Rok z filozofami

Okładka książki Rok z filozofami praca zbiorowa
Okładka książki Rok z filozofami
praca zbiorowa Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
filozofia, etyka
Znak
2022-11-09
2022-11-09
motywacja psychologia rozwój osobisty

1965

Krótkie myśli mniej, lub bardziej znanych filozofów, na każdy dzień roku. Książka nawet dla bardzo zabieganych. Nie wymaga poświęcania wiele czasu na długie wywody filozoficzne, a może skłonić do chwili zastanowienia.

Zawsze myślałam, że z filozofią to ja mam bardzo mało wspólnego. Choć miałam z niej zajęcia na studiach, to jednak nie zapałałałyśmy do siebie zbyt wielką miłością. Jednak widząc tę książkę pomyślałam sobie "w sumie dlaczego nie spróbować podejść do tematu raz jeszcze?".

No i właśnie dlatego rok z filozofami trafił w moje ręce. Jest to zbiór wybranych myśli filozoficznych na każdy dzień roku. Czytam sobie ją już jakiś czas i myślę, że jestem już gotowa przedstawić Wam moją opinię na jej temat.

Poza oczywistym plusem tej książki, jakim jest niewyobrażalnie piękna oprawa graficzna, jest też drugi plus. Jaki? Taki, że nikt nam nie narzuca sposobu interpretacji tych wybranych fragmentów. Mogę je rozumieć lub wręcz przeciwnie i nikt z tego nie wyciągnie żadnych konsekwencji, ani też nie zrobi mi z tego kolokwium.

I szczerze powiedziawszy to mocno ją polecam. Bo można na swój sposób w spokoju skupić się na tych niewielkich fragmentach i interpretować je samodzielnie. I owszem niektóre bardziej do mnie przemawiają, niektóre mniej. Jednak przy tej różnorodności gwarantuje, że możecie znaleźć myśl, która przemówi do Was i zmieni Wasze myślenie. Plus codziennie nie wiesz na co trafisz. To też jest ekscytujące. Niczym ciasteczko z wróżbą.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji to ja szczerze polecam sięgnąć po tę książkę. Jest tak uniwersalna, że może spodobać się każdemu i można zacząć ją czytać w dogodnym dla siebie momencie.❤️

„Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.” Heraklit

Często brakuje mi czasu, aby podchwytywać codzienne namiastki przewodnictwa duszy, zatrzymać się na kilka spokojnych chwil, zerknąć uważnie w głąb siebie, przyjrzeć się obecnemu etapowi życia i jego faktycznej jakości. A szkoda, bo wiele jeszcze mogłabym dowiedzieć się o sobie, lepiej zrozumieć ogarniające mnie wątpliwości, zweryfikować dawne postanowienia. Lubię też spoglądać na otaczający mnie świat oczami innych, porównywać wieloletnie doświadczenie, dostrzegać różnice światopoglądów. Czy zgadzam się z tezami wysuwanymi przez innych o życiu i naturze człowieka, czy nie do końca je czuję w wybrany sposób, chcę wiedzieć, dlaczego pewne rzeczy inaczej interpretuję, dokąd podążałabym, gdyby dostosowała się do myśli innych, jak wpłynęłyby na podejmowane przeze mnie decyzje.

Dlatego z ogromną ciekawością sięgam po „Rok z filozofami”, proponujący na każdy dzień roku inną myśl dążącą do całościowego zrozumienia świata. Oczywiście, Kinga Janas i Katarzyna Węglarczyk dokonują subiektywnego wyboru spojrzenia innych na różnorodną tematykę składającą się na aspekty ludzkiego życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie samodzielnego rozwijania tkwiących w nich przesłań.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/02/rok-z-filozofami.html

„Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.” Heraklit

Przyznam, że nie przepadam za filozofią – nie interesowała mnie ona ani w szkole ani na studiach, a z racji humanistycznego wykształcenia obcowałam z nią od czasu do czasu 😉 Dlatego z pewną nieśmiałością podeszłam do recenzowania tej książki. I chociaż jest to specyficzna forma, trudno ją oceniać w kategorii ,,podobało się/nie podobało”, to zapoznawanie się z ,,Rokiem z filozofami” było przyjemną przygodą, nawet dla takiego antyfana filozofii jak ja.

