Ucieczka przed życiem w pełni

Okładka książki Ucieczka przed życiem w pełni Natalia Ziopaja
Okładka książki Ucieczka przed życiem w pełni
Natalia Ziopaja Wydawnictwo: Znak Koncept nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak Koncept
2023-09-27
2023-09-27

Jak dla mnie dyszka. Książka naprawdę wiele mi uświadomiła. Przede wszystkim pokazała i nazwała po imieniu bardzo nieoczywiste twarze lęku i ogólnie dyskomfortu, a do tego stanowi doskonały wstęp do pracy nad zmianą niesłużących zachowań. Podoba mi się osadzenie we współczesnych realiach i prostota języka, bez zanudzania i wtrącania zbędnych i niezrozumiałych naukowych fragmentów.

Moim zdaniem zdecydowanie lepsza niż pierwsza książka autorki. Nie skupią się na ogólnikach i skłania do refleksji. Jednacz część ćwiczebna nie jest dla mnie.

W gorszym czasie służy pomocą, tłumaczy jak działa unikanie oraz inne zagadnienia oraz jakie możemy podwziąć środki, żeby sobie z tym poradzić :)

Książka całkiem przyjemna, dodatkowo poparta konkretnymi badaniami. Nie powiem, żeby jakoś szczególnie na mnie wpłynęła, ale jednak zapisałam sobie kilka cytatów i odniesień.

W części teoretycznej zostało poruszone naprawdę sporo zagadnień. Bardzo spodobał mi się temat pop psychologii i eskapizmu duchowego, wcześniej nie czytałam o tym za wiele.

Bardziej podobała mi się część teoretyczna niż praktyczna, która póki co mnie nie przekonuje, ale nie wykluczam, że wrócę do niej, kiedy poczuję mechanizm ucieczki, siejący zniszczenie w moim życiu....

Książka daje do myślenia. Pokazuje, ile w życiu możemy stracić poprzez unikanie dyskomfortu. Serdecznie polecam!

“Można rzec, że ucieczka czy unikanie leżą w naszej naturze od milionów lat ewolucji, i choć to normalne aspekty naszego życia, to nie zawsze nam służą”.

Ta książka jest wyjątkowa! Mam poczucie, że obecnie bardzo łatwo jest wpaść w pułapki poppsychologii – tym bardziej cieszę się, że powstają pozycje takie jak ta: merytoryczne, a przy tym naprawdę przystępne. A dodatkowo, skupione na praktyce.

W “Ucieczce…” Natalia zaczyna od podstaw: wyjaśnia, czym jest unikanie, by następnie przejść do konkretnych form, w jakich objawia się ten mechanizm. Wielu z tych strategii byłam świadoma – niestety, znając je z autopsji. Nie brakło jednak zaskoczeń! Ze szczególnym zaciekawieniem przeczytałam chociażby rozdział o toksycznej pozytywności – polecam każdemu.

Moja ulubiona część książki to oczywiście ta ostatnia, czyli praktyczna, warsztatowa. Wykorzystując pozyskaną wiedzę jeszcze raz, krok po kroku, przechodzimy przez formy unikania i uczymy się, jak lepiej możemy sobie z nimi radzić. Do wielu z zaproponowanych ćwiczeń na pewno będę wracać – bo czyż nie praktyka czyni mistrzynię?

Choć żadna książka nie zastąpi profesjonalnej pomocy psychologicznej (jeśli ta jest potrzebna),to “Ucieczka przed życiem w pełni” jest w stanie wnieść do życia sporo wartości. Taką psychoedukację lubię, kropka!

Chciałabym wam przedstawić książkę, w której można dowiedzieć się o sobie więcej.

Dostrzeżemy w niej pewne schematy, w które wpadamy, jeśli coś nam nie pasuje, niepokoi, wytwarza w nas dyskomfort albo lęk.

Tym co najczęściej robimy jest unikanie, które potrafi przybrać różne formy.

Pewnie znane jest wam pojęcie prokrastynacji? Myślę, że ona wiedzie prym, często do spółki z perfekcjonizmem. Nadmierna beztroska, impulsywność i tłumienie emocji również ustawiają się w kolejce. Dodajmy do tego nieustanną ekspozycję na nadmiar bodźców i zajęć czy bezgraniczne poświęcanie się dla innych. I przeróżne nałogi. A to nie wszystko.

Często wpadamy w te koleiny nieświadomie, ale też czasem zdajemy sobie z nich sprawę, lecz trudno nam zmienić tor.

