w ciele dorosłego siebie i poznajemy metody na znalezienie kompromisu pomiędzy nimi. Tutaj też porównujemy siebie z kiedyś i z dziś. Takie zestawienie pomaga zrozumieć różnice działania, docenić swoje doświadczenie, a także zmotywować do jeszcze większego rozwoju.
W trzecim rozdziale rozważamy, jak w przyszłości zadbać o siebie bardziej, jakie rozwiązania wprowadzać, by czuć się lepiej ze sobą i być po prostu szczęśliwszym.
Należy zaznaczyć, że każdy rozdział zawiera zadania i pytania, które lepiej pomagają zrozumieć poruszane tematy i mobilizują do pracy nad sobą. Przy tym pani Sitkowska bardzo zwięźle wyraża swoje myśli i książka jest niegruba, przyjemna do czytania.

Jak już pisałam, tego typu książki są dziś bardzo potrzebne. W ostatnim czasie więcej mówi się o zdrowiu psychicznym i powoli przestaje ono być tematem tabu, ale im więcej takich publikacji, tym więcej osób być może otrzyma pomoc, której potrzebuje. Lektura tej książki może być pewnym ukojeniem, jak również impulsem do działania i w rezultacie zadbaniem o swoją psychikę u specjalisty. Najtrudniejszy pierwszy krok, ale na początek przeczytanie książki dla wielu okaże się dużo łatwiejsze niż inne rozwiązania. A później nie będzie problemu, by zrobić krok drugi, trzeci i tak dalej. Dla mnie książka 10/10!

Książka jest odtwórcza, czerpie z innych pozycji, ale to dobry wstęp dla osób zastanawiających się nad podjęciem profesjonalnej terapii. Nie jest tak mechaniczna jak "Dzieciństwo do poprawki"

Zanotować – wersja w formie audiobooka to za mało. Czas nabyć jeszcze papierową wersję!

• Psychologia
  • Poradniki
  • Audiobooki
  • Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Przytul swoje wewnętrzne dziecko