Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata.

Okładka książki Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata. Ernö Rubik
Ernö Rubik Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
Cubed. The puzzle of us all.
Muza
2022-11-16
2022-11-16
Ewa Ziembińska

Książka "Rubik: Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata" autorstwa Ernö Rubika to niezwykła podróż przez świat tajemniczej i kultowej kostki Rubika. Dzięki wydawnictwu Muza dostajemy książkę, która otwiera drzwi do umysłu twórcy oraz głębszego zrozumienia fenomenu, który porusza miliony ludzi na całym świecie.

Ernö Rubik, twórca Kostki Rubika, zaprasza nas do wnętrza swej fascynującej twórczości. Autobiograficzna narracja prowadzi nas przez etapy życia Rubika - od dzieciństwa, które kształtowało jego pasję do logicznych zagadek, aż do wynalezienia jednej z najsłynniejszych gier logicznych w historii. Rubik podkreśla, że łamigłówki takie jak Kostka Rubika to narzędzia kształtujące ważne cechy ludzkie: zdolność koncentracji, kreatywne myślenie oraz wytrwałość w dążeniu do rozwiązania problemu.

Książka nie tylko skupia się na opisie samej kostki i jej ułożenia, ale również na odkrywaniu psychologicznych aspektów związanych z grą. Rubik analizuje, dlaczego to właśnie samouki i dzieci niezadowolone z typowej edukacji często stają się mistrzami łamigłówek. W fascynujący sposób autor ukazuje, że Kostka Rubika to więcej niż tylko gra - to narzędzie rozwijające umiejętności myślowe i ciekawość.

Jednym z głównych atutów tej książki jest nie tylko opis samej kostki, ale także rozbudowana historia samego Rubika oraz droga, którą przeszedł od pomysłu do sukcesu. Od momentu, gdy po raz pierwszy wpadł na pomysł tej geometrycznej łamigłówki, aż do momentu jej oficjalnego patentu, autor wciąga czytelnika w proces twórczy, ukazując determinację i pasję, jakie go napędzały. Tekst zawiera również wywiad z samą Kostką Rubika, co nadaje pracy humory i ludzkiego charakteru. To doskonały dodatek, który wprowadza odrobinę żartu i przekazuje, że nauka i zabawa mogą idą w parze.

Język użyty przez Rubika jest przystępny i luźny, jakby czytelnik czytał pamiętnik twórcy. Cytaty na początku rozdziałów dodają głębi i inspiracji, dodatkowo wzbogacając treść. Książka nie skupia się na schematach czy instrukcjach ułożenia Kostki Rubika, ale na historii, motywacjach i wartościach, jakie niesie ze sobą ta ikoniczna gra logiczna.

Podsumowując:

"Rubik: Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata" to przemyślana i ciekawie napisana biografia twórcy Kostki Rubika, która skupia się na historii jej powstania oraz jej oddziaływaniu na ludzką kreatywność i myślenie. Książka ta z pewnością zachwyci zarówno fanów Kostki Rubika, jak i osoby zainteresowane procesem twórczym oraz psychologicznymi aspektami gier logicznych. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać tajniki i inspiracje twórcy tej niezwykłej zabawki, która wciąż fascynuje i wyzwala emocje na całym świecie.

Ernö Rubik, twórca Kostki Rubika,...

Książka o Rubiku to wesoła biografia twórcy słynnej kostki, a także samej... Kostki, która we wprowadzeniu przestawia swoją skromną osobę. Na zakończenie pojawia się także wywiad z Kostką i Rubikiem, który jest zabawny i wprowadza ludzki element dla łamigłówki 😃 To nie jest powieść, która pokaże nam jak rozwiązywać kostkę Rubika albo pokaże gotowe schematy. To historia o twórcy, dlaczego stworzył taką łamigłówkę, skąd wziął się jej fenomen i jak ta mała Kostka stała się znana na całym świecie. Rubik w swojej autobiografii pisze luźnym stylem, jakby prowadził pamiętnik. Bardzo też mi się spodobała jego opinia na temat edukacji, że powinno się uczuć właśnie poprzez zabawę. Początek każdego rozdziału to cytat, który związany jest z wyobraźnią i kreatywnością. Uwielbiam takie słowa znanych ludzi, urozmaicające i tak już fascynującą historię ❤️

Książka bardzo mi się podobała. Dużo dowiedziałam się o Rubiku, o jego życiowych wyborach, pasjach czy rodzinie. Biografia nie jest przegadana, jest swojska i napisana z lekkością. Idealnie wchodzi na jesienne popołudnie 😃

@w_barwach_literatury

Jakieś 20% tej książki jest nadające się do czytania, reszta z całą pewnością nie jest "fascynująca". Nie pomaga, że autor co najmniej 5 razy wspomina o swojej niechęci do pisania. 80% tej książki to jakiś bełkot żeby zapełnić strony.

A poniżej prawdziwa fascynująca historia stworzenia histori kostki rubika :
Wymyśliłem kostkę, pomyślałem jakby to było coś takiego zbudować i ją wykonałem.

