Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek

Okładka książki Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Rachel Heller, Amir Levine
Rachel HellerAmir Levine Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Attached: The New Science of Adult Attachment And How It Can Help
Feeria
2020-02-12
2020-02-12
Grażyna Chamielec

Świetna książka w temacie relacji! Tak jak sami autorzy piszą, że jest to pozycja po, którą warto sięgnąć kiedy szuka się drugiej połówki, jak również jest się już w relacji - zdecydowanie prawda. Odpowiada ona na wiele pytań dotyczących przeszłych i teraźniejszych relacji. Szybko się ją czyta, bo jest napisana w sposób zrozumiały i interesujący dla czytelnika. Znajdują się w niej również porady, które też mogą dużo zmienić.

Ciekawa i powinna być przydatna. Opisując trzy style przywiązania po przeczytaniu książki mogę powiedzieć, że:
- bezpieczni jej właściwie nie potrzebują, bo postępują właściwie instynktownie, chociaż dobrze znać podstawy teoretyczne
- lękowi znajdą tu szereg porad dla siebie, mam wrażenie, że to na nich skupiają się autorzy (może dlatego, że to da się jeszcze jakoś ukierunkować)
- unikający, podobnie jak bezpieczni, mogą poznać założenia teoretyczne, a poza tym... mają przewalone :D Niestety odniosłem wrażenie, że ta grupa czytelników została pozostawiona sama sobie. Co prawda wspomniane jest, że osoby unikające są w stanie stworzyć związek z osobami bezpiecznymi, ale właściwie to tyle. Można zastosować się tylko do ogólnych porad.

Książkę polecam, zobaczę jak z czasem będzie na mnie wpływać, ale wydaje mi się, że będzie.

Nie ma co sie rozpisywac, ta ksiazka jest dla KAZDEGO kto chce zyc w zgodzie ze soba, unikac toksykow i samemu nim nie byc. LEKTURA OBOWIAZKOWA!

Początek bardzo mnie wciągnął ze względu na jasno przedstawione różnice pomiędzy poszczególnymi stylami przywiązania wraz z przykładami, aczkolwiek pewne uważam za naciągane. Szkoda, że nic nie było o czwartym stylu.

Tylko później zainteresowanie opadło, ponieważ autorzy skupili się na osobach o lękowym stylu, mocno je usprawiedliwiając, a demonizując tych, o stylu unikającym. Jest cała masa przykładów, jak to osoba lękliwa została skrzywdzona przez unikającego. Stwierdzono, że głównie kobiety padają ofiarą i właściwie można policzyć na palcach jednej ręki ile razy w przykładach był nim mężczyzna.

Także występowały pochopnie przedstawione wnioski. Najbardziej mnie uderzyło, że jeżeli mężczyzna nie chce uprawiać seksu po kilku spotkaniach, to jest unikający, bez rozważania jakichkolwiek innych opcji.

Spodobało mi się, że zostały ukazane sprawy biologiczne, jak rozpoznać poszczególne style, w sobie jak i u partnera, jakie są trudności w związku o odmiennych stylach, co je pogrąża, co wzmacnia więzi i dlaczego, oraz jak podejść inaczej do problemów.

Jak wspomniałam, jest duże skupienie się nad osobami ze stylem lękowym, więc to wszystko dało mi sporą możliwość zrozumieć ich perspektywę. Niesamowicie mało było o osobach o stylu unikającym, po tonie autorów widać, iż dla nich oni są spisani na straty. O osobach o bezpiecznym stylu było jeszcze mniej, bo z kolei idealni.

Naszła mnie taka refleksja - czy oby na pewno jest normalne by osoba miała obsesję na punkcie tego, czy partner jest nadal nią zainteresowany, i że trzeba jej cały czas udowodnić, że wszystko jest w porządku? Gdzie leży granica zwykłego lęku spowodowanym niską samooceną, bo widać, że jest głównym problemem, a zaburzeniem? A chęcią bycia rozpieszczonym? Na zasadzie "boję się, ale skoro przy mnie skaczesz, to mi się podoba" szukając okazji do przykręcania śrubę. Ostatecznie każdy ma w sobie pewną dawkę egoizmu.

Jeśli chodzi o unikających, gdzie leży granica pomiędzy silnym pragnieniem niezależności i przestrzeni, chęcią poznania/oswajania się z kimś, traumą przed bliskością, a zaburzeniem?

Tyle pytań bez odpowiedzi...

