Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem

Okładka książki Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem Nick Trenton
Okładka książki Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem
Nick Trenton Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
80/20 Your Life: Get More Done With Less Effort, Time, and Action
Sensus
2023-12-12
2023-12-12
Katarzyna Rojek
psychologia zasada nauka poradnik efektywność dowody praca egzaminy

Jaki jest Wasz ulubiony nawyk?

Odkryj, co jest naprawdę ważne, i wyeliminuj to, co nie ma znaczenia. Znasz zasadę 80/20? Zgodnie z nią 20 procent przyczyn czy też wkładu w przedsięwzięcie przekłada się na 80 procent uzyskanych wyników. Zbyt wiele czasu bowiem poświęcamy szczegółom, zamiast skupić się na tym, co naprawdę ważne. Przekonaj się, że kiedy wprowadzisz w życie zasadę 80/20, Twoja efektywność gwałtownie wzrośnie - w każdym aspekcie!

Niejednokrotnie słyszałam o zasadzie 80/20. Znałam tylko ogólne informacje, więc książka miała być dla mnie uzupełnieniem wiedzy. Zasada Pareto jest dosyć popularna, wielu autorów wspomina o niej w swoich książkach. Autor za pomocą różnych historii przytacza zasadę, w jaki sposób możemy ją wykorzystać oraz obala mity z nią związane.

Mam mieszane uczucia względem książki. Z jednej strony jest przydatna wiedza, dzięki której możemy poprawić swoją efektywność. Z drugiej strony, nie znalazłam niczego dla siebie. Lubię poradniki o rozwoju osobistym, ale ta pozycja niestety nie trafiła do mnie. Nie uważam, że jest zła. Po prostu miałam inne oczekiwania względem niej.

Jaki jest Wasz ulubiony nawyk?

Jeszcze kilka takich lektur i przybędzie mi życia w życiu ;)
Czasami o niektórych faktach się po prostu wie, ale dopóki nie zostaną zwerbalizowane, nic z tego nie wynika i trudno z nich świadomie korzystać. Ktoś mi ostatnio powiedział, że tego typu poradniki są dla bogaczy. No cóż, jak powiedział Albert Einstein: "Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów". A kto się nie rozwija, ten się cofa... Czy nie byłoby pięknie, gdyby każdy chciał się uczyć od tych, którzy coś osiągnęli? Biedny z bogatym zawsze zyska, więc całe społeczeństwo by zyskało.

Jeszcze kilka takich lektur i przybędzie mi życia w życiu ;)

Gdy zobaczyłam ten tytuł zaświeciły mi się oczka, bo bardzo lubię różnego rodzaju rozwojowe poradniki 🥰. "Zasada 80/20 rządzi światem" to pozycja, która może zmienić Wasze spojrzenie na codzienność, na sposób Waszego działania i przez wszystkim na większą efektywność co przełoży się na większą ilość prawdziwych sukcesów 🤘.
Każdy z nas ma swój kod według którego działa i podejmuje decyzje... Ja osobiście jestem z tych osób, które są chorobliwymi perfekcjonistami, którzy narzucają sobie masę zadań naraz, a później, cóż różnie to bywa, ale zdarzają się momenty w których polegam na całej linii, bo najzwyczajniej w świecie przesadziłam. Wpadam we własną pułapkę. Nie jestem przecież robotem, prawda?
A co gdybym Wam powiedziała, że w Waszym codziennym życiu to 20% wkładu jaki włożycie w różnorodne projekty i zadania przełoży się na UWAGA 80% wyników? Uwierzylibyście?

Przyznaję, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona, ale po lekturze zmieniłam zdanie. Ten poradnik to 138 stron konkretnych przykładów w jakich ta zasada może być używana (zdradzę Wam, może być używana w każdej dziedzinie życia!). Omawia jak skutecznie odrzucić masę niepotrzebnych szczegółów skupiając się na tym co da nam największą szansę na osiągnięcie sukcesu. Brzmi naprawdę świetnie 🤘.

Każdy z nas ma swój kod według którego działa i...

Czujesz się dosłownie zawalony pracą?
Chcesz osiągać więcej, robiąc mniej?
Zastanawiasz się, jak zmaksymalizować swoje działania?
A może po prostu chcesz ułatwić sobie życie?

Ta książka jest dla Ciebie.

Nick Trenton w przystępny sposób podaje czytelnikom teorie 80/20, mówiącą w dużym skrócie, że 20% naszych wysiłków przekłada się na 80% rezultatów.

Brzmi zachęcająco, prawda?

Książka ta jest okazją do poznania strategii, które umożliwią Ci osiągać więcej, mniej się męcząc.

Zasadę tę można wykorzystywać niemalże w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Czy to praca, nauka, sport, zdrowie, relacje... każdą tą płaszczyznę można poddać refleksji w kontekście teorii 80/20.

W efekcie, zmieniając swoje podejście i działania, możesz zyskać bardziej efektywny model pracy czy też zminimalizować swój wysiłek.

Książka jest naprawdę niewielka, a zawiera w sobie ogrom praktyczności i merytoryki.
Prosty język, lakoniczne podsumowania, ciekawe przykłady i życiowe podejście czyni tę pozycję przystępną dla wszystkich.

Wszystkim więc ją polecam!

Czujesz się dosłownie zawalony pracą?
Chcesz osiągać więcej, robiąc mniej?
Zastanawiasz się, jak zmaksymalizować swoje działania?
A może po prostu chcesz ułatwić sobie życie?

Ta książka jest dla Ciebie.

Brzmi zachęcająco,...

Oryginalny tytuł to 80/20 Your Life: Get More Done With Less Effort, Time, and Action i jako taki lepiej oddaje treść książki. Zasada 80/20 jest już przeszło wiekowa i jako pierwszy opisał ją Włoch o nazwisku Pareto, zauważając pewną prawidłowość w dysproporcjach. Pierwszą obserwacją było to, że 80% terenów na terenie Włoch należy do 20% obywateli. Później doszedł do wniosku, że przekłada się to na inne wskaźniki. Dlatego też zasada 80/20 znana jest wielu osobom jako zasada PARETO 🎭

Nick Trenton napisał swego rodzaju podsumowanie powyższej zasady, wskazując w jaki sposób odbiorca może ją zastosować w swoim życiu, zarówno zawodowym jak i osobistym. Nie ma tu niczego mega odkrywczego, ale warto od czasu do czasu zajrzeć do takiego podsumowania i zrewidować składowe tworzące naszą codzienność. W moim przypadku zaowocowało to przeprowadzeniem ćwiczenia na smartfonie i czyszczeniem przeszkadzaczy 📲

Każdy rozdział posiada podsumowanie najważniejszych punktów, a na samym końcu książki dostajemy podsumowanie całego materiału, które jest zrobione na zasadzie kopiuj/wklej. Zaskoczyło mnie to trochę w nieprzyjemny sposób, bo liczyłem na coś... nowego, ale być może takie było założenie książki i w sumie ma to sens – szybko można zerknąć na ostatnie kilka stron i przypomnieć sobie zasadę 80/20 😊

Polecam!

Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem

Odkryj, co jest naprawdę ważne i wyeliminuje to, co nie ma znaczenia

Znacie zasadę 80/20? Polega ona na tym że 20% przyczyn algi wkładu przekłada się na 80% uzyskanych wyników.

Może nie brzmi to zbyt prosto, jednak w książce wszystko jest przystępnie i miejskie wytłumaczone.

Okazuje się, że ta zasada działa na świecie, sprawdza się zarówno gdy chodzi o biznesu, jak i codziennie życie, pozwalając odnosić sukcesy i się rozwijać.

Dlatego warto ją poznać, zrozumieć i nauczyć wprowadzać w życie. A wszystkie potrzebne ku temu informacje możemy znaleźć właśnie w tej książce.

Choć jest ona dość krótka zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy. Zaczynając od dowodów na działanie tej zasady, kończąc na sposobach jak optymalizować obszary swojego życia.

Jest to ciekawa, wartościowa i przydatna książka, a do tego szybko się ją czyta.

Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem

Odkryj, co jest naprawdę ważne i wyeliminuje to, co nie ma znaczenia

Okazuje się, że ta zasada działa na świecie, sprawdza się...

Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem

„… Rzadko myślimy o tym, aby uporządkować swoje cele w kolejności ich znaczenia dla nas; zwykle po prostu zakładamy, że osiągnięcie jednego naszego celu sprawi nam taką samą frajdę jak osiągnięcie drugiego…”

Przed Wami nowa książka. To "Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem". Zbyt wiele czasu poświęcamy szczegółom, zamiast skupić się na tym, co naprawdę ważne. Publikacja ma nauczyć czytelnika, jak analizować każdy aspekt swojego życia wręcz odkrywać, jakie nastawienie i działania są niezbędne, by odnieść pożądany sukces.