Nic więcej ciekawego na ten temat nie ma do powiedzenia.

A poniżej prawdziwa fascynująca historia stworzenia histori kostki rubika :
Wymyśliłem kostkę, pomyślałem jakby to było coś takiego...

Nie ma na świecie prawie żadnego człowieka, który nie słyszałby o kostce Rubika, a większość się nią w którymś momencie swojego życia bawiła, układała dla siebie lub dla sportu. Jak pisze autor książki głosem kostki:

„Podobno bawiła się mną jedna na siedem osób na świecie. To ponad miliard”.
Ernö Rubik, twórca kostki, którą nazwa na początku Magiczną Kostką, to z zamiłowania i zawodu wynalazca, inżynier, który od małego lubił dłubać przy różnych przedmiotach, podpatrując ojca, znanego konstruktora szybowców. Zawsze fascynowało go rozwiązywanie zagadek i łamigłówek

„Łamigłówki wyzwalają w każdym z nas ważne cechy: koncentrację, ciekawość, zmysł zabawy, chęć odkrywania rozwiązania”.
Kiedy wpadł na pomysł zabawki dla dzieci, która pierwotnie miała być kostka, nawet do głowy mu nie przyszło, jaki zdobędzie rozgłos. Ernö Rubik stworzył kostkę w 1974 roku, opatentował wynalazek, znalazł chętnych do produkcji, a dalej poszło samo. Dzisiaj można by powiedzieć językiem internetu, że kostka stała się viralem i rozeszła po świecie z lotem błyskawicy, biorąc pod uwagę fakt, że było to w czasach przed internetem.

Na czym polega fenomen kostki Rubika? Dlaczego coraz to nowe pokolenia po nią sięgają i nigdy się nią nie nudzą? To niesamowite, że kostka fascynuje ludzi już tak długo i nigdy się nie starzeje. Kostkę Rubika układają ludzie w różnym wieku: od najmłodszych, do najstarszych. Każdy, kto zetknie się z kostką Rubika wypracowuje sobie swoje własne podejście do niej, ułożenie kostki staje się wyzwaniem, a zabawa z nią wzbudza tyle emocji, że człowiek zapomina o świecie dookoła i zatraca się w rywalizacji. To niemal jak potyczka 1:1, ty kontra kostka. Jeśli w końcu uda się uzyskać rozwiązanie i wszystkie ściany sześcianu będą w jednolitych kolorach, ulatuje napięcie, a człowiek czuje się spełniony.

„Żeby ułożyć Kostkę, musisz zmierzyć się z zasadami, na których się ona opiera. Poza tym musisz określić swój własny stosunek do Kostki. To forma introspekcji, choćby nieświadomej. Żeby wypracować własne podejście, potrzeba trochę cierpliwości, wytrwałości i ciekawości”.
Myślę, że fascynacja kostką Rubika nie gaśnie właśnie dlatego: każdy człowiek lubi się bawić, większość ludzi lubi łamigłówki w takiej, czy innej postaci, a jak się raz weźmie do ręki kostkę, to przyciąga jak magnes i potrafi wciągnąć bez reszty. Porusza głębokie pokłady świadomości i podświadomości i więź z kostką utrwala się, by nigdy nie zniknąć. Nawet gdy człowiek przestanie układać kostkę, zawsze będzie ją wspominał z sympatią i rozrzewnieniem. Można to porównać z układaniem klocków Lego, z ich nieskończonymi kombinacjami możliwości.

Autor książki opisuje, w jaki sposób tworzył kostkę, jakie etapy przechodził proces tworzenia. Dla wynalazcy tworzenie sprzętu, maszyny, przedmiotu, czy, jak w przypadku kostki, zabawki to równocześnie praca, nauka, ale też zabawa. Wynalazca musi mieć w sobie coś z dziecka, jego ciekawości świata, wyobraźni i umiejętności cieszenia się z osiągnięć, nawet tych maleńkich, na każdym etapie tworzenia.

„Praca twórcza jest wyrazem naszych najgłębszych przeżyć, tego co czujemy, w co wierzymy, drogi, którą chcemy pójść, celu, który chcielibyśmy osiągnąć.”
Każdy wynalazek jest jak dzieło sztuki, w które wynalazca wkłada swoją wiedzę, umiejętności, ale też duszę. Tworząc można mieć na oku celą, ale też można mieć jakiś nieokreślony zarys w myślach, a cel wyłania się podczas pracy. Co jest najważniejszym motorem napędzającym tworzenie?

„Ciekawość jest płomieniem, który może rozpalić kreatywność”.
Kostka Rubika to fenomen sam w sobie. Nie wiem, czy była inna taka zabawka – łamigłówka, która zyskałaby tak wielki zasięg i która niezmiennie przyciąga do siebie coraz to nowe rzesze fanów, weszła na stałe do ogólnoświatowej kultury. Oprócz innych przedmiotów wpływających na nasze życie

„I mamy też Kostkę, która jest samowystarczalna: nie zastąpiła ani nie poprawiła niczego, co istniało wcześniej: oddziałuje zupełnie sama, co jest tym bardziej zaskakujące”.
Nawet w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, którym rządzi smartfon z internetem, znajdują się nowe osoby, które ulegają fascynacji kostką Rubika.

