A Murder on the Appian Way

Okładka książki A Murder on the Appian Way Steven Saylor
Okładka książki A Murder on the Appian Way
Steven Saylor Wydawnictwo: Minotaur Books Cykl: Roma sub rosa (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Roma sub rosa (tom 7)
Minotaur Books
2009-04-14
2009-04-14
gordianus via appia starożytny rzym kryminał zagadka

Burzliwe czasy w Republice Rzymskiej. Z perspektywy czasu powiadają, że to ostatnie chwile spokojnej republiki, a wydarzeniem granicznym jest właśnie morderstwo ważnego obywatela na Via Appia. I nie kto inny a Gordianus ma za zadanie wskazać właściwego (w przeciwieństwie do "wygodnego") zabójcę. A wskazanie prawdy jest niekoniecznie na rękę wielu wpływowym postaciom.

Kto zabił ulubieńca rzymskiego plebsu Publiusza Klodiusza? Od początku wiadomo, że był to jego przeciwnik polityczny, Milo. Ale czy aby na pewno? Gordianus rozwiązuje tę zagadkę.

Jedna z lepszych części serii. Opisuje bardzo ciekawe wydarzenia historyczne, niezły, chociaż trochę przewidywalny jest wątek kryminalny. Momentami lekkie dłużyzny, zwłaszcza na początku powieści. Miłośników serii nie trzeba zachęcać, nowicjusze niech raczej zaczną od pierwszej części.

Historycznym tłem powieści jest morderstwo trybuna ludowego Publiusza Klodiusza, mające miejsce na Via Appia. Daje ono początek rozruchom, które kładą kres republice i torują drogę ludziom pokroju Gnejusza Pompejusza i Juliusza Cezara. Ów polityczny mord został przez Stevena Saylora porównany do zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie w roku 1914. Tak jak ten ostatni zmienić miał oblicze świata nowożytnego doprowadzając do wybuchu Wielkiej Wojny, tak ten poprzedni przeobraził porządek świata starożytnego przyczyniając się do powstania warunków dogodnych dla powstania specjalnej, bo "trójgłowej" dyktatury, a w konsekwencji także i Cesarstwa.
W powieści Saylora jak zawsze wiele się dzieje. Luźne nawiązania do "Rzutu Wenus" nie utrudnią zbyt lektury tym, którzy powieści tej nie znają, choć wypada powiedzieć, że zarówno Publiusz Klodiusz, jak i jego siostra Klodia, to postacie, które w "Rzucie Wenus" odegrały niebagatelną rolę. Oprócz tego wzmiankowani już Pompejusz i Cezar, no i oczywiście Cyceron, do którego obecności Saylor zdążył już swoich czytelników przyzwyczaić.

Spiski, intrygi, bezkompromisowa walka o władzę, morderstwa polityczne...wielkie procesy , głośnie przewroty polityczne. tym jest cykl Roma Sub Rosa. Po dyktaturze Sulli, powstaniu Spartakusa, konsulacie Cycerona i udaremnionym przez niego spisku Katyliny w Republika Rzymska trwa...mimo iż na coraz bardziej chwiejnych nogach. Z Triumwiratu - Krassus, Pompejusz i Cezar, pierwszy z nich stracił wpływy, a nawet umarł. Jest więc jasne, że walka o władzę nad Imperium musi rozegrać się miedzy Cezarem a Pompejuszem...a przyspiesza to morderstwo na Via Appia.
W mojej ocenie ten tom trochę przegadany ,ale ogolnie na plus.

Morderstwo na via Appia to pierwsza z książek Saylora, którą przeczytałem i na pewno nie ostatnia. Czytelnik wraz z Gordianusem staje się świadkiem wydarzeń jakie miało miejsce po śmierci Publiusza Klodiusza. Gordianus wraz z synem Ekonem bada okoliczności śmierci trybuna. Akcja pełna niebezpieczeństw i zwrotów akcji a zakończenie niezwykle interesujące i zaskakujące.

Niezła, ale już w połowie domyśliłam się, kto zabił, a poza tym pojawiło się kilka koszmarnie rozwleczonych momentów, które sprawiły, że chciałam przyspieszyć akcję pomijając kilka-naście kartek.
W ogóle autor ma tendencję do rozpisywania się na nieistotne tematy, które mnie wielce nużą, ale w tej części akurat zostałam dobita nadmiarem "rozważań pseudofilozoficznych".
Za to zachwycona jestem niejednoznacznością postaci Cycerona. Z każdą częścią coraz bardziej.

Za...

Kryminał z historią starożytnego Rzymu w tle. Głównym bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz ówczesny prywatny detektyw, do którego zgłaszają się często zamożni, znani i wpływowi Rzymianie chcący poznać prawdę na temat wydarzeń, które ich dotyczyły bądź w których mieli udział. W tej powieści pojawia się sam słynny Cycero. Mamy tu zbrodnię, intrygi polityczne, spiski i jak już do tego autor nas przyzwyczaił, wiele zaskakujących zwrotów akcji. No i oczywiście dość zaskakujące zakończenie. Czyż nie jest to dobry materiał na scenariusz filmowy ? Z pewnością książka warta polecenia na długie zimowe wieczory.

jak komus podobało sie Imię Róży to historia Gordianusa poszukiwacza tez powinna sie podobać

• Historyczne
  • Kryminały