Jedna z lepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam

Studiuje psychologię i mogę potwierdzić, że w tej książce znajduje się wiele cennej i rzetelnej wiedzy. Jest ona napisana przystępnym językiem w ciekawy sposób. Dzięki niej poznałam przykłady różnych relacji oraz odkryłam sposoby radzenia sobie w niektórych sytuacjach, o których wcześniej nie miałam pojęcia.
Warto przeczytać tę książkę

Jedna z lepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam

Warto...

Nie spodziewałem się, że są różne typy przywiązań. Za sprawą też książki mogłem lepiej zrozumieć siebie. Na co dzień zgrywamy twardzieli, a wewnątrz jesteśmy delikatni jak kobiety, nie chcemy być zranieni.
Autorzy nie mają recepty na sukces, na znalezienie osoby idealnej dla nas. Mogą jednak te poszukiwania nieco ułatwić. Kiedy określisz typ własnej osobowości, będzie prościej znaleźć odpowiednią Tobie osobę. Najgorsze, co może być to zamykać się i snuć marzenia o jakimś własnym ideale kogoś, kto w ogóle nie istnieje. W ,,Buntowniku z wyboru" Bohater odgrywany przez mistrza Robina Williams'a mówił, że nikt nie jest idealny, najważniejsze, aby ludzie byli idealni dla siebie. Trzeba się odważyć, rozmawiać, próbować zwrócić swoją uwagę na kogoś. Odpuścić, gdy ciągle nie okazuje zainteresowania i szukać do skutku tej właściwej osoby.

Książka w głównej mierze dedykowana parom, jako sesja terapeutyczna. Dla singla nie wiele interesującej treści. Książka jak najbardziej pozytywna.

Książka zaczyna się bardzo fajnie. Można zyskać bardzo dużo przydatnej wiedzy. Następnie jednak większość treści jest o osobach że stylem przywiązania lękowym i o tym jak one mają źle w życiu, jednocześnie równając kompletnie znaczenie osób o przywiązaniu unikającym. Osoby o przywiązaniu unikającym pomimo początkowego wyjaśnienia tego stylu są później opisywane są jako złe charaktery w każdej opowieści i można wysnuć wniosek że należy ich unikać jak ognia. Jest to kompletna bzdura i autorzy sami przeczą wcześniej napisanym przez siebie rozdziałom. Osoby o stylu unikającym nie są z natury złe i nie krzywdzą swoich parterów bo tak im wygodnie. Jest to całe spektrum zachowań, które ma swoje przyczyny. W związkach mieszanych, autor wyraźnie zaznacza złe zachowania osoby o stylu przywiązania unikającym jedynie jednym zdaniem wspominając że wina leży po obu stronach. Książka pomimo kilku przydatnych rad zdecydowanie przeznaczona dla osób o stylu przywiązania lękowym.

Książka, która w swojej prostocie zawiera wielką wiedzę i niesie nadzieję na odnalezienie siebie w sieci skomplikowanych życiowych relacji. Fantastycznie, że istnieją badacze, którzy swoje przełomowe teorie chcą przełożyć na język mas i ułatwić codzienne funkcjonowanie!

Książka pozwoliła lepiej zrozumieć relacje z partnerką. Dzięki niej dostrzegliśmy z czego wynika część naszych nieporozumień. Myślę, że dzięki niej będę potrafił w przyszłości lepiej dobierać partnerów oraz tworzyć lepsze relację.

Jak stworzyć cudowny związek oparty na partnerstwie i bliskości ?

Partnerstwo to współpraca i wspólna praca nad osiągnięciem celów, podczas gdy bliskość dotyczy głębokiej relacji i związku między ludźmi. Te pojęcia mogą się łączyć, zwłaszcza gdy partnerstwo opiera się na zaufaniu, otwartości i silnej więzi emocjonalnej.

♥️ Nasz styl przywiązania może być bezpieczny, lękowy lub unikający. Książka „Partnerstwo bliskości” pomaga nam zidentyfikować nasz styl i proponuje konkretne kroki, które możemy podjąć, aby ulepszyć nasze relacje z obecnym lub przyszłym partnerem.

♥️ Autorzy przedstawiają teorie w sposób bardzo przystępny, ciągle odwołując się do realnych historii par, co sprawia, że książkę czyta się niezwykle szybko. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą świadomie analizować swoje relacje.

Jak stworzyć cudowny związek oparty na partnerstwie i bliskości ?

♥️ Nasz styl przywiązania może być bezpieczny,...

• Psychologia
  • Poradniki

Amir Levine Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Zobacz więcej