Książka jest zbiorem myśli filozoficznych na każdy dzień roku, podzielonych według pór roku – wiosna to czas młodości i miłości, lato szczęścia i rozwoju, zima poświęcona jest myśleniu, a jesień dojrzewaniu i przemijaniu. Cytaty są uszeregowane chronologicznie, dzięki czemu można obserwować, jak podejście do danych spraw zmieniało się na przestrzeni epok, więc jest to też ciekawa pozycja dla osób lubiących historię. Nie jestem fanką wszelkich poradników i ,,coachingu”, ale przyznam, że z wieloma wybranymi myślami mogłam się utożsamić i trochę nad nimi pomyśleć. Są też one zazwyczaj po prostu ładnie napisane, dzięki czemu zapadają w pamięć i przydadzą się osobom, które lubią kolekcjonować cytaty. Przyznam jednak, że zdecydowanie lepiej czytałoby się to zgodnie z zaleceniami redaktorem – po cytacie na dzień, do przemyślenia. Myślę, że kiedy przyjdzie czas, spróbuję się tego podjąć.

Jak wiadomo, w przypadku książek, gdzie jest mniej tekstu, dużą rolę odgrywa oprawa, a ta jest piękna. Grube, zdobione rysunkami strony, śliczna, przykuwająca wzrok okładka w twardej oprawie – fajnie jest na to popatrzeć i postawić na półce. Dlatego myślę, że mogę spokojnie ,,Rok z filozofami polecić” – szczególnie właśnie do takiego wolnego, rocznego czytania.

Ps. Dziękuję wydawnictwu znak za egzemplarz recenzencki.

FILOZOFIA DLA KAŻDEGO

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak moja biblioteczka wzbogaciła się o bardzo wartościową i intrygującą pozycję zatytułowaną "Rok z filozofami". Książka wydana w listopadzie tego roku to wspaniała propozycja polecająca się na prezent nawet dla najbardziej wymagających czytelników. Piękna szata graficzna, solidna, twarda okładka i wpisy udekorowane liściastymi gałązkami... jednym słowem, elegancki zbiorek, który pięknie prezentuje się na półce każdej biblioteczki. Pora zatem zajrzeć do wnętrza...

Kinga Janas i Katarzyna Weglarczyk zebrały interesujące myśli filozoficzne, które mogą stanowić wspaniałą inspirację dla każdego z nas. Fragmenty zostały zaczerpnięte z przeróżnych, mniej lub bardziej znanych dzieł filozofów takich jak: Epikur, Sokrates, Platon, Seneka, Marek Aureliusz, św. Tomasz z Akwinu, cxy św. Augustyn. Są też rozważania Nietzsche, Schopenhauera, Kanta oraz niektórych znanych i lubianych autorów takich jak Albert Camus, Tolkien, Jean d'Ormesson, ks.Tischner oraz kilku innych.

Zbiorek podzielony jest na cztery części odpowiadające kolejnym porom roku. Do każdej części zostały dopasowane odpowiednie tematy. Zima to zaproszenie do refleksji nad życiem, naturą i mądrością. Wiosną skupiamy się na młodości, radości i siłach witalnych oraz szeroko pojętym pięknie. Lato jest porą dojrzałości i spełnienia, a więc ma nas ukierunkować na poszukiwanie swojego miejsca na ziemi oraz naszej pozycji w relacjach międzyludzkich. Zastanawiamy się nad istotą dobra i szczęścia. Jesień natomiast budzi refleksje na temat zmienności i przemijania, śmierci oraz tęsknoty. Tak więc zaczynamy od 22 grudnia, kiedy w kalendarzu zaczyna gościć zima, potem przechodzimy kolejno przez wiosnę, lato i jesień, aby zakończyć rozważania na dniu 21 grudnia. Każdy dzień opatrzony jest jedną wybraną myślą, sentencją lub szerszym fragmentem zaczerpniętym z konkretnego dzieła. Niektóre z nich z powodzeniem można wykorzystać na przykład na kartki okolicznościowe, do dziennika, czy notatnia, ale zazwyczaj mają one znacznie szerszy kontekst wymagający głębszego zastanowienia.

W ramach jednej pory roku myśli zostały ułożone w sposób chronologiczny rozpoczynając od starożytnych klasyków, a kończąc na współczesnych myślicielach. Mamy okazję bliżej poznać każdego z filozofów, a nawet zaprzyjaźnić się z nimi. Być może jakaś postać zafascynuje nas na tyle, że będziemy chcieli poznać ją lepiej, dowiedzieć się więcej.