Codziennie rano, punktualnie wstajemy, gdy zadzwoni budzić. Wykonujemy powtarzalne czynności. Jednym z takich scenariuszy jest wybór z całej szafy ubrań ulubionego topu, dresu, koszuli czy ciepłego swetra.

Zasada 80/20 przekłada się na myślenie „mniej znaczy więcej”, pozwala odnieść sukces zawodowy i pomaga w samodoskonaleniu. Autorem książki jest Nick Trenton, ekspert w dziedzinie psychologii. Jego poradniki dotyczące autoterapii i technik antystresowych zdobyły sporą popularność na arenie międzynarodowej.

Zasada pomaga pozbyć się lęku, stanowi strategię eliminowania i nadmiaru, czerpaniu zadowolenia. Książka wyraźnie podkreśla, że „Odkryto między innymi, że 20 procent wysiłków, jakie wkładamy w swoje przedsięwzięcia, przekłada się na 80 procent naszych sukcesów”. Prawda jest taka, że korzyści mają niewiele wspólnego z wysiłkami. Ten ma być przemyślany. Pragniemy wierzyć, że dzięki tym dobrym uczynkom wróci do nas takie samo dobro. Czy wszystko ma taką samą wartość? Niekoniecznie …

Doskonałym przykładem jest nauka do egzaminu. Kluczowe są przecież pierwsze, dwie, trzy godziny intensywnej pracy. Czym jest zmiana? Może istotne jest pojęcie oszczędności czasu i zwiększania produktywności? Przykłady zawarte w publikacji fajnie obrazują temat. Np.

- 20% tego co, mówi Ci nauczyciel, przekłada się na 80 % Twojego zrozumienia tematu,
- posprzątanie 20% pokoju zdaje się odpowiadać za 80 % schludności,
- 20 % Twoich dobrych nawyków przekłada się na 80 % płynących z nich korzyści.
Praca, efektywność i adekwatność. Liczy się też praktyka i obserwacja. Praktyka skupia się na tym, co przeszliśmy, nasze emocje, spostrzeżenia itp.

Zasada 80/20 ma zastosowanie:
- w relacjach (radość i szczęście daje np. kilka osób w tym np. współmałżonek)
- w nawykach
- pracy
- nauce
- zdrowiu
- w działaniu.

Poznamy pojęcie multitaskingu. To swoista wielozadaniowość. Mamy wtedy wrażenie, że załatwiamy kilka spraw jednocześnie. Hobby i czas wolny maksymalizują naszą satysfakcję. Jeśli rozmawiamy o firmie i biznesie. Mówi się też o sprzedaży i cięciu kosztów. Od czasu do czasu ważne jest wysłuchanie pracowników. Menedżer 80/20 jest decyzyjny.

Myślenie ma charakter:
- autorefleksyjny – to zaspokajanie potrzeb
- jest niekonwencjonalne (branie obiegowych opinii za dobrą monetę)
- hedonistyczne (przyjemne spędzanie czasu)
- jest nielinearne – nie daje się zaszufladkować.

Książka porusza też problem wydawania pieniędzy, oszczędzania i trzymania się budżetu. Jak odgruzować życie? Zachęcam do poznania nowej lektury.

Miłego wieczoru - pozdrawiam 😉

Liczba stron: 144
Tłumaczenie: Katarzyna Rojek
(nowość wydawnicza)

Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem

💪 Każdego dnia podejmujemy działania, które pochłaniają nasz czas oraz energię włożoną w ich realizację. Często odnosimy wrażenie, że efekt nie jest współmierny do poniesionego wysiłku.
📗 Z książką "Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem" możemy zrozumieć dlaczego się tak dzieje, a jednocześnie tak pokierować naszą aktywnością, by przy minimalnym nakładzie własnego zaangażowania, w jak najwyższym stopniu osiągnąć cel.
📈 Opisywana zasada zakłada 80% osiągnięć przy 20% wkładu w przedsięwzięcie.
💡 Niech nie zmyli Was nazewnictwo, zasada nie ogranicza się wyłącznie do celów biznesowych, ale również sprawdzi się w życiu prywatnym.
👍 Autor porusza temat w bardzo szerokim zakresie. Doskonale dobrał przykłady obrazujące istotę zasady w różnorodnych sytuacjach. Bardzo pomocne są też podsumowania rozdziałów, które pomagają usystematyzować zdobytą w trakcie lektury wiedzę.
✏️ Dużym plusem jest też pozostawienie miejsca na własne notatki.
👉 Jeśli szukacie rozwiązania, dzięki któremu w nowym roku będziecie działać skuteczniej i efektywniej, nie trwonić przy tym energii, koniecznie sięgnijcie po tę książkę i przekonajcie się, że jest yo możliwe.

