Ta, która stała się słońcem

Okładka książki Ta, która stała się słońcem Shelley Parker-Chan
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ta, która stała się słońcem
Shelley Parker-Chan Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Świetlisty Cesarz (tom 1) fantasy, science fiction
Świetlisty Cesarz (tom 1)
She Who Became the Sun

Wyróżniona opinia i

Książki 365 Opinie 180

Na półkach: , , , , , , ,

Uwielbiam!!!

Nawet nie wiem jak to się stało, że cała książkę skończyłam czytać tak szybko, a miała być przerwą od Entropii (która jest fenomenalna, ale ciężka).

Mam tu wszystko co kocham. Niezwykłych bohaterów, emocje, uczucia, politykę, historię, Mongołów i Chiny. Przepiękna reprezentacja LGBTQ, która dodała powieści smaku. Jest dużo elementów z prawdziwej historii i myślę, że dla mnie większym atutem byłaby lektura tej książki w oryginale. Czasem miałam wrażenie, że tłumacz nie do końca znał tematykę. (Ale to moje zboczenie przez wykształcenie).

Mimo wszystko "Tę, która stała się słońcem" przeczytałam z wielką radością i rozkoszą. Będę częściej sięgać po książki nawiązujące do historii Chin, Mongolii i Tybetu, bo zdecydowanie jest to moja bajka.

Polecam miłośnikom gatunku.

Uwielbiam!!!

Czy tylko mi ta książka wydaje się popłuczynami po „Wojnie makowej” i Mulan? Pierwsza połowa, nawet 1/3 wciągająca i obiecująca dużo, ale właściwie od chwili rozpoczęcia bardziej wojennej i politycznej tematyki było tylko gorzej. Lubię antypatycznych bohaterów, ale ta bohaterka (podobnie, jak zresztą reszta była jakieś bezbarwna i nijaka, za nic nie uwierzyłam w jej przemianę). Plus za niehetero wątki romansowe. Nie wydaje mi się, że formuła osadzenia w historycznych Chinach, jak i obnażanie absurdów patriarchalnych kultur się wyczerpały, ale tu nie zostały najlepiej rozegrane (pierwszy może jeszcze dałoby się obronić, ale drugi… - cóż, może druga część coś tu zmieni, choć zabieram się za nią bez entuzjazmu).

Pierwsza połowa książki była niesamowita, druga już mniej przypadła mi do gustu, stąd niższa ocena. Na pewno sięgnę po część druga. Nie jestem zachwycona rozwojem postaci Zhu ale intryguje mnie rozwój akcji.

Książka bardzo słaba. Napisana w taki dziwny sposób który pomija droge, przemiany bohaterów, wszelkie ważne wątki, bitwy itp a zostawia jedynie rozmowy między bohaterami. Którzy też nie byli najlepsi. Nie został pokazany ich rozwój, charaktery były bardzo papierowe. Wszystko działo się za łatwo. Bez żadnego powodu i precedensu. Zawiodłam się, bo pomysł był naprawde dobry :(

Świetna książka, motyw przeznaczenia, dobrze opisane emocje i zbudowany świat. Na pewno poznam dalsze losy Zhu Chongby, ma i generała.

Mimo iż nie czułam jakichś większych emocji do tej książki, to nie sposób jej nie docenić. Misternie tkane intrygi polityczne, ciekawie zbudowana narracja, która sprawiała, że pragnęło się natychmiast dowiedzieć, co wydarzy się dalej. Główny bohater z kilku powodów też stał mi się bardzo bliski. Na pewno przeczytam w przyszłości drugi tom, choć po całej tej książce wiem, że nie będę się do tego spieszyć. Nie pozostawiła ona bowiem we mnie pragnienia, by poznać zakończenie tej historii już, teraz, natychmiast.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to niesamowity warsztat literacki, który idealnie trafia w moje gusta. Wszelkie porównania i metafory dawały mi wyraźny obraz sytuacji. Świat może nie jest szczególnie opisany, ale za to bohaterowie… Uwielbiam ich egoizm i dosłowne dochodzenie po trupach do celu, bo bardzo jestem już zmęczona tak popularnym w tym gatunku, a biorącym się znikąd altruizmem i bohaterstwem. Szkoda mi bohaterów pobocznych jak Xu Da, czy Changa Yuchuna, którzy, wierzę, mają jeszcze bardzo wiele do zaoferowania i mogliby wzbogacić narrację. Także budowanie napięcia w wielu momenctach leży. Niemniej, czytało mi się bardzo przyjemnie.