"Rok z filozofami" to książka, której nie czyta się "od deski do deski" za tzw. jednym posiedzeniem. To zbiorek, którym powinno się delektować, gdyż każdy przeczytany fragment skłania do refleksji, a nawet kontemplacji. Moim zdaniem warto zatrzymać się na chwilę w pędzie codzienności i zajrzeć, co ma nam do powiedzenia Platon, Kant czy na przykład Pascal. Spotkanie z filozofami na pewno będzie wspaniałą przygodą dla wielu z nas. Poszerzy horyzonty, skłoni do przemyśleń i pozwoli uporządkować swoje życie.

"Kto zatem twierdzi, że pora filozofowania jeszcze dla niego nie nadeszła, albo że już minęła, podobny jest do tego, kto twierdzi, że pora do szczęścia jeszcze nie nadeszła albo że już przeminęła."

Jak widać "Rok z filozofami" to książka dla każdego i każdej z nas!

FILOZOFIA DLA KAŻDEGO

Pewnie jestem już w awangardzie, ale uwielbiam kalendarze w papierowej formie. Najlepiej w porządnej skórzanej oprawie, z dużą ilością miejsca na notatki i ciekawą sentencją na każdy dzień. Zawsze z niecierpliwością czekam aby przewrócić stronę i zobaczyć jaki cytat będzie mi towarzyszył kolejnego dnia.
Wiem, że w dobie elektronicznych gadżetów to dość staroświeckie i niemodne, ale tak jak wolę papierowe książki od e-booków, tak kalendarze książkowe stawiam ponad wszechobecnymi aplikacjami.

"Rok z filozofami" to nie kalendarz, ale fantastyczny zbiór cytatów z prac filozofów powszechnie znanych i tych, których nazwiska znają nieliczni specjaliści parający się tą dziedziną na każdy dzień roku. Od Platona, po profesora Leszka Kołakowskiego. Od Arystotelesa po Alberta Camusa czy J.R.R. Tolkiena. Od zimy, gdzie autorki wyboru zapraszają czytelnika do refleksji nad naturą życia, przez wiosnę pełną złotych myśli o szczęściu, nadziei i radości i lato gdzie przeczytamy o relacjach i konieczności ich pielęgnowania po jesień pełną cytatów o zmienności, przemijaniu i tęsknocie.
Czasami jest to jedno zdanie, najczęściej jednak kilka które zmuszają do refleksji, wejrzenia w głąb siebie, i spojrzenie na życie z dystansu. Każdy cytat jest opisany imieniem autora oraz tytułem działa z którego pochodzi, co sprawia iż można później samemu kontynuować swoją przygodę z filozofią. Cieszy, że w wyborze tym znalazły się również cytaty z dzieł filozofek taki jak Hannah Arendt, Simone Weil czy Barbara Chyrowicz.

Przepiękne wydanie i cudowna (twarda) okładka z ilustracjami zmieniających się pór roku, które przypominają trochę obrazki z książeczek dla dzieci, to przysłowiowa wisienka na torcie, która wieńczy to dzieło. Wszystko to sprawia, że "Rok z filozofami" jest świetnym pomysłem na świąteczny prezent pod choinkę dla kogoś bliskiego. Zachęcam Was do lektury, dzień po dniu przez cały rok. Tylko mój wyssany z mlekiem matki szacunek do książek nie pozwala mi na sporządzanie w niej notatek. Bez kalendarza na 2023 się raczej nie obędzie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Wiem, że w dobie elektronicznych gadżetów to dość staroświeckie i...

Filozofia to dosłownie „umiłowanie mądrości”. Od najdawniejszych czasów ludzie podejmowali trud, aby zrozumieć otaczający ich świat, odkryć rządzące nim prawa, zrozumieć, jak żyć, by życie to było dobre i pełne cnót. Począwszy od Sokratesa, który do prawdy dochodził prowadząc dialog, poprzez Platona, który wierzył, że człowiek siedzi zamknięty w jaskini, spoglądając tylko na cienie idei, które znajdują się za jego plecami, na zewnątrz, po złoty środek Arystotelesa. Zadaniem filozofa właśnie było otworzyć oczy zwykłemu człowiekowi i pokazać mu, gdzie leży prawda lub jak do niej dojść, czym kierować się w życiu, by osiągnąć szczęście.
"Rok z filozofami" to książka dla każdego. Znajdziemy tu myśl, cytat na każdy z 365 dni w roku. Książka przybliża najbardziej znane i wartościowe myśli filozoficzne, które skłaniają do refleksji i rozmyślań. A jak powiedział Sokrates „Nie warto żyć życiem bezrefleksyjnym”. Codziennie przeczytany cytat ma być właśnie impulsem do zastanowienia się nad tematami, które czasem nam umykają. Skoro cały świat dookoła tak pędzi, to może warto samemu na chwilę się zatrzymać i po prostu przez moment pomyśleć.
Do tego książka jest pięknie wydana - twarda okładka, dobry papier, estetyczny układ treści i gustowne ilustracje.