Zasada Pareto jest dosyć popularna, wielu autorów wspomina o niej w swoich książkach. Zasada 80/20 jest zwykle kojarzona ze światem biznesu, tym razem autor odnosi ją do każdego aspektu naszego życia.

Nick Trenton przytacza historię wyżej wymienionej zasady oraz szereg jej zastosowań. Autor również obala mity z nią związane. Wielu ludzi uważa, że sprzyja ona lenistwu nic bardziej mylnego, może ona pomóc nam zwiększyć swoją produktywność.

Ten punkt łączy się również z minimalizmem, zgodnie z zasadą 80/20 należy skupić się na najważniejszych rzeczach, a to wymaga dyscypliny, planowania i trafnego osądu. Takie działania sprawiają, że jesteśmy bardziej efektywni i możemy zrobić więcej w krótszym czasie.

W świecie biznesu zasadę tę można zastosować w firmie i okaże się, że dwadzieścia procent wszystkich klientów wnosi 80 procent wszystkich skarg otrzymywanych przez firmę. Zaskakujące jest, że dwadzieścia procent pracowników odpowiada za 80 procent sprzedaży.

Mając taką wiedzę, możemy usprawnić działania swojej firmy, dbać o to by było jak najmniej usterek, albo skarg czy reklamacji, a także zachęcać klientów do częstszych zakupów lub korzystania z naszych usług.

W jakich innych dziedzinach sprawdzi się zasada 80/20? W sporcie, dbaniu o zdrowie, randkowaniu online czy też dbaniu o związek, w którym już jesteśmy. Jak to możliwe, by ta zasada działała w tych aspektach?

W drużynie 20% zawodników pracuje na 80% jej sukcesu, oczywiście w każdej dyscyplinie sportowej będzie to miało nieco inny rozkład. W drużynie piłkarzy to dwóch zawodników pracuje najciężej, a w hokeju rozkład jest bardziej równomierny.

To tylko część poruszanych tematów przez autora, jeśli zainteresowała Was książka, to zachęcam do lektury.

Autor na koniec każdego rozdziału podsumowuje jego treść i jest to fajne, gdyż można przypomnieć sobie, o czym czytaliśmy wcześniej. Przydaje się to, zwłaszcza kiedy czytamy książkę na raty.

Na koniec mamy również podsumowanie całej książki i tutaj uważam za zbędne robienie dwa razy tego samego. Moim zdaniem trzeba by było wybrać albo podsumowanie po danym rozdziale, albo na końcu całość. W tym przypadku przepisywanie tego samego jeszcze raz uważam za marnowanie papieru.

Książka jest całkiem ciekawa oraz cienka, więc można ją szybko przeczytać. Autor pisze lekkim stylem, przez co dobrze przyswaja się treść, nie ma tutaj wyszukanych terminów, więc może ją przeczytać każdy.

Uważam, że jest to dobra lektura dla osób, które już słyszały o zasadzie Pareto i chcą pogłębić swoją wiedzę oraz dla tych, którzy po prostu są głodni wiedzy i lubią usprawniać swoje życie. Polecam Wam zapoznać się z tą cieniutką książką i przekonać się, czy zasada 80/20 może mieć zastosowanie w Waszym życiu.

KSIĄZKA POMOCNA W REALIZACJ I POPRAWY SWOICH OSIĄGFNIĘC ZAROWNO W ŻYCIU ZAWODOWYM JAK I PRYWATNYM,.

• Uratowane [AB]
  • Audiobooki
  • Recenzenckie
  • 📑📑 0<200 stron

Dodaj cytat z książki Zasada 80/20 rządzi światem. Osiągaj więcej mniejszym wysiłkiem