Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne

Okładka książki Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne Natalia Ziopaja
Okładka książki Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne
Natalia Ziopaja Wydawnictwo: Znak Koncept nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak Koncept
2022-10-26
2022-10-26

Z perspektywy osoby, która już z niejednej pomocy oraz samopomocy korzystała, książka nie była w stanie mi wiele zaoferować. Natomiast, uważam, że jako pierwsza deska ratunku dla niektórych może okazać się bardzo przydatna.

Treść dostajemy w bardzo przystępnej formie, nie jest to wysokich lotów treść analizującą szczegóły, raczej dostajemy mniej lub bardziej poważne pogaduchy z kumpelą przy kawie, która bądź co bądź, jednak zna się na rzeczy. Tematy potraktowane po macoszemu, bo i sama książka jest dość krótka.

Niemiłosiernie irytowała mnie odmiana przez rodzaj żeński w nawiasie. Czy na prawdę jesteśmy tacy(-kie) delikatni(-e)? Czy gdyby książka trzymała się poprawnych zasad języka polskiego, czyli używania rodzaju męskiego w odniesieniu do podmiotu mieszanego, to bylibyśmy(-łybyśme) urażeni(-one)? Dla mnie to jest komedia. Jeśli już tak bardzo autorom(-kom) na tym zależy, to czy zwracanie się do odbiorców w pierwszej liczbie rodzaju mnogiego jest tak trudne? Przecież i tak siedzimy przy kawce, więc możemy przejść na Ty, a nawet to nie raz robimy. Jako czytelnik(-czka) odnosiłem(-łam) wrażenie, że ktoś tu musi wykrzesać z treści większą ilość znaków, bo książka jest zbyt chuda.

Mam mieszane uczucia co do tej książki, chyba oczekiwałam dużo więcej po Samopomocniku. Może gdyby była to pierwsza książka w tej tematyce więcej by wniosła. Ale po przesłuchaniu wielu podcastów i kilku książkach dot. zdrowia psychicznego byłam trochę zawiedziona.

Fajna książka dla osób poczatkojuacych w pracy nad sobą. Fajne ćwiczenia każdy wybierze coś dla siebie.

Myśl typu ,,Może potrzebuję pomocy psychologicznej” najczęściej bywa wystarczającym powodem, by po taką pomoc się zgłosić, a jej pojawienie się oznacza, że to odpowiedni moment na podjęcie działań.”

Składający się z czterech części (podstawy, emocje, poznawanie, motywacja) ,,Samopomocownik” Natalii Ziopai sprawia mi trochę kłopotu, jeśli chodzi o jego ocenę.

Bo z jednej strony jest to książka niewątpliwie ważna – taka, której wartości nie wypada wręcz poddawać w wątpliwość, szczególnie w kraju, w którym opieka psychiatryczna i psychologiczna leży i dogorywa sobie po cichutku, nie zwracając specjalnie niczyjej uwagi.

Ale z drugiej strony mam wrażenie – może to przez styl autorki, taki domowy, familiarny – że ta książka była w zasadzie tylko bardzo rozbudowanym wstępem do tematu pierwszej pomocy psychologicznej i samopomocy w ogóle.

A ja, mili moi, chciałabym trochę więcej. W zasadzie więcej oczekiwałam. Obiecywałam sobie po ,,Samopomocowniku” sporo, a czytając właściwie powtarzałam znane już informacje.

Co samo w sobie nie jest niczym złym, ale.

Przez to właśnie ,,Samopomocownik”, przynajmniej w moim odczuciu, sprawdzi się lepiej jako książka skierowana do starszej młodzieży lub do osób, które swoją przygodę z psychologią, rozwojem i pierwszą pomocą psychologiczną dopiero zaczynają.

Więcej pod adresem: https://tekstomancja.wordpress.com/2023/05/15/samopomocownik-natalii-ziopai/#more-2425

Bo z jednej...

Bardzo dużo podstaw, nie wyciągnęłam z niej za wiele nowych rzeczy. Na pewno fajnie się sprawdzi gdy ktoś jest na początku swojej przygody z samopomocą. Plus za to, że jest dużo ćwiczeń.

fajnei sie czytalo

fajnei sie czytalo

Jestem zadowolona, że mogłam ja przeczytać. Nataliai w prosty sposób mówi o skomplikowanych procesach w nas. Dalej odczuwam pozytywne emocje po kilku ćwiczeniach, które zrobiłam z jej książki.

cudowna książka z ogromem ćwiczeń

cudowna książka z ogromem ćwiczeń

Dla osoby, która interesuje się tematem książka bardzo mało wnosi. Oprawa jest dość infantylna, przez co moim zdaniem nadaje się tylko dla nastolatek, chcących poznać temat.

Dbanie o nasze zdrowie psychiczne, szczególnie w czasie XXI wieku, gdzie codziennie napływają do nas natłoki informacji z mediów społecznościowych, widząc otaczającą nas nienawiść do odmienności czy barnie udziału w wyścigu szczurów goniąc jak głupi za pieniędzmi czy żyjąc w pośpiechu jest bardzo ważne. Jeśli szukacie prostych sposobów na to od czego zacząć - uważam, że owa książka jest idealnym początkiem do zrobienia kroku w przód, zadbania o siebie i rozpoczęciem samoorganizacji. Autorka w prosty i ciekawy sposób opisuje nasze mechanizmy działań, uczuć i nie tylko - każdy dział jest również opatrzony w przydatne, wymyślone przez autorkę, pisemne ćwiczenia, które są w stanie nas nakierować na dobre tory. Pamiętajmy jednak, że taka książka nigdy nie zastąpi nam terapii.

• Psychologia
  • Psychologiczne