W tej lekturze oprócz istotnej teoretycznej strony, przejdziemy też część warsztatową, z konkretnymi podpowiedziami, pytaniami i zadaniami. Obie części będą pomocne w stanięciu twarzą w twarz z kwestiami, które oddalają nas od pełni codzienności.

Polecam głównie osobom rozpoczynającym rozeznanie w tych aspektach psychologicznych ze względu na wiele ujętych podstaw, choć książka może stanowić również przyjazną przypominajkę.

Jestem zdania, że "Ucieczka przed życiem w pełni" to książka zarówno o ucieczkach, ale także o powrotach 🤍

Tym co najczęściej robimy jest unikanie, które potrafi przybrać różne formy.

Jak przestać odwlekać i zacząć żyć

Odczuwacie lęk? Czujcie, że coś was ogranicza? Macie ogromne aspiracje i marzenia, ale strach was blokuje?

Nie jesteście sami. Mnóstwo ludzi zmaga się z takimi problemami i dlatego właśnie powstała ta książka. Bo nie chodzi tylko o to, aby życie jakoś przetrwać, ale o to by naprawdę żyć.

A jak tego dokonać? Najlepiej przezwyciężając lęki walcząc o siebie. A jak to zrobić dowiemy się właśnie z tej książki. Dowiemy się skald biorą się nasze obawy i jak sobie z nimi radzić. Poznamy odpowiedź na pytanie czy dyskomfort zawsze jest zły, jak walczyć o siebie, jak przestać być leniwym i czy nadmierny pozytywizm może zaszkodzić

To bardzo wiele wątków, szeroka gama tematów, a wszystkie one skupiają się na życiu w pełni bez lęki. Przedstawione treści są bardzo wartościowe, rozwijająca, a do tego przedstawione w łatwy do zrozumienia, empatyczny i ciepły sposób.

Dlaczego czyta się z tą książkę z przyjemnością, czując się zrozumianym, a po jej lekturze chce się wziąć życie we własne ręce i czując napływ motywacji, coś zmienić.

Jak przestać odwlekać i zacząć żyć

A jak tego dokonać? Najlepiej przezwyciężając...

Czy to druga książka napisana przez Natalię Ziopaję? Tak. Czy po raz drugi jestem zadowolona wręcz po same uszy! Tak!!!
O czym możemy przeczytać tym razem? O tym, nad czym każdy z nas powinien się zastanowić bo problem może nas dotyczyć, a my możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Jaki to problem? Dobrze by było gdyby był tylko jeden, a lista jednak jest dłuższa. To między innymi takie kwestie jak: prokrastynacja, unikanie, wyuczone, błędne schematy czy trudne emocje.
Ale to nie wszystko, Natalia opisała szeroką gamę przypadłości z jakimi borykamy się na codzień.
Książka została podzielona na trzy części. Dwie pierwsze to typowa treść ciągła, natomiast część trzecia to już pole do popisu dla nas. To przestrzeń, w której mamy podane ćwiczenia, zadania i różne techniki do pracy z wcześniej poruszaną problematyką.
A więc temat mamy rozłożony na drobne części, do tego połączenie teorii z praktyką daje nam kawał dobrej lektury.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Ucieczka przed życiem w pełni, to coś, co wielu z nas doświadcza, a czasem trudno jest nam zdobyć się na działanie, mimo że te działania mogłyby nas doprowadzić do czegoś znacznie lepszego.

Autorka w książce:
• Wyjaśnia, czym jest unikanie i dlaczego często sięgamy po tę strategię radzenia sobie ze stresem.
• Prezentuje różne rodzaje unikania (naprawdę można się zdziwić jakich strategii używamy, żeby uciec)
• Wyjaśnia, dlaczego perfekcjonizm może być formą unikania, która prowadzi do przeciążenia i nieefektywności.
• Pokazuje dyskomfort z zupełnie innej strony, jako coś co jest naturalne i wcale nie musi uniemożliwiać działania
• Proponuje praktyczne strategie i narzędzia, które pomogą Ci pokonać te trudności.

Książka ta, to naprawdę wartościowa pozycja dla każdego, kto czuje, że odwleka działania i unika wyzwań, mierzy się z perfekcjonizmem lub niskim poczuciem własnej wartości i skuteczności. Mimo że porusza trudne i głębokie tematy, napisana jest w przystępny i zrozumiały sposób, tak normalnie, po ludzku. Szczerze polecam!

Autorka w książce:
• Prezentuje różne rodzaje unikania (naprawdę można się zdziwić...

• Psychologia
  • Do kupienia