A gdyby jedna książka starczyła wam na cały rok? Brzmi intrygująco? Dla mnie tak! „Rok z filozofami” to właśnie taka pozycja, którą możemy czytać przez cztery pory roku, a na każdy dzień przewidziane są krótkie teksty najważniejszych filozofów. O czym? O tym, co w życiu najważniejsze: o miłości, szczęściu i przyjaźni, ale także o cierpieniu, nadziei i stracie. Krótko mówiąc, są to teksty o naszym życiu skłaniające do przemyśleń i refleksji. W codziennym biegu, często brakuje nam czasu, aby poświęcić, chociaż 5 minut dla siebie. Być może „Rok z filozofami” będzie impulsem, aby poświęcić codziennie chwilę tylko dla siebie.
Tak pięknie wydana książka będzie idealnym pomysłem na prezent pod choinkę. I myślę, że wraz z naszym wiekiem, będzie zmieniać się postrzeganie jej zawartości. I właśnie to w tym wszystkim wydaje mi się najciekawszym doświadczeniem.
Ja jestem zakochana w okładce tej książki, a wy?

"Przeważnie błądzą ci, którzy zawsze mają pewność. Błądzą ci, którzy nie są zdolni do refleksji nad swoją pewnością. I błądzą także ci, którzy nie są zdolni do refleksji nad własnym sumieniem".

Macie już prezenty gwiazdkowe? Jeśli nie to przychodzę do Was dziś z propozycją książki, która może stać się takim ciekawym gwiazdkowym prezentem. "Rok z filozofami" to swoisty przewodnik z myślą, cytatem, który może stać się mottem Waszych dni.
Jak piszą we wstępie autorki tego opracowania, książka ta jest czymś w rodzaju filozoficznego przedpokoju. Gdy będziecie chcieli, zawsze możecie zagłębić się bardziej w filozoficzne rozważania i poznać lepiej teorie filozofów i myślicieli wybranych w tej publikacji. A jeśli nie, to wcale tego nie musicie. Wystarczy codziennie te kilka zdań, przypisanych do konkretnej daty.
Ja przywitałam Was dzisiaj kilkoma słowami znalezionymi przy dacie 15 grudnia. I jak tak zastanowić się nad nimi dłużej, to są takie prawdziwe.
I o to właśnie chodzi, by przez kilka minut pomyśleć nad przeczytanym cytatem. A może skłoni nas to do zmiany spojrzenia na świat🤔.
To naprawdę pięknie wydana książka, w twardej oprawie, z klimatyczną okładką czterech pór roku. Kartki są zszywane, nie klejone więc książka nie rozpadnie nam się w ręce po miesiącu lecz będziemy mogli się nią cieszyć przez dłuższy czas.
Bardzo Was zachęcam byście poświęcili kilka minut dziennie na jej studiowanie.

Jak przeżyć kolejny rok i go nie zmarnować? Może dobrym pomysłem jest okrasić każdy dzień nowego roku mądrym słowem, tych, którzy zgłębiali tajemnice ludzkiej egzystencji od tysięcy lat. Wydawnictwo Znak niezwykle umiejętnie dobrało cytaty z największych filozofów tego świata i w pięknej formie podarowało swoim czytelnikom, by każdy dzień mogli dopełnić poświęcając dosłownie minutę na czerpanie z mądrości Sokratesa, Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu, ks. Józefa Tischnera czy Fryderyka Nietzsche.
Rok podzielony według pór roku, a każda strona zawiera myśl na jeden konkretny dzień.
Wybrane myśli to crème de la crème dzieł najwybitniejszych myślicieli, mistyków, filozofów, ojców kościoła.
Piękna książka na prezent, z pewnością doceni ją każdy obdarowany czytelnik.
Wydana w twardej oprawie książka, będzie służyć dobrym słowem na lata. To taki nieoczywisty kalendarz, który odmierzy nam dni pięknymi słowami, dodając otuchy i wsparcia.
Dobrze jest się karmić mądrością w czasach kiedy głupota leje się strumieniami.

• Filozofia
  • Wydawnictwo Znak