Mam wrażenie, że negatywne opinie o tej książce pochodzą od osób, które oczekiwały zupełnie czego innego niż to, czym ta książka jest. Być może miały do niej wcześniej jakieś nastawienie, które nie zyskało odbicia w treści. Być może to wina błędnego marketingu.

Nie wiem. Ja kupiłam tę książkę, bo wizualnie się w niej zakochałam. Nie miałam co do niej żadnych oczekiwań poza tym, że zaszufladkowałam ją jako azjatyckie fantasy, w czym nieco się pomyliłam, bo dawka fantastyki jest tu niewielka. Ale absolutnie się nie zawiodłam. To jest napisane tak świetnie, że nigdy bym się nie spodziewała, że to debiut! Akcja niemal równoważy rozwój fabuły i postaci – może z lekką przewagą na rzecz postaci.

W sumie wiele tu cech powieści historycznej i tak bym tę książkę zaklasyfikowała, ale oh, jakże daleko jej od Sienkiewicza. Absolutnie wspaniale przedstawione realia, brak zbędnych opisów i maksimum emocji.

Bohaterowie fenomenalni, bez podziału na dobrych i złych (bardziej na złych i innych złych). Zhu przechodzi fantastyczny rozwój, choć nie brak jej wad, Ma, mimo że najbliżej jej do archetypu kobiecości, jest silna i nie da się jej nie polubić, a po drugiej stronie Esen, ofiara (i sprawca) toksycznej męskości, Ouyang, okrutny generał, który nigdy nie pogodził się z tym, kim jest ani z tym, co czuje i, choć w tym tomie nie ma go zbyt wiele, cudowny Baoxiang, przekuwający swoje słabości w siłę.

Do tego istny emocjonalny rollercoaster i zatrzęsienie wątków queerowych. Czy mogło być lepiej?

"TA, KTÓRA STAŁA SIĘ SŁOŃCEM" to książka, z jaką mam nie mały dylemat. Nie brakuje tutaj własnego stylu. To, że niewiele tu z fantastyki nie stanowi też większego problemu, ponieważ ta opowieść mogłaby się bez niej obyć. Mam wrażenie, że trochę zabrakło pomysłu, choć wiem, że w tej opinii jestem raczej odosobniony. Początek był intrygujący i muszę przyznać, że nastawiłem się chyba na trochę inną historię. Gdy główna bohaterka przyjmuje tożsamość swojego zmarłego brata i jako Zhu Chongba trafia do buddyjskiego klasztoru, masz nadzieję na naprawdę ciekawą opowieść. Ogólnie w teorii wygląda to lepiej niż wyszło w praktyce. Mam wrażenie, że autorka chciała za dużo wątków umieścić w jednej fabule: motyw nastolatki w klasztorze/szkole, w której jej chęć zemsty dojrzewa razem z nią; problem tożsamości płciowej; wątek militarno-polityczny Chin i Mongolii. Te wszystkie kwestie są z założenia bardzo ciekawe. Niestety liczba postaci i zależności, które są między nimi, budują wrażenie, że powinniśmy ich już znać. Zasypywanie czytelnika imionami bohaterów, którzy na danym etapie opowieści nic nam nie mówią, to ciężko powielany schemat w fantastyce. Wydaje mi się i jest to tylko moja opinia, że takie zabiegi stosuje się, żeby u czytającego wywołać podświadome poczucie, że przedstawiony świat i opowiadana historia jest o wiele większa niż w rzeczywistości.

Nie wiem czy będzie mi się chciało sprawdzać kontynuację. Może kiedyś dam tej historii drugą szansę i zmienię zdanie. Czytałem bardzo pozytywne opinie na temat tej książki i nie rozumiem zachwytów, ale jeśli Wam się podoba, to świetnie.

Akcja orbituje wokół motywu przeznaczenia i tego, jak się je postrzega i co się z nim robi. Podobało mi się to jak wraz ze stopniowym dojrzewaniem, Zhu zmieniała swoje podejście do tego tematu. Bardzo też mi się podobał wątek z Ouyangiem i Esenem, oraz podjęty przy tej okazji temat męstwa. Generalnie książka mi się podobała, chętnie przeczytam drugą część w wolnym czasie.