Polecam tę książkę fanom kostki, choć nie jest to typowa sucha autobiografia, dużo tu rozważań psychologiczno-filozoficznych, ale dzięki temu można zrozumieć, dlaczego kostka Rubika się nie starzeje.
www.hossula.pl

„Podobno bawiła się mną jedna na siedem osób na świecie. To ponad miliard”.
Ernö Rubik, twórca kostki, którą nazwa na początku Magiczną Kostką, to z...

Na początek przyznam się, że nie umiem ułożyć kostki Rubika. No próbowałam, ale dla mnie to czarna magia.

Książka nie jest zbyt gruba ale za to treściwa. Poznajemy historię kostki jako zabawki od samego początku jej istnienia. Nikt, nigdy nie przypuszczał, że zrobi taka furorę i to na całym świecie. No i przetrwa a do dzisiaj.
Przypominam, że pierwsza kostka powstała w 1974 roku, do Polski dotarła już w 1980 roku. To całkiem szybko 😜

Erno Rubik po ra pierwszy układał kostkę prze miesiąc 😱😱, gdzie dzisiejsze rekordy to kilka sekund.

Polecam 💪💪💪

Przypominam, że pierwsza kostka powstała w...

Lekka i wciągająca opowieść twórcy "magicznej kostki" nazwanej "kostką Rubika" o tym jak wymyślił łamigłówkę, którą potem sam musiał jakoś rozwiązać. W sumie bardziej od opowieści o kostce poczytalabym o życiu samego Rubika, oczywiście czegoś się dowiedziałam, ale chętnie posłuchałabym więcej o pracy architekta, projektowaniu kolejnych domów i innych zawodowych działaniach, no i o metodach kształcenia młodych ludzi.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym na czym polega fenomen Kostki Rubika?

Otóż wszystkiego dowiecie się z tej książki, którą napisał są twórca tej magicznej kostki. Autor opowiada jak stworzył tę logiczną zabawkę i ile czasu zajęło mu ułożenie jej po raz pierwszy. Poczytacie też o jego wspomnieniach z dzieciństwa. Autor udowadnia, że każdy kto zainteresuje się zagadkami logicznymi zdobędzie takie cechy jak zdolność koncentracji, ciekawość, nieszablonowe myślenie oraz determinację w dążeniu do rozwiązania.
Czy udało się Wam złożyć tę kostkę?
Ja przyznam się, że nigdy mi się to nie udało.
To jest bardzo ciekawa biografia i styl autora przyciągnął mnie do tego stopnia, że szybko przeczytałam tę książkę.
Jeśli lubicie łamigłówki i biografie to ta książka trafi w Wasze gusta czytelnicze.

Przeczytajcie, bo warto!

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym na czym polega fenomen Kostki Rubika?

"Rubik Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata" - pamiętam jak miałam taką kostkę, gdy byłam mała. I oczywiście nie potrafiłam jej ułożyć, ale to był jej urok.
Teraz w klasie mojej córki fascynacja tą niesamowitą kostką wróciła. Daleko jej do tej pierwszej drewnianej wynalezionej w 1974r, jednak jej urok wciąż jest niesamowity.

Autor opisuje historię jej powstania oraz dlaczego stała się takim fenomenem.
Książka przedstawia nam biografię Erno Rubika, który okazał się wyjątkowo sympatyczny.
Jego fascynacja łamigłówkami doprowadziła do stworzenia kostki, która wciąż jest hitem na całym świecie i warto znać historię jej powstania.
Skąd ta nazwa, jak została stworzona?
Jak może wyglądać jej przyszłość i jaki może mieć wpływ na myślenie o podobieństwach i różnicach ludzkiego mózgu i maszyn cyfrowych?
Autor interesująco na to odpowiada oraz zdradza ile jemu zajęło ułożenie jej po raz pierwszy.
Pozycja obowiązkowa dla tych zafascynowanych tą niesamowitą kostką 😀
Do książki była dołączona mała, urocza kostka.

#rubikfascynującahistorianajbardziejznanejłamigłówki #ErnöRubik #wydawnictwomuza #kostka #bookstagram #instagram #czytam #yoloczytam #book #czytambolubię

Autor opisuje historię jej...

Niestety, książka nie była tak ciekawa, jak się spodziewałam. Albo po prostu uległam przekonywaniom autora z początku książki, że on to pisac nie potrafi, że nie ma wiele ciekawego do powiedzenia.

Z jednej strony doceniam to, że Autor nie uważa samego siebie za tak fascynującego, by poświęcać samemu sobie mnóstwo stronic... zamiast tego popadając w ustawiczne dygresje. Ale jednak było to dość nudne...

• RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • Przeczytane 2023
  • Może kiedyś

Dodaj cytat z książki Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata.